Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  antep fıstığı yetişme koşulları

  1 ziyaretçi

  antep fıstığı yetişme koşulları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Antep Fıstığı Ağacının İklim İstekleri

  Antep Fıstığı Ağacının İklim İstekleri

  Antepfıstığının iklim istekleri 

  Uzun lafın kısası Antep fıstığı ağacı sıcak yazı ve soğuk kışı olan bölgelerde yetişir, ancak tomurcukların çimlenme durgunluğuna (dormansi) son verebilmeleri için belirli saatlerde soğuklama ihtiyaçları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Antep fıstığı ticari olarak çoğunlukla Kaliforniya’da (üretimin% 98’i), aynı zamanda New Mexico, Arizona ve Teksas’ta da yetiştirilir. 

  Genel olarak, ağaç düşük hava nemi ve toprak nemi seviyelerine oldukça dayanıklıdır. Aksine, yüksek nem seviyeleri ağacın gelişimini olumsuz yönde etkiler. Antepfıstığı ağacı, kış aylarının oldukça soğuk olduğu bölgelerde (tomurcukların çimlenme durgunluğuna “son” vermek için) en iyi şekilde yetişir ve yaz aylarının uzun, kuru ve sıcaklık oranının 25 ila 35,5 ° C olması gerekir, böylece meyve olgunlaşabilir. Sıcak ve kuru iklimlerde, (genellikle denize yakın olan bölgelerde bulunur), Antep fıstığı ağacı iyi performans gösterir. Genel olarak, ağaçların dinlenme döneminde, -10 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklar ağaçlara zarar vermez. Antepfıstığı ağaçları 670 metreye kadar rakımlarda yetişebilir, ancak bazı durumlarda 1000 metreye kadar varan rakımlarda yetişir.

  İlkbahar donları, genellikle Antep fıstığı ağaçlarının çiçeklenme dönemi geç olduğu için ağaçlara zarar vermez. Bununla birlikte, bahardaki kuru rüzgarlar ve soğuk yağışlı hava, tozlanmayı etkiler ve meyve tutumunu azaltabilir. Ayrıca, yaz aylarında (hasat döneminden önce veya hasat sırasında) sağanak yağış ve nemli koşullar meyve kalitesinde düşüş sağlayabilir. Aynı zamanda, ağaçların büyüme mevsimi boyunca nemli ve sıcak havalar fungal hastalıkların gelişimine de yardımcı olur. Bu nedenle, Antepfıstığı ağaçları, ticari olarak sıcak ve kuru fakat soğuk kışı olan bölgelerde yetiştirilir, ancak tercihen sulamanın mümkün olduğu yerlerde yetiştirilebilir. 

  Soğuk kışlar, dişi ve erkek Antepfıstığı ağaçlarının soğuklama (7 ° C’nin altında ortalama 900 saat) ihtiyacını karşılamak ve dinlenme dönemine düzenli olarak son verebilmeleri için gereklidir. Dahası, soğuk kış ayların dişi ve erkek Antepfıstığı ağaçlarının aynı zamanda çiçeklenmelerini ve normal gelişimlerini teşvik eder. Kışın soğuk olması önemli bir tozlanma problemi yaratabilir. Sıcak bir kıştan sonra, dinlenme döneminde iken dinlenmenin son bulması nedeniyle, erkek ağaçlar dişi ağaçlardan çok daha erken çiçek açarlar. Sonuç olarak, büyük miktarda polen kaybolur, bu da meyve tutumunun azalmasına ve içi boş olan fıstıkların artmasına neden olur. Bu nedenle, ortalama bir fıstık ağacının soğuklama ihtiyacı, ortalama olarak 7 ° C’lik (ancak 1 ° C’nin altında olmayan) kış sıcaklıklarıyla giderilir. Bu sıcaklıklar bir ay kadar düzenli ise, muhtemelen tomurcuk çimlenme durgunluğu zamanında ve düzenli olarak son bulacaktır. 

  Bu makaleyi, Antep fıstık ağacının iklim istekleri hakkında bir yorum yaparak veya fotoğraf paylaşarak zenginleştirebilirsiniz. 

  Antep Fıstığı (Şam Fıstığı)

  Tohumdan Antep Fıstığı Ağacı Yetiştirme

  Ticari Antepfıstığı Yetiştiriciliği

  Antep Fıstığı Ağacının İklim İstekleri

  Antep Fıstığı Ağacı Çoğaltma ve Ağacın Tozlaşması

  Antep Fıstığı Ağacının Toprak İstekleri Ve Toprak Hazırlığı

  Antep Fıstığı Ağacının Dikimi, Dikim Yerlerinin Belirlenmesi ve Dikim Mesafeleri

  Antep fıstığı Ağacı Budaması

  Antep fıstığı Ağaçlarında Gübreleme Uygulamaları

  Antep Fıstığı Ağacının Su İstekleri

  Antep Fıstığı Hasadı ve Ağacın Verimi

  Antep Fıstığı Ağacı Hastalıkları Ve Zararlıları

  Antep Fıstığı Ağacı Hakkında Sorular Ve Cevaplar

  Antep fıstığı ağacı yetiştirmekte deneyimli misiniz? Lütfen deneyiminizi, yöntemlerinizi, uygulamalarınızı ve taktiklerinizi  aşağıda bulunan boşluklar da paylaşın. Eklediğiniz tüm içerik kısa zamanda tarım uzmanlarımız tarafından incelenecektir. Onaylandıktan sonra Wikifarmer.com’a eklenecek ve dünyadaki binlerce yeni ve deneyimli çiftçiyi olumlu yönde etkileyecektir.

  Bu makale şu lisanlarda da mevcuttur: English Español Français Deutsch Nederlands العربیة 简体中文 Italiano Português

  Yazı kaynağı : wikifarmer.com

  Antep Fıstığı Nedir, Nerede Yetişir?

  Antep fıstığı, dünyanın pek çok bölgesinde, uygun yetiştirme koşulları sağlandığında yetiştirilebilen bir üründür. Ana vatanı Ortadoğu olan Antep fıstığı, ülkemizde başta Gaziantep olmak üzere; Siirt, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır illerimizde yetişir. Dünyada Türkiye, Hindistan, İran, Irak Meksika, Amerika, Çin, Yunanistan, Suriye’de Antep fıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. “Şam fıstığı” olarak bilinmesinin nedeni, kökeninin Ortadoğu olmasıdır.

  Antep fıstığı dünyada oldukça yaygın olan tüketilen çerezler arasındadır. Fıstık tüketimi M.Ö 6750 tarihine dayanır. O dönemden beri bu ağacın meyvesinin tüketildiği bilinmektedir. Eski medeniyetlerde kral sofralarında yer alan Antep fıstığı, günümüzde mutfakların vazgeçilmezi olarak evlerimizde bulunmaktadır.


  Antep Fıstığının Yetişme Koşulları

  Antep fıstığı ağacı ülkemizde Gaziantep, Siirt, Şanlıurfa civarında yetişen bir kuruyemiştir. Ağacın ekildiği toprağın özellikleri çok önemlidir. Bunun dışında yetiştirmek için sulama ve ağacın bakımı da verimli ürün için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu fıstığın ülkemizde ekonomik olarak da yeri büyüktür. Antep fıstığı fiyatı, yıllara göre hasat durumuna göre farklılık göstermektedir. Gaziantep fıstık yetiştiriciliği açısından verimli topraklara sahip bir bölgedir.

  Fıstık ağacı, sakız ağacıgiller familyasına ait dayanıklı yapıya sahip olan bir ağaçtır. Sıcak ve kurak iklimlerde rahatlıkla yetişebilir. Toprağı tuz oranından yüksek bölgelerde de kolayca yetişebilir. Nemsiz bölgelerde büyümesi daha kolaydır. Fıstık ağacı, nemi sevmediği için fazla sulanmaya ihtiyaç duymaz. Ağaçların boyu 10 metreye kadar uzayabilir. Fıstıklar, üzüm gibi salkım şeklindedir. Bu salkımlara cumba adı verilir. Türkiye’de yetişen Antep fıstıklarının, diğer ülkelere göre yağ oranı daha fazladır. Bu nedenle lezzet bakımından da diğer ülkelerdeki fıstıklara göre daha lezzetlidir. Fıstık ağacı, ekildikten 10-15 yıl içinde hasat vermeye başlar. Bu nedenle uzun vadede yetişen bir ağaç türüdür. Antep fıstığı ağacı, iki yılda bir yaklaşık 50kg. ürün alınmasını sağlar. Bir yıl ürün veren ağaç, sonraki yıl ürün vermez. Bu nedenle hasat genelde iki yılda bir gerçekleşir.


  Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

  Antep fıstığı hakkında bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında Antep fıstığının faydalarından bahsetmek mümkün değildir.


  Antep Fıstığının Çeşitleri Nelerdir?

  Antep fıstığı, yetiştiği toprağın özelliklerine, fıstığın boyutuna ve içeriğindeki yağ oranına göre farklılık gösterir. Tekin, barak yıldızı, akıncı, halebi, ohadi, Siirt, İran gibi Antep fıstığı çeşitleri mevcuttur.

  Ülkemizin topraklarında yaklaşık 12 çeşit fıstık yetişir. Fıstık çeşitleri; rengine, kokusuna, büyüklüğüne, lezzetine göre farklılık gösterir. Tekin Antep fıstığı, Türkiye topraklarında yetişen kaliteli fıstık türlerinden birdir. Barak yıldızı Antep fıstığı, erken olgunlaşan bir fıstık türüdür. Bu fıstığın iç rengi koyudur. Gaziantep’te ağustos ayının ilk haftalarında hasat yapılabilir. Halebi Antep fıstığı, orta dönem olgunlaşan bir fıstık türüdür. Gaziantep’te eylül ayında hasat yapılabilir. Ohadi Antep fıstığı, geç olgunlaşma zamanına sahip bir fıstık türüdür. Siirt Antep fıstığı, her yıl hasat yapılabilmesiyle bilinen bir ağaç türüdür. Antep fıstığı fiyatları, ürünün türüne göre farklılık göstermektedir.


  Antep Fıstığının Tüketimi

  Antep fıstığı, gıdanın olduğu her alanda kullanılan bir kuruyemiş çeşididir. Taze, kavrulmuş ya da tuzlu olarak tüketilebilir. Kuruyemiş olarak tüketilebileceği gibi, tatlılarda oldukça sık kullanılır. Antep fıstık tozu, tatlılarda çokça kullanılan bir üründür. Dondurmalarda, lokumlarda, çikolatalarda, şerbetli ve sütlü tatlılarda da kullanımı yaygındır. Gaziantep yöresel ürünler arasında da yer almaktadır. Bu fıstık; bütün, kırık ya da toz olarak tüketilebilir.


  Antep Fıstığının Besin Değeri Nedir?

  100gr Antep fıstığı besin değeri olarak; %19,3 protein, %53,7 yağ, %19 karbonhidrat, 121mg kalsiyum, 500mg fosfor, 7,30mg demir, 972mg potasyum, 230mg vitamin A, 0.67mg vitamin B1, 1.40mg vitamin B6, 597 kalori içerir.


  Yazı kaynağı : www.ufresh.com.tr

  Yetiştiricilere Özel: Antep Fıstığı Ağacı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

  Yetiştiricilere Özel: Antep Fıstığı Ağacı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

  Ülkemizin yetiştirdi en bereketli yemişlerden biri olan Antep fıstığı ile tanışın! Yeşil Altın olarak da anılan Antep fıstığı, bereketli Anadolu topraklarının insanlarına armağanıdır.

  Ekonomide büyük bir yeri olan Antep fıstığı, gıda endüstrisinin farklı alanlarında kendine yer bulmakta. Ayrıcakuruyemişolarak da sevilerek tüketilen bir besin kaynağı. Peki, Antep fıstığı nasıl yetişiyor?Antep fıstığı ağacı bakanlarındikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Yetiştiricilere özel ipuçlarını bu yazıda topladık!

  Antep Fıstığı Nedir?

  Öncelikle bir adım geriye gidelim, ve kendimize bu soruyu soralım… Antep fıstığı nedir?Antep fıstığı; sakız ağacı ailesinden gelen, Orta Asya ve Orta Doğu’da yetişen küçük bir ağacın meyvesidir.Antep fıstığı ağacı, verdiği değerli meyve sayesinde bir yetiştirici için en iyi yatırımlardan birisidir.

  antep fıstığı içi, antep fıstığı ağacı

  Doğu’nun Yeşil Altını: Antep Fıstığı’nın Tarihi

  Antep fıstığı ağacı ile ilgili ilk veriler, bundan binlerce yıl öncesine dayanıyor. Yapılan arkeolojik çalışmalar, MO 6750’den beri insanlarınAntep fıstığı ağacı yetiştirdiğini ve bu ağacın değerli meyvesine beslenme düzenlerinde yer verdiğini gösteriyor. 

  Bu tarihe ait verilerde,Antep fıstığı ağacı yetiştirmektekullanılan tohumlar bulunmuş. Yeşil Altın’ın anavatanı bugünün Suriye toprakları içerisinde kalıyor, yani Orta Doğu’dan dünyaya yayılmış olan bir besin. Zamanla Orta Asya’da ve Atlantik aşırı kara parçalarında da izine rastlanmaya başlamış. Antep fıstığı ağacı, bugün dünyanın çeşitli yerlerinde uygun ortam kurulması halinde rahatlıkla yetiştirilebilen bir ağaç haline geldi.

  Antep Fıstığı Ağacının Özellikleri

  Antep fıstığı ağacı, yapısı itibariyle oldukça dayanıklıdır. Sıcaklık farkları ile mücadele eder ve nem dışında her şeyi tolere edebilir.Antep fıstığı ağacı10 metreye kadar büyüyebilmektedir. Tamamen olgunlaştığında yaprak genişliği 10 ila 20 cm arasında bir yerlere ulaşır.

  Meyvesi hepimizin bildiği gibi Antep fıstığıdır. Dışında krem rengi bir kabuk barındırır, iç kısmında ise o tatlı yeşil renk, mor ile bordo arası zarımsı bir yapının içerisinde gizlenmektedir. Antep fıstığı ağacı, her iki yılda bir ortalama 50 kilogram ya da 50 bin fıstık ürün verir. Kısacası oldukça bereketidir ve üreticisinin yüzünü güldürür.

  antep fıstığı ağacı

  Çöl İkliminin Dayanıklı Prensesi: Antep Fıstığı Ağacı

  Antep fıstığının tarihine kısaca göz attıktan sonra, şimdi de botanik özelliklerine geçelim… Antep fıstığı ağacı yetiştirmenin kuralları ve püf noktalarını sizler için derledik. Emek ve sabır isteyen bu ağaç, yetiştiricileri için büyük avantajlar sağlıyor.

  Antep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir?

  Antep fıstığı ağacı, üretim alanınızdaki en güneşli yere konumlanabilir. Ekeceğiniz toprağın en iyi şekilde drane edildiğinden emin olun. Temel olarak dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta bunlardır. Diler önerilere göz atarken, bu iki koşuldan vazgeçmeyecek şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için “Antep Fıstığı Nerede Yetişir” içeriğini inceleyebilirsiniz.

  Antep fıstığı ağacı özünde bir çöl bitkisidir. Bu nedenle yüksek tuzlu topraklara karşı içinden gelen bir dayanıklılığı vardır. Günümüzde çöl dışı alanlarda da yetiştirilmesine karşın, tohumun genetiğinde olan bu özellik sonucu, tuz eklenmiş şu ile daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. 3000 ila 4000 ppm çözünebilir tuz eklenmiş şu ile sulanan Antep fıstığı ağaçlarının veriminin arttığı düşünülmektedir.

  Çöl iklimine alışkın olan Antep fıstığı ağacı, büyük sıcaklık değişiklikleri ile ustalıkla mücadele verebilir. – 10 derece ile 48 derece arasında yaşar. Ancak hatırlatmakta fayda var, sıcaklık miktarı bu skalanın üç noktalarına ilerlediğinde bile, Antep fıstığı ağacından en iyi şekilde verim alabilmek için öteki şartları yerine mutlaka getirmeniz gereklidir.

  antep fıstığı ağacı

  Çöl ikliminin prensesi olan Antep fıstığı ağacı, nemden hiç hoşlanmaz. Yollar boyu çöl iklimininde yetişmiş olmanın getirdiği genetik kodlanma sonucunda, şu ile arası fazla iyi değildir. Üretim yapacağınız alanın nemsiz olmasına özen gösterin. Bunun yanısıra fazla sulama durumda da Antep fıstığı ağacı köklerinden zarar görmeye başlar. Uzun ve sıcak yazların geçtiği alanlar üretimi için idealdir.

  Antep fıstığı ağacını ekilmek için ideal ortam meyve bahçeleridir. İlk ekildiği zamandan itibaren, ortam koşullarına ve tohumun yapısına bağlı olarak yedi ile ön yıl arasında sonuç vermesi beklenir. Üretim yılları arasında genellikle bir yıl vardır. Yani her iki yılda bir kere ürün verir. En verimli çağları, dikildikten yirmi sene sonrasına denk gelmektedir.

  Bütün bu zahmetli üretim şartları aslında, başta belirttiğimiz sabır konusunu bir kere daha gündeme getiriyor. entel fıstığı sabır isteyen bir bitkidir. Onu bir yatırım gibi görmek daha doğumu olacaktır. Başlangıçta Antep fıstığı ağacı ekilmeli ve gereken şartlsr sağlanmalıdır. Yeterince zaman geçtikten sonra Antep fıstığı size en iyi sonuçları verecektir.

  Dünyada Antep Fıstığı Üretimi

  Değerli meyvesi ile üreticisine büyük kazançlar sağlayanAntep fıstığı, dünya çapında üretilen bir beşindir. Özellikle anavatanı olan Orta Doğu ülkelerinde popülerdir. İran, Antep fıstığı ağacı yetiştiriciliği konusunda bir numaralı ülkedir. Onun hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

  ABD’de Antep fıstığı ağacı, özellikle iklim şartlarının yeterliliği nedeni ile Kaliforniya eyaletinde gerçekleşmektedir. Dünyada Antep fıstığı ağacı yetiştiriciliği ve Antep pisti üreticiliğinin üçüncü sırasında ülkemiz yer almaktadır. Bu üç ülke dışında Çin ve Yunanistan da Antep fıstığı konusunda iddialı olan ülkeler arasında yer almaktadır.

  antep fıstığı, antep fıstığı ağacı

  Tadına Doyum Olmaz: Antep Fıstığının Kullanım Alanları

  Antep fıstığı ağacının değerli meyvesi, gıda endüstrisinin peki çok farklı alanında karşımıza çıkmaktadır. Taze olarak, ya da kavrulmuş ve tuzlandırılmış olarak tüketilebilmektedir.

  Antep fıstığı, özellikle tatlı üretidimde sık sık kullanılmaktadır. Kürsel ölçekte dondurmanın vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesidir. Klasik Antep fıstıklı dondurmanın yanısıra, İtalya’ya özel spumoni isimli dondurma türünün içerisinde ve geleneksel Napoli dondurması üretiminde de yer almaktadır. Geleneksel İtalyan tatlıları arasında yer alan, bisküvi kıvamındaki biscotti de yine Antep fıstığının kullanıldığı lezzetler arasındadır

  Antep fıstığı, ülkemizden çıkmış olan pek çok tatlının da vazgeçilmez malzemelerinden birisidir. Özellikle lokum ve baklava gibi tatlılar için vazgeçilmezdir. Bunun yanısıra pek çok geleneksel tatilin süslenmesinde Antep fıstığına er verilmektedir.

  Bu değerli meyvenin kullanım alanı sadece tatlılarla sınırlı değil. Antep fıstığı ayrıca şarküteri ürünleri ile birlikte de kullanilabilir. Salam çeşitlerinin içinde lezzet vermesi için sık sık kullanılır. ABD ve Hindistan’da, dünya çapında daha az bilinen geleneksel tatların içerisinde de Antep fıstığına rastlanmaktadır.

  Antep Fıstığı’nın Besin Özellikleri

  Bu minik yeşil meyve nasıl olmuş da bu kadar fazla yiyeceğin içerisine girmiş? İnsanlar neden yüzyıllar boyunca bu zahmetli Antep fıstığı ağacı üreticili ile yakından ilgilenmiş? Bunun cevabı, bu lezzetli meyvenin besleyiciliğinden geçiyor. Antep fıstığı oldukça besleyici bir yemiştir.

  Öncelikle enerji açısından oldukça zengindir. B6 vitamini hücre yenilenmesinde etkin rol oynayan bir vitamindir. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma, egzama gibi rahatsızlıklarla mücadele etmek konusunda etkilidir.

  Genellikle et ürünlerinde bulunur, bu nedenle eğer et tüketmiyorsanız Antep fıstığı yiyerek ikame edebilirsiniz. İçerisinde oldukça yoğun miktarda B6 vitamini yer almaktadır. Ayrıca Magnezyum ve Manganez mineralleri açısından da zengindir

  Yazı kaynağı : www.kuruyemisborsasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap