Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  almanyaya gitmek için ne gerekli

  1 ziyaretçi

  almanyaya gitmek için ne gerekli bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Almanya / T.C. Dışişleri Bakanlığı

  VİZE

  Covid-19 Bağlamındaki Güncel Vize Uygulaması

  Ülkemizden Almanya’ya seyahatlere ilişkin vize uygulamalarında Covid-19 bağlamında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Vize uygulamaları hakkında detaylı bilgiye Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin sayfası üzerinden erişilebilir.

  https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/

  1 Haziran 2022 tarihinden itibaren, Almanya’ya giriş yapacak yolcular için Covid-19 aşı, iyileşme veya test belgesi ibraz etme yükümlülüğü kalkmıştır.

  Genel Uygulama

  Umuma Mahsus Pasaport hamili iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya temsilciliklerine müracaat ederek, vize almaları gerekmektedir.

  Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

  Hususi pasaport hamillerinin Almanya’ya yapacakları turistik seyahatlerinde pasaportlarının seyahat tarihlerinin sonrasında halen en az üç ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın özel amaçlı ziyaretlerinde, Alman sınır polisi, maddi teminat olarak günlük 45 Euro nakit para veya kredi kartı, kalınacak süre için geçerli sağlık sigortası ve dönüş uçak bileti ibraz edilmesini talep etmektedir. Alman makamları, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın görev icabı yaptıkları resmi ziyaretlerinde kolaylık sağlandığını, maddi teminat aranmadan Almanya'ya giriş yapmalarına izin verildiğini, ancak özel seyahatlerde Schengen Anlaşmasının 7. maddesinin 3. bendi uyarınca maddi teminat ve diğer koşulların arandığı belirtmekte, kişinin sadece hususi pasaport sahibi olmasının Almanya'ya giriş ve ikamet hakkı sağlamadığını, seyahatin amacına göre değerlendirme yapıldığını belirtmektedir.

  YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

  Önerilen Güzergah

  Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacakları ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

  Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 numaralı otoyol üzerinden Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz Eyaletlerini kat ettikten sonra, A-6 numaralı otoyol üzerinden Baden Württemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 numaralı otoyollar üzerinden Münih’e, Münih’ten de yine A-8 numaralı otoyolu takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler.

  Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 numaralı otoyolları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 numaralı otoyol, vatandaşlarımızı, Baden Württemberg Eyaleti’ndeki A-6 numaralı otoyola götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır.

  Fransa ve Kuzeybatı Avrupa istikametinden gelen ve Baden-Württemberg'den karayoluyla geçecek olan vatandaşlarımız Karlsruhe-Stuttgart-Münih (A8) veya Hockenheim-Heilbronn-Nürnberg (A6) güzergâhını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otoyollarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

  Kuzey Bavyera'dan geçerek Avusturya üzerinden ülkemize gidecek vatandaşlarımızın A9 ve A8 numaralı otoyollardan Münih-Salzburg güzergâhında seyahat etmeleri; İtalya üzerinden ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın ise A9 ve A95 otoyollarından Münih-Innsbruck güzergâhında veya A7 ve E43 otoyollarından Ulm-Bregenz güzergâhında seyahat etmeleri tavsiye olunur.

  Okulların Tatil Dönemleri

  Aşağı Saksonya Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

  Baden-Württemberg Eyaletinde : 28.07.2022-10.09.2022

  Bavyera Eyaletinde : 01.08.2022-12.09.2022

  Berlin Eyaletinde : 07.07.2022 - 19.08.2022

  Brandenburg Eyaletinde : 07.07.2022 – 20.08.2022

  Bremen Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

  Hamburg Eyaletinde : 07.07.2022 – 17.08.2022

  Hessen Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

  Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde : 27.06.2022-09.08.2022

  Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde : 04.07.2022 – 13.08.2022

  Rheinland Pfalz Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

  Saarland Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

  Saksonya Eyaletinde : 18.07.2022 – 26.08.2022

  Saksonya-Anhalt Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

  Schleswig-Holstein Eyaletinde : 04.07.2022 – 13.08.2022

  Thüringen Eyaletinde : 18.07.2022 – 27.08.2022

  Önemli Not 1: Vatandaşlarımızın seyahatlerini okul tatil başlangıcı ile hafta sonuna denk getirmemeleri uygun olacaktır. Okul çağında çocuğu olan vatandaşlarımız, okuldan yazılı izin almaksızın, okul tatil döneminden önce çocuklarıyla birlikte tatile gitmeleri halinde sınır kapılarından geri çevrilmekte, keza, dönüşlerini tatil bitiminden sonraki bir tarihte yapmaları ve mazeretlerini belgelendirmemeleri durumunda para cezasına çarptırılmaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın tatil düzenlemelerini yaparken okul tatil tarihlerini dikkate almaları önem taşımaktadır.

  Önemli Not 2: Münih üzerinden Avusturya’ya otomobil ile seyahat edilecek ise, Avusturya sınırı geçilmeden uygun bir benzin istasyonundan otoyol pulu (Vignette) alınması gerekmektedir. Sözkonusu pul satın alınmadan Avusturya otoyollarında seyahat edilmesi halinde, önemli miktarda ceza ödemek zorunda kalınabilmektedir.

  GÜMRÜK

  Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir. Aşağıda kayıtlı ürünlerin kişisel ihtiyaç/kullanım kapsamında vergisiz ve gümrüksüz olarak Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere getirilmesi mümkündür.

  1) Tütün ürünleri:

  - 200 adet sigara

  - 50 adet yaprak sigara

  - 250 gr. pipo tütünü

  Bu oranların, 40 adet sigara, 20 adet yaprak sigara ya da 50 gr pipo tütünü olarak sınırlandırılması da mümkündür.

  2) Alkollü içkiler:

  - Toplam 1 litre olmak üzere alkol ve alkol oranı % 22’nin üzerindeki alkollü içecekler

  - Toplam 2 litre olmak üzere alkol oranı %22’nin üzerindeki alkollü içecekler

  - 4 litre köpüksüz şarap

  - 16 litre bira

  3) Benzin:

  - Motorlu ulaşımın her çeşidinde aracın standart benzin deposunda yer alan miktar

  - Taşınabilir ayrı bir bidonda 10 litreyi geçmemek kaydıyla taşınan benzin

  4) Diğer ürünler (Parfüm, kahve, çay, elektronik eşyalar vb .):

  - Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Avro’ya kadar olan ürünler

  - Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Avro’ya kadar olan ürünler

  - Diğer yolcular için değeri 300 Avro’ya kadar olan ürünler

  - 15 yaş altı yolcular için değeri toplam 175 Avro’ya kadar olan ürünler. Kişisel bagajlar (bavullar) ile kişisel kullanım için öngörülen ilaçların değeri bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

  Şahıslar, seyahatleri sırasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.

  İstisnai bazı uygulamalar dışında et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, egzotik hayvan ve bitkiler, ateşli silahlar, patlayıcı madde, uyuşturucu madde ve pornografik malzemenin ülkeye sokulması yasaktır.

  Kontrollerde tespit edilen 10.000 Avro üzerindeki paraların ve değerli eşyaların, organize suçlardan elde edilmiş olan kazançları tespit etmek amacıyla, kaynağı sorulmaktadır. Bu durumda olan kişilerin gümrük makamlarına bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. 10.000 Avro’nun üzerinde para ve değerli eşyaların bildirilmemesi halinde paraya el koyulması ve ceza uygulanması söz konusudur. Bildirilmesi halinde ise vergi uygulanmamaktadır.

  Ülkemize girişte gümrük kapılarında yığılmaların önlenebilmesi bakımdan, karayoluyla üzerinden ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Numaralarını mutlak suretle yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

  Almanya'da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır. Otoyol üzerlerinde çok sayıda konaklama tesisi mevcuttur.

  Almanya’nın batı eyaletlerinde 2021 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle bölgedeki bazı ilçelerin yollarında kısa süreliğine trafikte bazı aksamalar meydana gelmiştir. Aynı bölge veya yakın çevresinde yaşanabilecek olası benzer bir durumda vatandaşlarımız Kassel şehri üzerinden A 44 ve devamında A 7 otoyollarını kullanabilirler. Herhangi bir afet durumunda hava ve yol raporlarının internet ve medya üzerinden sürekli takip edilerek alternatif güzergahların takip edilmesi tavsiye olunur.

  Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur. Türkiye’de kendilerine gerekli olacak parayı önceden bir banka şubesine havale etmeleri en güvenilir yöntemdir.

  Trafik kurallarına ve trafik işaretlerine uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

  Trafik sağdan akmaktadır. Trafik işareti bulunmayan kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır. Yolların belirli yerlerinde kameralar bulunmakta olup, hız limitini aşan araçların fotoğrafını çekmekte; ardından para cezası uygulanmaktadır. Otobanlarda, gündüzleri de farların açık tutulması gerekmektedir.

  TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Güvenli seyahat için, trafik işaret ve işaretçileri ile hız limitlerine titizlikle riayet edilmesi gerekmektedir.

  Yeni ehliyet alan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları yasak olup, 2 yıl veya daha uzun süredir ehliyet sahibi olan sürücüler, 0,5 promil veya üzeri alkollüyken trafik seyrini bozacak şekilde araç kullanma ya da ölümlü veya yaralamalı bir kazaya sebep vermeleri halinde, hapis cezasına çarptırılabileceklerdir.

  Otomobillerin arka koltuklarında da kemer takma mecburiyeti vardır. Ayrıca 2006 yılı ortasından itibaren gün içinde de farların açık olması zorunludur.

  TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

  T.C. BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Heerstr. 21, 14052 Berlin

  Telefon : 00 49 30 896 80 211

  Faks : 00 49 30 893 18 98

  E-posta : [email protected]

  Web adresi : www.berlin.bk.mfa.gov.tr

  Berlin Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 07.07.2022 - 19.08.2022

  Brandenburg Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 07.07.2022 – 20.08.2022

  Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 04.07.2022 – 13.08.2022

  Saksonya Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 18.07.2022 – 26.08.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Pasaport : 0049 30 896 80 237/269

  Pasaport Teslim : 0049 30 896 80 260

  Doğum-Nüfus-Evlilik-Tereke: 0049 30 896 80222/241/230

  Vatandaşlık : 0049 30 896 80 231/239

  Askerlik : 0049 30 896 80/219

  Vize : 0049 30 896 80 245

  Noterlik : 0049 30 896 80 225/226/227/244

  Tebligat : 0049 30 896 80 214

  Boşanma tanıma/tenfiz: 00 49 30 89680240

  Nöbetçi / Acil Durum Telefonu : 00 49 1639519346

  Bağlı Birimler:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Telefon : 0049 30 341 53 95

  Faks : 0049 30 342 42 04

  E-Posta :[email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Telefon : 0049 30 612 880 24

  Faks : 0049 30 612 880 23

  E-Posta : [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Telefon : 0049 30 229 18 61

  Faks : 0049 30 890 406 99

  E-Posta : [email protected]

  Tapu ve Kadastro Ataşeliği

  Telefon : 0049 30 896 802 78

  Faks : 00 49 30 893 18 98

  E-Posta : [email protected]

  Hukuk Danışmanı:

  Telefon : 0049 30 89680258

  E-Posta : [email protected]

  T.C. DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Willstätter Str. 9, 40549 Düsseldorf

  Tel : 0049 151 196 05 102 (Mesai saatleri dışında acil durum telefonlarıdır.)

  Santral : 0049 211 45 47 80

  Faks : 0049 211 45 47 822

  Web sayfası : http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr/

  E-web sayfası : http://dusseldorf.bk.fscnet.net/

  e-posta : [email protected]

  Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 27.06.2022- 09.08.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Pasaport : 0049 211 45 47 818-813-861-823-853

  Nüfus/Evlilik/Boşanma : 0049 211 45 47 824-859-870-854-838

  TCKK/Pasaport Teslimat: 0049 211 45 47 819-828

  Vatandaşlık : 0049 211 45 47 826-880-844

  Askerlik : 0049 211 45 47 883

  Vize: 0049 211 45 47 870

  Noterlik : 0049 211 45 47 839-852-868

  Tebligat : 0049 211 45 47 812-814

  Bağlı Birimler:

  Ticaret Ataşeliği

  Adres : Graf Adolf Str. 80, 40210 Düsseldorf

  Tel : 0049 211 355 81 13

  Faks : 0049 211 355 82 10

  E-posta : [email protected]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

  Tel : 0049 211 45 47 846

  Fax : 0049 211 4360949

  E-posta : [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

  Tel : 0049 211 45 47 842

  Faks : 0049 211 43 60 949

  e-posta : [email protected]

  Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği

  Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

  Tel : 0049 211 45 47 830

  Faks : 0049 211 69590256

  e-posta : [email protected]

  [email protected]

  Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği

  Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

  Schiesstr. 55, 40549 Düsseldorf

  Tel : 0049 211 45 47 816 ve 817

  Tel : 0049 211 538 18 853 ve 0049 211 538 18 855

  e-posta : [email protected]

  Diğer Yararlı Telefonlar:

  THY Düsseldorf:

  Adres: Graf-Adolf-Platz 1-2, 40213 Düsseldorf

  Tel: 0049 (1805) 849 266

  Tel: 0049 (211) 385 426 0

  Faks: 0049 (211) 382 158

  İŞBANK AG Düsseldorf:

  Adres: Graf-Adolf-Strasse 70, 40210 Düsseldorf

  Tel: 0049 211 38 80 10

  Faks: 0049 211 38 80 130

  DENİZBANK Düsseldorf:

  Adress: Graf-Adolf-Strasse 11, 40212 Düsseldorf

  Tel: 0800 488 66 00

  ZİRAAT BANK AG Duisburg:

  Adres: Steinsche Gasse 24-26, 47051 Duisburg

  Tel: 0049 203 28 53 40

  T.C. ESSEN BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Am Zehnthof 55, 45307, Essen

  Tel (Santral) : 0049 201 842160

  Tel (Nöbetçi) : 0049 1743061206

  Faks : 0049 201 423867

  e-posta : [email protected]

  web adresi : http://essen.bk.mfa.gov.tr

  facebook : facebook.com/essenbk/

  Twitter : https://twitter.com/TC_Essen

  Kuzey Ren Vestfalya eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022-09.08.2022

  Bağlı Birimler:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Tel : 0049 201 8421633

  Faks : 00 49 201 784779

  E-posta : [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Tel : 00 49 201 8421631

  Faks : 00 49 201 422256

  E-posta : [email protected], [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Tel : 00 49 201 8421628, 00 49 201 8155363-64

  Faks : 00 49 201 624458

  E-posta : [email protected]

  T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main

  Telefon : 00 49-69 713 773 (Santral)

  Telefon : 0049 160 966 52 270 (Nöbetçi)

  Faks : 00 49 69 713 77 485

  e-posta : [email protected]

  web adresi : www.frankfurt.bk.mfa.gov.tr

  Hessen Eyaleti'nde okul yaz tatili günleri: 25.07.2022-02.09.2022

  Bağlı Birimlerin Telefon Numaraları:

  Ekonomi Ataşeliği : 069 / 777424

  Ticaret Ataşeliği : 069/ 68970911

  Eğitim Ataşeliği : 069 / 7072307

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği : 069 / 778841

  Din Hizmetleri Ataşeliği : 069 / 778286

  Kültür ve Tanıtma Ataşeliği : 069 / 233081

  T.C. HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Tesdorpfstr. 18, 20148 Hamburg

  Tel : 0049 - 40 - 44 80 33 -10/-12/-14/-17

  Nöbetçi Tel. : 0049 178 732 81 09

  Faks : 0049 - 40 - 44 52 58

  E-posta : [email protected]

  web sayfası : www.hamburg.bk.mfa.gov.tr

  Hamburg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 24.06.2021 – 04.08.2021

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Pasaport : 0049 40 448033 22/29

  Pasaport Teslim : 0049 40 448033 21

  Nüfus : 0049 40 448033 24

  Evlenme : 0049 40 448033 19

  Vatandaşlık : 0049 40 448033 35/19

  Askerlik : 0049 40 448033 36/24

  Noterlik : 0049 40 448033 25/26

  Tebligat : 0049 40 448033 27/61

  Tereke : 0049 40 448033 24/36

  Boşanma :  0049 40 4480 3355

  Bağlı Birimler:

  Ticaret Ataşeliği

  Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

  Tel : 0049 40 / 44 44 66

  Faks : 0049 40 / 44 01 47

  e-posta : [email protected]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

  Tel : 0040 40/ 44 80 93 66

  Faks : 0049 40/ 44 80 93 55

  e-posta : [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

  Tel : 0049 40/ 410 73 99

  Faks : 0049 40/ 401 38 799

  e-posta : [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Adres : Borstelmannsweg 68, 20537 Hamburg

  Tel : 0049 40 / 20 90 66 05

  Fax : 0049 40 / 20 90 66 07

  e-posta : [email protected]

  T.C. HANNOVER BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres: An der Christuskirche 3, 30167 Hannover

  Tel: 0049 511- 76 86 50

  (Acil Durumlar için 00 49 177 937 27 27)

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  (Servislerin doğrudan telefonlarına 14.30-17.00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir).

  Nüfus: 0049 511 7686554 / 7686558

  Askerlik: 0049 511 7686531 /

  Pasaport: 0049 511 7686556 / 7686513

  Pasaport Teslim: 0049 511 7686533

  Vatandaşlık: 0049 511 / 7686519

  Evlenme: 0049 511 7686510

  Tereke: 0049 511 7686522

  Noter: 0049 511 7686522 / 7686534

  Tebligat: 0049 511 7686516 / 7686568

  Vize başvuruları: VfT GmbH - www.visaft.com VfT GmbH Am Klagesmarkt 9 30159 Hannover Tel: 0049 221 670 57 870

  Faks: 0049 511 - 17 700 veya 0049 511 76 86 591

  E-posta: [email protected]

  Web Sayfası: www.hannover.bk.mfa.gov.tr

  Facebook: www.facebook.com/tchannover/

  Twitter: www.twitter.com/tchannover

  Instagram: www.instagram.com/tchannover

  Aşağı Saksonya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

  Bremen Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

  Saksonya-Anhalt Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

  Bağlı Birimler:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Telefon: 0049 511 363 25 09 /

  Faks: 0049 511 300 81 04

  E-Posta: [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Telefon: 0049 511 169 03 62 /

  Faks: 0049 511 169 02 47

  E-Posta: [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Telefon: 0049 511 373 90 511

  Faks: 0049 511 373 39 21 48

  E-Posta: [email protected]

  Ticaret Ataşeliği

  Telefon: 00 49 511 21 55 0 444

  E-Posta: [email protected]

  Diğer Yararlı Bilgiler:

  Türk Hava Yolları Hannover Ofisi

  Tel: 0511 30 48 20

  E-posta: [email protected]

  Faks: 0511 977 25 61

  Türk Hava Yolları Bremen Ofisi

  Tel: 0049 421 5208060

  E-posta: [email protected]

  Ziraatbank International Hannover Şubesi

  Tel: 0511 12 10 83 30

  Faks: 0511 12 10 83 50

  T.C. KARLSRUHE BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

  Adres : Rintheimer Str. 82, 76131 Karlsruhe

  Santral Tel : 0049 721 98 44 010 / 0049 721 98 44 00

  Faks : 0049 721 85 60 13

  E-posta : [email protected]

  Web Sayfası : www.karlsruhe.bk.mfa.gov.tr

  Baden-Württemberg’te Okul Tatili: 28.07.2022-10.09.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  (Servislerden 15.00-16.30 arasında telefonla bilgi alınabilir)

  Nüfus-Doğum Servisi : 0049 721 98 44 0 15/ 33/ 46

  Vatandaşlık Servisi : 0049 721 9844041/25

  Evlenme Servisi : 0049 721 9844034/24

  Pasaport Servisi : 0049 721 98 44 0 15/ 33/ 46

  Askerlik Servisi : 0049 721 9844030/19

  Noterlik Servisi : 0049 721 9844017/18

  Tebligat Servisi : 0049 721 9844030/19

  Tereke Servisi : 0049 721 9844034/24

  Vize Servisi : 0049 721 9844034/24

  Kimlik kartı/Pasaport teslimat: 0049 721 98 44 0 22

  NÖBETÇİ TELEFONU : 0049 176 653 102 39 / 0049 176 596 005 96

  Bağlı Birimler:

  Eğitim Ataşeliği

  Tel :0049 721 856 128

  Fax :0049 721 858 963

  E-posta : [email protected]

  Çalışma Ataşeliği

  Tel : 0049 721 85 77 87

  Faks : 0049 721 84 719

  E-posta : [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Tel : 0049 721 618 42 64 / 0049 721 623 70 27

  Faks : 0049 721 85 32 43

  E-posta : [email protected]

  T.C. KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Luxemburger Str. 285, 50354 Hürth

  Tel (Santral) : 0049 2233 9398 0 (08:30-16:30 arasında)

  Faks : 0049 2233 939 8 166

  Konsolosluk Çağrı Merkezi (Almanya) : 0049 30 30 70 80 90

  BİZE YAZIN: http://koln.bk.mfa.gov.tr/Mission/Contact

  e-posta : [email protected]

  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022- 09.08.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  (Servislerin doğrudan telefonlarına 14:30-16:00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir).

  Askerlik : 0049 2233 939 8 139

  Doğum : 0049 2233 939 8 152

  Evlenme : 0049 2233 939 8 140

  Noter : 0049 2233 939 8 143

  Nüfus : 0049 2233 939 8 152

  Tebligat : 0049 2233 939 8 167

  Tereke : 0049 2233 939 8 140

  Vatandaşlık : 0049 2233 939 8 128

  E-pasaport başvuru : 0049 2233 939 8 165

  E-pasaport teslimat : 0049 2233 939 8 147

  NÖBETÇİ TELEFONU : 0049 163 9519306

  Bağlı Birimler:

  Eğitim Ataşeliği

  Tel : 0049 2233 939 8 132 - 0049 2233 722 34

  Faks : 0049 2233 79 14 85

  E-posta : [email protected]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Tel : 0049 2233 97 96 90

  Faks : 00 49 22 33 767 32

  E-posta : [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Tel : 0049 2233 939 8 144 - 0049 2233 61 38 41

  Faks : 0049 2233 61 38 40

  E-posta : [email protected]

  T.C. MAİNZ BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

  Tel : 00 49 6131 9826 00/017

  Nöbetçi Tel : 0176-61484355

  E-posta : [email protected]

  Web Sayfası : www.mainz.bk.mfa.gov.tr

  Başkonsolosluk servis birimlerine santral üzerinden ulaşılabilmektedir.

  Bağlı Birimler:

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

  Tel : 00 49 6131 851 82

  Faks : 00 49 6131 812 02

  E-posta : dha- [email protected]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

  Tel : 00 49 6131 9826 027

  Faks : 00 49 6131 480 33 65

  E-posta : [email protected]

  Eğitim Ataşeliği

  Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

  Tel : 00 49 6131 831784

  Faks : 00 49 6131 586 27 64

  E-posta : [email protected]

  T.C. MÜNİH BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Menzinger Str. 3, 80638 München

  Tel : 0049 89 1780310 (Santral)

  Faks : 0049 89 1785660

  e-posta : ko[email protected]

  web adresi : www.munih.bk.mfa.gov.tr

  https://www.facebook.com/TCMunihBaskonsoloslugu/

  https://twitter.com/TC_MunihBK

  Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 01.08.2022-12.09.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Santral : 089 17 80 310

  Nüfus, Doğum Servisi : 089 17 80 31 23

  Vatandaşlık Servisi : 089 17 80 31 23 / 50

  Evlenme Servisi : 089 17 80 31 95

  Boşanma Servisi: 089 17 80 31 93

  Pasaport Servisi : 089 17 80 31 94 /43

  Askerlik Servisi : 089 17 80 31 93 / 85

  Noterlik Servisi : 089 17 80 31 21

  Tebligat Servisi : 089 17 80 31 93

  Tereke Servisi : 089 17 80 31 32

  Vize Servisi : 089 17 80 31 22

  Ehliyet Servisi: 089 17 80 31 93

  NÖBETÇİ TELEFONU : 0163 2279490

  Bağlı Birimler:

  Eğitim Ataşeliği

  Tel : 0049 89 17 81911

  Faks : 0049 89 17 11 72 84

  e-posta: [email protected]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Tel : 0049 89 55 02 88 48

  Faks : 0049 89 55 02 88 49

  e-posta : [email protected]

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Tel : 0049 89 17 22 95

  0049 89 1011 9059

  Faks : 0049 89 10 11 90 61

  e-posta : [email protected]

  Ticaret Ataşeliği

  Tel : 0049 89 543 44 316

  Faks : 0049 89 543 44 317

  e-posta : [email protected]

  T.C. MÜNSTER BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Lotharinger str. 25-27, 48147 Münster

  Tel : 0049 251-41 47 00

  Faks : 0049 251-433 27

  Web Sayfası : http://munster.cg.mfa.gov.tr/

  Facebook: www.facebook.com/munsterbk/

  Twitter : www.twitter.com/tc_munster_bk/

  E-posta : [email protected]

  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022-09.08.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Askerlik Servisi : 00 49 251 414 70 17

  Nüfus Servisi : 00 49 251 414 70 18

  Vatandaşlık Servisi : 00 49 251 414 70 20

  Tereke Servisi : 00 49 251 414 70 23

  Ehliyet Servisi : 00 49 251 414 70 15

  Pasaport Servisi : 00 49 251 414 70 27

  Kimlik ve Pasaport teslimatı: 00 49 251 414 70 13

  Seyahat Belgesi/Sınır Dışı: 00 49 251 414 70 25 / 27

  Evlenme Servisi : 00 49 251 414 70 26

  Vize Servisi : 00 49 251 414 70 21 / 28

  Noter Servisi : 00 49 251 414 70 21 / 28 / 13

  Tebligat Servisi : 00 49 251 414 70 11 / 22 - 00 49 251 414 70 23 / 24

  NÖBETÇİ TELEFONU : 0163 4620 778

  Bağlı Birimler:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Telefon : 00 49 251 287 99 200

  ve 00 49 251 414 7052 /56

  E-posta : [email protected]

  E-posta:[email protected]

  Faks : 00 49 251 287 99 201

  Adres : Lotharinger Str. 25 – 27, 48147 Münster

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Telefon : 00 49 251 45 807 - 00 49 251 414 7054 - 00 49 251 414 7061

  Faks : 00 49 251 484 35 27

  E-posta : [email protected]

  Adres : Lotharinger Strasse 25-27, 48147 Münster

  Web : www.munsterditib.de

  Eğitim Ataşeliği

  Telefon : 00 49 251 44 203 - 00 49 251 414 70 50 - 00 49 251 414 70 55

  Faks : 00 49 251 433 27

  E-posta : [email protected] - [email protected]

  Adres : Lotharinger Strasse 25-27, 48147 Münster

  Web : www.munster.meb.gov.tr

  T.C. NÜRNBERG BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Regensburger Str. 69, 90478 Nürnberg

  Tel : 0049 911 946 760 (Santral),

  Faks : 0049 911 468 962

  E-Posta: [email protected]

  Web Adresi: www.nurnberg.bk.mfa.gov.tr

  Facebook: T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu

  Twitter: TC_NuernbergBK

  Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 01.08.2022 – 12.09.2022

  Thüringen Eyaleti okul yaz tatili günleri: 18.07.2022 – 27.08.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Pasaport: 00 49 911 9467611

  Tebligat: 00 49 911 9467627

  Noter : 00 49 911 946 7612

  Tereke : 00 49 911 9467614

  Evlenme : 00 49 911 9467613

  Nüfus ve Doğum : 00 49 911 9467616

  Askerlik : 00 49 911 9467611

  Vatandaşlık : 0049 911 946 76 17

  NÖBETÇİ TELEFONU : 00 49 152 236 691 44

  Bağlı Birimler

  Eğitim Ataşeliği

  Tel. : 00 49 911 9467648

  Faks : 0049 911 468962

  E-Posta : [email protected]

  Çalışma Ataşeliği

  Tel. : 00 49 911 9467634 veya 00 49 911 260166

  Faks : 0049 911 4099293

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Tel. : 00 49 911 9467629

  Faks : 00 49 911 466188

  E-Posta : [email protected]

  Diğer yararlı telefonlar:

  THY Nürnberg : 00 49 911 92972-10, -11, -13 veya -17

  İşbank Nürnberg : 00 49 911 92995380

  T.C. STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

  Tel : 0049 711 - 16 66 70

  Faks : 0049 711 - 262 21 02

  Web Sayfası : www.stuttgart.bk.mfa.gov.tr

  E-posta : [email protected] mfa.gov.tr

  Facebook : T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu

  Twitter : www.twitter.com/stuttgartbk

  Baden-Württemberg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 28.07.2022 – 10.09.2022

  Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

  Pasaport : 0049 711 – 16667-240 veya -250

  Evlenme : 0049 711 – 16667-360 veya -366

  Tereke/Tebligat : 0049 711 – 16667-350 veya -355

  Vize : 0049 711 – 16667-205 veya -200

  Nüfus : 0049 711 – 16667-140, -150, -160 veya -220

  Askerlik : 0049 711 – 16667280

  Noter : 0049 711 – 16667-330, -340 veya -235

  Vatandaşlık : 0049 711 – 16667-170, -180 veya -190

  NÖBETÇİ TELEFONU: 0049 179- 3602501 /00 49 152-36299208

  Bağlı Birimler:

  Eğitim Ataşeliği:

  Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

  Tel : 0049 711 16667-550 veya -540

  e-posta : [email protected]

  Faks : 0049 711 284 58 75

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

  Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

  Tel : 0049 711 16667-510 veya -530

  e-posta : [email protected]

  Faks : 0049 711 887 86 299

  Din Hizmetleri Ataşeliği

  Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

  Tel : 0049 711 16667-320

  e-posta : [email protected]

  Faks : 0049 711 260255

  Ticaret Ataşeliği

  Adres : Willy-Brandt-Str. 50, 70173 Stuttgart

  Tel : 0049 711 540 96 505

  e-posta : [email protected]

  Diğer yararlı telefonlar:

  THY Stuttgart Ofisi: 0049 711 – 225820

  DİĞER YARARLI TELEFONLAR:

  Alman Otomobilciler Derneği ADAC Telefon numaraları şu şekildedir:

  Almanya dışı : 0049 89-222222

  Almanya içi : 0180-2222222

  Polis : 110

  İtfaiye : 112

  Ambulans : 19222

  Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65

  Seyahat Güzergahı Üzerindeki Ülkelerin Almanya’daki Başkonsolosluklarının Telefon Numaraları:

  Bulgaristan Başkonsolosluğu : 089-17117614

  Yunanistan Başkonsolosluğu : 089-492061 veya 64

  İtalyan Başkonsolosluğu : 089-4180030

  Hırvatistan Başkonsolosluğu : 089-982521 veya 22

  Avusturya Başkonsolosluğu : 089-998150

  Romanya Başkonsolosluğu : 089-553307 veya 08

  Sırbistan ve Karadağ Başkonsolosluğu : 089-9824750

  Slovak Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-9233 4900

  Slovenya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-5439819

  Bosna-Hersek Başkonsolosluğu : 089-9828064

  ALMANYA’DA COVID-19 SALGINI KAPSAMINDAKİ MEVCUT DURUM

  Omicron varyantının etkisiyle 2022 Mart ayında zirve yapan vaka sayısı, Nisan ayından itibaren düşüşe geçmiştir. Vakalar halen düşük seyretmektedir (Haziran 2022 itibariyle).

  Toplu taşıma araçlarında maske takılması haricinde, sosyal hayatı etkileyen Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.

  1 Haziran’dan itibaren Almanya’ya giriş yapacak yolcular için, test sonucu ya da aşılı olduklarına veya hastalığı iyileşerek atlattıklarına dair kanıt sunmak zorunluluğu kaldırılmış, istisna olarak virüs varyantı bölgelerinden gelenler için mevcut katı bildirim ve kanıt zorunluluğu ile karantina yükümlülüğünün devam etmesine karar verilmiştir. Bunun yanısıra, gelecekte yolcuların Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından tanınan aşılardan herhangi biriyle aşı olduklarını kanıtlamalarının yeterli olacağı, bu aşılara Çinli üreticilerin Sinopharm ya da Coronavac gibi aşıları ile Hindistanlı üreticilerin Covaxin aşısının da dahil olduğu, yüksek risk bölgesi kategorisinin iptal edildiği, hâlihazırda virüs varyantı bölgeleri bulunmamakla birlikte, yeni ve tehlikeli varyantların ortaya çıkması, dolayısıyla yeniden virüs varyantı bölgelerinin belirlenmesinin ihtimal dahilinde olduğu açıklanmıştır.

  Federal Sağlık Bakanı Lauterbach, salgın durumunun yaz aylarında rahatlayacağını; öte yandan, sonbaharla birlikte yeni dalgaların beklendiğini açıklamıştır.

  DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN EK HUSUSLAR

  Federal Almanya'da 01.01.2008 tarihinden itibaren Berlin, Köln, Hannover, Darmstadt, Frankfurt (Hessen Eyaleti’ndeki birçok başka şehirde), Münih ve Düsseldorf bölgeleri ile Ruhr bölgesindeki kentlerin şehir merkezleri başta olmak üzere oluşturulan bazı ekolojik çevre bölgelerine çevre pulu olmayan araçlara giriş yasağı getirilmiştir.

  Bunun yanısıra Euro 4 emisyon normu ve altında olan dizel motorlu taşıtların 01.01.2019 tarihi itibariyle Stuttgart şehrine girişleri, 01.07.2020 tarihinden itibaren ise Euro 5 emisyon normu ve altında olan dizel motorlu taşıtların başta Stuttgart şehir merkezi olmak üzere Bad-Cannstatt, Feuerbach ve Zuffenhausen semtlerine girişleri yasaklanmıştır.

  Uygulamanın başladığı yerlerde, sözkonusu çevre pulu olmaksızın şehir merkezlerine arabayla giren sürücülerin 80,00 Avro ceza ödemeleri gerekmektedir. Bahsekonu uygulamalar hakkında “www.umwelt-plakette.de” adresindeki internet sitesinden ayrıntılı bilgi temini mümkündür. Internet sayfası https://www.cevre-pulu.com/tr/ linki altında Türkçe olarak da hizmet vermektedir.

  Berlin'de Euro 5 (dahil) emisyon normunun altında olan dizel taşıtlar ile Euro 3 emisyon normunun altındaki benzinli taşıtların, Berlin'in Leipziger Straße, Alt-Moabit, Hermannstraße ve Silbersteinstraße caddelerinin belirli kısımlarına girişleri 2019'un Ekim ayı itibariyle yasaklanmıştır. Halihazırda, yasak kapsamında şehir merkezinde toplam 2,9 kilometrelik cadde alanında kısıtlama mevcut olup, sözkonusu mesafe Berlin karayolları ağının %0,05'ine denk gelmektedir.

  Hessen Eyaleti’nde bulunan Darmstadt şehrinde 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren Euro 6 emisyonundan düşük dizel araçlar ile Euro 1 ve 2 benzinli araçların şehir merkezindeki Heinrichstrasse ve Hügelstrasse caddelerine girememesi konusunda bir karar alınmıştır.

  Hamburg’da 31.05.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile bütün araçlar için Max-Brauer-Allee (Altona semti) mavi çevre olarak belirlenmiştir. Bu caddede, dizel yakıt (Euro-6 normuna uymayan taşıtlar) kullanan taşıtların geçiş yasağı bulunmakta olup ihlali halinde 25 – 27 Avro cezası ödenmektedir.

  Transit geçecek özel araçlar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Sürücü belgesi, ruhsat ve trafik sigortalarının (Uluslararası Yeşil Sigorta Kartı) olması gerekmektedir.

  Hapis cezası öngörülen trafik suçları: Genel olarak ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarının cezaları paraya çevrilmektedir.

  Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Ölüm ve yaralamaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu hükümleri uygulanmaktadır.

  Vatandaşlarımızın sürücü belgesi, araç ruhsatı, trafik sigorta belgesi, pasaport ile kimlik kartlarını yanlarına almayı unutmamaları ve üzerlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunmaktadır.

  Karayolundan Danimarka ve diğer kuzey ülkelerinden gelerek güney istikametinde seyredecek vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde ulaşabilecekleri polis ve ambulans telefon numaraları (hotline) 110 ve 112’dir. Seyahat öncesinde COVİD-19 ile mücadele tedbirleri nedeniyle Danimarka sınırının transit geçişlere açık olup olmadığının teyit edilmesi tavsiye olunur.

  Hamburg’un güneyinde bulunan Elbe nehri üzerindeki tünel ve köprülerde trafik yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman uzun kuyruklar meydana gelmektedir. Elbe nehri üzerinden hangi geçiş yolunun daha uygun olduğu konusunda yerel radyolardan (Özellikle FM “92.3 Hz” frekansından yayın yapan NDR INFO Radyosundan) günün her saatinde uyarı anonsları yapılmakta olduğundan Almanca bilen vatandaşlarımızın Hamburg’da trafikte seyrederken radyolarını açık bulundurmaları faydalı olacaktır.

  Yolculuk esnasında otoyollardaki trafik konusunda bilgi veren bölgesel radyo kanallarının takip edilmesinin seyahat güvenliği açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Kuzey Ren Vestfalya bölgesinde yolculuk esnasında otoyollardaki trafik konusunda bilgiler, bölgesel radyo kanalı “Antenne Düsseldorf”dan (FM 104.2 Hz) takip edilebilir. Ayrıca otomobil kulüplerine üye vatandaşlarımızın seyahatleri öncesi sözkonusu kulüplere başvurarak seyahat edecekleri güzergâhlar ve diğer hususlar konusunda bilgi almaları tavsiye olunur. Vatandaşlarımızın kayıtlı bulundukları zorunlu kasko sigorta şirketlerinden mutlaka uluslararası yeşil sigorta kartını (bu kartın geçilecek ülkeler için geçerli olmasına dikkat edilmeli) yola çıkmadan önce temin etmeleri gerekmektedir.

  Kullanılan aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından getirilmesi durumunda, Konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletname gerekmektedir. İlgili ülkenin Gümrük, Belediye, Emniyet, mahkeme gibi resmi makamlarca onaylanmış gerçek kişilerin kendi aralarında düzenledikleri, Uluslararası Tur İttifakı ve Uluslararası Otomobil Federasyonu üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen, otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler ile taşıtın girişine izin verilmektedir. Dolayısıyla, sürücü vekâletnameleri Başkonsolosluklarda düzenleneceği gibi, Alman Otomobil Kurumu (ADAC) şubelerinde düzenlenen sürücü vekâletnameleri de geçerlidir.

  Yazı kaynağı : www.mfa.gov.tr

  Gerekli Evraklar

  PASAPORT
  Pasaportunuzu, ofislerimizde başvuru sırasında ya da başvuru sonrasında online kargo talimatı vererek teslim alabilirsiniz.

  Vize işlemleri tamamlanarak iDATA ofislerine ulaşan pasaportunuzun teslimata hazır olduğu bilgisi talep ettiğiniz telefon numarasına SMS yolu ile iletilecektir. SMS hizmeti başvurunuzu yaparken talep edebileceğiniz bir hizmettir.

  SEYAHAT REZERVASYONLARI

  KONAKLAMA BELGELERİ

  BANKA HESAP DÖKÜMÜ

  ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ

  SGK HİZMET DÖKÜM

  SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

  MAAŞ BORDROLARI

  İŞ SÖZLEŞMESİ

  EK GELİR BELGELERİ

  Yazı kaynağı : idata.com.tr

  Schengen-Vizesi - Almanya Dışişleri Bakanlığı

  Schengen-Vizesi - Almanya Dışişleri Bakanlığı

  180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Almanya´da veya Schengen

  Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır.

  Hedef ülkeniz Almanya ise, dış temsilcilikler olarak bizler sizin için yetkiliyiz.

  Vize başvurumu nereden yapmalıyım? Schengen Ülkeleri hangileridir? Kimler Schengen vizesi almalıdır? Sorularınız için Sıkça Sorular Sorular (SSS) bakabilirsiniz.


  Başvurunun hazırlık safhası

  Başvurunuzu aşağıdaki üç aşamada hazırlayınız:

  1.) Elektronik vize başvuru formumu doldurun.

  Alternatif vize başvuru formunun çıktısını alıp, elle doldurabilirsiniz.

  Elektronik Vize Başvuru Formu   |   Doldurmak icin form

  2.) Başvuru formuna ilave edilecek evrakları hazırlayın.

  Eksik evrak başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken belgelerin olduğu bilgi notları aşağıdadır:

  Bilgi Notu 03: Schengen Vizesine İlişkin Genel Bilgiler (C Tipi Vize)

  Bilgi Notu 01a: Seyahat Sağlık Sigortası ve Sağlık Sigortası

  Bilgi Notu 04a: İş Seyahati

  Bilgi Notu 04b: Fuar Ziyareti Vizesi

  Bilgi Notu 05: Ziyaret Amaçlı Vize

  Bilgi Notu 06 Turistik Amaçlı Vize

  Bilgi Notu 07: Kültürel veya Sportif Bir Etkinliğe ya da bir Kongreye Katılma Vizesi

  Bilgi Notu 08: Öğrenci Gezileri için Vize

  Bilgi Notu 09: Türk TIR Şöförlerine Vize

  Bilgi Notu 19: Havaalanı Transit Vize (A Tipi Vize) ve Transit (C Tipi Vize)


  3.) Vize başvurusunda bulunmak için bir randevu alınız.

  Başvuruyu zamanında gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Vize başvuru değerlendirme süresinin en az 15 gün (özel durumlarda 45 güne kadar) süreceğini lütfen hesaba katınız. Resmi tatillerde (örn. Bayram, Noel) daha uzun işlem süreleri söz konusu olabilir. Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz.

  Vize başvurusu

  Vize başvurusunda bulunmak üzere Almanya’nın dış temsilciliğindeki veya iDATA firmasındaki randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir.  Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır.

  Başvuru değerlendirme süreci

  Konsolosluğun Vize Bölümü başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresinin en az 15 gün (özel durumlarda 45 güne kadar) süreceğini lütfen hesaba katınız. Resmi tatillerde (örn. Bayram, Noel) daha uzun işlem süreleri söz konusu olabilir. Bu nedenle lütfen yeterli süreyi hesaba katarak vakitlice başvuruda bulununuz. Vize Bölümleri, gelen başvuru sahiplerine vize işleminin durumu hakkında bilgi veremezler. Vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu sadece iDATA’nın web sitesi üzerindeki başvuru takip sayfasındangörüntüleyebilirsiniz. Başvurunuzun durumuyla ilgili yazılı olarak gönderdiğiniz sorular, ancak yukarıda belirtilen süre sona erdikten sonra yanıtlanabilecektir. Bu esnada yoğun iş yükü nedeniyle gecikmeler meydana gelebilir. Pasaportlar yalnızca iDATA aracılığıyla iade edilir.

  Pasaport iadesi

  Alman dış temsilciliğinin, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar iDATA firması üzerinden iade edilmektedir.Başvuru Takip
  Vize başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, bir yakınınızı vs. pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili aşağıdaki vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz  kişiye, pasaport tesliminde dış temsilciliğe ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir.  Örnek Vekaletname.

  İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

  Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Bölümü’ne bildiriniz!

  Vizenizde isminiz,  pasaport numaranız ve fotoğrafınız yer almaktadır. Ayrıca vizenin geçerlilik süresi belirtilmiştir. Bu süre, seyahatinizin gerçekleşeceği zamanı kapsamaktadır. Almanya’da kalacağınız günlerin sayısı da vizede kayıtlıdır. Bu sayı, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’nde azami kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Temsilciliğimiz seyahatinizde esneklik sağlamayı hedeflemektedir: Gerekli durumlarda seyahatinizde kısa vadeli değişiklikler yapabilmeniz için, vizenizin geçerlilik süresini kalacağınız gün sayısına 15 gün ekleyerek belirlemekteyiz.

  Vize başvurum reddedildi – Ne yapabilirim?      

  Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Red kararları ile ilgili Türkçe örneklere buradan bakabilirsiniz:

  Ankara Büyükelçiliği / İstanbul Başkonsolosluğu / İzmir Başkonsolosluğu

  Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

  Alternatif olarak itiraz dilekçesinde yardımcı olabilecek Metin: İtiraz Bilgi Notu 89 - Lütfen işlem süresinin üç aya kadar sürebileceğini dikkate alınız ve mutlaka pasaport numaranızı belirtiniz.

  Yazı kaynağı : tuerkei.diplo.de

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap