Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  anne karnındaki bebek resimleri

  1 ziyaretçi

  anne karnındaki bebek resimleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bebeğin anne karnındaki mucize görüntüleri

  Bebe�in Anne Karn�nda Fotoroman�

  10 Haftalık Gebelik

  10 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 10. Haftası

  Hamilelik dönemi; her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da büyük ölçüde zorlu bir zaman aralığı olarak kabul edilir. Gebeliğin ilk haftaları görece daha sorunlu geçse de özellikle 8. haftadan itibaren anne adayının mide bulantıları ve kas ağrıları azalmaya başlar. Bir nevi vücut, bu süreçle beraber artık bebekle yaşamaya alışır. Hamileliğin sıkıntılı dönemi geride kalmış ve bir anlamda keyifli dönemi başlamıştır. Anne karnında her geçen gün biraz daha büyüyen bebek, 10 haftalık gebelik dönemine ulaştığına göre artık bir embriyo değildir. Bu, tıp literatüründe "fetüs" olarak ifade edilir. Bu döneme kadar bebek gelişiminin en önemli dönemi tamamlanmıştır. Söz konusu dönemden sonra, hem sizi hem de bebeğinizi önemli bir değişim süreci bekleyecektir. Fetüs artık daha insansı hatlara sahip olarak gelişimini devam ettirir. Bebeğin dokuları ve organları hızlı şekilde büyümeye başlar ve daha da önemlisi anne karnında cenin pozisyonuna gelmeye başlar. Bebeğin pek çok organı artık çalışır durumdadır ve boyu da hızla uzamaya başlar. Anne adayı olarak karın şişkinliğiniz belirginleşir, çevrenize hamile olduğunuzun görüntüsünü vermeye başlarsınız.

  10 Haftalık Bebek

  10 haftalık bebek, anne karnında yaklaşık 3,5 cm boyundadır. Hemen hemen orta boy bir kayısı büyüklüğünde olan fetüsün dış hatları her geçen gün biraz daha insana benzemeye başlar. 10 haftalık bebek; anne karnında kıkırdak ve kemikleri oluşmaya başlamış, bacaklarındaki çıkıntılar oluşmuş, bilek ve dizleri yavaş yavaş oluşmaya başlamış bir canlıdır. Fetüsün kolları dirsekleri ile birlikte görülebilir. Böylece bebeğiniz kollarını bükmeye başlayabilir. Bu kol hareketlerini görerek hemen kendinizi bir bebek mağazasına atıp çeşitli kıyafetler almaya kalkmayın! Bahse konu bu durum 3,5 cm’lik bir fetüse ait küçücük hareketlerdir. Bebeğin bu dönemde kol uzunluğu, 1 cm dahi değildir. Zamanla tüm organ ve uzuvlar elbette gelişmeye devam edecektir. Anne karnında 10 haftalık bebek, artık sıvıları yutabilir. Bebeğin beyni, karaciğeri, bağırsakları, böbrekleri ve diğer hayati organları vücuttaki son şeklini bu dönemde alır. Midede sindirime yardımcı olacak asitler üretilmeye başlar, böbrekler bol miktarda idrar üretir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testosteron hormonu salgısı da yapılır. Bebeğin sağlıklı olduğunun en belirgin göstergesi olan kalp, tamamen gelişir ve sağlıklı bir insanın 2-3 katı hızla atar.

  10 Haftalık Bebek Görüntüsü

  10 haftalık bebek görüntüsü ultrasonda cenin şeklinde gözlemlenebilir. Bu dönemde rahim içi detaylı şekilde görüntülenebilirse, bebekteki değişimler de rahat bir şekilde gözlemlenebilir. Hızlı çekim bir sinema filmi gibi düşünüldüğünde tarif edilemeyen uzantıların zamanla ayak ve tırnaklara dönüştüğü ya da şeftali üzerindeki tüylere benzeyen saçların kafa üzerinde oluştuğuna şahit olabilirsiniz. Transparan şekilde görülebilen göğüs kafesi içinden bebeğin omurgası görülebilir ve bel kemiğinin sinirleri omurgaya doğru uzanmaya başlar. 10 haftalık bebek ultrason görüntüsünde bebeğin kafasında büyük bir çıkıntı varmış gibi gözükür. Çünkü beyin hızlı şekilde geliştiğinden vücut büyüklüğünün neredeyse yarısını kafa kısmı oluşturur. Bu dönemde bebeğin diş etleri ve çene kısmı da gelişir. İlerleyen dönemde çektirebileceğiniz renkli ultrason ile bebeğin görüntüsünü çok daha net şekilde alabilirsiniz.   

  10 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

  10 haftalık gebelik belirtileri arasında sayılması gereken hislerin başında stres ve endişe gelir. Vücudunuzdaki değişimlerin yanında hayatınızda da köklü değişiklikler olacağını bu dönemde belirgin şekilde hissetmeye başlarsınız. Söz konusu zaman diliminde stresle başa çıkmak ve endişeye kapılmamak son derece önemlidir. 10. hafta gebelik belirtileri arasında, özellikle sabahları oluşan mide bulantıları ve yorgunluk hissi son derece normal gelişmelerdir. Buna rağmen bu dönemde hareket etmek ve düzenli yürüyüşler yapmak, hem size hem de bebeğinize çok iyi gelir. İlk trimester döneminde göğüsleriniz belirgin şekilde ağrır ve büyümeye başlar. Bu dönemde östrojen hormonu süt kanallarını geliştirirken progesteron hormonu da süt bezlerinin büyümesini sağlar. Göğüsteki damarlar genişler, göğüs uçları büyür ve şişmeye başlar. Artan hormon salgısı nedeniyle vücudunuz daha fazla yağ salgılamaya başlar. Bu durum da cildinize doğal bir parlaklık getirir. Artan kan basıncı sebebiyle yüzünüz daha canlı ve gergin görünür. Karın bölgeniz ve göğüslerinizde bariz bir büyüme olduğundan gebelik sutyenleri ve iç çamaşırları günlük konforunuzu artırır. Bu kapsamda yapacağınız küçük alışverişlerle çok rahat hareket edebilir ve kolay nefes alabilirsiniz.

  10 haftalık hamilelik döneminde; daha önce sabahları yoğun olan mide bulantılarınızın eskiye nazaran daha düşük oranda olduğunu görebilirsiniz. Bu da yemeklerin vücudunuzda yarattığı etkinin değişmeye başladığının bir göstergesidir. Hamilelik döneminin ilk aylarında yemek yapamayan ya da kokudan rahatsız olup yemek yiyemeyen birçok kadın ile karşılaşmak mümkündür. Tüm hamilelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de beslenme konusunda hassas olmakta fayda vardır. Bu kapsamda kendinize uygun bir beslenme şekli belirlemelisiniz. Sürekli sağlıklı besinleri tüketirken yeterli derecede beslendiğinizden emin olmalısınız. Bu kritik dönemde bol bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, hem yorgunluğunuzu alır hem de sağlıklı beslenmenizi sağlar. Sabahları karşılaştığınız mide bulantılarının nispeten azaldığını hissettiğinizde, enerji verici ve besleyici besinler ile sabah kahvaltısını yapmalısınız. Beslenme düzeninizi gözden geçirmek için hamilelik dönemi son derece uygun bir zaman aralığıdır. Yine de bu dönemde çok fazla besin tüketmek, kilo problemini de beraberinde getirir. Bu konuda ölçülü olmak, her zaman en makul çözümdür. 

  Günlük yaşantınızda enerjinizin düştüğünü, üzerinizde uyku hali olduğunu hissederseniz, ufak atıştırmalıklara yönelin. Sevdiğiniz doğal ürünlerden kendinize atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Özellikle kuru yemiş çeşitleri, bu tip durumlar için bire birdir. Avuç içi kadar alacağınız bir badem ya da fındık içi, hem sizi tok tutar hem de gerekli besini karşılamanızı sağlar. Tabii ki bu dönemde kuru meyvelerin katkısını da unutmamak gerekir.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  16 Haftalık Gebelik

  16 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 16. Haftası

  Hamileliğin 16. haftası içerisine girildiğinde, bebeğe dair elde edilen verilerin birçoğu netlik kazanmış olur. 11 ile 12 cm boyutlarında, ortalama ise 80 ile 100 gr ağırlığına erişen bebekler, iki hafta önceki duruma oranla büyümüş olur. Bu haftalarda seyreden gebelik sürecinde, bebekler daha hızlı gelişmeyi ve büyümeyi sürdürür. 14.haftadan itibaren göz gelişimi şekillenmeye başlayan bebeğin 16. haftadan itibaren ise hala göz kapakları kapalı olmasına ragmen; gözlerde ufak hareketlilikler meydana gelmeye başlar.

  Bunun yanı sıra "16 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu?" sorusuna yanıt arayan ebeveynler de olumlu bir geri dönüş alabilir. Bu haftada, bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Cinsiyete göre farklılık gösteren bu durum, erkek bebeklerde hata payı bırakmaz. Ancak kız çocuklar için tam olarak cinsiyetten emin olunması, 20. haftayı bulabilir. Bebeğin anne karnındaki hareketlerine bağlı olarak cinsiyet daha ileriki bir tarihte de belli olabilir. Eğer aile genelinde kalp rahatsızlığı söz konusu ise, doktor gebeliğin 16. haftası itibariyle bebekte kalp hastalığı durumunu tespit etmek amacıyla fetal ekokardiyografi yaptırılmasını isteyebilir.

  16 Haftalık Bebek

  16 haftalık bebek tekmeleme dönemine erişmiş bir büyüklüğe gelir. Anne adaylarının deneyimlediği büyük değişimler de tıpkı bebek gibi 16 hafta ve 20 hafta arasında gerçekleşir. Çok şiddetli olmasa da hissedilebilen tekmeler, genellikle mide kasılması ya da sindirim problemi varmış gibi hissettirir. Bunu ilk defa tecrübe eden anneler ilk tekmeyi bu süreçte fark etmede biraz güçlük yaşayabilirler. Ortalama olarak elma büyüklüğünde olan bebekler birkaç hafta içerisinde daha belirgin bir kilo ve boya ulaşır. 16 haftalık bebek gelişimi hamileliğin hızlı ilerlediği bir dönem olur. Bacaklar daha gelişmiş, omurga ve sırt kasları daha güçlenmiş ve bundan kaynaklı olarak da baş ve boyun kısımları daha dik bir konuma gelmiş olur. Bunlara ek olarak bebeklerin kafatası ve ayak tırnağı oluşumu ve yüzlerindeki kasların gelişimi de devam eder. Böylelikle bebekte kaş çatma ve göz oynatma gibi mimikler de bu dönemde görülebilir. Ayrıca gebeliğin bu döneminde bebeklerin gözleri görmeye başlayabilir ve minimum düzeyde de olsa ışığı algılamada kolaylık kazanır. Bu bilgilere dayanarak "16 haftalık bebek anne karnında nasıldır?" sorusuna yanıt verilmiş olur.

  16 Haftalık Bebek Görüntüsü

  Bebeklerin bu haftadaki görüntüleri, kaş ve göz kapaklarıyla birlikte gelişmiş olan kafa yapıları ile netlik kazanır. Derileri yarı saydam ve kan damarları açıkça görülebilir. 16 haftalık ultrason görüntüsü bebeklerin yüz hatlarının belirginliğini gösterir. Ayaklar koldan uzundur ve vücut daha ince bir görünüme sahiptir. Bu haftada bebeğin görüntülerinde aynı zamanda elleri birleştirme ve kenetleme eyleminin de gerçekleştiği görülebilir. 16 haftalık bebek görüntüsü, doktor aracılığı ile ultrason sayesinde net ve belirgin bir şekilde gözlemlenebilir. Kalp, böbrek ve diyafram gibi organlar da kolaylıkla incelenebilir. 16 haftalık bebeğin görüntüsü bebeğin cinsiyetinin de dahil olabileceği bilgiler içerir. Henüz cinsiyet öğrenilmediyse bu haftada cinsiyet tahmininde bulunmak mümkün olabilir. Pozisyon gereği görülemeyen durumlar haricinde, erkek bebeği teşhis etmek son derece kolay olur. Aksi takdirde cinsiyet konusunda bilgi alınamıyorsa, birkaç hafta sonra daha kesin sonuçlar elde edilir. Bunlarla birlikte, vücut içerisinde de değişiklikler meydana gelir. Kalp vücuda kan pompalamaya başlar ve bu durum her geçen gün kan miktarının artmasına da yardımcı olur. Bir diğer önemli gelişme ise bebeklerin artık ebeveynlerini duyabiliyor olmasıdır. Kulaklarının gelişmesi ile birlikte konuşulanlar ya da şarkılar bebekler tarafından duyulur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bebeklerin doğumdan önce duydukları seslere karşı doğum sonrasında tanıdık tepkiler verdiği söylenir. Bu sebeple, dinlenen şarkılar ve konuşulanlar konusunda bu dönemde daha dikkatli olunması önerilir.

  16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

  16 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler de bebeklerin gelişimi ve değişimi kadar net hissedilebilir. Bu dönemde rahim ağırlığı 230 ile 250 gram arasında seyreder. 16. hafta ile 20. hafta arasında üçlü ya da geliştirilmiş dörtlü test, doktor tarafından önerilir. Kapsamlı tarama ile risk tespiti yapılır ve bu sayede bebeklerde nöral tüp defekti ya da down sendromu gibi risklerin değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Her iki testin risk teşkil etmemesiyle birlikte, genetik sorun risk tespiti de yapılmış olur. Buna ek testler de eklenebilir ve risk tahminlerinde daha net sonuçlara ulaşılabilir. Bu konuda karar tamamen anne ile babada olur. Bu dönemde rahmin etrafındaki kaslarda esneme ve gerginlik olması sebebiyle 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissi yaşanabilir.

  16. haftada idrar testinde şeker tespit edilmesi durumunda doktorlar kan şekeri oranını öğrenmek adına alternatif testlere başvurur. Şeker yükleme testi, günümüzde rutinleşmekle birlikte, anne adayı onayı dahilinde yapılır. Gebelik şekerinin tespiti açısında önem arz eden test, bebeğin aşırı kilolu doğmasına yönelik önlem alınması konusunda avantaj sağlar. Gebelik şekeri tespit edildiğinde annelere şeker alımında kontrol uygulanır ve diyet önerilerek şekerli yiyecekler kısıtlanır. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı durumu söz konusu ise de annelerin %97'si doğumdan sonra normal kan şekeri düzeyine geri döner.

  Hamilelikte Kilo Alımı

  Hamilelikte kilo alımı annelerin mevcut fiziksel yapısına göre değişiklik gösterir. Hamile kalınmadan önceki kilo, plasentanın boyutu, genetik özellikler ve beslenme düzeni gibi faktörler hamilelikte kilo durumu doğrudan etkiler. Hamilelik süresince alınması gereken veya mümkün olan kiloyla ilgili bir şey söylemek bu nedenle güçleşir. Ancak alınmış olan kilonun yaklaşık olarak 3-4 kilosu bebeğe aittir. Buna ek olarak 500 gramı plasenta, 1 kilosu amniyon sıvısıdır. Ayrıca ağırlığı yükselişte olan uterus 1 kilo, göğüs 300 gram ve kan ile sıvı miktarı toplamı da 6 kilo olarak hesaplanır. Bu durumda alınacak kilo ortalama olarak 11 ve 14 kilo arasında değişir ve ideal olan olarak değerlendirilebilir. Bunun aksine kilo alındığı gibi hamilelikte kilo verme durumuyla da karşılaşmak mümkündür. Her iki durumun da anne adayına göre değişiklik gösterdiğinin unutulmaması gerekir.

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Anne Karnında Bebek Gelişimi Ay Ay Nasıl Olur? | Anneysen

  Anne Karnında Bebek Gelişimi Ay Ay Nasıl Olur? | Anneysen

  Anne karnında 1 aylık bebek

  Anne karnında 1 aylık bebek görüntüleri

  Anne karnında 1 aylık bebek görüntüleri

  Bebeğine 1. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 2 aylık bebek

  Hafta Hafta Bebek Kilosu ve Boyu: Bebeğin Hangi Hafta Hangi Meyve ve Sebzeye Benziyor?

  Anne karnında 2 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 2. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 3 aylık bebek

  Hamilelikte İlk Üç Ay: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

  Anne karnında 3 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 3. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 4 aylık bebek

  Anne karnında 4 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 4. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 5 aylık bebek

  Hamile kaldığın andan itibaren bu sözcüklere çok maruz kalacaksın: Gebeliğin Boyunca Bunları Sık Duyacaksın: Hamilelik Sözlüğü

  Anne karnında 5 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 5. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 6 aylık bebek

  Aman dikkat: Hamilelikte Yaşanan Göbek Kordonu Sorunları Neler?

  Hamileliğin Balayı: 2. Trimesterde İhtiyacın Olacak 6 Şey,

  Anne karnında 6 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 6. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 7 aylık bebek

  Anne karnında 7 aylık bebek görüntüsü

  Anne karnında 7 aylık bebek

  Bebeğine 7. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Anne karnında 8 aylık bebek

  Anne karnında 8 aylık bebek görüntüsü

  Bebeğine 8. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!!

  Anne karnında 9 aylık bebek

  Hamileliğin Son Ayları: 3. Trimesterde İhtiyacın Olan 7 Şey

  Bebeğine 9. ayda neler oluyor, daha fazlası için tıkla!

  Tüm bunları bir tabloda görsem ne iyi olur dersen, seni şöyle alalım: Pratik Gebelik Takibi: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

  Burada anne karnında bebeğin ay ay gelişimi üzerinde durduk. Fakat hamileliğini ve karnındaki bebeğin gelişimini takip etmek için en sağlıklı yaklaşım haftalık gelişim takibidir. Çünkü doktor kontrollerinde hem senin genel sağlık durumun hem de bebeğinin gelişim seyri için önemli olan kriter kaç haftalık hamile olduğundur. Bu yüzden bu kritere göre özel olarak hazırlığımız Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi dizimizi takip edebilirsin.

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap