Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  anadoluda kilim demek özlemi inancı sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir

  1 ziyaretçi

  anadoluda kilim demek özlemi inancı sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektiri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Anadolu'da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir. |

  “Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir.” sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız.

  Kilim, en eski dokuma türlerinden biridir. İlk defa Türkler tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türk kültüründe uzun zamandır yer almaktadır. Orta Asya Türkleri yünlerden kilimleri ve halıları dokumuştur. Konar göçer yaşayan Türkler sayesinde kilim ve halılar diğer bölgelere yayılmıştır.

  Kilim, yün veya kıl ipliğinden dokunmaktadır. Kısaca yatay veya dikey bir tezgâhın üzerinde dikey ipler üzerine yatay iplerin geçirilerek kirkit adı verilen demir parçası yardımıyla sıkıştırılması ile dokunur. Bu dokuma işlemi oldukça zaman alan, sabır isteyen ve özenle yapılması gereken bir iştir. “Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir.” sözü de kilim dokuma işinin yavaş yavaş ilerleyen ve sabır isteyen bir iş olduğunu anlatmaktadır.

  Türkler tarih boyunca kilim dokurken birçok şeyden etkilenmiştir. Yaşadıkları bölge, yaşam koşulları, kültürleri, inançları, özlemleri, sevgileri, gelenekleri ve görenekleri kilimlerin dokularını ve motiflerini etkilemiştir. Kilim dokumanın zahmetli bir iş olması ve dokuma işlemi yaparken özlemlerini, sevgilerini ve inançlarını dokulara, motiflere ve desenlere yansıtmaları “Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir.” sözünü çok iyi bir şekilde açıklamaktadır. Anadolu’da çeşitli zorluklara rağmen hayatını sürdürmeye çalışan ve bu sırada kilim yapan insanların dokuma işlemine verdikleri emeği ve sevgiyi ifade eder.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  "Anadolu'da kilim demek Özlem'i inancı sevgiyi İlmik İlmik dokumak demektir" sözünden yola çıkarak bir - Eodev.com

  Cevap:

  Merhaba!

  ""Anadolu'da kilim demek Özlem'i inancı sevgiyi İlmik İlmik dokumak demektir" sözünden yola çıkarak bir konuşma hazırlayınız" sorusunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz:

  Anadolu'da kilim demek; özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir!

  Çünkü Anadolu halkı yüzyıllardır kilimlerinde kendi yaşadıkları hayattan motifler bulundururlar. Bazen hüzünleri yansıtılar, bazen öfkelerini, bazense korunma ihtiyaçlarını karşılaması açısından dinlerini...

  Yürüyüp üzerinden geçtiğimiz o kilimler, motifler desenler kim bilir zamanında neler anlatmak için kullanılmıştı, o yere koyduğumuz kimlerin duygularını yansıtmıştı zamanında. Hüzünlerden, aşklardan bahsetmişti birilerine.

  O sebeple her kilime sadece bir kilim olarak bakılmamalı, bir sanat eseri olarak bakılmalı!

  ***"Türk hali ve kilimlerinde kullanılan başlıca motifler nelerdir ?" sorusunun yanıtını incelemek istersen aşağıdaki linki kullabilirsin:

  eodev.com/gorev/16322799

  Umarım cevabım açıklayıcı olmuştur, eğitim hayatında başarılar dilerim!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  “Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir.” sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız.

  Anadolu’da Kilim Demek Konuşma

  Arkadaşlar, kilim dokumacılığı çok eski yıllara dayanır. Atalarımız göçebe hayat sürdükleri Orta Asya’da kilime çok ihtiyaç duyuyordu. Yün ipliklerle dokunan kilimler milletimizin en değerli eşyalarından biri olmuştur. Öyle ki kilim Anadolu’yu yurt edindiğimiz zamanlardan beri burada da varlığını korumaktadır. Anadolu’da kilimin taşıdığı anlam çok kıymetlidir. Bu kilimler Anadolu insanının yaşam tarzını anlatır bizlere.

  Her kilimde farklı bir hikâye gizlidir. Bunu analarımız ilmik ilmik kilimlere yansıtmıştır. Anadolu insanı cefakârdır, çok acı çekmiştir, vatanını sevendir, inancına bağlıdır. Yani Anadolu insanı için hayat öyle kolay olmamıştır. Bu süreçte özlemler, acılar sevinçler yaşanmıştır. İşte bütün bu duyguları Anadolu kilimlerinde görmek mümkündür. Türk kadını milletimizin çektiği acıları, zorlukları, özlemler, inancı kilimlere nakış nakış işleyerek Türk kültürüne önemli katkılar sağlamıştır. Kilimlerin üzerindeki motifler öyle sadece süs olsun diye dokunmamış.

  Aslında bu motiflerin her biri yurdumuzun farklı coğrafyalarında ayrı ayrı anlamlar taşır. Kimi sevdasını kilime dokurken, kimisi özlemini dokumuştur. Yani, kilimlere işlenen desenlere Anadolu kadını duygusunu, yüreğini koymuştur. Bu yüzden kilimin Türk kültüründe yeri ve önemi çok büyüktür. Kilim dokumak, zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Bu anlamda kilimlerin üzerinde kadınlarımızın çok fazla emeği vardır. Kilim, dokuma türünün en eski örneklerinden biri olarak halkımızın yaşayış tarzını yansıtan çok kıymetli bir eşyadır.

  Anadolu’da kilim demek Türk insanının gerçek hayatı demektir. Köylerimiz, köylülerimiz, vatan sevdamız, inançlarımız büyük bir titizlikle kilimlere işlenmiştir. Bundan dolayı Anadolu’da kilim çok özel bir anlam ifade eder. Konuşma metnimi tamamladım. Beni dinlediğiniz için hepinize saygılar sunar, teşekkür ederim.

  Yazı kaynağı : www.turkceders.site

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap