Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  anne sütü buzdolabında kaç gün saklanır

  1 ziyaretçi

  anne sütü buzdolabında kaç gün saklanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Anne sütü hakkında bilmeniz gereken 10 şey - Acıbadem Hayat

  Anne sütü hakkında bilmeniz gereken 10 şey - Acıbadem Hayat

  Anne sütünü artırıcı besinler

  sütü çoğaltan en önemli besin sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su için. Sütün önemli bir kısmının sudan oluştuğunu unutmayın. Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketin. Her gün 1 yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil anne süstüne olumlu katkıda bulunur. A vitamininin bolca bulunduğu havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısıyı menülerinizden eksik etmeyin. Anne sütünü artırmak için her gün düzenli olarak taze sebze ve meyve yiyin.

  1- Anne sütünü saklama yöntemleri

  Sağılmış sütü bu amaçla üretilmiş steril kaplarda ya da önceden kaynatılmış cam kavanozlarda oda ısısında (24-26'C) 3-4 saat, buzdolabı rafında 2-4 gün, derin dondurucuda (-16'C) 3-6 ay saklanabilir. Süt kullanılmadan önce, kavanozunda sıcak su içinde bekletilerek benmari usulü (bir kabı kaynar suya oturtmak yoluyla içindekini ısıtma ya da eritme yöntemi) ısıtılır. Süt doğrudan ısı kaynağı üzerine konulmamalı ve asla ısıtılmamalıdır.

  2- Su verilmesi gerekmez

  Anne sütüyle beslenen bebeklere ayrıca su verilmesi gerekmez. Sütün içeriği, bebeğin ayına ve dış ortamlara uygundur. Ancak ek besinlere geçişle beraber bebeklere kaynatılmış ılıtılmış su verilebilir. İlk günlerde bebeklere sarılık olmasın diye verilen şekerli su hem bağırsak florasını olumsuz etkiler hem de bebeğin kan şekerini yükselterek gereksiz tokluk hissi yaratır, emme problemlerine neden olur

  3- Gaz yapmaz

  Kitaplara göre anne sütü gaz yapmaz ama günlük hayatta gaz yapacak besinlerle (kuru baklagiller, yeşil yapraklı çiğ sebzeler, soğuk gazlı içecekler gibi) beslenen ya da gazı olan annelerin bebeklerinin o günlerde huzursuzluğunun ya da gaz sancılarının arttığı gözlemlenir. Annelere besinleri iyice çiğnemeleri önerilir.

  4- Anne sütü bebek için yeterlidir

  Son yıllarda anne sütü vermek isteyen ve konunun önemini kavramış anne sayısı gittikçe artmıştır. Bilinçli annelerin en büyük endişelerinden birisi bebeğinin doymadığı yönündedir. Özellikle doğumu takip eden ilk günlerde bu endişe ek besin başlanmasına neden olmaktadır. Ama bebeğin ilk günlerinde gıda gereksinimi çok olmadığı için endişeye gerek yoktur. Bebek 1. gününde yaklaşık olarak kilo başına 30 ml ile ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu da 3500 gr. doğan bir bebek için 115 ml demektir. Daha sonra her gün bu miktar kilo başına 20 ml artar ve yaklaşık bir hafta sonra 150 ml/kg değerine ulaşır. Kaba bir hesapla 500 ml günlük anne sütü ile bebeğin doyduğu söylenebilir.

  5- Anne sütü kalitesi nasıl artar?

  Sağlıklı beslenen annelerin süt kalitesi yükselir. Çünkü annenin beslenmesi süt kalitesini ve içeriğini doğrudan etkiler. Doğru beslenmeyen annede emzirme sırasında bir takım eksiklikler gelişir ya da sütün kalitesi düşebilir. Bu da bebeğin daha az kilo almasına neden olur. Ayrıca genetik faktörlere bağlı olarak sütün yağ miktarı da kişiden kişiye değişebilir.

  6- Sütün bebeğe yetersiz geldiği kilo alma miktarıyla anlaşılabilir

  Anne sütünün bebeğe yeterli gelip gelmediğine doktor karar vermelidir. Sütün yetmemesinin en belirgin işareti bebeğin yetersiz kilo almasıdır. Bebek alt sınır olarak ayda 500 gram ve üzerinde kilo alıyorsa, anne sütünün yettiği düşünülür. Bu durumda annelerin ilk 6 ay emzirmeyi bırakmaması gerekir.

  7- Annenin yedikleri sütünü de etkiler

  Annenin çok yemek yemesi anne sütünün protein ve enerji içeriğini fazla değiştirmez. Sadece özellikle omega 3 yönünden zengin beslenme ya da omega 3 takviyesi, anne sütünü bu açıdan zenginleştirir. Öte yandan annenin yediği soğan ve sarımsak gibi kokulu gıdalar anne sütünün kokusunu değiştirip, bebeğin memeyi itmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra anneler mutlaka beslenmelerine özen göstermeli ve bol su tüketmeliler. Dereotu, maydanoz ve naneden elde edilen bitki çayları anne sütünü artırır.

  8- Annenin psiko-sosyal durumu rahatsa sütü de fazla olur

  Anne ne kadar rahat bir yapıya sahipse sütü de o kadar fazla olur. Kaygılı, stresli, takıntılı ve mükemmeliyetçi annelerde süt verimi düşüktür. Ayrıca annenin iyi dinlenip düzenli uyuması süt verimini artıran önemli bir etkendir. İş hayatının yorgunluğu ve stresli ortamı, aile içi sorunlar, annenin geçirdiği hastalıklar, ağrı ve sancılar süt verimini olumsuz etkiler.

  9- Emzirme tekniğindeki hatalar anne sütünün verimini düşürür

  Emzirmeye geç başlamak, formül mamaya ve ek besine erken geçmek, bebeğe biberon ya da yalancı emzik vermek, bebeği memeye yanlış yerleştirmek, bebeğin meme başını doğru kavramaması, gece emzirmemek, 5-6 saatten uzun süre emzirmemek anne sütü verimini düşürür.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Anne Sütü Nasıl Saklanır?

  Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü biberonda saklanır mı? Anne sütü buzdolabında ne kadar süre saklanır?

  Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü biberonda saklanır mı? Anne sütü buzdolabında ne kadar süre saklanır?

  Şunu belirtmek gerekir ki bir bebeğin anne sütünü en ekonomik, en taze, en sağlıklı, en konforlu ve en doğal şekilde almasının çözümü bebeğin anne tarafından doğrudan emzirilmesidir. Ancak bazı şartlarda bu durum gerçekleşemez ve anne sütünün sağılarak bebeği beslek için depolanması gerekir.

   Anne Sütü Pompası Nasıl Olmalı?

   Piyasada çok çeşitli süt sağım pompaları bulunmaktadır. Ekonomik şartlara da bağlı olarak çiftli pompa tercih edilmesi hem sarf edilen enerjiden hem de zamandan tasarruf sağlayabilir.

   Anne Sütü Biberonda Saklanır mı?

   Sütte oluşabilecek olası toksinleri önlemek için 7 ya da 3 rakamı taşıyan geri dönüşüm simgesiyle belirtilen Bisfenol-A (BPA) yani endokrin bozucu ile üretilen kaplar tercih edilmemelidir. Yarı bulanık, yumuşak ve 5 rakamı taşıyan geri dönüşüm simgesi olan ya da kabın altında polipropilen (PP) harflerinin bulunduğu ürünler tercih edilebilir.

   Sütün sağıldığı poşet ya da kabın üzerine sütü koymadan önce saat ve tarihin mutlaka yazılması gerekir. Bu durum sağılan sütün son kullanma süresini belirlemek için önemlidir.

   Biberonları, kapları ya da pompa parçalarını eğer içlerinden yalnızca anne sütü geçtiyse bile sterilize etmek gerekir. Çünkü taze anne sütü temasta bulunduğu neredeyse tüm mantarları, bakterileri ve virüsleri öldürür. Bu malzemeleri sabun ve su ile yıkamak ya da bulaşık makinesinde yıkamak yeterlidir.

   Anne Sütü Nasıl Saklanır?

   Sağılan anne sütü direkt olarak bebeğe verilebilir, buzdolabına koyulabilir ya da dondurulabilir. Sağılan anne sütü 22 derecelik oda sıcaklığında tazeliğini en az 6 ile 8 saat korur. Bu süre hava sıcaklığı arttıkça azalmaktadır. Eğer bebek saklanan sütü bitiremez ve bir miktar daha kalırsa, kalan anne sütü buzdolabında saklanabilir sonrasında tekrar bebeğe verilebilir.

   Farklı zamanlarda sağılan sütler aynı kapta biriktirilebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta soğuk olan süte soğuk olanı eklemektir yani, eskisine yeni sağılan süt eklenmeden önce mutlaka soğutulmalıdır. Farklı zamanlarda sağılan anne sütü oda sıcaklığında bekletilmişse birbirlerine eklenebilir.

   Soğutulan süt bebeğe verilmeden önce sütle dolu olan kap, sıcak akan bir suyun altında ya da çok kaynar olmayan ocakta ısıtılmış bir kısım suyun içinde soğutulabilir. Ancak mikrodalgada ısıtma yöntemi kullanılmamalıdır.

   Depolanan süt, zaman içinde iki tabaya ayrılabilir, bu durum normaldir; hafifçe dairesel bir şekilde çalkalandığında tabakalar birleşir. Saklanan sütlerin rengi farklı zamanlarda değişiklik gösterebilir ve bu durum normaldir. Anne sütünün rengi tüketilen yiyeceklere göre değişebilir.

   Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Süre Saklanır?

   Dondurucuya giren anne sütü, genleşir. Bu sebeple anne sütü dondurulacak ise süt dolu kaplar ağzına kadar doldurulmamalıdır. Muhtemelen her beslenmede bir bebek 60 – 120 ml. süt tüketecektir; her bir kapta 60 ml. anne sütü saklanabilir. Daha önce dondurulmuş anne sütüne buzdolabında saklanan anne sütü eklenebilir.

   Dondurulmuş anne sütünü çözmenin en sağlıklı yöntemi geceden buzdolabına koymaktır. Acil durumlarda ise dondurulmuş anne sütünün ılık akan bir suyun altında yavaşça çözülmesi beklenmelidir.

   Daha önce dondurulmuş olan anne sütü çözündükten sonra sadece 24 saat buzdolabında saklanabilir. Fakat tekrar dondurulmamalıdır.

   Anne Sütü Ne Kadar Sürede Bozulur?

   Anne sütü yaklaşık olarak dondurucu bölümünde 6 ay ve buzdolabında 6 gün sonra bozulmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Anne Sütü Saklama Yöntemleri Nelerdir?

  Anne Sütü Saklama Yöntemleri Nelerdir?

  Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

  Süt dondurucuya girdikten sonra genleşeceği için saklama kaplarının ağzına kadar doldurulmaması gerekiyor. Ayrıca bebeklerin tek seferde 60 ml ile 120 ml arasında süt içtiği düşünülürse saklama kaplarını 60 ml civarında süt ile doldurmak pratiklik açısından rahatlık sağlıyor. Doğum kilosu düşük olan yenidoğan bebekte bu miktar 30 ml de olabiliyor. Süt sağıldıktan sonra sağılan anne sütü nasıl saklanır sorusu ortaya çıkıyor. Sütü dondurucuda ya da soğutucu kısmında saklayabilirsiniz. Hava akımından etkilenmeyen anne sütü saklama poşeti kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

  Anne Sütü Saklama Süresi Maksimum Kaç Gün Olmalıdır?

  Buz paketlerinin bulunduğu serin bir kutuda 24 saate kadar sütün kullanım ömrünü artırabilirsiniz. Sütü dilerseniz derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz. Eksi 18 derece ve daha soğuk bir ortamda sakladığınızda 3 ay boyunca sütü kullanabilirsiniz. Aslında sütü saklama yönteminiz sütü ne kadar süre muhafaza etmek istediğinize bağlı olarak değişebiliyor. Anne sütünün maksimum saklama süresi 3 ay olmakla birlikte bu sütün eksi 18 derece dondurucu kısmında muhafaza edilmesi gerekiyor. 0 ile 4 derece arasında ise 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Anne sütü saklama süreleri, sıcaklık derecelerine bağlı olarak değişiyor.

  Anne Sütü Nasıl Sağılır?

  Elle sağmak zor gelebilir, otomatik olarak çalışan cihazlar sütün sağılmasında büyük kolaylık sağlıyor. Anne sütü nasıl sağılır sorusu ise bu noktada devreye giriyor. Tercihiniz süt pompasından yana ise mutlaka ellerinizin temiz olması gerekiyor. Süt pompaları otomatik cihazlara nazaran ekonomik olduğu için tercih ediliyor. Süt pompası kullanımında ellerinizi temizledikten sonra kan dolaşımını artırmak adına meme ucuna yumuşak hareketler ile masaj yapmanız gerekiyor. Pompayı göğüs ucuna yaklaştırarak el cihazını sıkıp bırakma işlemi devam ettirmelisiniz. Süt pompasının vakum özelliği sütün, anne sütü saklama kabı içerisinde birikmesini sağlıyor.

  Anne Sütü Sağma Makinesi Nasıl Kullanılır?

  Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Donmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

  Anne sütü saklama talimatı doğrultusunda saklanan sütün çözdürülmesi işlemi de bazı aşamalar üzerinden yapılıyor. Dondurucu kısmında sakladığınız sütü direkt olarak oda sıcaklığına çıkarmak yerine dolabın soğutucu kısmına koymanız gerekiyor. Sütün soğutucu kısmında yavaş yavaş kendiliğinden çözülmesine dikkat etmelisiniz. Fakat sütü bu şekilde çözdürmek için zamanınız yoksa saklama poşetindeki sütü soğuk suyun altına tutarak çözdürebilirsiniz. Soğutucu kısmında olan sütü ise sıcak su dolu bir kabın içerisinde ısıtabilirsiniz.

  Anne Sütü Nerede Saklanır?

  Anne sütü ne kadar saklanır sorusu kadar nerede saklanır sorusu da cevap aranan sorular arasında yer alıyor. Anne sütü oda sıcaklığında saklanabileceği gibi buzdolaplarının soğutucu kısımlarında da saklanabilir. Sütün kullanım ömrü artırılmak istenirse dondurucu kısmı da sütü muhafaza etmek için kullanılabilir. Dondurucuda yer bakımından sıkıntı yaşamamak adına anne sütü saklama çantasını tercih edebilirsiniz.

  Anne Sütü Saklamak Sütün Yararını Azaltıyor mu?

  Özel olarak üretilen anne sütü saklama kapları, sütün özelliğini kaybetmeden saklanabilmesini sağlıyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan saklama koşullarını ve sıcaklık değerlerini dikkate almanız halinde saklanan sütte herhangi bir değer kaybı yaşanmıyor.

  Anne Sütü Nasıl Saklanır?

  Bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemi için özel bir değere sahip olan anne sütünü cam saklama kutularında depolayabilirsiniz. Anne sütü saklama termosu ya da özel poşetler de bir seçenek olabilir. Tercihinizi hangi üründen yana kullanırsanız kullanın saklama kaplarının temiz ve hijyenik olmasına özen göstermelisiniz.

  Süt Saklama Poşeti Seçimi Nasıl Olmalı?

  Süt saklama poşetinin seçimini, sütü saklamak istediğiniz koşullara göre belirleyebilirsiniz. Sütü, uzun süre saklayacaksanız poşet ya da çantaları tercih edebilirsiniz." Anne sütü saklama poşeti nasıl kullanılır?" sorusunun cevabı kolaydır: Poşetler, göğüs pompaları ile uyumlu bir biçimde üretildiğinden poşeti pompanın ucuna yerleştirmeniz yeterlidir. Poşetlerin içerisine tek seferde tüketilecek miktarda süt koymanız avantaj sağlar. Eğer sütü aynı gün kullanmayı planlıyorsanız poşet yerine cam saklama kutularını değerlendirebilirsiniz. Buzdolabınızda yer avantajı sağlamak açısından da yine poşetler pratik özelliklere sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap