Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  annem karne hediyesi et aldı yalanı

  1 ziyaretçi

  annem karne hediyesi et aldı yalanı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karne hediyesi et yalanı ilk değil! 'Müftü karısıyım' diyenden 'Bıktım' diyen sahte esnafa

  Karne hediyesi et yalanı ilk değil! 'Müftü karısıyım' diyenden 'Bıktım' diyen sahte esnafa

  Sosyal medyada ve muhalif basın organlarında geniş yer bulan 'Karne hediyesi et' temalı manipülatif haber, akıllara geçmiş yıllarda yaşanan örnekleri getirdi.

  Son örnekte Habertürk kanalının muhabiri Fatmanur Boylu, kasaptaki bir çocuğa karne hediyesinin ne olduğunu sormuş, çocuk ise muhabirden aldığı iddia edilen talimatla 'Annem karne hediyesi olarak et aldı' cevabını vermişti.

  'Karne hediyesi et' yalanına soruşturma! 'Haberi yapan muhabir çocuğun kulağına fısıldadı'

  Muhalif medyanın manşete taşıdığı bu haber, annenin ve kasabın yaptığı açıklamalarla ters tepti.

  Sözcü gazetesinin manipülatif habere yönelik 22 Ocak Pazar günü tarihli manşeti

  Gazetecilik etiğine sığmayacak nitelikteki haberden ötürü ilgili televizyon kanalı kurum içi soruşturma başlatırken, muhabirin iş akdinin sonlandırıldığı açıklandı.

  Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

  Habertürk TV yönetimince et fiyatları ile ilgili tartışma konusu olan haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından ihlal olup olmadığına yönelik inceleme tamamlandı. Habertürk’ten inceleme sonucuna ilişkin yapılan açıklamada “Muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı. “Muhabirimiz ile iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır” denilen açıklamada haberdeki çocuktan, haberden etkilenen tüm kişilerden ve izleyicilerden özür dilendi

  Peki on milyonlarca yurttaş geçmiş yıllarda hangi mizansenlere maruz kalmıştı?

  AKŞENER'İN ESNAF ZİYARETİ: 'ÇOCUĞU İÇİN ENDİŞELENEN ESNAF' SAHTE ÇIKTI

  İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mayıs 2021'de halkın nabzını tutmak için Hatay'daydı. Bölgedeki esnafa ziyarette bulunan Akşener, bir kuyumcudan içeri girdi.

  O anlarda CHP teşkilatlarında olduğu öğrenilen bir kişi, aniden tezgaha geçerek Akşener'e dert yanmaya başladı.

  Kendini tezgahtar olarak tanıtan vatandaş, "Benim eşim 8 aylık hamile. Çocuğumun yarınlarını göremiyorum. 30 yaşındayım, susturulmaktan bıktım, artık konuşmak istiyorum” diye konuştu.

  Kısa süreli mizansen, gerçek esnafın olaya dahil olmasıyla noktalandı. Dükkanın tezgahtarları 'Bu kişi bizden değil, tanımıyoruz' deyince gerçekler açığa çıktı.

  Yapılan araştırmalar sonucu mizansende yer alan kişinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler Müdürü Reşat Kayman olduğu ve daha önce CHP'nin gençlik kollarında çalıştığı öğrenildi.

  "MÜFTÜ KARISIYIM" YALANI

  Vandallığın dışavurumu olarak nitelendirilen Gezi kalkışmalarında CHP Burhaniye İlçe Başkanı F.C.'nin eşi G.T.C., başörtüsü takarak o dönem Başbakanlık yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı halkı tahrik etmeye çalıştı.

  Erdoğan'a, “Müftü karısıyım, din senin tekelinde değil” diyen C.'nin Burhaniye'de bar işlettiği, başının açık olduğu ve bir dönem CHP'li Şişli Belediyesi'nde çalıştığı öğrenildi.

  Hakkında suç duyurusunda bulunulan kişinin provokatif nitelikteki videosu, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil tarafından dolaşıma sokulmuştu.

  ELEKTRİK MAĞDURİYETİ YARIDA KALDI

  Bir dönem halka elektrik faturalarını ödememeleri yönünde çağrıda bulunan ve elektrik faturasını siyasi malzeme haline getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl nisan ayında 'elektriği kesildiği' iddia edilen bir evi ziyaret etmişti.

  Kılıçdaroğlu'nu ağırlayan aile, 4 aydır elektrik faturalarını ödemediklerini, bu sebeple elektriklerinin kesildiğini söylemişti. Fakat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Başkent EDAŞ'tan gelen açıklamalarla gerçekler bir bir açığa çıktı.

  Bakan Dönmez, elektrik mizansenin başrolü Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu o gece elektrikler gerçekten kesik miydi? Kendinizi yine isteyerek ve bilerek karanlığa mı gömdünüz? Yapılan incelemeler sonucu o gün evin elektriği varmış. Ve o gün o evde elektrikler olduğu halde ışıkları neden açmadınız?” ifadelerini kullanmıştı.

  Başkent EDAŞ firmasının yaptığı yazılı açıklamada ise, bahsi geçen evdeki elektriğin Mart ayında kesildiği, Kılıçdaroğlu'nun ziyareti esnasında herhangi bir aksama yaşanmadığı şu sözlerle anlatılmıştı:

  Böylece Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı ve muhalif medyanın manşetlere taşıdığı 'elektrik mizanseni' son bulmuş oldu.

  HALKA YANLIŞ BİLGİ VERDİ

  Elektrik mizansenine bir süre daha devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez Türkiye genelinde faturalarını ödeyemediği için elektriği kesilmiş olan hane sayısının 4 milyon seviyelerinde olduğunu söyledi.

  Ancak ülke genelinde elektriği kesik hanelerin bu rakamdan 15 kat daha düşük seviyede olduğu öğrenildi. Nitekim gerçek rakam 278 bin tutarındaydı.

  "TORUNUMA SÜT ALAMIYORUM" AJİTASYONU YALAN ÇIKTI

  Mart 2021'de CHP genel merkezinde emeklilere yönelik düzenlenen bir programda kürsüye çıkan Y.B. isimli partili, 'Bu kışı battaniye altında geçirdim. Torunlarıma süt alamıyorum' şeklinde bir dizi ajitasyon içerikli açıklamalarda bulundu. Fakat Y.B.'nin hiçbir torunu olmadığı, üstelik 'süt alamıyorum' derken 'viski masasında' çekilmiş fotoğraflarının olduğu kamuoyuna yansıdı.

  'Utanıyorum çocuklarımdan bir anne olarak... Sen saraylarda otururken ben gaz yakamıyorum, pazara gidemiyorum, et alamıyorum... Eti unuttum, tavuk etini unuttum... Yeter artık yeter...' diyen Bacıoğlu uzunca bir süre muhalif basın tarafından kullanılmıştı.

  KANSER HASTALIĞINI MİZANSENLERİNE ALET ETTİLER

  Pandemi döneminde sokaklara çıkıp vatandaşa yardım kolileri götüren CHP'li İBB'nin sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çekici bir video paylaşıldı.

  Temmuz 2020 tarihli videoda yardıma muhtaç havası veren bir vatandaş, elindeki koliyle beraber İBB ekiplerine şükranlarını sunarak, "Eşim kanser hastası, virüsten dolayı işten çıkardılar, bu yardımla ilk defa vatandaş olduğumuzu hissettik" diye konuşmuştu.

  "İlk defa vatandaş olduğumuzu hissettik" diyen kişinin CHP üyesi A.G. olduğu ve oldukça lüks bir hayat sürdüğü öğrenildi. 

  Bahsi geçen kişiyi tanıdığını iddia eden bir vatandaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yorumda "Bu nasıl adalet vallahi anlamıyorum. 156 dairelik lüks bir siteyiz. Aidatlarımız 500 lira. Burada sağ olsun belediyenin hizmet aracı gelmiş fakir diye koli dağıtıyor" ifadelerini kullanmıştı.

  "OY VERDİM" YALANI

  CHP'nin İstanbul seçimleri döneminde foyası açığa çıkan mizansenlerinden bir diğeri Kartal'da kayıtlara geçti.

  'Kime oy vereceksiniz?' sorusunu yönelten muhabire “Bir önceki seçimde Binali Yıldırım'a oy vermiştim bu seçimde Ekrem İmamoğlu'na vereceğim” diyen kişinin CHP'li Kartal Meclis Üyesi Umut Daştan olduğu fark edildi. 

  'KARNE HEDİYESİ ET' YALANI

  Habertürk TV muhabiri Fatmanur Boylu'nun küçük bir çocuk üzerinden oluşturmaya çalıştığı 'karne hediyesi olarak et alınması' yönündeki algı operasyonu deşifre oldu.

  Muhalefet siyasetçileri ve medyasının malzeme konusu yaptığı olayın yalan olduğu kısa sürede ortaya çıktı. İş akdi sonlandırılan Boylu'nun yapmış olduğu haber için kanal yönetimi özür metnini internet üzerinden yayınladı.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  chp medyasının karne hediyesi et alındı yalanı

  'Karne hediyesi et' haberi nedeniyle işine son verilen Fatmanur Boylu: İddialar kesinlik yalandır

  'Karne hediyesi et' haberi nedeniyle işine son verilen Fatmanur Boylu: İddialar kesinlik yalandır

  DUVAR - Habertürk Televizyonu'nda, et fiyatlarıyla ilgili haberde bir çocuğun "Annem karne hediyesi et aldı" sözleriyle gündem oldu. Haberi yapan Fatmanur Boylu'nun ise işine son verildi.

  Kendisine yönelik suçlamaları reddeden Boylu, "Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları kesinlikle yalandır. Yaptığımız röportaj çocuğun annesinin yanında ve hatta kasabın duyabileceği şekilde yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

  Fatmanur Boylu'nun Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

  VİCDANIM RAHAT GAZETECİLİĞİMDEN EMİNİM: 2017 yılından beri çalışmakta olduğum Ciner Yayın Holding tarafından bugün itibariyle iş akdim feshedilmiş bulunmaktadır. Pek çok gazeteci üstadımın geçmişte yaşayıp anlattığı hikayeleri ben de maalesef yaşamış bulunmaktayım. Daha çok etkileneceğimi düşünmüş olmama rağmen şu aşamada vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne kadar yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden pişman değilim.

  OLAY SOSYAL MEDYADA AKSETTİRİLDİĞİ GİBİ DEĞİL: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu hesap benim tek hesabım olup adıma açılan başka hesaplardan yapılan paylaşımlar şahsım tarafından yapılmamaktadır. İradesi başkalarının elinde olan hesap sahipleri tarafından yazılan hiçbir şeyi de dikkate almıyorum çünkü olay aksettirildiği gibi değil. Bu hesapla madem mağdurun yanında olduklarını iddia ediyorlar bu anlatacaklarımı da dikkate alırlarsa sevinirim.

  HABERİN KONUSU ET FİYATLARININ PAHALILIĞI: Öncelikle yaptığım haberin adı "karne hediyesi et" değil, Et ve Süt kurumu tarafından yapılan açıklamanın et fiyatlarına yansımasıdır. Gerek günümüzde gerekse geçmiş günlerde var olan yoksulluk durumu bir haberdir. Sık sık zam ve yoksulluğu farklı haberlerde de dile getirdik. Ancak söz konusu haberin konusunun yoksullukla uzaktan yakından alakası yoktur. Haberin konusu et fiyatlarının pahalılığı ve inme beklentileridir.

  ÇOCUĞUN KULAĞINA FISILDADIĞIM İDDİALARI YALAN: Bütün gazeteci meslektaşlarım bilir ki; eğer haberde "Flash" bir ses varsa o ses, haberin başında olur ve haber onun üzerine yazılır. Ancak söz konusu haberde durum böyle olsa çocuğun sesini başa çeker ve çocuğun yüzünü kapatırdık. Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları kesinlikle yalandır. Yaptığımız röportaj çocuğun annesinin yanında ve hatta kasabın duyabileceği şekilde yapılmıştır. Haber kasap dükkanında yapıldığı için de kasap hediye olarak et hediye etti. Söz gelimi bu haber şekerci dükkanında yapılsa belki de dükkan sahibi tarafından şeker hediye edilecekti. Ancak sonuç olarak yapmış olduğum haberden birkaç saniyelik bir kesit kırılarak paylaşıldı.

  ÜLKECE BİR YARAMIZ VARMIŞ Kİ KONU GÜNDEME TAŞINDI: Demek ki ülkece bir yaramız varmış ki haber başlığıyla alakası olmasa da konu gündeme taşındı. Akıl var mantık var. Bir mağdurun sesini habere taşımak istesem bunu neden kurgulayayım? Daha önce defalarca ben ve meslektaş arkadaşlarım bu konuda haber yaptık. Yaptığım haberle alakası olmasa da etin pahalı olmasından kaynaklı olarak pek çok insan tarafından alınamaması ilk defa karşılaşılan bir durum mu? Bundan birkaç hafta önce "emekli maaşıyla geçinenler" haberimde giriş sesim "ben kasabın yolunu unuttum."idi. Bunu kabul ederek ve hayatın içinde olarak yapmaya çalıştım işimi. Uzattığım için özür dilerim ama insan sürekli olarak belli bir kesim tarafından linç ettirilerek bir saat içinde işten kovulmuyor.

  KURUMUN DESTEĞİNİ GÖRMEK İSTERDİM: Habertürk TV'de çok güzel insanlarla çalıştım. Mesleğime dair çok şeyler öğrendim. Olumsuz hiçbir durumla karşı karşıya kalmadım; ki "biz seni tanıyoruz, niyetini biliyoruz ama..." diyerek gönderildim. Habertürk TV benden haber dışında bir şey yapmamı asla istemedi. Ama evet insan neredeyse çocukluğundan beri çalıştığı kurumun desteğini görmek isterdi.

  HAKARET VE İTİBAR SUİKASTLARIYLA İLGİLİ SUÇ DUYURULARI YAPILIYOR: Şunu da belirterek açıklamama son vermek istiyorum: Gerek şahsım hakkında yalan yanlış röportaj veren şahıslar hakkında, gerekse sosyal medya üzerinden hakaret ve itibar suikastında bulunanlar hakkında gerekli suç duyuruları avukatlarım tarafından yapılmaktadır. Gerekli hukuki süreç avukatlarım tarafından takip edilecek olup şahsıma yapılan haksızlığın geç de olsa gün yüzüne çıkacağına olan inancım tamdır. Çünkü bu ülkede hukuk kör değil ama topaldır. Habertürk TV'nin 24.01.2023 18.00 ana haber girişinde, beni yakinen tanıyan ve yıllardır birlikte çalıştığım insanların sırf kendilerini ve çalıştıkları yayın organlarını aklamak için yapmış oldukları açıklamayı kendi vicdan muhasebelerine bırakıyorum. Açıktan ya da kapalı olarak beni arayarak veya mesaj atarak destek olan herkese çok ama çok teşekkür ederim. (HABER MERKEZİ)

  Yazı kaynağı : www.gazeteduvar.com.tr

  Habertürk küçük çocuğa

  Habertürk TV'deki 'Karne hediyesi et' yalanında yeni gelişme! Ham görüntüler ortaya çıktı: Muhabir Fatmanur Boylu'dan bilinçli yönlendirme - Son Dakika Haberler

  Habertürk TV'deki 'Karne hediyesi et' yalanında yeni gelişme! Ham görüntüler ortaya çıktı: Muhabir Fatmanur Boylu'dan bilinçli yönlendirme - Son Dakika Haberler

  "HAFTANIN 2-3 GÜNÜ ET ALMAYA GELİRLER"

  Kasap Zafer Kadife ise aile ile ilgili "Evleri var, arabaları var. Babasının işleri çok iyi. Haftanın 2-3 günü et almaya gelirler. Ayaz hiç pirzola yemez. Hep tavuk ve köfte yer. Ayaz'a annesinden izin alarak, 'Pirzola versem yese şampiyon olur mu?' dedim. 'Al Ayaz Zafer abinden sana pirzola, yiyecek misin?' deyince 'Yiyeceğim' dedi. Ben sevindim." sözlerini kullanmıştı.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap