Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  antalya merkez gezilecek yerler

  1 ziyaretçi

  antalya merkez gezilecek yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Antalya Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 75 Yer (2022)

  Antalya Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 75 Yer (2022)

  Turistik açıdan cazibeli olan hemen her şeyi sunan bir şehir Antalya. Binlerce yıl öncesinden kalma antik kentler, müzeler, doğa harikaları, birbirinden güzel mavi bayraklı plajlar, outdoor sporlar, eğlence ve alışveriş merkezleri derken “Antalya gezilecek yerler” listesi de haliyle oldukça geniş.

  Antalya gezginleri için detaylı bilgilerin, öneri ve uyarıların yer aldığı kapsamlı bir liste hazırladım. Gezi rehberinin birçok gezgin gibi sizin için de iyi bir kaynak olacağını umuyorum.

  BUNLARA DİKKAT

  Antalya’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Antalya’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

  Antalya seyahatinizde konaklama için Konyalatı’ndaki Crowne Plaza Antalya ya da daha lüks yer arıyorsanız Lara’daki Titanic Mardan Palace adlı tesislere göz atabilirsiniz.

  Antalya Gezilecek Yerler Listesi (Şehir Merkezi)

  Antalya gezilecek yerler içeriğinin ilk bölümünde şehir merkezi ve çevresindeki turistik noktalardan oluşan bir liste sunuluyor. Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler hakkındaki en sağlıklı bilgileri resmi web sitelerinden takip etmenizde fayda var.

  Bu arada Antalya şehir merkezi ve Antalya çevresinde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Antalya gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz. Hadi başlayalım…

  1. Kaleiçi

  Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sırasında tarihi zenginlikleriyle ünlü Kaleiçi bulunuyor. Burası şehrin 5 merkez ilçesinden biri ve Muratpaşa ilçesine bağlı.

  Cumhuriyet Meydanı Kaleiçi’nin merkezi durumunda. Meydanda kentin sembollerinden biri olan Yivli Minare sizi karşılıyor. 700 yaşında olduğu tahmin edilen yapı Selçuklular döneminden kalma. Buradan Kaleiçi’nin 2000 yıllık at nalı şeklindeki surları da seçilebiliyor.

  Semtin diğer bir sembolik yapısı ise Cumhuriyet Caddesi’ndeki saat kulesi. Kare gövdeli saatin 1900’lü yılların başında inşa edildiği tahmin ediliyor. Hemen yanında ise 17. yüzyıldan kalma Tekeli Mehmet Paşa Cami yükseliyor.

  Ayrıca semtte görmenizi önerdiğim diğer yapılar arasında tarihi Hadrian Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Kırk Merdiven, Karaalioğlu Parkı, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi (Etnografya Müzesi), Antalya Etnografya Müzesi, Oyuncak Müzesi gibi yerler de bulunuyor.

  Oyuncak Müzesi’nin hemen yanındaki Panaromik Asansör’e çıkıp da harika bir şehir manzarası izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Buradan yat limanına da kolaylıkla inilebiliyor. Ayrıca asansör ücretsiz.

  Sayıları 3000’i bulan cumbalı renkli Kaleiçi evleri ise bölgeye nostaljik bir hava veriyor. Zaten genel olarak Kaleiçi sıcak ve samimi bir atmosfere sahip. Semtin en karakteristik özelliklerinden biri ise dar ve kıvrımlı sokakları. Deniz kısmına doğru giderken birçok gizemli sokağın içine dalıp keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

  2. Düden Şelalesi

  40 metreden aşağı doğru süzülen suların huzur veren sesi eşliğinde yeşilin her tonunu bulabileceğiniz harika bir doğa ortamı sunuyor Düden Şelalesi. Yukarı ve Aşağı Düden Şelalesi olarak iki kola ayrılıyor. Özellikle Yukarı Düden Şelalesi güzel bir piknik alanı.

  Düden Şelalesi Antalya’nın en etkileyici doğal güzellikleri arasında. Burası gündelik hayatın koşuşturmacasından sıyrılmak ve biraz meditasyon yapmak için harika bir yer.

  Çevrede balık ve et restoranları ağırlıkta olmak üzere çeşitli yeme-içme mekanları bulunuyor.

  Antalya’ya yalnızca 10 km uzaklıktaki şelalede keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilir, piknik yapıp büyüleyici görüntülerin önünde bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki mağarayı da gezmeden dönmeyin.

  3. Kurşunlu Şelalesi

  Antalya’nın doğal güzellikleri arasında öne çıkan Kurşunlu Şelalesi bir ana şelale, bazı küçük hacimli şelaleler ve göletlerden meydana geliyor. Özellikle ana şelalenin sesi ve 18 metreden aşağı dökülme görüntüsü ziyaretçiler üzerinde tam bir terapi etkisi yaratıyor.

  Şelalenin bulunduğu ortam zengin çeşitlilikte bir bitki örtüsüne sahip. Çok farklı ağaç türlerini görebileceğiniz alanda kızılçamların güzelliği ise hayranlık verici. Ayrıca çevrede birçok canlı türünü gözlemleme fırsatınız da var.

  Tüm bunların yanı sıra Kurşunlu Şelalesi’nde birçok manzara izleme platformu bulunuyor. Bölgede doğa ve şelale seslerinin arasında yürüyüşler yapmanın keyfini sürmeniz için özel yollar da inşa edilmiş. Şehir merkezindeki Kurşunlu Şelalesi aynı zamanda piknikçilerin de gözdesi.

  4. Konyaaltı & Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi

  “Antalya gezilecek yerler” listesindeki en turistik ilçeler arasında şehrin batısındaki Konyaaltı da bulunuyor. Aynı zamanda Likya Yolu üzerinde yer alan ilçe özellikle yaz aylarında oldukça hareketli.

  Konyaaltı’nda meşhur Konyaaltı Plajı, Antalya Müzesi, Kent Meydanı, Atatürk Kültür Parkı, Varyant Seyir Terası, Geyikbayırı Mağarası gibi çok sayıda görülmeye değer yer var. Özellikle de Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi son yılların en önemli projelerinden biri.

  Konyaaltı Sahili boyunca 7 km’lik şeride sahip Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi tam 1 milyon metrekare genişliğinde bir park alanı. Sınırları içinde eğlenmeye, tatile, alışveriş ve yeme-içmeye dair hemen her şeyi bulmanız mümkün.

  Peki ne var bu devasa eğlence parkının içinde? Tam 31 adet mavi bayraklı plaj, sosyal etkinlik alanları, yelkenli kulübü, çocuk oyun alanları, çok çeşitli spor alanları, tiyatro, köpek parkı, 200 dönüm ücretsiz halk plajı, 400 dönüm yeşil alan parkın sunduğu hizmetler arasında.

  5. Hadrian Kapısı

  Antalya’daki sayısız tarihi yapıdan biri de Hadrian Kapısı. Roma İmparatoru Hadrian şerefine MS. 130 senesinde yaptırılmış. Yani şehrin tarihinin en yaşlı tanıklarından bir tanesi. Aynı zamanda “Üç Kapılar” olarak da biliniyor.

  Antalya merkezdeki Hadrian Kapısı tarihi değeri nedeniyle görülmeye değer bir yapı. Ayrıca üzerindeki kabartma ve estetik oyma süslemeler de yüzyıllar öncesinin sanat anlayışını yansıtıyor. Yapının kitabesi ise Latince yazılmış.

  130 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Hadrian Kapısı’ndan geçip Kaleiçi’nin keyifli sokaklarına giriş yapabilirsiniz.

  6. Yivli Minare

  Yivli Minare 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Daha doğrusu Bizans kilisesi olan yapıya minare ekleyip onu camiye dönüştürmüş. Şehrin ilk İslami eserlerinden biri olan yapı 38 metre yüksekliğe sahip.

  Kendisiyle aynı isme sahip külliyenin sınırları içinde yer alan Yivli Minare’nin gövdesindeki turkuaz renkli çiniler ile tuğlalar oldukça göz alıcı. Kaidesi ise kesme taştan yapılmış. Minareye 90 basamaklı merdivenle çıkılıyor.

  Şehrin hemen her yerinden görülebilen ikonik cami müthiş manzarası nedeniyle de sıkça ziyaret ediliyor.

  7. Karaalioğlu Parkı

  Yapımına 2. Dünya Savaşı Dönemi’nde başlanmış olan Karaalioğlu Parkı şehrin merkezinde ve Muratpaşa ilçesine bağlı.

  Çok büyük bir alanı kapsayan Karaalioğlu Parkı hem şehrin yerlileri hem de turistler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Yemyeşil huzur verici ortamına harika bir Antalya manzarası da eşlik ettiği için kentteki en popüler yerlerden biri.

  Parkın içinde kafeler, gazinolar, çeşitli işletmeler, çocuk oyun alanları, eğitim alanları ve manzaralı çay bahçeleri yer alıyor.

  Merkezi konumu nedeniyle buraya birçok ulaşım aracıyla veya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Karaalioğlu Parkı’nı da mutlaka Antalya’da gezilecek yerler listenize almanızı öneriyorum.

  8. Yat Limanı

  Antalya’nın en turistik görünümlü, güzel manzaralı yerlerinden biri olan Yat Limanı şehrin merkezinde bulunuyor.

  Muratpaşa’ya bağlı marinada ortalama 100 adet tekne bağlama alanı yer alıyor. Lüks yatların ve teknelerin oluşturduğu görüntü çok göz alıcı. Tam bir tatil yeri atmosferi sunan limanın deniz manzaralı restoranlarında rakı-balık keyfi yapmak ise gezginler adına oldukça popüler bir aktivite.

  Eğlencenin dozunu artırmak isterseniz lüks yat veya teknelerden birini kiralayarak Akdeniz’in tüm güzelliklerine daha yakından şahit olabilirsiniz.

  9. Antalya Aquarium & Fear Trophy

  Türkiye’de turistler arasında gittikçe popülerleşen Antalya Aquarium & Fear Trophy de listenize alabileceğiniz eğlence merkezlerinden biri.

  Modern mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken eğlence merkezinde tam 40 adet tematik akvaryum yer alıyor. Ancak 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu da kesinlikle görülmeye değer!

  Konyaaltı sahiline yalnızca 70 metre mesafedeki akvaryumda su altı dünyasına doğru merak ve heyecan dolu bir yolculuk sizi bekliyor. Dünya denizlerini çok boyutlu sinema teknolojisi ile gezmek, WildPark’ta dünyanın en zehirli ve ilginç egzotik canlı türleri ile tanışmak akvaryumda yapabilecekleriniz arasında.

  Fear Trophy’de yağmur ormanlarındaki vahşilik, mağara ve çöllerdeki yaşam çok gerçekçi bir atmosfer ile yansıtılıyor. Siz gezinizi sürdürürken bir yandan yağmur, taşların yuvarlanma sesleri öte yandan ormandaki hayvan sesleri gibi çeşitli ses efektleri kullanılıyor. Dünyanın en büyük sürüngenleri, böcekleri ve çeşit çeşit canlı türleri ile karşılaşıyorsunuz.

  Snow World & Ice Museum da kompleksin bir diğer bölümünü oluşturuyor. Buranın ısısı sürekli -5 derecede tutuluyor ve içeriye özel korumalı kıyafetlerle girip gerçek karlarla eğlenebiliyorsunuz.

  Kısacası sizi Antalya Aquarium & Fear Trophy’de bol maceralı, biraz ürkütücü ama unutulmaz bir serüven bekliyor.

  10. Antalya Hayvanat Bahçesi

  Antalya’da özellikle çocuklarınızla birlikte gidip doyasıya eğleneceğiniz bir yer arıyorsanız rotanızı hayvanat bahçesine çevirebilirsiniz.

  Antalya Hayvanat Bahçesi’nin doğal yaşam sakinleri arasında çok çeşitli belki de hiç bilmediğiniz türde hayvanlar da bulunuyor. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar kanatlılar, memeliler ve sürüngenler olarak üç gruba ayrılmış.

  Amerikan ördeği, Amazon papağanı, Beç tavuğu, Bengal ispinoz, benekli sırtlan, geyik türleri, dev pelikan tavşanı, aslan, zebra gibi çok sayıda sevimli canlı ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

  11. Antalya Oyuncak Müzesi

  Türkiye’nin 3. oyuncak müzesi olan Antalya Oyuncak Müzesi tarihi Kaleiçi’nde yer alıyor. Oyuncak müzesinin teması 1860 ile 1980 arasındaki döneme ait antika oyuncaklar üzerine kurulu. Müzede yaklaşık 3.000 adet oyuncak sergileniyor.

  Müzenin özelliklerinden biri sadece yerli üretim değil yabancı oyuncaklara da yer vermesi. Hatta sanayi devriminin ardından ortaya çıkan ilk oyuncaklara bile burada rastlamanız mümkün.

  Ayrıca müzenin her bir yanında Red Kit, Mickey Mouse, Keloğlan, Şirinler gibi popüler çizgi film karakterlerinin heykelleri bulunuyor.

  12. Saat Kulesi

  Antalya gezilecek yerler listesinin tarihi yapıları arasında bulunan Saat Kulesi Kaleiçi Cumhuriyet Caddesi’nde ziyaretçileri selamlıyor.

  II.Abdülhamit için 20. yüzyılın başında inşa edildiği tahmin edilen kule şehir merkezi ile bütünleşmiş sembolik bir eser. Burası özellikle Yivli Minare ve Hadrianus Kapısı ile beraber şehrin en önemli 3 tarihi yapısı arasında gösteriliyor.

  Yerden yüksekliği 14 metre olan saat kulesinin zamanla eski saatleri de elektronik olanlar ile değiştirilmiş. Kale Kapı mevkiine doğru giderseniz saat kulesini de görebilirsiniz.

  13. Hıdırlık Kulesi

  Alt kısmının kare üst bölümünün ise silindir şeklinde olması ile oldukça ilgi çeken Hıdırlık Kulesi 2. yüzyılda Antalya surlarının üzerine inşa edilmiş. Karaalioğlu Parkı’nda bulunuyor.

  Kesin bir bilgi olmasa da kuleyi Roma İmparatoru Hadriyanus’un yaptırdığı söyleniyor. Hıdırlık Kulesi zamanında bir gözetleme yeri ve deniz feneri olarak kullanılmış. Alt kısmının ise mezar odası olduğuna dair bazı kanıtlar bulunuyor.

  Akşam saatlerindeki ışıklandırılmış silüeti ve genel dokusu ile Antalya ile oldukça uyumlu görünen kule günümüzde bazı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

  14. Murat Paşa Camii

  Minberinin ve taş işçiliğinin güzelliği ile ayrı bir havası olan Murat Paşa Camii de Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında.

  Şehrin merkez ilçelerinden Muratpaşa’ya bağlı yapı 16. yüzyılda inşa edilmiş. Buna rağmen camide yer yer Selçuklu mimarisinin özellikleri görülüyor. Bilhassa Selçuklu Kaligrafi sanatından bazı örnekler dikkat çekici. Ayrıca caminin yapım aşamasında Türk-İslam eserlerinde sıkça karşılaşılan devşirme malzemeler de kullanılmış.

  15. Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

  Merkezde kolaylıkla ulaşabileceğiniz Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’nde Antalya’nın kültürünü yansıtan öğeler sergileniyor.

  Cansız manken canlandırmaları ise sunumu daha ilgi çekici bir hale getirmiş. Özellikle damat tıraşı, kına gecesi, düğün günü gibi etkinliklerin anlatılması için mankenler kullanılıyor.

  Müze binaları 1990’lı yıllarda Suna-İnan Kıraç çiftinden satın alındığı için müzeye de onların ismi verilmiş. Aynı zamanda müzede çiftin özel koleksiyonundaki çeşitli kültür ve sanat eserlerini de görebilirsiniz.

  16. Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

  Antalya gezilecek yerler listesindeki Kesik Minare Antalya’nın simgeleri arasında bulunuyor. Kesik minare olarak anılmasının nedeni ise bir yangın sonucunda minaresinin ağaç kısmının yanması.

  Günümüzde yapının tahrip olan bölümü düzeltilerek o kısma yeniden külah takıldı. Bu nedenle yapı artık kesilmiş gibi durmuyor. Kilise olarak inşa edilmiş yapılardan biri olan Kesik Minare köklü bir tarihe sahip ve II. Beyazıt’ın oğlu Sultan Korkut tarafından camiye çevrilmiş.

  Antalya’nın en eski ve ilginç tarihi yapılarından olan Kesik Minare’yi de görmeden dönmeyin.

  17. Arkeoloji Müzesi

  Binlerce yıla ve çok sayıda medeniyete tanıklık etmiş Antalya doğal olarak müzeler bakımından da oldukça zengin bir şehir. Antalya’da gezilecek yerler listesinde size önereceğim önemli tarih/kültür merkezlerinden bir diğeri de Arkeoloji Müzesi.

  300.000 metrekarelik bir sergi alanına sahip Arkeoloji Müzesi şehrin binlerce yıllık geçmişinde ne gibi insan faaliyetlerinin gerçekleştiği ile ilgili önemli kanıtlar sunuyor.

  Müzede farklı jeolojik çağlardaki fosillerden Paleolitik, Mezolitik, Kalkolitik, Neolitik ve Erken Tunç Çağı buluntularına kadar çok çeşitli nesneler teşhir ediliyor. Ayrıca binada seramikler, mozaikler, portreler, lahitler, paralar, etnografik-Türk/İslam dönemi gibi daha birçok alan için ayrı ayrı sergileme salonları bulunuyor.

  18. Minicity

  Minyatür eserlere meraklı olanlar için Antalya’nın en güzel yerlerinden biri Minicity. Tematik park aynı zamanda çocuklu ailelerin de gözdeleri arasında bulunuyor.

  Peki, Minicity’de neler var? Alanda Anadolu uygarlıklarının en seçkin eserlerinin ve bazı büyük mimari yapıların minyatür halleri yer alıyor. Özellikle tarih boyunca çok farklı dönemlerde yapılmış birçok eser sizi geçmiş dönemlere doğru yolculuğa çıkaracak. Ayrıca 63.000 metrekarelik parkta çocuk alanı da var.

  19. Atatürk Evi

  Antalya Atatürk Evi 1986 senesinden bu yana müze olarak ziyaretçilere açılıyor. Antalya’ya 3 kez gelip her seferinde şehrin güzelliğine hayran olduğunu dile getirmiş Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret fotoğrafları köşkün alt katında sergileniyor.

  Ayrıca müzede hem Atatürk hem de Antalya hakkında belgeseller de yayınlanıyor. Yemek odası ve büro bölümleri de ziyarete açık.

  Üst kat ise Ulu Önder Atatürk’ün şahsi eşyalarına ayrılmış. Hatıra paralarının sergilendiği özel bölüm de müzede oldukça ilgi gören kısımlardan biri.

  20. Antalya Aqualand Dolphinland

  Antalya Aqualand Dolphinland, akrobatik yunusların gösterileri, adrenalin dolu su kaydırakları ile şehrin en popüler eğlence merkezlerinden biri. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk su parkı.

  Su parkının yemyeşil bir doğa içinde olması buraya ayrı bir cazibe katıyor. Ayrıca sevimli yunuslarla birlikte yüzüp onlarla fotoğraf çekilme imkanınız da var.

  Antalya’nın kavurucu sıcaklarından bunaldığınızda, çocuklarınızla birlikte serin ve bol eğlenceli bir yere gitmek isterseniz Konyaaltı Plajı’nın yakınlarındaki su parkına doğru yol alabilirsiniz.

  21. Aktur Lunapark

  Antalya gezilecek yerler listesinin eğlenceyi ve heyecanı doruk noktasına çıkaran merkezlerinden biri de Konyaaltı’ndaki Aktur Lunapark. Burası şehrin en büyük lunaparkı.

  Büyük küçük birçok kişinin keyifli anlar yaşadığı Aktur Lunapark’ta ahtapot, çarpışan otolar, dönme dolap, gondol, Star Flyer, twister coaster, korku tüneli, elma kurdu, çocuk gondol, top havuzu gibi çok sayıda eğlenceli oyuncak ve aktivite fırsatı bulunuyor.

  22. Ters Ev Aksiyon Parkı

  Muratpaşa ilçesindeki Ters Ev Aksiyon Parkı sıra dışı görüntüleri ile ziyaretçileri şaşırtmayı başarıyor. Evi bu kadar ilginç kılan özellik ise içindeki mobilyalar dahil her şeyin ters şekilde tasarlanmış olması. Evin tabanı tavanda tavanı ise zeminde yer alıyor.

  Evin iç dekorasyonu ortalama 6 ayda bir yenilendiği için çoğu kişi burayı farklı zamanlarda tekrar ziyaret ediyor. Kendine has marjinal mimarisi ile gittikçe popülerleşen evde bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca içeriye çocuklar için de bir alan eklenmiş.

  23. Sandland Kum Heykel Müzesi

  Antalya’da gidebileceğiniz enteresan müze seçeneklerinden biri de Sandland Kum Heykel Müzesi. Burası yerli-yabancı çok sayıda sanatçının yüzlerce kumdan eserinin sergilendiği yer.

  Dünya çapında ünlü heykel müzesi Antalya’nın en popüler kumsallarından biri olan Lara Plajı’nda bulunuyor. Sadece su ve kum ile yapılan geçici heykeller sanat meraklıları için oldukça keyifli ve güzel bir deneyim.

  24. Kepez Masal Parkı

  Çoğu çocuk masallara bayılır; sevdikleri çizgi filmleri heyecanla takip eder. Onların bu keyifli dünyaları Kepez Masal Parkı ile biraz daha somutlaşıyor.

  Tematik masal parkının her bir yanı çocukların bayıldıkları masal ve çizgi film kahramanları ile dolu. Hatta sadece çocuklar değil birçok yetişkin de parkta oldukça eğlenceli anlar yaşadıklarını söylüyor.

  Siz de şehrin ortasında masalsı bir zaman dilimine geçiş yapmak isterseniz Kepez Masal Parkı’na gidebilirsiniz.

  25. Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak

  Antalya’da lezzetli bir döner yiyip, farklı farklı renklerden oluşan yüzlerce şemsiyenin altında yürümeniz için Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak sizi bekliyor.

  Dönerciler Çarşısı & Şemsiye Sokak Antalya’nın en ilginç, renkli ve özgün yerlerinden biri. Sokağa girdiğinizde tam bir görsel şölen ile karşılaşıyorsunuz. Şemsiye Sokak Dönerciler Çarşısı’nın içinde; Tuzcular Atatürk Caddesi mevkiinde yer alıyor.

  26. Heart of Antalya

  Türkiye’nin en büyük dönme dolabına binip Antalya’ya oldukça yükseklerden bakmak ister misiniz?

  90 metre yüksekliğinde ve tam 400 ton ağırlığındaki dönme dolap Antalya’yı bir uçtan bir uca görüyor. Yerli-yabancı turistler arasında da çok popüler.

  Bu keyifli ve heyecanlı deneyimi kaçırmamak için Aktur Lunapark’taki “Heart of Antalya” isimli dönme dolaba binmeden dönmeyin.

  27. İskele Camii

  Kaleiçi Yat Limanı’ndaki İskele Cami 46 metrekarelik alanı ile Antalya’nın en küçük camisi. Altıgen formda ve sadeliği ile bölgenin dokusuna uyum sağlıyor.

  1903 yılından kalma İskele Cami’nin altında ise bir su kaynağı bulunuyor. Kırkmerdiven’in en alt basamağının hemen önündeki cami Antalya’nın tarihi değerleri arasında.

  28. Park Funtastic

  Antalya’da eğlencenin bir diğer adresi de Park Funtastic. Macera, lezzet ve bol eğlence sunan tematik park şehrin popüler merkezleri arasında. Aynı zamanda Antalya’nın ilk tematik parkı olma unvanını taşıyor.

  Parkta her yaşa ve eğlence zevkine uygun aktiviteler sunuluyor. Peki, hangi aktivitelere katılabilirsiniz?

  Park Funtastic’te paintball, ATV, dağ kızağı, go kart, ip parkuru, zipline, kepçe park, zorbing, at maneji gibi çok çeşitli ve aksiyonlu aktivite olanakları var. Ayrıca Asya ve Avrupa mutfağından yüzden fazla yemek çeşidi de sizi bekliyor.

  29. Dokumapark

  1950’de açılan Antalya İplik ve Dokuma Fabrikası günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda 238 bin metrekarelik arazide bol bol yeşil alan, spor sahası ve kafe de var.

  Bölgedeki minyatür eserlerin yer aldığı açık hava müzesi, Anadolu Oyuncak Müzesi, Bir Zamanlar Antalya, Modern Sanatlar Galerisi ve Nostaljik Araç Müzesi de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

  30. Tünektepe Teleferik Tesisleri

  Tünektepe 605 metrelik yükseklikten muazzam bir Antalya manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Kemer yolu üzerindeki tesislere dik bir teleferik hattı ile çıkılıyor.

  Tesislerde manzarayı karşınıza alıp hoş esintiler eşliğinde bir şeyler yiyip içme imkanınız da var. Şehrin en güzel seyir noktalarından biri olan Tünektepe Teleferik Tesisleri’ne de fırsatınız olursa mutlaka uğrayın.

  31. Atatürk Caddesi

  Antalya’da gezilecek yerler arasında dinamik ve renkli yapısıyla Atatürk Caddesi de bulunuyor. İstanbul’daki İstiklal Caddesi ile de benzetilen Atatürk Caddesi Dönerciler Çarşısı ile Karaalioğlu Parkı arasında.

  Caddede çok sayıda restoran, kafe ve eğlence mekanı var. Yürüyüş yolu olarak da çok keyif veren Atatürk Caddesi aynı zamanda Hadrian Kapısı, Yivli Minare, Kaleiçi, Saat Kulesi gibi turistik yerlere de oldukça yakın. Ayrıca nostaljik tramvay da bu caddeden geçiyor.

  32. Atatürk Kültür Parkı

  Merkezi Muratpaşa ilçesinin sınırları içindeki Atatürk Kültür Parkı Antalya Falezleri ile Konyaaltı Caddesi arasında yer alıyor.

  Park her yaştan insan için dinlenme, spor, eğlence, yeme-içme gibi etkinlik olanaklarına sahip. Farklı yürüyüş rotalarından ilerlerken birbirinden güzel Akdeniz manzaraları ve yemyeşil alanlar size eşlik ediyor.

  Antalya gezilecek yerler listesindeki Atatürk Kültür Parkı Kaleiçi, Yat Limanı, Antalya Arkeoloji Müzesi gibi birçok merkezi yere de yakın bir konumda.

  33. FACE2FACE WAX MUSEUM

  Antalya Aquarium’daki FACE2FACE WAX MUSEUM dünyaca ünlü kişilerin gerçekçi balmumu heykellerini sergileyen bir sanat-eğlence merkezi.

  Yeni nesil silikon enjeksiyon tekniği ile yapılan heykellerdeki ince detaylar onların çok gerçekçi görünmesini sağlamış. Sanki canlı kanlı karşınızda duruyorlar. Üstelik selfie çekmek de serbest.

  Dünya tarihine damga vurmuş ünlü isimlerle heyecanlı bir gün geçirmek isterseniz FACE2FACE WAX MUSEUM’u da gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

  Antalya Gezilecek Yerler Listesi (Yakın Yerler)

  Antalya merkez dışında şehrin çok çeşitli turistik yerlerine de gezi düzenleyebilirsiniz. Antalya’ya yakın ve yıl boyunca yerli-yabancı turistlerin cazibe noktası olan 30 yeri liste haline getirdim. İşte Antalya’ya gelmişken ziyaret etmenizi önerdiğim diğer yerlerin listesi:

  1. Aspendos Antik Tiyatro

  Antalya’ya yakın yerler arasında Aspendos Antik Tiyatro başı çekiyor. Serik ilçesinde bulunan tiyatronun en dikkat çekici özelliği Roma dönemine ait olup günümüze kadar çok iyi korunması.

  MS. 2. yüzyıldan kalma Aspendos Antik Tiyatro altlı üstlü iki bölümden meydana geliyor. Tiyatroda toplam 41 tane oturma sırası mevcut. Görkemli yapısıyla ziyaretçileri büyüleyen antik dönem Roma Tiyatrosu bugün de o devre ait en seçkin yapılar arasında gösteriliyor. Ayrıca yaz aylarında opera-bale festivallerine de katılabilirsiniz.

  2. Manavgat Şelalesi

  Antalya’nın doğal güzellikleri ülkemizin sınırlarını aşmışken sizin de şehre kadar gelip Manavgat Şelalesi’ni es geçmemenizi öneriyorum.

  Falezlerin üzerinden gürül gürül akan suları, yemyeşil tabiatı ve atmosferi ile Manavgat Şelalesi Antalya’nın en çok turist çeken noktalarından biri. Yeraltı sularından besleniyor. Ayrıca çok çeşitli ağaç ve canlı türlerini de burada görüp, onları gözlemlemeniz mümkün.

  Antalya’dan yaklaşık 1, 5 saatlik uzaklıkta olan Manavgat Şelalesi’nde ayrıca restoranlar da bulunuyor.

  3. Köprülü Kanyon (Manavgat)

  Antalya’da sıcaktan bunaldığınızda yol alabileceğiniz en güzel doğa harikalarından bir diğeri de Köprülü Kanyon. Burası Antalya’nın en popüler yerleri arasında bulunuyor.

  Kanyonun suları genellikle serin ve çok ferahlatıcı. Su sıcaklığının derecesi ise ortalama 9-12 arasında değişkenlik gösteriyor.

  Peki, Köprülü Kanyon’da neler yapabilirsiniz? Kanyonda doğa sesleri eşliğinde patikaları takip etmenin keyfi bir başka. Ayrıca rafting, jeep safari turu, zipline, piknik gibi aktivitelerle de eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

  4. Olympos Antik Kenti

  Antalya’ya yakın gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe noktalarından biri olan Olimpos Antik Kenti binlerce yıl öncesinin izlerini taşıyor.

  Antik kent zengini olan Antalya’da tarihi bir gezi yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Olympos, Likya Birliği’nde 3 oy hakkına sahip şehirler arasındaymış. Bölgede Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kalıntılar gömülü. Özellikle tapınak kapısı ile küçük Roma tiyatrosunu görmenizi öneriyorum.

  Dağların arasında saklı bir hayatı olan Olympos aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri mest ediyor.

  5. Perge Antik Kenti

  Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı Perge Antik Kenti tarihi ve kültürel açıdan çoğu ziyaretçiye doyum sağlayacağı bir gezi vadediyor.

  Eskiden Pamfilya Bölgesi’nin başkenti olan Perge kentindeki arkeolojik kalıntılar son derece etkileyici. Gladyatör savaşlarının yapıldığı Perge Tiyatrosu, Stadyum, Roma Kapısı, Septimius Severus Çeşmesi, Propylon, Helenistik Kuleler, Güney Hamamı, Agora gibi birçok yapı tarihseverleri geçmişe götürüyor.

  6. Termessos Antik Kenti

  Antalya çevresinde gezilecek yerler arasında Termessos Antik Kenti de bulunuyor. Antalya merkezden yaklaşık 30-32 km uzaklıkta.

  Tarihi kent Anadolu’nun en eski halklarından biri olan Solymler tarafından kurulmuş. Termessos asıl olarak Büyük İskender’e karşı direniş olaylarıyla anılıyor. Termessosluların güçlü savunması kentlerini teslim etmemeleri ile sonuçlanmış.

  Güllük Dağı zirvesinden harika manzaralar eşliğinde gezebileceğiniz antik kentte özellikle tiyatro mutlaka görülmeli. Ayrıca eski mezarlar, lahitler de bölgede görebilecekleriniz arasında.

  7. Karain Mağarası

  500.000 yıllık olduğu tahmin edilen Karain Mağarası keşif yapmayı, doğal coğrafi oluşumları ve biraz da macerayı sevenler için keyifli bir rota. Merkezden 30 km kadar kuzeybatı yönünde olup Yağca Köyü’ne bağlı.

  Karain Mağarası ülkemizde doğal olarak oluşmuş en büyük mağaralar arasında bulunuyor. Mağaranın paleolitik, neolitik, kalkolitik gibi dönemler boyunca yerleşim yeri olarak kullanılması ise en etkileyici özelliklerinden biri.

  Mağaradan Anadolu’nun bilinen en eski insan kalıntıları, Anadolu sanatına dair eserler gibi birçok arkeolojik buluntu çıkarılmış. Buluntular Antalya Müzesi ile mağaranın yanındaki müzede sergileniyor.

  8. Side Antik Kenti

  Antalya’nın en turistik ilçelerden biri olan Manavgat’ı ziyaret edecekseniz Side Antik Kenti’ni de mutlaka gezmenizi öneriyorum.

  Side beldesindeki antik kent tarihi boyunca çok çeşitli medeniyetlerle haşır neşir olmuş. Kuruluşu milattan önce 8. yüzyıla uzanan antik kentin Lidya, Pers, Büyük İskender ve Roma egemenliği altına girdiği de biliniyor.

  Kültürel ve tarihi açıdan son derece zengin olan bölgede özellikle Büyük Kapı, Side Antik Çeşmesi, Antik Tiyatro, kilise, hamam, agora, kilise gibi çok sayıda tarihi yapı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Antik kentteki müzede ise çeşitli Bizans, Helenistik ve Roma dönemi eserlerini görebilirsiniz.

  9. Saklıkent Kayak Merkezi

  Antalya’da kar pek görünmese de şehir merkezine yalnızca 50 km uzaklıkta; Beydağları’nda popüler bir kayak merkezi bulunuyor: Saklıkent.

  “Antalya gezilecek yerler” listesindeki Saklıkent Kayak Merkezi ülkemizin en sıcak kayak bölgelerinden biri olarak biliniyor. Genellikle karın kalınlığı 100-230 cm arasında değişiyor. Sezon ise Aralık ve Mart ayları arasında; çoğunlukla kısa süreli. Gidecekseniz buna göre plan yapmanızda fayda var.

  Tesislerde bembeyaz karların ve tertemiz dağ havasının tadını çıkarabilir; dağ evlerinde konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

  10. Phaselis Antik Kenti

  Milattan önce 7. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Phaselis Antik Kenti Antalya’daki en eski yerleşim bölgelerinden birini oluşturuyor.

  Rodoslular tarafından kurulan Phaselis Antik Kenti’nde 3 ayrı limanın olması şehrin ticari öneminin bir göstergesi. Ayrıca kuyular, sarnıçlar, tiyatro, agora, bazilika ve hamam kalıntıları da antik kentte görebilecekleriniz arasında.

  Zengin çam ormanları ve sahili ile doğal güzellikler bakımından da eksik kalmayan Phaselis Antik Kenti’ni “Antalya’da gezilecek tarihi yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

  11. St. Nicholas Kilisesi (Noel Baba Kilisesi)

  Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas için yaptırılan anıt mezarı görmek için her yıl yüzlerce kişi St. Nicholas Kilisesi’ni ziyaret ediyor.

  Aziz Nicholas Antalya Patara’da doğmuş. Demre’ye bağlı Myra’da piskoposluk yaptıktan sonra 65 yaşında öldüğü tahmin ediliyor. Myralılar tarafından inşa edilen kilisede ise Noel Baba’nın gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler de resmedilmiş.

  12. Yanartaş

  “Antalya gezilecek yerler” rehberindeki en ilgi çeken görüntülerden birini Yanartaş oluşturuyor. Antalya merkeze yaklaşık 1 saatlik uzaklıktaki Çıralı Mahallesi’nin sınırları içinde.

  Bölgeye “Yanartaş” isminin verilmesi kayaların arasından çıkan ve doğalgaz kaynağı nedeniyle sönmeyen alevlere dayanıyor. Efsaneye göre ise kayalardan yükselen alevler Yunan mitolojisindeki ağzından ateş çıkaran canavar Chimaera’ya ait.

  13. Dim Çayı

  Dim Çayı, buz gibi suları, huzur dolu doğası, sakinliği ve ünlü mağarası ile “Antalya’ya yakın gezilecek yerler” listesinde bulunuyor.

  Alanya ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzakta olan Dim Çayı’nın serin sularına kendinizi bırakabilir, etraftaki çay bahçeleri, kafe ve restoranlarda doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bölgede doğa yürüyüşleri, rafting, safari ve bisiklet turları da düzenleniyor. Her şey bir yana Dim Mağarası’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

  14. Güver Uçurumu Antalya

  Bakir kalmış doğal güzellikleri ile ünlü Antalya’da Güver Uçurumu’nun manzarasını da görmeden dönmeyin.

  2 km uzunluğunda ve 115 metre yükseklikte olan Güver Uçurumu Düzler Çamı Milli Parkı’nda bulunuyor. Karstik arazinin aşınması sonucu 1 milyon yılda meydana geldiği tahmin ediliyor. Doğa ve fotoğraf tutkunlarının, biraz kafa dinlemek isteyenlerin uğrak adreslerinden biri.

  Birçok seyir terasına sahip olan Güver Uçurumu’nu da “Antalya gezilecek yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

  15. Likya Yolu

  Antalya’nın bol tarih kokulu birçok yerinden yürüye yürüye geçmek isterseniz Likya Yolu tam da size göre bir güzergah.

  Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu aynı zamanda dünyadaki en uzun yürüyüş patikalarından biri. Yol boyunca Patara, Uzunyurt, Sdyma, Myra, Simena, Olympos, Yanartaş, Phaselis, Antiphellos gibi ünlü ve tarihi yerler bulunuyor.

  16. Olympos Teleferik

  2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesinde bol oksijenli hava, harika bir doğa manzarası ve yürüyüş, tırmanma, yamaç paraşütü gibi eğlenceli birçok aktivite sizi bekliyor.

  Kemer’e bağlı Beydağları Milli Parkı’nda bulunan Olympos Teleferik ile dağın zirvesine çıkmak yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Teleferik yolculuğunuz boyunca endemik bitkileri, sedir ve iğne yapraklı ağaçları da seyredebilirsiniz.

  17. Myra Antik Kenti

  Mitolojide Tanrıça Kybele’nin Artemis olduğu yer olarak ünlenen Myra Antik Kenti bir zamanlar Likya Uygarlığı’na başkentlik yapmış.

  Kaş ve Finike arasında bulunan Myra ismini Myra Nehri’nden yani diğer adıyla Demre Çayı’ndan alıyor. Kaya mezarları üzerine inşa edilen Antik Roma Şehir Tiyatrosu ve Nekropoldeki mezar kabartmaları bölgedeki en ilgi çekici kalıntılar arasında.

  18. Sillyon Antik Kenti

  Serik ilçesine yaklaşık 15 km uzaklıktaki Sillyon Antik Kenti, Koçhisar Tepesi’nin üzerinde kurulu. Net bir bilgi olmasa da antik kentin Troia Savaşı’ndan sonra kurulduğu tahmin ediliyor.

  Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu antik kentten Bizans, Roma, Yunan ve Selçuklulara ait kalıntılar çıkarılmış. Alandaki surlar ise Helenistik dönemden kalma.

  Antalya’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Sillyon Antik Kenti’nde özellikle tiyatro alanı odeon, Bizans Kilisesi, Selçuklu Cami ve sarnıçlar görülmeye değer.

  19. Sapadere Kanyonu

  Ülkemizde su berraklığı bakımından en çekici yerlerden biri olan Sapadere Kanyonu tam bir yeşil cennet. Alanya ilçesine ortalama 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor.

  Karstik oluşumlu Sapadere Kanyonu doğal havuzlar, şelaleler, bakir bir doğa ortamı ve büyüleyici manzaralar ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

  Yaz aylarında nem ve bunaltıcı sıcaktan biraz uzaklaşıp kanyonun buz gibi sularında serinleyebilir; kanyon içindeki yürüyüş iskelelerinde dolaşabilirsiniz. Bence hazır kanyona gelmişken yakınlardaki Cüceler Mağarası’na da bir uğrayın.

  20. Patara Antik Kenti

  Antalya’nın en cazibeli ve popüler antik kentlerinden biri de Patara. Patara Plajı’nın hemen yanında bulunuyor.

  Likya Birliği’ne başkentlik yapan şehirlerden biri olan Patara Antik Kenti’nin tarihinin milattan önce 13. yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor.

  Bölgede Roma Zafer Takı, antik mezarlık alanı, Likya tarzı lahitler, tiyatro, antik liman, Korinth Tapınağı ve Vespasian Hamamı gibi tarihi yapıları görebilirsiniz.

  21. Xantos-Letoon Antik Kenti

  Antalya’nın milat öncesi dönemlerinden kalma antik kenti Xantos, Eşen Çayı yakınlarındaki iki tepenin üzerinde bulunuyor.

  Pers, Likya, Bizans gibi uygarlıkların yaşadığı antik kent 1988 senesinde Letoon ile birlikte Dünya Mirasları Listesi’ne alındı. Xanthos Likya’nın en önemli idari merkezlerinden biri olmuşken Letoon ise dini açıdan değer taşıyor.

  İki antik kentin arasındaki mesafe yaklaşık 4 km. Bu sebeple iki tarihi kenti de gezmenizi öneriyorum. Xanthos’ta Dipylon, Xanthos Tiyatrosu, Roma Agorası; Letoon’da ise bazilika, tiyatro, yazıtlar, stoa, tapınaklar vb. tarihi yapıtlar yer alıyor. Özellikle Leto, Artemis ve Apollon Tapınakları görülmeye değer.

  22. Damlataş Mağarası

  Damlataş Mağarası Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alıyor. 50 metrelik bir geçitten mağaraya giriş yapabiliyorsunuz.

  Sarkıtlardan devamlı akan su damlaları ve ortamdaki her unsur mağaranın loş ışıklandırmaları altında oldukça güzel görünüyor. Ayrıca yapı “Damlataş” ismini de sarkıtlardan akan sular sebebiyle almış. Mağaranın havasının ise özellikle astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

  1948 senesindeki taş ocak çalışmaları esnasında bulunan Damlataş Mağarası ayrıca ”Türkiye’de ilk kez turizme açılan mağara” unvanına da sahip.

  23. Kızılkule

  Alanya Kalesi’ndeki Kızılkule şehrin sembolik tarihi yapılarından biri. 1226 senesinde limanı güvende tutma başta olmak üzere çeşitli askeri amaçlarla inşa edilmiş.

  Tipik bir Selçuklu dönemi eseri olan Kızılkule sadece stratejik önemiyle değil mimarisinin estetikliği ile de çok dikkat çekici. Kızıl rengi ile etrafındaki diğer yapılar arasından kolaylıkla seçiliyor. Ayrıca kulenin alt kısmındaki Etnografya Müzesi’ni de gezmeyi unutmayın.

  24. Dim Mağarası

  Şehirde karstik oluşumlu büyüleyici yapılar arasında Dim Mağarası da bulunuyor. Mağara Alanya merkeze ortalama 11 km uzaklıkta olup, deniz seviyesinden de 232 metre yükseklikte.

  Mağaranın içinde sarkıt, dikit ve travertenlerin yarattığı görüntü oldukça etkileyici. İç bölümde gezebileceğiniz 4 farklı salon yer alıyor. Dim Mağarası aynı zamanda 400 metrelik uzunluğu ve 15 metrelik genişliği ile Türkiye’deki en büyük mağaralardan biri olma özelliğine de sahip.

  25. Tazı Kanyonu

  Kampçıların, doğa ve maceraseverlerin Antalya’daki gözde yerlerinden biri de Tazı Kanyonu. Köprülü Kanyonu’nun üst bölümünde milli parkın içinde bulunuyor.

  Tazı Kanyonu rafting, doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı yapmak için oldukça elverişli koşullara sahip. 200 metre derinlikteki kanyon her mevsim turistlerin ziyaret akınına uğruyor. Kanyonun birbirinden güzel manzaralarını da bol bol fotoğraflayabilirsiniz.

  26. Yalan Dünya Mağarası

  “Antalya gezilecek yerler” listesinin önemli doğal oluşumlarından biri olan Yalan Dünya Mağarası Gazipaşa ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor.

  Yöre halkı tarafından astım hastalığına iyi geldiği düşünüldüğü için de sık sık ziyaret edilen mağaranın 450 metrelik bölümü ışıklandırılmış. Ayrıca her mevsim sıcaklığı ortalama 28 derece olan mağara özel bir yarasa cinsi ile de meşhur ve 5 milyon yaşında.

  27. Beldibi Mağarası

  Beldibi Mağarası özellikle Antalya’da prehistorik döneme ışık tutması açısından önemli bir yapı. Mağara duvarlarında dağ keçisi, insan şemaları, geyik ve çeşitli hayvan resimleri yer alıyor. Kazılar esnasında da paleolitik, mezolitik ve neolitik kültürlere dair çok sayıda buluntu elde edilmiş.

  Denizden 25 metre yüksekte ve Kemer’e 40 km uzaklıkta olan Beldibi Mağarası Çamdağ Tüneli’nin çıkışında bulunuyor.

  28. Alanya Kalesi

  Harika bir Akdeniz manzarasına bakan Alanya Kalesi şehrin sembolleri arasında. Şimdiye kadar Romalılardan Bizanslılara Selçuklulardan Osmanlılara kadar birçok medeniyet ile karşılaşmış. Yani Antalya’da görebileceğiniz en eski ve tarihi eserlerden bir tanesi.

  Günümüzde açık hava müzesi olarak gezilebilen Alanya Kalesi’nde birçok tarihi yapı yer alıyor. Kalenin içinde Kızılkule, Tophane, İç Saray Kompleksi, Süleymaniye Camii, sarnıçlar, Bizans Şapeli gibi birçok yeri gezebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki geleneksel Alanya evleri de oldukça etkileyici.

  29. Geyikbayırı

  “Antalya gezilecek yerler” arasında Türkiye, Avrupa ve dünyanın en önemli 10 tırmanış bahçesinden biri olan Geyikbayırı da bulunuyor.

  Konyaaltı ilçesindeki Geyikbayırı kışın tırmanış yapmak isteyenler için çok elverişli bir bölge. Keşif yapmak ve doğada eğlenceli/aksiyon dolu anlar yaşamak için birebir. Alanda binden fazla rota olduğu belirtiliyor.

  30. Güllük Dağı Termessos Milli Parkı

  67.000 dekarlık bir alanı kaplayan Güllük Dağı Termessos Milli Parkı doğal güzelliklerin tarihle iç içe geçtiği popüler yerler arasında.

  Bölgede Termessos Antik Kenti turistler açısından önemli bir cazibe noktası. Antik kentin çevresindeki kanyonlar, vadiler, tepeler ve daha birçok güzellik sayesinde ise doğanın huzurlu atmosferi ile başbaşa kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

  Ayrıca Milli parkta yapabileceğiniz bazı aktiviteler arasında bisiklet sürmek, fotoğraf çekmek, yaban hayatı gözlemlemek ve piknik yapmak da bulunuyor.

  Antalya’da Denize Girilecek Yerler & En Ünlü Antalya Plajları

  Antalya, deniz güneş kum turizmi için de birbirinden güzel plaj seçenekleri sunuyor. Şehrin merkezinde ya da yakınlarında gidebileceğiniz Antalya plajları için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz:

  1. Konyaaltı Plajı

  Konyaaltı Plajı mavi bayrak statüsüne sahip berrak deniziyle ünlü bir plaj. Girişinden itibaren 3 metreye kadar sığ olan deniz çocuklu aileler için de uygun. Bir bölümü ince kumlardan ama çoğunlukla ince çakıllı taşlardan oluşan halk plajının denizi ise biraz dalgalı.

  2. Lara Plajı

  Pürüzsüz kumlarının güzelliği ile Antalya’nın en sevilen halk plajlarından biri olan Lara Plajı’nın denizi ise ilk başlarda sığ olsa da birden derinleşiyor. Ayrıca zaman zaman dalgalı ve yosunlu. Plajda yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunuyor.

  3. Mermerli Plajı

  Mermerli Plajı Antalya’nın tarihi yerlerinden biri olan Kaleiçi’nde bulunuyor. Özel bir plaj olduğu için giriş ücretli. Küçük bir körfez içinde bulunduğundan dolayı da denizde pek dalga görülmüyor. Mavi bayraklı, tertemiz, küçük ve Beach Club tarzında bir plaj burası. Özellikle sakinlik arayan kişilerin tercihi.

  4. Kemer Plajı

  Hem denizinde hem de sahil şeridinde yer yer sivri çakıl taşları bulunduğu için Kemer Plajı’nda çoğu kişi deniz ayakkabısı kullanıyor. Kemer Marina’nın doğusunda yer alan halk plajının denizi derin, biraz dalgalı ve oldukça temiz.

  5. Phaselis Plajı

  Kemer’den 15 dakika uzaklıktaki Phaselis Plajı’na giriş ücretsiz. Phaselis Plajları Kuzey Liman, Güney ve Merkez Liman olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Plajlarda kum ve çakıl taşları bulunuyor. Özellikle dalgasız ve sığ denizi tercih edenler merkez limana yönelebilir.

  6. Çıralı Plajı

  Yanartaş’ta başlayıp Olympos’ta biten Çıralı Plajı yaklaşık 3,5 km uzunluğunda. Denizi hızlı derinleşiyor. Hem deniz dibinde hem de kumsal tarafında taş ve çakıllar mevcut. Girişin ücretsiz olduğu halk plajının çevresinde ise birçok restoran ve kafe bulmak mümkün.

  7. Olympos Plajı

  Olympos Plajı Çıralı Plajı’nın biraz ilerisinde. Olimpos Milli Parkı içinde olan ve Müzekart ile ücretsiz girilebilen plaja antik kentin içinden dolaşılarak ulaşılabiliyor. Deniz kısmında iri çakıl taşları bulunsa da bir yerden sonra kumluk bir bölge başlıyor. Burası bakir bir ortam ve etrafta herhangi bir tesis bulunmuyor. Ayrıca deniz suyunun Antalya’nın birçok plajına göre daha serin olduğunu da söylemek mümkün.

  8. Tekirova Plajı

  Kemer’e 12 km uzaklıktaki mavi bayraklı “Tekirova Plajı” halk plajı olarak hizmet veriyor. Deniz özellikle akşam üzerine doğru biraz dalgalı olabilse de genellikle sakin. Plajda ise yer yer taşlar bulunuyor.

  9. Sarısu Kadınlar Plajı

  Sarısu Kadınlar Plajı yalnızca kadınların denize girdikleri bir yer. Plajın etrafı çam ağaçları ile kaplı. Çakıl taşları ve kum karışımı bir sahili bulunan plaj ayrıca sığ bir denize sahip. Sosyal tesisler içindeki plaja giriş ücretsiz.

  10. Ayışığı Plajı

  Ayışığı Parkı’nın sahil kısmında yer alan Ayışığı Plajı’nın turkuaz renkli denizi tatilcileri büyülüyor. Denize giriş bölümü kumlu olsa da bazı yerlerde çakıl taşları da bulunuyor. 300 metrelik plaj ince kumlarla kaplı. Plajın bir bölümü halka açık; bu kısıma ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

  11. Karpuzkaldıran Plajı

  Sığ denizi ve ince kumları ile Karpuzkaldıran Plajı özellikle çocuklu ailelerin favorileri arasında. Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerde bulunan plaj aynı zamanda askeri dinlenme kampı olarak kullanılıyor. Lara’daki plaja şehir merkezinden kolaylıkla ulaşmak mümkün.

  12. Antalya Günübirlik Gidilecek Yerler

  “Antalya’da denize girilecek yerler” listesindeki plajlara gitmek için merkezden fazla uzaklaşmanıza gerek yok. Merkeze biraz daha uzak mesafede olup günübirlik gidebileceğiniz diğer popüler plajların başında ise Alanya’daki Kleopatra ve İnce Kum Plajı bulunuyor.

  Ayrıca Patara Plajı, Adrasan Koyu ve Kaputaş Plajı da size keyifli bir deniz-kum-güneş tatili vadediyor.

  Antalya Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

  Seyahatiniz esnasında “Antalya gezilecek yerler” listesindeki noktaların konumlarına pratik şekilde ulaşabilmeniz için Google üzerinden bir harita hazırladım.

  Akıllı telefon ve tabletleriniz üzerinden aşağıdaki linke tıklayarak haritayı açabilir; Antalya’nın gezilecek yerlerini, önemli alışveriş ve konaklama merkezlerini görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

  Antalya Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

  Antalya’da hemen her gezginin ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok farklı konaklama bölgesi bulunuyor.

  Antalya’da nerede kalınır? isimli yazımızda tüm bölgeler hakkında çok daha detaylı bilgiler sunduk. Aşağıda listede ise Antalya’daki ideal konaklama yerlerini görebilirsiniz:

  Antalya yerli-yabancı birçok turistin gözde yerlerinden biri olduğu için doğaldır ki şehrin konaklama alternatifleri de oldukça çeşitli.

  Bölgede otel tavsiyesi isteyenler için başta Konyalatı Sahili’nde yer alan Crowne Plaza Antalya ile konaklama bütçesinde sıkıntısı olmayan ve daha lüks, 5 yıldızlı bir tesis arayanlar için Lara’daki Titanic Mardan Palace adlı otelleri önerebilirim.

  Antalya’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

  Antalya ulaşım bakımından konforlu bir şehir. Şehrin birçok yerine doğru keyifli ve uzun yürüyüşler düzenlemeniz mümkün. Sadece merkezde bile çok sayıda gezilecek yer ve plaj bulunuyor.

  Ayrıca Antalya’da turistik noktalara aşağıdaki ulaşım araçlarını kullanarak da gidebilirsiniz:

  Antalya’da Ne Yemeli?

  Antalya’da gezerken yöresel lezzetlerin de tadına bakmadan dönmeyin. Şehrin birçok yerinde; özellikle de harika manzaralar size eşlik ederken Antalya’ya özgü yemeklerin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

  Peki, Antalya’da ne yenir? İşte bazı popüler yemek önerileri:

  Antalya’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

  Ülkemizdeki en turistik şehirlerden biri olan Antalya’dan eliniz boş dönmek istemezseniz ve ayrıca sevdiklerinize hediye alma gibi bir planınız varsa seçeneğiniz bol.

  Şehirde alışveriş yapmak için tercih edebileceğiniz bazı popüler noktaları ve AVM’leri aşağıdaki listede görebilirsiniz:

  Özet Olarak Antalya’da Nereler Gezilir?

  Gezginlere seyahatleri boyunca yardımcı olacak “Antalya gezilecek yerler” listesinde şehrin merkez ve çevresindeki en popüler yerlerinin yanı sıra birbirinden güzel plajlarına da yer verdim. Umarım Antalya’yı doya doya gezmenizde bu listenin size de faydası dokunur.

  Son olarak gezilecek yerler listesinin öne çıkan popüler turistik noktalarını aşağıda görebilirsiniz:

  Peki, siz Antalya gezilecek yerler listesinde nereleri gezdiniz? Favorilerinizi, eklemek istediklerinizi ve deneyimlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

  Antalya’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Antalya’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

  Yazı kaynağı : gezipgordum.com

  Antalya Merkez Gezilecek En İyi 10 Yer | Antalya Gezi Rehberi

  Antalya Merkez Gezi Rehberi

  Antalya Türkiye'nin en büyük turizm merkezidir. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sayılı turizm merkezlerindendir. Antalya'yı kelimelerle anlatmak mümkün değildir. Ancak yaşamak, görmek ve bizzat gezmek gerekir. Bu doğa harikası şehir her türlü güzelliği bünyesinde barındır. Antalya da olmayan bir turizm çeşit'i yoktur. O Torosların muhteşem havası ve o dağlara paralel müthiş mavilikler. Uçsuz bucaksız sahiller, plajlar ve koyları görmeden ölmemek gerekir. Mavinin her tonu ile mavi bayraklı sularda yüzmeden olur mu? Tarihi Kale içi, turistik çarşıları, mağaraları, müzeleri, doğal güzellikleri, koyları saymakla bitmeyen güzellikleri ayrıntılı bir şekilde size anlatmaya çalıştık. Lütfen kemerlerinizi bağlayın ve sayfada yolculuğun tadını çıkarın. Bu güzelliklere ulaşmak için Antalya Araç Kiralama şirketlerini, en uygun fiyatlarla kullanabilirsiniz.

  Antalya'nın merkezinde gezilip görülecek yerleri keşfetmek için, Türkiye'nin her yerinden Antalya Otobüs Bileti alarak Antalya'ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Antalya Gezi Rehberi sayfamızda Antalya Merkez'in muhakkak gezilip görülmesi gereken en iyi 10 yerini, doğal güzellikler, tarihi eserler, antik kentler, plajlar, müzeler, mağaralar arasından dikkatlice seçerek sizin için derledik. Aşağıda yer alan Antalya Merkez'de gezilecek yerlerin dilerseniz özet bilgileri üzerine tıklayarak gezilecek yerin detaylı bilgi, geniş resim albümü ve ulaşım haritasına ulaşıp daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Manavgat - Side gezilip görülecek yerler sayfamızın yörede yapacağınız gezilerde sizlere iyi bir rehber olması dileğiyle

  1. Antalya Kaleiçi

  Antalya Kaleiçi semti antik çağ kalıntıları içeren önemli bir turizm noktasıdır. Bu kalıntılar bölgeyi çevreleyen surlar ve iç limanda yer alan liman mendireğinin bir kısmıdır. Bölgeyi içten ve dıştan saran Surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait ortak eserdir. Bölgede surların içinde 3000 kadar ev bulunmaktadır. Binaların karakteristik yapıları Antalya'nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtır. Devamı >>

  2. Düden - Aşağı Düden

  Düden Şelâlesi Antalya il merkezinin yaklaşık 10 km. kuzeydoğusunda Kepez Şelale Mahallesinde yer alır. Düden şelâlesi, Antalya'yı simgeleyen tabiat güzelliklerindendir. 20 metre yükseklikten dökülür. Ana kaynağı Kırkgöz mevkisidir.Devamı >>

  Aşağı Düden Şelâlesi Lâra Plajı yolundadır. Konum olarak havalimanının altında sahilde çok güzel düzenlenmiş yemyeşil Düden Parkı içinde yer alır. Kent merkezinin güneydoğusunda Düden Çayı 40 metre... Devamı >>

  3. Kurşunlu Şelalesi

  Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Antalya'nın Aksu İlçesi sınırları içinde yer alan doğal güzelliği ile ziyaretçilerinin kendine hayran bıraktıran bir yerdir. D685 Antalya-Isparta Devlet Karayolunun üzerinden ulaşılır. Kurşunlu Şelalesi Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktadır. Özel araç ile yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Kurşunlu Şelalesine toplu ulaşım araçları ilede ulaşım vardır. Diğer tabiat parkları gibi buraya girişde ücretlidir. Kurşunlu Şelalesinin bütün çevresini kaplayan patika yol yaklaşık yarım saatlik veya...Devamı >>

  4. Termessos Antik

  Antalya Korkuteli yolunun 12. km sinde sol tarafta Güllük Dağı Termessos Milli Parkı girişi, sağ tarafta ise Karain Mağarası yolu yer almaktadır. Aynı güzergahtan Antalya'ya dönerseniz dönüş de Güver Kanyonu (Güver uçurumu) Tabiat Parkına uğrayabilirsiniz. Milli Parkın girişinde ücret ödenmektedir. Girişte çok güzel düzenlenmiş piknik alanları yer almaktadır. Ücret ödediğiniz gişeden basılı broşür alabilirsiniz. Burada dilerseniz görevlilerin vereceği detaylı bir yerleşim planının resmini telefonunuzla çekebilirsiniz. Devamı >>

  5. Perge Antik Kenti

  Antalya şehir merkezinin 17 km. doğusundaki, Aksu sınırları içinde yer alan Perge Antik Kenti, sadece bölgenin değil, tüm Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Mimarisi yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlüdür. Antalya Müzesi'nin "Perge Tiyatrosu Salonu" Perge Tiyatrosunda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda sahne binasında bulunan heykelleri ve süslemeleri içermektedir. Yine müzenin "Tanrılar Salonu", "İmparatorlar Salonu" ve "Lahitler Salonu" yine Perge kazılarında bulunan ...Devamı >>

  6. Karain Mağarası

  Lütfen Dikkat: İnsanlık tarihine ışık tutan böyle bir mağaranın ülkemizde bulunmasının kıymetini hep birlikte bilelim. Ona önce biz bu ülkenin insanları olarak sahip çıkalım, koruyalım, kollayalım. Mağaraya tırmanma merdivenleri boyunca çok sık aralıklarla ve dinlenme alanlarında bu güzel düzenlemeyi yapanlar bol miktarda çöp kutuları koymuşlar. Çöplerimizi gelişi güzel etrafa değil bu kutuların içine atalım. Çevre temizliğine önem verelim. Vermeyenleri uyaralım. Karain Mağarası Antalya'ya 27 km uzaklıktadır. 1946 yılından beri kazılar ...Devamı >>

  7. Sillyon Antik Kenti

  Silyon Antik Kenti Antalya Serik ilçesine 15 km. uzaklıkta olan Aspendos ve Perge arasında yüksekçe bir tepe üzerinde kurulmuş yerleşim yeridir. Antik kente giderken yolu bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz, tabelaları takip etmek yeterli. Şu an harabe durumundadır. M.S.II. yüzyılda Bergama krallığına bağlı olarak yakın tarihe kadar KARAHİSAR-TEKKE adı ile bu günkü Yanköy Köyü yakınlarında bulunan KOÇHİSAR tepesinde kurulmuştur. Antik devrin en zengin şehirlerinden birisidir. Sillyon Antik Kentini gezmek isterseniz, direkt caminin karşısında yer alan Silyon Cafeye gidin. Burayı işleten baba oğul... Devamı >>

  8. Antalya Müzesi

  Antalya Müzesi, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kuruldu. İlk olarak Kaleiçi'nde bulunan Alaaddin Cami'de, daha donra Yivli Cami'de yer alan Müze 1972 yılında bugünkü binasına taşındı.

  Antalya Müzesi bugün 30.000 metre kareyi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşmaktadır. Devamı >>

  9. Güver Uçurumu Kanyonu

  Güver Uçurumu Kanyonu Antalya Korkuteli Karayolu üzerinde Döşemealtı İlçesi'nde Düzler Çamı Milli Parkı (Piknik Alanı) sınırları içinde yer alır. Güver Kanyonu yüzey suyunun karstik araziyi aşındırması ile 1 milyon yılda oluşmuş 115 metre yüksekliğinde yaklaşık 2 km uzunluğundadır. Yazın içindeki dere kurudur, su bulunmamaktadır. Antalya şehir merkezine yakın ilginç doğal yapısı ve güzelliği ile ziyaret edenleri etkileyen adrenalin arttıran bir yerdir. Piknik alanı girişinde seyir terasına 10 metreden fazla yaklaşılmasının teklikeli olduğuna dair bir uyarı levhası bulunmaktadır. Devamı >>

  10. Yivli Minare Külliyesi

  Antalya Kalekapısı semtinde bulunan ve çok sayıda Selçuklu yapıtından oluşan eserler topluluğudur. Külliye'de bulunan yapılar şunlardır: Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi. Yivli Minare Antalya'daki ilk islam yapılarındandır. XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. Kaidesi kesme taştandır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmıştır. 8 yivlidir. Minare günümüzde Antalya kentinin sembolü durumuna gelmiştir. Yüksekliği 38 m. olup 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Devamı >>

  Haritayı Göster

  Antalya Havalimanı Araç Kiralama

  Antalya İlçeleri Ana Sayfa

  Yazı kaynağı : www.antalyagezirehberi.net

  Antalya Merkezde Gezilecek Yerler ve Antalya Merkez Gezi Rehberi

  Antalya Merkezde Gezilecek Yerler ve Antalya Merkez Gezi Rehberi

  Türkiye’nin en turistik, hatta turizm denince ilk akla gelen şehri Antalya. Kilometrelerce uzayan plajları, birbirinden önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan antik kentleri, doğanın cömert davrandığı kanyonları, şelaleleri, dereleri, vadileri ile Antalya tam bir cazibe merkezi. Antalya’nın popülerliği şehir merkezinden ziyade ilçeleri, plajları, antik kentleri, kanyonlarından geliyor. Halbuki Antalya şehir merkezinde de gezilecek pek çok yer, yapılacak pek çok aktivite var. Antalya’nın tarihçesi, Antalya’ya ulaşım ve en önemlisi Antalya merkezde gezilecek yerler listesi ve çok daha fazlası Antalya merkez gezi rehberi niteliğindeki bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

  Antalya Merkez Gezilecek Yerler Videosu

  Antalya şehir merkezinde gezilecek yerler için hazırladığım videoyu aşağıda göreceksiniz. İzleyip yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

  Antalya Merkezde Gezilecek Yerler – En İyiler Yıldızlı*

  Antalya şehir merkezinde gezilecek görülecek pek çok yer var ve çoğu birbirine yürüme mesafesinde. Şehir merkezinde, Kaleiçi’nde veya Kaleiçi’ne yakın bir yerde kalırsanız yürüyerek hemen her yere ulaşabilir, şehrin gece hayatı hareketli olan Kaleiçi’nin tadını da çıkarabilirsiniz. Antalya’ya farklı zamanlarda pek çok kez gittiğim için gezilecek yerler listesi oldukça uzun, her gidişimde listede yer alan her yeri gezmedim elbette. Ancak mutlaka görmeniz gerektiğini düşündüklerimin yanına yıldız (*) ekledim, oradan ayrıştırabilirsiniz.

  Gelin, Antalya şehir merkezinde gezilecek yerler listesine birlikte bakalım.

  Atatürk Evi ve Müzesi*

  Antalya şehir merkezinde Karaalioğlu Parkı’nın batı girişinin solunda Atatürk Evi ve Müzesi bulunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Antalya Valiliği’ne ait olan bina 6-12 Mart 1930 tarihinde Antalya’yı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis edilmiş ve sonraki iki gelişinde daha bu binada kalmış. Atatürk’ün Antalya’ya farklı tarihlerde geldiğinde konakladığı bu bina 1986’dan bu yana müze olarak hizmet veriyormuş. Çalışma odası, yatak odası, salonu, kişisel eşyaları ile Türkiye ve dünyada üzerinde Atatürk’ün fotoğrafları bulunan pulların sergilendiği bir oda bulunuyor. İki katlı bina, güzel mimarisi ile Işıklar Caddesi üstüne hemen ayrışıyor.

  Atatürk Evi ve Müzesi girişi ücretsiz.

  Aynı cadde üzerinde bir güzel bina daha göreceksiniz, orası da Öğretmen Evi olarak hizmet veriyor, yeme-içme, çay-kahve molası için uğrayabilirsiniz.

  Karaalioğlu (Karaoğlan) Parkı*

  Antalya merkeze gidip de Karaalioğlu Parkı’na uğramamak olmaz. Benim çocukluğumda biz buraya Karaoğlan Parkı diyorduk, şimdiki adı Karaalioğlu. Kaleiçi’nin hemen yanıbaşında, yemyeşil bir park. İçinde yürüyüş yolları, çocuk parkları, banklar, dondurmacılar, kafeler, ne ararsanız var. Parkın Batı köşesi Kaleiçi’ne çıkıyor.

  Hıdırlık Kulesi

  Karaalioğlu Parkı’nın sonunda veya girdiğiniz yere göre başında Antalya surlarından geriye kalan Hıdırlık Kulesi yer alıyor. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kule 14 metre yükseklikte, alt kısmı kare, üst kısmı ise yuvarlak olarak yapılmış. Bazı kaynaklar güvenlik ve savunma amaçlı yapıldığını, bazı kaynaklar ise deniz feneri ve gözlem kulesi olarak kullanılmış olabileceğini söylüyor. Roma döneminde yapılmış olan kule sonrasında beylikler ve Osmanlı döneminde de kullanılmaya devam etmiş.

  Yat Limanı’na yukarıdan bakan kule ve çevresi Mart 2021 itibarıyle restorasyonda, bu nedenle ziyarete kapalı.

  Antalya Kaleiçi*

  Antalya şehir merkezinde gezilip görülecek en keyifli yer neresi derseniz, kesinlikle Kaleiçi derim. Burası eski Antalya’nın merkezi ve şehirdeki ilk yerleşim olan bölge. Surlar ve deniz tarafından çevrelenmiş olan Kaleiçi, Yat Limanı, Tarihi Saat Kulesi, Hadrian Kapısı ve Hıdırlık Kulesi ile süslenmiş durumda. Kaleiçi’nde adı üstünde kale kalıntılarının yanısıra Yivli Minare, Karatay Medresesi, Etnoğrafya Müzesi gibi Antalya’nın önemli turistik noktaları da bulunuyor. Çoğu restore edilerek otel, butik otel, restoran veya kafeterya, hediyelik eşya dükkanı haline getirilmiş olan eski Antalya evleri Kaleiçi’ne ayrı bir doku kazandırıyor. Gece gündüz hareketli olan bölgede canlı müzik dinleyebileceğiniz çok sayıda mekan var. Kaleiçi’ne sadece gezmek için geliyorsanız birkaç saat ayırmanız yeterli olur, ama biraz keyif yapayım tüm müzeleri gezeyim derseniz bir gün ancak yeter.

  Etnoğrafya Müzesi*

  Kaleiçi’ndeki gezinize Etnoğrafya Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Böylece Antalya’yı gezmeye başlamadan önce Antalya’nın kültürüne dair pek çok bilgiyi almış olursunuz. Her odasında farklı bir konunun canlandırması yapılmış. Örnek bir yatak odası, baş oda denen salon, yemeklerin yapıldığı yer, halı dokuma tezgahları gibi Antalya’ya özgü pek çok konunun işlendiği odaları gezebilirsiniz. Ayrıca bahçesinde Osmanlı mezar taşı örneklerinin yer aldığı büyük bir sergi bulunuyor.

  Antalya Etnoğrafya Müzesi girişi ücretsiz. Kış döneminde 08:30-17:30 arası ziyarete açık.

  Keçili Park*

  Hıdırlık Kulesi’nin yanından Kaleiçi’ne girdiyseniz Etnoğrafya Müzesi’nin alt kapısından çıkıp önde gördüğünüz yeşillik alana doğru ilerlerseniz falezlerin üzerine kurulmuş, Yat Limanı’nı yukarıdan gören bir parka ulaşacaksınız. Parkta yörük kültürünün önemli bir parçası olan keçilerin şerefine yapılmış olan ağaçtan keçi heykeli sizi karşılayacak. Burada isterseniz banklara oturarak isterseniz falez kıyısındaki kafede oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

  Karatay Medresesi

  Kaleiçi sokaklarında dolaşırken Yat Limanı’na inen en yoğun sokaklardan birinde sizi ana yoldan saptıracak “Karatay Medresesi” tabelasını göreceksiniz. Selçuklu Sultanı II. İzzeddîn Keykâvus zamanında ve 1250-51 yılları arasında inşa edilmiş yapının taç şeklindeki kapısı en dikkat çekici kısmı. Şu an içeride bir kafeterya bulunuyor. Büyük bir beklenti ile gitmemenizi öneririm.

  Yivli Minare ve Külliyesi*

  Yivli Minare Antalya’nın simgelerinden biri. Hatta İstanbul Eyüp’te bulunan ve Türkiye’nin pek çok yerinden önemli eserlerinin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk’te de Yivli Minare’nin de minyatürü sergileniyor.

  Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında inşa ettirilen Yivli Minare Camii, Anadolu Türk Mimarisinde benzeri olmayan yivli minaresi ile örneklerinden farklılaşıyor. Minare çevresinde mavi taşlarla yapılmış işlemeler de varmış ancak günümüze ulaşamamış ne yazık ki. Ayrıca bu yapı Antalya’daki ilk Türk islam yapılarından biri.

  Yivli Minare Külliyesi, pek çok Anadolu Selçuklu yapıtından oluşan bir külliye. Külliyede, Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi bulunuyor. Yivli Cami’nin altı kubbeli ibadet mekanı Anadolu’daki çok kubbeli cami tipinin günümüze ulaşan en eski örneği olduğu kabul ediliyor.

  İmaret Medresesi – Selçuklu Medresesi

  Yivli Minare’nin karşısında bulunan İmaret Medresesi, Yivli Minare Külliyesinin de bir parçasıdır. Tipik Selçuklu mimarisine sahip olan medresenin kitabesi tahrip olduğundan tam olarak ne zaman yapıldığı ve kullanım nedeni bilinmiyor. Şu an çarşı olarak hizmet veriyor imiş ama ben gittiğimde kapalı idi, muhtemelen pandemi nedeni ile.

  Tarihi Saat Kulesi*

  Kaleiçi’ne Karaalioğlu Parkı’ndan girip Cumhuriyet Caddesi tarafından çıkarsanız, benim gibi, karşınıza Antalya’nın simgelerinden bir diğeri olan Tarihi Saat Kulesi çıkacak. Saat Kulesi, dış surların kuzeye bakan burcu üzerine yapılmış. Kaidesi beşgen, saatin bulunduğu kule kısmı ise kare formda yapılmıştır. Saatin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yapılan ekleme ve düzeltmelerle günümüze ulaşmış. Eski saatten günümüze sadece çan kalmış, çanın üzerinde çarmıha gerilmiş İsa, Meryem ve Aziz kabartlamaları ve Grekçe yazılar bulunuyor ve çan Kaleiçi’ndeki Oyuncak Müzesi’nde sergileniyor.

  Saat Kulesi tam çarşı girişinde olduğundan çevresindeki taksi durağı, tramvay durağı, teller, ve daha bir sürü şey ile çevrelenmiş. Keşke biraz daha iyi bir çevre düzenlemesi olsa demeden edemiyor insan.

  Hadrian Kapısı – Üçkapılar*

  Kaleiçi’nin çevresinde bir daire çizer gibi Dönerciler Çarşısı tarafından Karaalioğlu Parkı’na doğru ilerlerken Kaleiçi’ne giren üç kemerli ihtişamlı bir kapı göreceksiniz. Bu Kapı Hadrian Kapısı veya Üçkapılar olarak biliniyor. Antik dönemde Side, Aspendos ve Perge üzerinden gelen yolun bittiği yermiş burası. Meşhur Roma İmparatoru Hadrian’ın Antalya’yı, o zamanlar Attaleia, ziyareti şerefine yapılmış. Kapının üzerinde Hadrian’a ithaf edilen iki yazıt varmış ve bronz harflerle yazılmış, bu harfler Berlin ve Oxford Müzesinde sergileniyor şu an.

  Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

  *Fotoğraf Akmed.ku.edu.tradresinden alınmıştır.

  Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Türk gelenek ve kültürünü yansıtmak amacıyla kurulmuş bir müze. Kaleiçi’nde kültür varlığı olarak tescil edilmiş olan eski bir Antalya Evi ve Aya Yorgi Kilisesi’nin satın alınarak restore edilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

  Suna-İnan Kıraç Müzesi, dini bayramların birinci günü, yılın ilk günü ve Pazartesi günleri kapalıdır. Ancak Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ten alınan Koronavirüs ile ilgili uyarılar ve Koç Üniversitesi’nin tedbir amacıyla almış olduğu karar gereğince 31 Mart 2021 tarihine kadar geçici olarak ziyarete kapalı. Ben gittiğimde de kapalı olduğundan ziyaret edememiştim.

  Suna-İnan Kıraç Müzesisine giriş ücretlerini aşağıda görebilirsiniz:

  Kesik Minare – Şehzade Korkut Camii

  Antalya’nın simgelerinden bir diğeri daha Kesik Minare. Kaleiçi’nde yer alan Kesik Minare adıyla bilinen Şehzade Korkut Camii’nin minaresine 123 yıl sonra 2009 yılında külah takılmış ve ciddi tepki çekmişti. Selçukluların şehri almasından sonra kiliseden camiyi çevrilmiş olan yapıda 1896 yılında çıkan yangında kubbesi ve minaresin ahşap külahı yanıyor, büyük hasar alan yapı yenilenmiyor ve Kesik Minare olarak anılmaya başlanıyor. Ben gittiğimde hala çevresi kapalı idi.

  Dumlupınar Ortaokulu

  Bir şehri gezerken ara sokaklarında kaybolmaktan gerçekten çok keyif alıyorum. Kaleiçi’nde Kesik Minare’yi ararken girdiğim sokakta yüksek demir parmaklıklar arkasında bir bina vardı, parmaklıktan görebildiğim kadarıyla tarihi bir bina idi ama ne olduğunu bilmiyordum. Ben parmaklıkların önünde oyalanırken demir kapı açıldı ve açılan kapıdan karşıma bu ortaokul çıktı. “Ya Sevil, gezilecek yerler listesinde bu okulun ne işi var” demeden önce okumaya devam edin lütfen. Kapı açılınca karşıma bir kadın çıktı, içeri girip fotoğraf çekebilir miyim diye sordum, sadece bahçeye girmeme izin verdi. Girişte de bir plaka üzerine okulun tarihçesi yazılmıştı, aynen alıntılıyorum:

  “Dumlupınar Ortaokulu

  Okulumuz, 1905 yılında Rum Kız Mektebi olarak yapılmıştır. I.Dünya Savaşı sırasında hastane ve Doktor Burhanettin Onat tarafından idare odası, ameliyathane olarak kullanılmıştır. (Bu bilgiler Ağva müdafasını yöneten Topçu Yüzbaşı Gazi Mustafa Ertuğrul Aker’den öğrenilmiştir).

  1927-28 yıllarında ticaret okulu olarak kullanılmış ve 1929 da ismi Mader-i Vatan (Medar-i İftar-i) İlkokulu olarak öğretime başlamış, 1929 yılında da Dumlupınar İlkokulu adını almıştır.

  Yapı malzemesi taş olup, zemin, 1.kat ve bodrum katından oluşmaktadır. Bina Kaleiçi Kentsel ve III.Derece Arkeolojik Sit Alanında 1.Grup Yapı olarak tescillidir.

  Bu notu okuyunca birkaç konu beni etkiledi. İlki; bir yerin tarihinin saklanabilmesi için kişilerin kendi arşivlerinin, bilgilerinin ne kadar önemli olduğu. İşte bu yüzden bu blogu yazmaya başlamış olmaktan dolayı çok mutluyum. İkincisi ise bu okulda öğrenim gören öğrencilerin ne kadar şanslı olduğunu düşündüm, tarihle iç içe, bir tarihin içinde okuyorlardı. Üçüncü ve sonuncusu ise bu okulun tarihi değerinin biliniyor ve korunuyor olması beni çok mutlu etti. Tüm bunlar yüzünden Dumlupınar Ortaokulu’na bu yazıda yer vermek istedim.

  Oyuncak Müzesi

  Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi’nden yat limanına doğru inerken bahçesinde üç palmiyenin bulunduğu bir handa yer alıyor. İstanbul ve İzmir’den sonra Türkiye’nin üçüncü oyuncak müzesi olan müze, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında kurulmuş. Müzede, 1860’lardan 1980’lere dek antika değeri taşıyan 3 bine yakın yerli ve yabancı üretim pek çok oyuncak sergileniyor. Özellikle çocuklu aileler ve içindeki çocuğu yaşatanlar için görülmesi gereken bir yer.

  Yat Limanı

  Kaleiçi denizi sarmış sarmalamış ve ortaya Antalya Yat Limanı ortaya çıkmış. 1000 tekne kapasiteli limanı Antalya Belediye işletiyor. Limandan kalkan özel tekne turları ile falezleri, Antalya kıyı şeridini ve aşağı Düden Şelalesini görmeye gidebilirsiniz.

  Panoramik Asansör

  Hem Antalya’ya gelen turistlerin hem de bu bölgede yaşayanların Yat Limanı’na kolayca inip çıkabilmesi için Cumhuriyet Meydanı’na kolayca ulaşabilmeleri için Tophane Parkından Yat Limanına inen bir asansör yapılmış. Yukarıdaki Yat Limanı fotoğrafında en solda görebilirsiniz. 20 kişi kapasiteli olan asansör iniş-çıkışlarda liman manzarasının keyifle izlenebilmesi için camdan yapılmış.

  Deniz Biyolojisi Müzesi

  Antalya Kaleiçi’nde gidebileceğiniz müzelerden bir diğeri de batık korsan gemisi olarak tasarlanmış olan Deniz Biyolojisi Müzesi. Deniz canlıları ile ilgili sergiler, Akdeniz’in ve Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini görebileceğiniz salonlar bulunuyor. Müze Pazartesi günleri hariç her gün 09:00-18:00 arası ziyarete açık.

  Antalya Arkeoloji Müzesi*

  Likya, Pamfilya ve Pisidya gibi önemli antik medeniyetlerin kesişme noktasında bulunan Antalya’ya ait buluntular Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bu kadar büyük medeniyetlere ait kalıntıların sergilenmesi için 30.000 metrekare alan ve 14 ayrı sergi salonu bulunuyor.

  Arkeoloji Müzesi öğretmen Süleyman Fikri Erten’in 1.Dünya Savaşı sırasında tarihi eserleri işgal güçlerinden korumak istemesi ile ortaya çıkmış. 1922’de Kaleiçi’ndeki Alaeddin Cami’de kurulan müze ve 1972’de bugünkü binasına taşınmış.

  Müze, yaz döneminde 08:30-19:00, kış döneminde 08:30-17:30 saatleri arasında her gün ziyarete açık.

  Müzeye giriş ücreti 45 TL, Müzekart geçerli.

  Atatürk Kültür Parkı

  Müzenin hemen yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı’nın bir ucu Konyaaltı sahiline uzanıyor. Karalioğlu parkı gibi bu parkta da pek çok yeşil alan, kafe ve restoran bulunuyor. Parkın içinde; büyük bir yapay göl, açık hava tiyatrosu, cam piramit, Atatürk Kültür Merkezi ve aquapark var. Antalya’nın sıcağından bunaldıysanız burası kaçış noktalarından biri olmaya aday.

  Konyaaltı Plajı*

  Konyaaltı Plajı Antalya’nın velinimeti olabilir. Şehir merkezinde bu kadar uzun ve güzel bir plaj olması ne büyük bir şanstır bir büyükşehir için. İşten çıkıp kendinizi denize atma fikri kulağa çok iyi gelmiyor mu? Konyaaltı Sahil, şehir merkezinin yani Kaleiçi bölgesinin batısında kalıyor. Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki sahil halk plajı statüsünde ve mavi bayraklı. Havlunuzu alıp bir ücret ödemeden denize girebilirsiniz, dilerseniz şezlong kiralayabileceğiniz, yeme-içme imkanlarından faydalanabileceğiniz yerler de bulunur..

  Tünektepe Teleferiği

  Antalya’nın Sarısu ilçesinde bulunan Tünektepe’ye Sarısu sahilinden çıkan bir teleferik bulunuyor. Tünektepe Teleferiği adı verilen teleferiğe çıkarak, 10 dakikalık bir yolculuk ile deniz seviyesinden 605 metre yüksekte yer alan zirveye ulaşıyorsunuz. Tepeden geniş bir panoramadan Konyaaltı Plajı, Sıçan Adası, liman, falezleri izleyebilirsiniz. Teleferikten çıktığınız noktada Sosyal Tesisler bulunuyor. Burada birşeyler yiyip, içip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

  Tünektepe Teleferik ve Sosyal Tesisleri hafta içi her gün 10:00-18:00 (Teleferik gişe kapanış), 18:30 (Sosyal tesisler kapanış) saatleri arasında hizmet veriyor. Teleferik ücreti kişi başı 20 TL.

  Antalya Merkeze Yakın Gezilecek Yerler

  Eğer Antalya’da birkaç günden fazla vaktiniz varsa, Antalya merkezde gezilecek yerler listenize merkeze yakın yerleri de ekleyebilirsiniz. Güver Uçurumu ve kanyonu (ben gittiğimde kapalı idi, açık olup olmadığını kontrol etmekte fayda var), Termessos Antik Kenti, Karain Mağarası, Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi listenize eklenebilecek yerlerden bazıları.

  Antalya’da Gezilecek Yerler Haritası

  Yukarıdaki listelerde saydığım Antalya’da gezilecek yerler listesinde yer alan yerleri ve yeme-içme yerlerini aşağıda yer alan Antalya’da gezilecek yerler haritası üzerinde görebilirsiniz. Görsele tıklayarak Google Haritalarüzerinde haritayı görüntüleyebilirsiniz.

  Antalya merkez dışında, ilçe ilçe gezilecek yerlere dair bir listeyi daha önce hazırlamıştım. Listeyi görmek için Antalya gezilecek yerler yazıma göz atın.

  Antalya Gezi Rehberi

  Antalya’da gezilecek yerler listesinin üstünden geçtik ama Antalya’nın tarihçesi, ulaşım, gitmek için en iyi zaman, konaklama, yeme-içme konusunda da bilgilere ihtiyacınız olduğunu biliyorum. Çünkü ben bir yere gittiğim ihtiyacım oluyor.

  Antalya’nın Tarihçesi

  Yapılan araştırmalar ve son dönemde kazılarda ortaya çıkarılan buluntular gösteriyor ki Antalya’nın geçmişi paleolitik çağa kadar uzanıyor. Antalya merkeze 27 kilometre mesafede yer alan Karain Mağarasında M.Ö. 50.000 yıl öncesinde yaşam olduğu tespit edilmiş. 50 bin, söylerken bile insanın inanası gelmiyor. Antalya’nın geçmişi bu kadar eskilere dayanmasına rağmen pek çok kaynak ancak M.Ö. 14. ve 15. yüzyıl Greek efsanelerini referans almaktadır.

  Antalya ismini, kurucusu II.Attalos’tan alır ve anlamı Attalos Yurdu’dur. Güçlü Bergama Krallığı’nın sona ermesinden sonra Antalya şehri bir süre bağımsız kalmış ve sonrasında korsanların eline geçmiş. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından alınarak Roma topraklarına dahil edilmiş. M.S. 130’da Hadrianus Attaleia’yı ziyaret etmiş, onuruna kapılar inşa etmiş, bu ziyaret şehrin gelişmesini ve önem kazanmasını sağlamış. Doğu Roma egemenliği sırasında ise Attaleia piskoposluk merkezi olmuş. 1207’de Selçuklular tarafından ele geçirilerek Türk topraklarına katılmış.

  Selçukluların dağılmasının ardından Anadolu’da beylikler dönemi başlamış, Antalya ise Teke Aşireti’nin bir kolu olan Hamitoğulları’nın egemenliğine girmiş. Teke Türkmenleri, 11. yüzyılda Türklerin eski yurdu bugünkü Türkmenistan’dan buraya gelmiş olan bir aşiret. Antalya’nın kuzeyi ile Isparta ve Burdur’un bir kısmı olan Göller Bölgesi, bugün Teke Yöresi olarak anılır.

  Osmanlı döneminde güçlenen şehir, Cumhuriyet’ten sonra turizm, tarım, dokumacılık ve hayvancılık sayesinde ülkemizin en önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir.

  Antalya Nerede, Nasıl Gidilir?

  Antalya, ülkemizin güneyinde, Akdeniz kıyısında bulunan en popüler turizm şehrimizdir. Kuzeyinde; Burdur, Isparta, Konya, doğusunda; Karaman, Mersin, batısında ise Muğla bulunuyor. Ve şehrin güneyi 630 kilometreyi bulan Akdeniz sahil şeridinden oluşmaktadır.

  Antalya ülkemizin en popüler şehirlerinden biri olduğundan ulaşım seçenekleri de çok fazla. Uçakla hem yurt içinden pek çok şehirden, hem de yurt dışından direk uçuş bulabilirsiniz.

  Yaz tatilinin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olduğu için Antalya uçak bileti fiyatları, yaz mevsiminde özellikle resmi tatil ve bayramlarda yükselebiliyor. Antalya’da yaz tatilinizi erkenden planladığınızda uygun fiyatlı uçak bileti bulmanız kolaylaşır. 

  Antalya Havalimanı şehir merkezine 20 km mesafede ve raylı sistem yani metro ile ulaşım imkanı var. Antalya merkezinde ulaşım için raylı sistem oldukça uzun bir hatta hizmet veriyor. Havayolu ile Antalya’ya ulaşım için Antalya Havalimanı’na ek olarak Alanya Gazipaşa Havalimanı’nı da tercih edebilirsiniz.

  Büyük şehirler ve yakın illerin tamamından ise otobüs ile ulaşabilirsiniz.

  Antalya’ya Gitmek için En İyi Zaman

  Antalya ülkemizin gün ışığını en fazla alan şehirlerinden biri. Yılın 9 ayı güneş yüzünü gösteriyor. Antalya’ya gitmek için en kötü dönem Aralık-Ocak-Şubat. Bu aylar dışında ne zaman giderseniz gidin yapacak bir aktivite bulabilirsiniz. Eğer benim gibi sıcak ile aranız iyi değilse Temmuz ve Ağustos aylarında Antalya sıcaklığına ek olarak yüksek nem görülen bir yer. Bu da hissedilen sıcaklığın artmasına neden oluyor. Bu yüzden deniz tatili dahi yapmak için Temmuz-Ağustos iyi bir dönem olmayabilir. O tarihlerde giderseniz de öğle saatlerinde ve güneşin tepede olduğu saatlerde dışarıda olmamaya çalışın.

  Antalya’ya benim gibi doğa ve tarih için gidiyorsanız ilkbahar ve sonbahar ayları en iyi dönemler. Hem güneş çok yakıcı değil, hem de hava ılık. Hiç gölgenin olmadığı antik kentlerde güneşin yakıcılığı olmadan dolaşmak için ideal dönemler.

  Antalya Merkez – Nerede Kalınır?

  Antalya merkezde konaklamak için önerim Kaleiçi’ne yakın bir noktada konaklamanız olur. Kaleiçi’nde çok sayıda eski Antalya evi restore edilmiş ve butik otel olarak hizmet veriyor. Ben Antalya merkezdeki konaklamalarımda Best Westen Khan Otel ve Akra Barut Otel’i tercih etmiştim.

  Hafta Sonu Antalya Kaçamağıyazıma da bir bakın.

  Antalya Merkez – Ne Yenir, Nerede Yenir?

  Antalya şehir merkezine gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken üç yiyecek var:

  Yukarıda paylaştığım haritada önerdiğim yerlerin hepsinin konumları işaretli durumda.

  Antalya şehir merkezinde akşam birşeyler içmek, müzik dinlemek, şehrin akşam saatlerinde de tadını çıkarmak isterseniz yine en uygun yer Kaleiçi veya Yat Limanı bölgesi olacaktır.

  Sağlıkla kalın!

  Yazı kaynağı : cokokuyancokgezen.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap