Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ankilozan spondilit egzersizleri

  1 ziyaretçi

  ankilozan spondilit egzersizleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ankilozan Spondilit Hastalarına Egzersiz - Romatizma TV

  Ankilozan Spondilit Hastalarına Egzersiz - Romatizma TV

  Ankilozan Spondilit ve Egzersiz

  Merhabalar, ben doktor Cengiz Bahadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanıyım. Bugün ankilozan spondilit hastalarda uyguladığımız egzersizlere beraberce bir göz atacağız. Bildiğiniz gibi ankilozan spondilit kronik bir hastalıktır. Özellikle omurgayı ve büyük eklemleri tutabilir. Özellikle omurgada yaptığı tahribat nedeniyle ciddi fonksiyonel kısıtlılıklara e yol açabilir. Bu nedenle bu hastalarda ilaç tedavisi kadar, eksersizler de son derece önemlidir. Biz bu tip hastalara bu sakatlıklardan korumak için bir takım eksersizler öneriyoruz. Bugün sizlerle beraber bu egzersizlere hep beraber göz atacağız. Egzersizlere başlarken hazırlık aşaması önemlidir.  Eğer hiç eksersiz yapmadıysanız şimdiye kadar. Mutlaka bir hazırlık dönemi geçirmeniz lazım. Egzersizlere başlarken yavaştan başlayıp , az tekrarla başlayıp sonra tekrar sayısını arttırabilirsiniz. Bir takım yardımcı cihazlar size yardım edebilir, egzersiz dersleri yaparken.  Örneğin bir sandalye, bir yastık, bir yer minderi, bir oklava işinizi kolaylaştırabilir. Egzersiz öncesi yapılan bir sıcak bir duş özellikle kronik hastalarda son derece faydalıdır.  Bu eksersizleri uygulamalı olarak gösterirken, asistan Doktor Vildan Han. bizlere yardım edecek. Bu hastalık özellikle göğüs kafesini tuttuğundan, solunum fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyebilir.  Bu nedenle ilk olarak, çok önemli olarak solunum egzersizleriyle başlayacağız.

  Göğüs Ekspansiyonu (Göğüs genişletme) Egzersizi

  1. Hareket

  Vildan Han

  İlk hareketimiz göğüs kafesini genişletmeye yönelik hareket. Öncelikle ayaklarımızı omuz hizasında açıyoruz.  Olabildiğince omuzumuz, kalça ve ayakla aynı hizada olacak sonrasında ellerimizi başımızın arkasında kenetliyoruz. Derin nefes alarak dirseklerimizi yana doğru açıyoruz. Birkaç saniye bekliyoruz, yavaş bir şekilde nefesimizi vererek normal pozisyonumuza dönüyoruz. Tekrar derin bir nefes alıyoruz, geriyoruz iyice omuz kuşağı kaslarımızın gerildiğini hissediyoruz.  Tekrardan bırakıyoruz nefesimizi. Tekrar derin bir nefes alıyoruz, tekrar gevşiyoruz. Son hareketimiz, tekrar iyice geriyoruz dirseğimizi. Derin nefes vererek hareketimizi tamamlıyoruz.

  Cengiz Bahadır

  Bu hastalığın özellikle omurgayı tuttuğunu söylemiştik. Omurganın önemli bölümlerinden biri de boyun omurgası. Hastalık boyun omurgasını tutup, sağa sola, arkaya ve öne eğilmesini ciddi bir şekilde kısıtlayabilir. Bunların olmaması için boyuna yönelik bir takım egzersizler öneriyorum.  Şimdi bu egzersizlere beraberce göz atalım.

  Boyun Egzersizleri

  1. Hareket

  2. Hareket

  3. Hareket

  4. Hareket

  Vildan Han:

  Elimizi kaldırıyoruz sağ elimizi, içi yüzümüze doğru bakacak şekilde yaklaşık 20 cm. mesafede  elimizi yerleştiriyoruz. Sonrasında hafif boynumuzu boyun kaslarımızı  kasarak yüzümüzden elimizi uzaklaştırıyoruz, 1-2 sn. bekliyoruz böyle. Normal pozisyonumuza dönüyoruz. Tekrar boyun kaslarımızı kullanarak arkaya doğru olabildiğince elimizi yüzümüzden uzaklaştırıyoruz. Duruyoruz 1-2 saniye, tekrar gevşiyoruz. Son iki hareketimiz tekrar boyun kaslarımızı kasıyoruz, yüzümüzü uzaklaştırıyoruz elimizden.  Son hareketimiz kasıyoruz iyice boyun kaslarımızı. 1-2 saniye bekleyip bırakıyoruz ve tekrar normal pozisyonumuza dönüyoruz.

  Boyun rotasyon yani döndürme hareketleri.  Öncelikle sağa döndürerek başlıyoruz. Dik bir pozisyonda, öncelikle boynumuzu, omzumuz, kalçalar ve ayaklar gene aynı genişlikte olacak şekilde dik pozisyonda duruyoruz. Sonrasında sağa doğru sadece boynumuzu omuzlar hareket etmeyecek şekilde gerebildiğimiz kadar açabildiğimiz yere kadar açıyoruz.  Bu şekilde birkaç saniye bekliyoruz. Tam normal pozisyona gelmiyoruz hafifçe gevşeyeceğiz,  gevşetiyoruz boynumuzu. Tekrardan açabildiğimiz yere kadar açıyoruz boynumuzu sağa doğru,  Hafif gevşetiyoruz. Tekrar açabildiğimiz yere kadar açıyoruz. İki saniye gene bekliyoruz. Hafifçe gevşetiyoruz boynumuzu. Son hareketimiz,  tekrar geriyoruz iyice. Gevşetiyoruz ve normal pozisyona dönüyoruz. Aynı hareketi sol için yapacağız şimdi. Sola doğru başımızı çeviriyoruz. Hafif gevşiyoruz. Çeviriyoruz, çevirebildiğimiz maksimum yere kadar iyice çevirmeye çalışıyoruz boynumuzu.  Omuzlar kasılmayacak. Yavaşça gevşetiyoruz. Tekrardan iyice kasıyoruz boynumuzu, gevşetiyoruz. Son hareket,   tekrar  iyice kasıyoruz, yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Aynı hareketi bu sefer, sağ omuzumuza boynumuzu değdirmeye çalışacağız. Yavaşça gerebildiğimiz yere kadar iyice geriyoruz boynumuzu. Sol omuz kaslarımızın kasıldığını hissediyoruz. Yavaşça yine normal pozisyon olacak şekilde gevşeyeceğiz.  Yine tekrardan  yana doğru açabildiğimiz kadar açıyoruz. Tekrar hafifçe gevşiyoruz. Son iki hareketimiz tekrardan geriyoruz ve tekrardan yavaşça gevşetiyoruz. Son bir hareketimiz tekrardan iyice geriyoruz. Normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.  Ve tekrar aynı şeyi sol için yapıyoruz. Gerebildiğimiz kadar, kesinlikle omuz oynamayacak şekilde, boynumuzun kasıldığını hissediyoruz. Hafifçe gevşiyoruz. Tekrardan iyice kasıyoruz boynumuzu, gevşetiyoruz. Son iki hareketimiz, Tekrar açabildiğimiz kadar açıyoruz boynumuzu. Tekrar yavaşça gevşetiyoruz. Son hareketimiz tekrar kasıyoruz, yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  Sıradaki hareketimiz, boynumuzu yavaşça arkaya  doğru olabildiğince alabildiğimiz yere kadar alıyoruz. Mümkün olduğu kadar, yüzümüz tavana bakmaya çalışacak. Yavaşça gevşetiyoruz. Aynı şekilde yüzümüzü tam eksenimiz dik bir şekilde yukarı bakmaya çalışıyoruz iyice. Bir iki saniye bekliyoruz. Tekrardan hafif gevşiyoruz. Son iki hareketimiz, arkaya doğru alıyoruz başımızı. Hafifçe gevşetiyoruz. Son hareketimiz tekrar geriyoruz iyice yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  Cengiz Bahadır

  Ankilozan spondilit, daha öncede söylediğimiz gibi prima olarak omurganın hastalığıdır. Özellikle boyun, sırt ve bel omurgasını tutar. En yıkıcı etkileri de özellikle bel ve sırt omurgasında gösterir. Boyun egzersizlerinin ilk bölümüne zaten bakmıştık.  Şimdiki egzersizlerimiz,  özellikle bel ve sırta yönelik oluşabilecek kamburluğu önlemeye yönelik egzersizler. Şimdi bu egzersizlere beraberce göz atalım.

  Sırt ve Bel Omurgalarına Yönelik Egzersizleri

  1. Hareket

  2. Hareket

  3. Hareket

  5. Hareket

  6. Hareket

  7. Hareket

  8. Hareket

  Vildan Han.

  Bu gruptaki hareketlerimiz gene dört hareketten oluşmaktadır.  Yüzüstü yatıyoruz. Dirseklerimizden destek alarak, öncelikle dümdüz uzanıyoruz, dümdüz, dümdüz şekilde yatıyoruz. Yavaşça yükselmeye çalışıyoruz, dirseklerimizden destek alarak. Kalçamız sabit, kalçamız hareket etmiyor. Çok güzel. Sonra yavaşça esniyoruz. Tekrar kalkabildiğimiz yere kadar kendimizi iyice geriyoruz. Sırtımızın iyice gerildiğini hissediyoruz. Yavaşça tekrardan gevşetiyoruz. Tekrardan kaldırıyoruz, gevşetiyoruz. Son hareketimiz tekrardan yapıyoruz. Ayakta olanlar için ise, kalçamızı öne doğru alabildiğimiz kadar alıyoruz. Yavaşça gevşetiyoruz. Son hareketimiz tekrar kalçayı öne doğru olabildiğince gerdik. Ve yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Sonraki hareketimiz, dizler pozisyonu;

  Dizlerimiz 90 derece, ellerimiz yere bakacak şekilde uzandık. Bu pozisyondayken, öncelikle sağa , kalçamız sabitken yavaşça adımlama hareketiyle sağa doğru dönmeye çalışıyoruz. Çok güzel, dönebildiğimiz yere kadar . Sonra tekrar normal pozisyona geri dönüyoruz. Çok güzel. Tekrardan sağa adımlıyoruz yavaş yavaş , çok güzel iyice yan sırt kaslarımızın gerildiğini hissediyoruz. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.  Son iki hareketimiz. Tekrar sağa doğru yavaşça adımlıyoruz, adımlıyoruz. Çok güzel, iyice gerildiğini hissettik.  Tekrardan normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Son hareketimiz tekrar sağa doğru yavaş yavaş adımlıyoruz. Çok güzel, biraz bekledik, yavaşça geri dönüyoruz. Şimdi aynı hareketi sol için yapacağız. Sola doğru yavaş yavaş adımlıyoruz. Kalçamız sabit dizler sabit. Sadece sırtımızın gerildiğini hissedeceğiz. Yine normal pozisyonumuza dönüyoruz yavaşça. Olabildiğince eksenimiz düz, sadece sırt kaslarımızın gerildiğini hissediyoruz. Yavaşça dönüyoruz. Çok güzel. Çok güzel tekrar normal pozisyonumuza dizlerimiz 90 derecede tekrar yapıyoruz. Tekrar çok güzel, tekrar normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Son bir hareketimiz, tekrar sola doğru , yavaşça normal pozisyonumuza adımlayarak geri dönüyoruz.

  Sıradaki hareketimiz,  kedileme pozisyonu.  Ellerimiz yine yere sabit, öncelikle belimizi olabildiğince kamburlaştırıyoruz sonra iyice çukurlaştırıyoruz. Başımız öne doğru bakıyor. Tekrardan iyice kamburlaştırıyoruz. iyice iyice kamburlaştırdık. Tekrar iyice çukurlaştırıyoruz. İyice çukurlaştırdık. Biraz bekliyoruz. Çok güzel tekrardan, iyice kamburlaştırdık belimizi, çok güzel. İyice çukurlaştırıyoruz. İyice yukarı doğru iyice kaldırıyoruz. Kaldırabildiğimiz yere kadar iyice kamburlaştırdık. Tekrardan yavaşça çukurlaştırıyoruz. Çok güzel şimdi normal pozisyonumuza tekrar geri dönelim.  Bu pozisyondayken dizlerimizin üzerine yavaşça oturmaya çalışıyoruz. Ellerimiz olabildiğince gergin, iyice gerginliği hissediyoruz sırtımızda. Burada bir iki saniye bekliyoruz yine bu pozisyonda. Tekrar normal pozisyona geri dönüyoruz yavaşça. Çok güzel. Tekrar yavaşça geliyoruz geliyoruz iyice gerildiğini hissediyoruz tüm sırtımızdan. Yavaşça normal pozisyonumuza dönüyoruz.   Çok güzel. Tekrardan iyice geriyoruz. İyice iyice kapanıyoruz, olabildiğince. Tekrardan esniyoruz ve normal pozisyonumuza geliyoruz. Son hareketimiz iyice dizlerimiz üzerine iyice iyice gerdik sırtımızın kasıldığını hissettik. Çok güzel tekrardan esniyoruz ve normal pozisyonumuza geliyoruz. Sıradaki egzersiz;

  Gene el ve diz pozisyonundayken, sağ elimizi ve sol bacağımızı yavaşça aynı düzlemde olacak şekilde, dümdüz uzatıyoruz. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Aynı hareketi tekrar yapıyoruz. Sağ elimizi ve sol bacağımızı kaldırıyoruz. Dümdüz olduğunu hissedelim, çok güzel. Tekrar bırakıyoruz. Aynı şekilde, tekrar sağ elimizi kaldırdık, sol bacağımızı iyice aynı düzlem üzerinde. Çok güzel. Normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Tekrardan sağ elimizi kaldırdık. Çok güzel aynı düzlem üzerinde. Tekrardan bırakıyoruz. Şimdi aynı şeyi sol el için yapıyoruz. Sol elimizi kaldırıyoruz sağ bacak yavaşça kalkacak aynı düzlemde. Çok güzel. Bekliyoruz biraz. Bırakıyoruz, çok güzel. Gene kaldırıyoruz, iyice dümdüz uzatabildiğimiz kadar dümdüz uzatıyoruz. Çok güzel. Bırakıyoruz yavaşça. Tekrardan son hareketimiz çok güzel. Dümdüz, harika. Tekrardan normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Şimdi son bir hareketimiz iyice kaldırdık, iyice gerildiğini hissettik. Çok güzel, normal pozisyonumuza dönüyoruz.  Omurga egzersizlerine devam ediyoruz. Bunun için sandalyeye ihtiyacımız var. Öncelikle sol elimizi koçaktan destek alabiliriz. Sağ elimizle yapabildiğimiz kadar yavaşça yere doğru değmeye çalışıyoruz. Parmaklarımızı değdirmeye çalışıyoruz mümkünse bütün parmaklarımızı. İki saniye bekliyoruz. Normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Tekrardan aynı şekilde parmaklarımızı yere doğru değdiriyoruz. Mümkünse hepsini. Çok güzel. Tekrardan normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Tekrardan yere doğru eğiliyoruz. Çok güzel. Tekrar normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Son hareketimiz. Tekrar değiyoruz. Çok güzel tekrardan gevşiyoruz.  Aynı hareketi sol için yapacağız şimdi. Gene sağ elimizle kolçaktan destek alabiliriz. Sol parmaklarımızla yere doğru değdik. İki saniye bekledik. Tekrardan gevşiyoruz. Çok güzel. Tekrardan değmeye çalışıyoruz. İki saniye bekledik. Tekrar düzleşiyoruz. Son iki hareketimiz. Tekrardan parmaklarımızı iyice değirmeye çalıştık. Yavaşça gevşiyoruz. Son hareketimiz. Tekrardan iyice değirdik parmaklarımızı.  Yavaşça gevşiyoruz. Çok güzel. Son hareketimiz ise gövde döndürme hareketimiz,

  Öncelikle sağ, sağa doğru, kolçaktan destek alabiliriz. Döndürebildiğimiz yere kadar döndürelim. Kalçalarımız sabit, döndürüyoruz. Çok güzle yavaşça gevşiyoruz. Tekrardan sağa döndürüyoruz. Çok güzel, gevşiyoruz yavaşça. Tekrardan iyice döndürüyoruz gövdemizi. Yavaşça gevşiyoruz. Tekrardan döndürüyoruz iyice, çok güzel. Yavaşça gevşeyip şimdi ve sol için, sola doğru gövdemizi döndürüyoruz. Çok güzel, yavaşça gevşiyoruz. Tekrardan aynı şey sola doğru döndük. Tekrardan gevşiyoruz. Son iki hareketimiz. Çok güzel, normal döndük. İyice gerildik. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  Cengiz Bahadır

  Evet, burada göreceğiniz, egzersizlerin hemen tamamı bir genel  egzersiz  programı. Doktorunuzun bu egzersizler üzerinde tasarrufu olabilir. Yani sizden bazılarını yapmanızı bazılarını da yapmamanızı önerebilir. Bu husus unutulmamalıdır.

  Kol ve Bacaklara Yönelik Egzersizler

  Ankilozan spondilit hastalığını, omurgayı ve büyük eklemleri tutabildiğini söylemiştik.  Bu tutulumlara bağlı olarak ekstrem tek kaslarında yani kol ve bacak kaslarında bir takım kısalıklar meydana gelebilir. Bunları önleyebilmek için bir takım egzersizlerimiz var. Bu egzersizleri özellikle yerde yapıyoruz. Ama hastalığından dolayı yere uzanamayan hastalarımız olabilir. Bu hastalara bir yastık kullanmalarını ve hareketlere yardımcı olabilmek için egzersizleri bir sandalyede yapmalarını öneriyoruz.

  Vildan Han.

  Mete üzerindeyken dizlerimizi  90 derece kırıyoruz. Öncelikle her iki elimizi sağ bacağımızın arkasına kenetliyoruz. Dizimiz yine  90 derece pozisyonda, burada bir iki saniye bekleyip dizimizi olabildiğince dümdüz dümdüz hale getirmeye çalışıyoruz. Sonrasında ayak bileğimizi kendimize doğru çekiyoruz. Böylelikle uyluk arka kaslarımızın iyice gerildiğini hissediyoruz. İki saniye bekliyoruz. Tekrar yavaşça ayak bileğimizi gevşetiyoruz. Tekrar kendimize çekiyoruz. Hafif gevşetiyoruz. Son iki hareket. Tekrar olabildiğince çekiyoruz. Hafifi gevşetiyoruz ayak bileğimizi. Son hareketimiz. Ayak bileğimizi iyice kendimize çektik. Ve yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Şimdi sandalyede oturan için aynı şekilde, sol ayakla devam ediyoruz. Her iki elimizden olabildiğince ayak bileğine uzanıyoruz. Ayak bileğimizi hafifçe kendimize doğru çekmeye çalışıyoruz. Ayaklar yukarda, ayak bileğini hafifçe yukarı çektik. Bir iki saniye bekliyoruz. Gevşetiyoruz ayak bileğimizi. Hafif gevşiyoruz. Tekrar çekiyoruz ayak bileğimizi kendimize doğru hafif gevşiyoruz hafif tekrar kendimize doğru çekiyoruz. Hafif gevşiyoruz. Ve son hareketimiz, tekrar hafifçe çektik dizimiz olabildiğince dik. Ve normal pozisyonumuza yavaşça geri dönüyoruz.  Sıradaki hareketimiz; bel düzleştirme hareketi.

  Gene Mete üzerinde uzanırken dizlerimizi 90 derece kırılı pozisyonda, karnımızı olabildiğince kasıyoruz düzleştirip. Belimizi yere doğru bastırmaya çalışıyoruz. Bir iki saniye bekliyoruz. Bırakıyoruz, rahat bırakıyoruz belimizi. Tekrar belimizi yere doğru bastırmaya çalışıyoruz. Karnımızı olabildiğince düzleştirme çalışıyoruz. Gevşiyoruz tekrardan.  Tekrar belimizi bastırıyoruz. Karnımızın iyice kasıldığını hissediyoruz. Tekrardan bırakıyoruz. Tekrar kasıyoruz, bırakıyoruz.  Son hareketimiz, tekrar belimizi iyice bastırıyoruz, bel kaslarımızın kasıldığını hissediyoruz. Karnımız iyice düz halde ve gevşiyoruz. Sandalyede olan arkadaşımız için ise aynı şekilde dik pozisyonda dururken, sandalyenin arkasına olabildiğince uzanıp karın kaslarımızı iyice kasarak karnımızı düzleştirerek. Belimizi sandalyenin arka kısmına değirmeye çalışıyoruz. Gevşiyoruz. Tekrar belimizi olabildiğince karnımızı içeri doğru çekip olabildiğince arkaya doğru değirmeye çalışıyoruz.  Gevşiyoruz tekrardan. Tekrar iyice kasıyoruz karnımızı, belimizi iyice arkaya değdirmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde gevşiyoruz, tekrar karnımızı düzleştirip belimizin iyice sandalyenin arkasına değdiğini hissediyoruz. Gevşiyoruz. Son hareketimiz. Tekrardan gevşiyoruz. Çok güzel.

  Sıradaki hareketimiz; kalça ve bel kaslarımızı germeye yönelik. Yine 90 derece dizlerimiz kırılı. Sağ ellerimiz dizimin altından kenetledik ellerimizi. Olabildiğince dizimizi kendimize doğru çekiyoruz. Bir iki saniye bekliyoruz. Bırakıyoruz yavaşça gevşetiyoruz. Tekrar çekiyoruz, çekebildiğimiz yapabildiğimiz yere kadar. Hafif gevşetiyoruz. Son iki hareketimiz tekrardan kendimize çekiyoruz. Sandalyede oturan kişi için aynı şekilde, tekrardan iyice geriyoruz dizimizi çekiyoruz kendimize çekebildiğimiz kadar. Yavaşça normal pozisyonuma dönüyoruz. Aynı hareketi sol için yapacağız. Yine ellerimizi sol ayağımızın dizin altına kenetledik. Dizimizi kendimize doğru çekiyoruz gene iki saniye bekliyoruz. Bekledik yavaşça yavaşça gevşettik. Tam değil hafif gevşeteceğiz çekiyoruz, çekebildiğimiz yere kadar. Hafifçe gevşettik. Çok güzel, tekrardan çekiyoruz hafifçe gevşettik. Son hareketimiz tekrardan çekiyoruz. Hafiften gevşeterek normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Şimdi her iki elimizi her iki dizimizin altından  kenetleyerek  yavaşça dizlerimizi kaldırmaya çalışıyoruz. Çok güzel, yavaşça hafif gevşetiyoruz. Tekrardan çekiyoruz dizlerimizi yavaşça, gevşetiyoruz. Son iki hareketimiz , gevşetiyoruz yavaşça dizlerimizi . Son hareketimiz çekiyoruz, iki saniye bekliyoruz. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  Sıradaki hareketimiz, gövde rotasyon yani çevirme hareketi. Önce yine sağa doğru çevirerek başlayacağız. Ellerimiz yanda, başımız olabildiğince tavana tek noktaya odaklansın. Hafifçe dizlerimiz kırılı bir şekilde gövdemizin alt kısmından sağa doğru dizlerimizi çevirebildiğimiz yere doğru çevirebildiğimiz kadar çeviriyoruz. Ve yavaşça normal pozisyona dönüyoruz. Yine dört kez yapacağız hareketimizi. Tekrardan sağa doğru çeviriyoruz. Tekrardan yavaşça gevşiyoruz. Son iki hareketimiz. Tekrardan omuzlarımızı hareket ettirmiyoruz, olabildiğince omuzlarımız yere sabit. Son bir hareketimiz, tekrar çeviriyoruz. Ve normal pozisyonumuza dönüyoruz. Aynı hareketi yine sol taraf için yapacağız. Sandalyede oturan arkadaşımız için de, gövdenin üst bölgesini sola doğru çeviriyoruz. Gene aynı şekilde yatan hastalar için de sola doğru dizlerimiz kırılı şekilde gövdenin alt kısmını iyice sola doğru eğdik. Hafifçe normal pozisyonumuza dönüyoruz. Tekrardan son üç hareketimiz. Tekrardan sola doğru iyice geriyoruz , tekrar normal pozisyonumuza dönüyoruz. Son iki hareketimiz. Tekrar iyice gövdemizi sola doğru gerdik. Çok güzel, tekrar gevşedik. Son hareketimiz. Olabildiğince sola doğru iyice gerildi gene yavaşça normal pozisyona geri dönüyoruz.

  Son hareketimiz, tüm vücudu germe egzersizi. Öncelikle her iki elimizi başımızdan yukarı doğru  yavaşça kaldır, derin nefes alıyoruz bu arada. Çok güzel. Nefesimizi tutuyoruz. Ayak bileklerimiz gergin. Bir iki saniye bekledik. Derin nefesimizi vererek, iyice veriyoruz boşaltıyoruz havayı. Çok güzel, tekrar derin bir nefes alıyoruz. İyice geriyoruz, dümdüz oluyoruz. Yavaşça bir şekilde nefesimizi veriyoruz. Gevşiyoruz, ayak bileğimiz aynı şekilde. Tekrar derin bir nefes aldık. Tüm hava aldık biraz tutuyoruz. İki saniye bekliyoruz. Tekrardan yavaşça nefesimizi vererek normal pozisyonumuza dönüyoruz. Son hareketimizi tekrar ellerimizi oklava yardımıyla da yapabiliriz. Oklavayla derin bir nefes alarak yapıyoruz. İyice gerdik vücudumuzu, nefesimizi tuttuk. Yavaşça nefesimizi vererek, normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Çok güzel.

  Kalça Eklemine Yönelik Egzersizler

  1. Hareket

  2. Hareket

  3. Hareket

  4. Hareket

  5. Hareket

  6. Hareket

  7. Hareket

  8. Hareket

  Cengiz Bahadır

  Ankilozan spondilit omurgadan başka büyük eklemleri de etkileyebilir demiştik. Bunların en başında da kalça eklemi gelmektedir. Kalça eklem hareket açıklığının korunması doğru vücut postürü açısından son derece önemlidir. Bu yüzden biraz sonra göreceğiniz kalça egzersizleri son derece önemlidir. Şimdi kalça egzersizlerine bir göz atalım.

  Vildan Han.

  Kalçaya yönelik yapacağımız dört tane hareketimiz var.  İlk hareketimiz, mete üzerinde yine dizlerimiz 90 derece kırık şekilde oturuyoruz. Ellerimiz omuz açıklığı kadar yere doğru basılı ve yavaşça kalçamızı yukarı doğru kaldırıyoruz. Göğsümüz, kalçamız ve dizimiz mümkün olduğu kadar aynı eksende olacak. Çok güzel, biraz bekliyoruz. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Tekrardan kalçamızı yukarı doğru kasıyoruz. İyice kasıldığını hissediyoruz kalça, kuyruk kaslarımızı. İki saniye gene bekledik. Yavaşça bırakıyoruz. Tekrardan ellerimiz ve ayaklarımız sabit, sadece kalçamızı hareket ettiriyoruz. Gene düz bir zemin halince iki saniye bekledik. Yavaşça bırakıyoruz. Son hareketimiz tekrardan kaldırıyoruz. Yavaşça bırakarak normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  İkinci kalça hareketimiz; öncelikle sağ ayağımızı yana açma hareketi. Böylelikle iç uyluk kaslarımızın iyice gerildiğini hissediyoruz. Yana kadar açabildiğimiz kadar açıyoruz. Sandalyede olan hastamız için, altına havlu yada peçete gibi kayganlaştırıcı özelliği olan bir zemin kullanarak hareketi daha kolay yapmasını sağlıyoruz. Tekrar normal pozisyonumuza geri döndük. Tekrar açabildiğimiz sadece kalçamızı açabildiğimiz kadar açıyoruz. Tekrar normal pozisyonumuza geri döndük. Son iki hareketimiz. Tekrardan açıyoruz, ayak tabanımız yere doğru değiyor. Ayağımız kalkmayacak sürüyoruz ayağımızı yavaşça. Çok güzel. Tekrardan iyice gerdik gerdik. Bırakıyoruz, normal pozisyonda aynı hareketi sol için yapacağız. Şimdi yer değiştiriyoruz çok güzel. Şimdi sola doğru açıyoruz açabildiğimiz kadar kalçamızı. Bırakıyoruz yavaşça. Açabildiğimiz kadar tekrar açıyoruz. Yine iki saniye bekliyoruz. Yavaşça kapatıyoruz. Tekrar açabildiğimiz kadar yavaşça açıyoruz, tekrar yavaşça bırakıyoruz. Son hareketimiz, tekrar açıyoruz, dizler dik bir şekilde. Çok güzel. Yavaşça normal pozisyonumuza geri dönüyoruz. Sonra her iki ayağımızı yaklaşık omuz hizasında olacak şekilde açıyoruz. Omuz hizasını biraz geçebilir. Çok güzel. Biraz daha açalım, biraz daha çok güzel. Sonrasında ayak bileğimizi dışa doğru açabildiğimiz kadar açmaya çalışıyoruz. Çok güzel. Tam zıddı şimdi. Ayak baş parmaklarımızı biraz daha yanaşalım. Ayak başparmaklarımızı birbirine değdirmeye çalışıyoruz. Çok güzel. Birazcık daha çok güzel. Tekrardan açıyoruz açabildiğimiz yere kadar. Böylelikle dış döndürme kalça dış döndürme hareketimiz. Şimdi kalça iç döndürme hareketimiz . Böylelikle kalça iç ve dış rotasyonu çevirmiş oluyoruz. Tekrardan açıyoruz. Son iki hareketimiz. İçe doğru çeviriyoruz. Tekrardan açıyoruz. Son bir, içe doğru çeviriyoruz, çok güzel.

  Sıradaki hareketimiz, kalça arka grup kaslarını hissetmeye yönelik. Öncelikle sağ bacağımızı öne doğru atıyoruz. Çok değil hafif, hafif  öne doğru atıp, dizimizi yavaşça 90 derece kırıyoruz. Çok güzel, sol dizimizi yere doğru değdirdik. Hafif bir şekilde esniyoruz. Tekrardan öne, iyice sol arka grup kaslarımızın kasıldığını hissediyoruz. Tekrardan hafif yükseldik. Son iki hareketimiz. Dizimizi iyice yere doğru değdiriyoruz tekrar kalkıyoruz. Çok güzel. Son hareketimiz. Tekrardan iyice gerildiğini hissettik arka bacak kaslarımızın. Yavaşça normal pozisyonumuza geri döndük. Aynı hareketi şimdi, sağ arka bacak kaslarımız için yapacağız. Sol dizimizi öne doğru attık. Hafif atacağız çok değil. Dizimiz 90 derece kırdık.  Olabildiğince sağ ayağımızı dizimizi yapabildiğimiz kadar yere değdirmeye çalışıyoruz. Çok güzel hafif yükseldik. Tekrardan çok güzel, hafif yükseldik. Son iki hareketimiz. Tekrardan iyice yere değdirdik dizimizi yere. Tekrar yükseldik. Son hareketimiz. Sağ bacak arka grup kaslarımızın iyice kasıldığını hissettik. Tekrar yavaşça yükselerek normal pozisyonumuza geri dönüyoruz.

  Cengiz Bahadır

  Evet, Ankilozan spondilit hastalığına yönelik egzersizlere kısaca bir göz attık. Gördüğünüz gibi gerçekten zor egzersizler değil.  Günlük yarım saat bu işin yeterli olabilir. Bu hastalığın tedavisinde ilaçlar tatbikî önemli. Ama egzersizler de en az onlar kadar önemli. Eğer egzersizi hayatınızın içine bir yaşam tarzı olarak sokabilirseniz ne kadar olumlu sonuçlar elde ettiğinizi çok kısa bir zaman çerisinde göreceksiniz. Ağrısız ve bağımsız bir yaşam istiyorsanız eğer egzersizlere mutlaka zaman ayırın.

  Yazı kaynağı : romatizmatv.org

  Ankilozan Spondilit Egzersizleri

  Yapabildiğiniz bütün egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak bu egzersizlerin bir kısmı sizin için uygun olmayabilir. En iyisi her gruptan birkaç egzersizi sürekli olarak yapmaktır. Egzersizleri günde 2-3 defa 5-10 kere tekrar edin. Ancak bazı egzersizleri daha sık aralıklarla yapabilirsiniz.

  Egzersiz 1:

  Egzersiz 2:

  Egzersiz 3:
  Aynı hareketi kollarınız yanda tekrarlayın.

  Egzersiz 4:

  Egzersiz 5 :

  Egzersiz 6:

  Egzersiz 7:

  Egzersiz 8:

  Egzersiz 10:

  Egzersiz 11:

  Egzersiz 12:

  Yazı kaynağı : fizik-tedavi.org

  Prof.Dr. Turan Uslu / Ankilozan Spondilit Egzersizleri

  Ankilozan Spondilit Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı? - Beslenme Ve Öneriler

  Ankilozan Spondilit Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı? - Beslenme Ve Öneriler

   Ankiloz sözcük anlamı ile kaynaşma yani eklemlerin birleşmesi anlamına gelir. Spondilit ise omurgada meydana gelen inflamasyondur. Bu iki durum birleştiği zaman bölgede hareket etme zorluğu ve önemli ağrıların ortaya çıkması anlama meydana gelmektedir.

   Ankilozan Spondilit Hastalığı 

   Bu hastalık genel anlamı ile iltihaplı bir romatizmadır. Daha çok genç yaşlarda ortaya çıkar. Omurganın son kısmı ile beraber leğen kemikleri arasında bulunan sakroiliyak eklemleri üzerinde iltihap ile beraber romatizma ortaya çıkar. Sadece omurgayı değil aynı zamanda kasların kemiklere yapışan kısmını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Zaman içerisinde önemli ağrılar ile beraber hareket yeteneğini minimum seviyeye çeker. Yaşam kalitesini önemli ölçüde kısıtlayan bu hastalık için mutlaka doğru egzersizler ele alınmalıdır. 

   Ankilozan Spondilit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

   Öncelikle bu hastalık için tedavi ilaç yöntemidir. Uzman doktor kontrolünde yapılan tedavi ile beraber, en az bu yöntem kadar egzersiz mutlaka ele alınması gereken unsurdur. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşama kavuşabilmek için genel anlamda zaten egzersiz önemlidir. Ancak bu tür eklemler üzerinden geçen romatizma hastalıkları için, kasların ve kemiklerin daha etkin çalışma potansiyele sahip olmasına fırsat verir. Öncelikle kas yapısını ve daha sonra iskelet bölümünü etkileyen bu hastalık için, düzenli egzersiz yaşam kalitesi konusunda hayat kurtarıcıdır.

   Ankilozan Spondilit İçin Solunum Egzersizleri 

   - Öncelikle burnunuzdan derin bir nefes aldıktan sonra yavaşça verin. Özellikle nefes verişiniz daha uzun olmalıdır.

   - Elinize göğsünüze koyarak nefesinizin yükseldiğini hissedebilirsiniz.

   - Burnunuzdan karnınıza doğru derin bir nefes alarak yeniden uzun şekilde verin.

   Ankilozan Spondilit İçin Omuz Egzersizleri

   - Parmak uçlarınız yukarı bakacak şekilde kollarınızı kaldırıp omuz hizasına doğru indirin.

   - Ayrıca kolları baş hizasına kadar açarak tekrar kapatın.

   - Kollar omuz ile dirsek bölümünden 90 derece açıyla kıvrık olması gerekir.

   Ankilozan Spondilit Hastalığı İçin Kalça Egzersizi 

   - Öncelikle düz bir zemine sırt üstü uzanın.

   - Daha sonra elinizle bacaklarınızı kavrayarak göğsünüze doğru çekin.

   - Bu şekilde bacaklarınızı sağa ve sola doğru hareket ettirin.

   - Daha sonra yeniden ayaklarınızı salın.

   Ankilozan Spondilit Hastalığı İçin Boyun Egzersizleri

   - Dik bir pozisyonda düz bir duvara dayanın ve derin bir nefes alıp verin,

   - Elleri arkadan birleştirmek suretiyle kürek kemiklerini sıkıştırın ve 5 saniye bekleyin,

   - Elinizi kalçanıza dayamak suretiyle geriye doğru mümkün olduğu kadar eğilin,

    Hareketleri ortalama gün içerisinde 30 dakika süre vererek gerçekleştirebilirsiniz. Ele alacağınız set size kalmıştır.

   Ankilozan Spondilit Hastalığı İçin Beslenme ve Öneriler

   Bu hastalık için en önemli unsurlardan biri beslenmedir. Mutlaka sağlıklı besin kaynakları tüketilmeli; en önemlisi tüketim yapılırken mutlaka denge yakalanmalıdır. Mevsimsel salata ve yeşillikleri ağırlık vermeniz önemlidir. Ayrıca eklem ve kas ile kemik bölümleri güçlendirmek adına protein kaynaklı yiyecekleri mümkün olduğu kadar tüketmelisiniz. Bu konuda yaşadığınız ankilozan spondilit hastalığı için doktor kontrolü altında bir diyet uygulayabilirsiniz. 

   Ankilozan Spondilit Hastalığı Konusunda Egzersizler 

   İltihaplı bir romatizmal hastalık olarak öne çıkan ankilozan spondilit sorununu mutlaka ciddiye almalısınız. Özellikle zamanında doğru egzersizleri ele almamak ve dengeli beslenmemek, boyun ve omuz kısımlarında zamanla çok daha ciddi sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap