Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  altan tan hangi partiden milletvekili

  1 ziyaretçi

  altan tan hangi partiden milletvekili bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Altan Tan

  Altan Tan

  Altan Tan (11 Eylül 1958, Batman), Türk yazar ve siyasetçidir.

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Aslen Mardinli olan Altan Tan, 11 Eylül 1958 tarihinde Batman'da doğdu. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakır'a bir kısmı ise İstanbul'a yerleşti.

  Annesi Türk olan Tan'ın Kürt kökenli olan babası Bedii Tan 12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde işkence görerek hayatını kaybetti. Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'ndan, 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji'nden, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade Okulu, Manisa ve Ankara'da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da görev yaptı. Aydın Menderes'in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi'nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. BDP'nin kendini feshetmesinden sonra Menderes'le birlikte Demokrat Parti'ye geçen Altan Tan 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden GİK Üyeliğine seçilen Tan, Menderes'in Refah Partisi'ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı.[1]

  12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'den Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yine aynı partiden Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 2018 yılında Halkların Demokratik Partisi'nden istifa etmiştir. 2018 genel seçimlerinde Saadet Partisi'nden İstanbul 3. bölge adayı oldu[2], ancak seçilemedi.

  Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak, Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş, Star gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009'da Timaş Yayınlarından çıktı.

  Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.

  Yayınlanmış Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Altan Tan kimdir? Altan Tan kaç yaşında, nereli? Altan Tan hangi partiden?

  Altan Tan kimdir? Altan Tan kaç yaşında, nereli? Altan Tan hangi partiden?

  Gündemde yer alan isimlerden biri olan Altan Tanhakkında detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar adıyla sıklıkla karşılaştığı isim olan Altan Tan'ın hayatını araştırıyor. Peki, Altan Tan kimdir? Altan Tan kaç yaşında, nereli? Altan Tan hangi partiden? Detaylar haberimizde.

  ALTAN TAN KİMDİR?

  Altan Tan (11 Eylül 1958, Batman), Türk yazar ve siyasetçidir. Aslen Mardinli olan Altan Tan, 11 Eylül 1958 tarihinde Batman'da doğdu. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakır'a bir kısmı ise İstanbul'a yerleşti.

  Annesi Türk olan Tan'ın Kürt kökenli olan babası Bedii Tan 12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetti. Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'ndan, 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji'nden, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade Okulu, Manisa ve Ankara'da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da görev yaptı. Aydın Menderes'in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi'nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. BDP'nin kendini feshetmesinden sonra Menderes'le birlikte Demokrat Parti'ye geçen Altan Tan 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden GİK Üyeliğine seçilen Tan, Menderes'in Refah Partisi'ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı.

  12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'den Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yine aynı partiden Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 2018 yılında Halkların Demokratik Partisi'nden istifa etmiştir. 2018 genel seçimlerinde Saadet Partisi'nden İstanbul 3. bölge adayı oldu, ancak seçilemedi.

  Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak, Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş, Star gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009'da Timaş Yayınlarından çıktı.

  Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Altan Tan kimdir, nerelidir? Altan Tan hangi partide?

  Altan Tan kimdir, nerelidir? Altan Tan hangi partide?

  Altan Tan, 11 Eylül 1958'de Batman'da doğdu. Baba adı Bedi, anne adı Muazzez'dir.

  İnşaat Mühendisi; Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Fakültesini bitirdi.

  Büyük Değişim Partisi Kurucu Üyesidir. Yayımlanmış 3 kitabı bulunmaktadır.

  24. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu, İçişleri Komisyonu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Üyeliği görevlerinde bulundu.
  İyi düzeyde İngilizce ve Kürtçe, orta düzeyde Arapça bilen Tan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

  ALTAN TAN HANGİ PARTİNİN MİLLETVEKİLİDİR?

  26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'den Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir.

  2018 yılında Halkların Demokratik Partisi'nden istifa etmiştir.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap