Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi

  1 ziyaretçi

  allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Allah İnancının İnsan Hayatındaki Yeri Ve Önemi?

  Allah İnancının İnsan Hayatındaki Yeri Ve Önemi?

  Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Kişinin kendini güvende hissetmesi, herhangi bir maddi sorundan dolayı kaygıya kapılmaması, yaptıklarının ve yapacaklarının melekler tarafından kayıt aldığına ve bunun Allah (c.c) tarafından ahirette ceza-mükâfat ile sonuçlanacağına inanıldığı için kişi yaptıkları her şeye dikkat ederek yapar.

  Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi hakkında söylenebilecek birçok madde ve detay vardır. Şimdi dilerseniz bunları maddeler halinde açıklayalım.

  allah inancı ve insan hayatındaki yeri

  Allah inancı, yaşama sevgisi verir

  Bir insan dünyaya neden geldiğini, dünyada gördüklerinin bir sahibinin olduğunu bilirse ancak yaşama sevgisi kazanır. Zenginliğini kendinden bilen, ağaç, çiçek, böceklerin vs. kendiliğinden var olduğunu veya doğanın bir getirisinden ibaret olduğunu düşünenler, dünyayı “başıboş” gördükleri için yaşama sevgisi de olmaz. Ama dünyada gözle gördüğü ve göremediği her şeyin sahibinin Allah (c.c) olduğunu bilen bir insan; doğaya karşı saygılı olur, doğayı kendisine izin verildiği ölçüde kullanır. Daha da önemlisi, bu kadar güzelliği yaratan birinin ahrette nasıl bir yer inşa ettiğini düşünmeden edemez ve bu da Allah için yaşama sevincinin pekişmesini sağlar.

  Allah inancı kişinin dürüst olmasını sağlar

  Herhangi bir yaratıcının gücüne inanmayan, dünyada yapacaklarının karşılığını ahirette alacağına inanmayan insanlar, kötülük yapmaya daha meyilli olurlar. Allah inancı, iman şartlarından biridir ve bu şartın en büyük getirilerinden biri de kişiyi dürüst olmaya sevk etmesidir. Çünkü kişinin dürüst olması Allah (c.c)’ın emridir ve dürüst olmayanlar ise kıyamette cezalandırılırlar. Bunun bilinci ile hareket eden kişi haliyle dürüst olur.

  allah inancı

  Allah inancı kişinin samimi olmasını sağlar

  “İbadetlerin temel ilkeleri” başlıklı konumuzda ibadetlerin kabul olabilmesi için “Gösterişten uzak olmak” şartının olduğunu söylemiştik. Gösterişten uzak durmak demek riya yapmadan ibadet etmek demektir. Daha da açıklayacak olursak; “gösterişsiz ibadet”, ibadet eden kişinin sürekli Allah’ın kendisini gözettiğinin bilincinde olarak yapılan ibadettir. Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi en çok da burada kendini gösterir. Allah’a inan kişi, yaptıkları ibadetleri, hayırları, okuduğu ilimleri vs. hepsini Allah rızası için yaptığı için samimi olur.

  Allah inancı konuşurken kişinin doğru konuşmasını sağlar

  “Doğru sözlü olmak” Allah’ın (c.c) insanlara emrettiği bir davranıştır. “Yalanı ancak Allah´ın ayetlerine inanmayanlar uydurur, iftira ederler; işte onlar, yalancıların ta kendileridirler.” (Nahl-105) buyurulmaktadır. Allah’a (c.c) iman eden bir kişi, Allah’ın ayetlerine de iman eder ve böyle bir inanca sahip olan bir insan iftira atmaktan çekinir çünkü bunun bir bedelinin olduğunu düşünür. İnsanlarla konuşurken yalan söylemez, yalan söylerse hem dünyada ortaya çıkacağını bilir hem de kıyamette hesabını vereceğini bilir.

  allah inancı ve insan hayatındaki yeri

  Allah inancı adil ve merhametli olmayı sağlar

  Müslümanların adaletli ve merhametli davranmalarındaki tek neden Allah’ın (c.c) emri olduğu içindir. Akrabaya yardım etmek, şahitlik yaparken doğru konuşmak ve bir şey hakkında hüküm verirken adaletli olmak gibi tüm vasıflar, Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi konularıdır. Nitekim Allah (c.c) ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır;  “Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl-90)

  Allah inancı kişinin anne babasına karşı merhametli olmasını sağlar

  Anne ve baba, insanın dünya üzerindeki en değerli varlıklarıdır. Doğuran, büyüten ve her türlü tehlikeye karşı koruma altına alan anne ve babanın hakkı, Allah (c.c) katında da çok büyüktür. Daha önceki konumuz olan İsra Suresi 23. Ayette verilen mesajlar hakkında bilgi verirken ayeti de yazmıştık. Ayet; “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle.” (İsra-23) emrini veriyordu. Yani iman eden bir insanın anne-babasına karşı merhametli olduğu görülür.

  Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemi hakkında verdiğimiz bu bilgilerin genel ve kısa özeti olduğunu söylememiz gerekir. Çünkü Allah inancının insan üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Ama tüm bunların sonucunda şunu söylemek daha doğru olur;

  “Allah’a iman eden bir insan, yapacağı her şeyin bir karşılığının olacağına inanan kişidir. Çevreye zarar verilmeyeceğini, insanlara karşı merhametli, dürüst ve adil olunacağını bilir. Eğer bu şekilde davranmazsa, kıyamet gününde hesap vereceğini bilir. Anne-babasına karşı iyilikte kusur işlemez ve onların razı olmayacağı işlere girmez. Tüm bunlar, Allah inancının insan hayatındaki yeri ve önemidir.”

  Önerilen İçerik: Allah'a İmanın İnsan Üzerinde Etkisi

  NeOldu.com / DİN

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Sizce Allah’a inanmanın insan hayatındaki yeri ve önemi nedir, örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz

  Sizce Allah’a inanmanın insan hayatındaki yeri ve önemi nedir, örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz

  Soru : Sizce Allah’a inanmanın insan hayatındaki yeri ve önemi nedir? Örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz

  Cevap : Allah’a iman etmek, O’na bağlanmak ve güvenmek, Ondan sakınıp çekinmek, insan hayatını olumlu yönde etkileyen en güçlü dinamiktir. Buna ilaveten dünyada yaptıklarının melekler tarafından kaydedilip ahirette bütün gizli yönleriyle ortaya konacağına ve iyi ya da kötü, bunların karşılıklarını göreceğine inanma, öncelikle istenmeyen durumlara düşmeyi ve kötülükleri önlemede en önemli destek noktasıdır.

  İman insanda yaşama sevgisi, hayata bağlanma duygusu meydana getirir. İman eden insan, hayata ve varlığa hoş bakar, hayatın Allah’ın bir lûtfu olduğuna inanır, dahası sosyal ve tabiî çevresini Allah’ın sanat eserleri ve kendini de onları bütünleyen bir parça gibi görür. Dolayısıyla vazifesi bitinceye kadar hayatına devam etmeyi bir görev sayar ve hayatta kalmanın mücadelesini verir.

  Allah’ın varlığına ve birliğine olan iman, insan hayatında önemli değişikliklerin yaşanmasında etkili olur. Çünkü Allah’a inanan bir insan günah işlememeye, insanlara ve çevreye zarar vermemeye çalışır.

  Allah’a inanan bir insan, okulunda, işinde, evinde, dışarıda ya da içeride dürüst, samimi, güvenilir, riyasız, yalansız olur. Konuşunca doğruyu konuşur, yalan konuşmaz. Adil ve merhametli olur. Yardımsever ve hayırsever olur. İnsanlara ve çevreye zarar vermez aksine insanları ve çevreyi korur.

  Bu nedenle Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak, öldükten sonra dirilmeye ve hesap vermeye inanmaktır. Allah’a iman ahirete imandır.

  Allah’ın varlığını ve birliğini ispatlayıp delillendirmek niçin önemlidir

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Allah`a İmanın İnsan Hayatına Te`sirleri Nelerdir?

  Allah`a İmanın İnsan Hayatına Te`sirleri Nelerdir?


  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap