Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ankara baraj doluluk oranı arttı mı

  1 ziyaretçi

  ankara baraj doluluk oranı arttı mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ankara baraj doluluk oranları arttı mı? 5 Mart 2022 baraj doluluk oranları...

  Ankara baraj doluluk oranları arttı mı? 5 Mart 2022 baraj doluluk oranları...

  Başkentte, son dönemlerde etkili olan yağışlar içme ve kullanma suyu sağlayan 11 barajdaki su seviyesini iki katına çıkardı.

  Ankara'daki barajlarda şubat ayının ilk haftası yapılan ölçümlerde 90 gün olarak hesaplanan kalan içme suyu miktarı, ocak ve şubat aylarında düşen yağışların etkili olmasıyla yüzde yüz oranında artarak 180 güne yükseldi.

  Kente içme ve kullanma suyu sağlayan 1 milyar 584 milyon metreküp kapasiteli 11 baraj havzasında dün yapılan 230 milyon metreküpü aktif kullanılabilir olmak üzere, toplam 420 milyon metreküp su olduğu tespit edildi.

  Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün yapılan ölçümlerde barajlardaki doluluk oranının yüzde 14,58 olduğunu söyledi.

  Yağışların etkisiyle 2020 ve 2021'in aynı dönemlerine göre barajlara gelen su miktarında artış olduğunu belirten Öztürk, "2020 yılında ocak ile şubat aylarında toplam gelen su miktarına baktığımızda 111 milyon metreküp, 2021'de yaşanan kuraklıktan dolayı bu oran 58 milyon metreküpe düşüyor. Bu yıl inşallah hep böyle gider. Çünkü bu yıl bir önceki yıla göre, 87 milyon metreküp fazla su aldık. Yani, 140 milyon metreküp civarında bu geçtiğimiz iki ay içerisinde barajlarımıza gelen fazla su miktarı var." dedi.

  "Aktif kullanılabilir su miktarımız 230 milyon metreküptür"

  Son aylarda etkili olan kar yağışının yüzleri güldürdüğünü ifade eden Öztürk, baraj havzalarında geçen yıla kıyasla iki kat su artışı gerçekleştiğini aktardı.

  Baraj havzasındaki depolama oranına ilişkin bilgi veren Öztürk, "Barajlardaki doluluk oranlarına baktığımızda son 2 ay içerisinde gelen su miktarıyla birlikte baraj havzalarımızda 180 günlük suyumuz oluştu. Bu da 230 milyon aktif kullanılabilir su anlamına gelmektedir. Bu verilerin ölçümlerini barajlara yerleştirdiğimiz sensörler aracılığıyla yapıyor bulunduğumuz yerden rahatlıkla görebiliyoruz. Bu verileri, anlık olarak web sayfamızda da yayınlıyoruz." diye konuştu.

  "Ankaralı musluklarından akan suyu rahatlıkla içebilir"

  Tasarruflu su kullanımının önemine işaret eden Öztürk, konuya ilişkin meslek odaları, Ankara Kent Konseyi ve muhtarlar için bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını anlattı.

  Suyun hikayesini anlatmak ve suyun tasarruflu kullanımını teşvik etmek amacıyla 'Su Kampanyası' başlattıklarını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

  "Şu an üstümüze giydiğimiz ceketten ayakkabımıza kadar günlük hayatta kullandığımız her bir materyalde ya da araç ve gereçte su faktörü mutlaka karşımıza çıkıyor. Biz de dolayısıyla bunu anaokulu, ilkokul, ortaokul ve üniversiteye kadar öğrencilere anlatmak adına bir kampanya başlattık. İçme suyu arıtma tesislerimizi insanlara açtık, meslek odalarına açtık. Su hangi koşullarda üretiliyor ne zorluklarla üretiliyor ve hangi kalitede geliyor diye görsünler. Biz bugün halkımızın musluktan akan suyu kullanmasından dolayı çok ciddi bir onur ve gurur duyuyoruz. Çünkü bugün Ankaralı musluklarından akan suyu rahatlıkla içebilecek durumdadır. Tabii ki eski tesisatlar ile su depolarının değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekiyor."

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü - Baraj Doluluk Oranları

  Ankara barajları doluluk oranı

  Ankara barajları doluluk oranı

  Ankara'da geçtiğimiz bahar aylarından bu yana etkili olan yağışlar sayesinde barajların doluluk oranı arttı. Yağışlar sonucu içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlarda dün itibariyle, kentin 2 yıllık su ihtiyacını karşılayacak toplam 673 milyon 21 bin metreküp su rezervi oluştu. 


  REKOR KIRACAĞIZ 

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yağışların bu şekilde devam etmesi durumunda su rezervi konusunda rekor kırılacağını belirtti. Gökçek "Yağışlar böyle devam ederse, baharın sonuna doğru barajlarımızdaki su miktarının 800 milyon metreküpün üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıla oranla barajlarımızdaki doluluk oranı yüzde 5 arttı" dedi. Son aylarda görülen yağışların memnuniyet verici olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, "Bu sene barajlarımızda şimdiye kadar olmayan bir su rezervine kavuşacağımızı düşünüyorum. İnanılmaz bir kuraklıktan sonra inanılmaz bir bolluk dolayısıyla Allah'a hamd ediyoruz. Ümit ediyorum...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Ankara Baraj Haberleri - Son Dakika Ankara Baraj Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

  Baraj Doluluk Oranları 2023: İstanbul, Ankara ve İzmir Baraj Doluluk Oranları

  Baraj Doluluk Oranları 2023: İstanbul, Ankara ve İzmir Baraj Doluluk Oranları

  Hiç şüphesiz insanın temel ihtiyaçlarından bir tanesi de sudur. Bu yüzden baraj doluluk oranları büyük öneme sahip. Son 10 yılda azalan yağışlarla ve artan nüfus ile birlikte baraj doluluk oranlarında su seviyesi önemli ölçüde azaldı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin baraj doluluk oranları kullanım ve yağış miktarına göre değişiyor.

  İstanbul Barajlarının Doluluk Oranları 2023

  İstanbul barajlarının doluluk oranlarına ait son durum İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından paylaşılıyor.

  GÜNCEL İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

  Ankara Barajlarının Doluluk Oranı 2023

  Ankara barajlarını doluluk oranlarına ait veriler Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından sağlanıyor.

  Bir barajın maksimum ve minimum işletme seviyeleri arasındaki hacimin yüzdesidir. Aktif doluluk hesaplaması şu şekildedir:

  Formül: Aktif Doluluk= [ ( İlgili Tarihteki Seviyeye Karşılık Gelen Hacim - Minimum Hacim)/ ( Maksimum Hacim - Minimum Hacim)] x 100 = Yüzdelik oranı verir

  GÜNCEL ANKARA BARAJ DOLULUK ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

  İzmir Barajlarının Doluluk Oranı 2023

  İzmir barajlarına ait veriler İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) tarafından sağlanır.

  GÜNCEL İZMİR BARAJ DOLULUK ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap