Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  alkollü araç kullanma cezası ehliyete el koyma

  1 ziyaretçi

  alkollü araç kullanma cezası ehliyete el koyma bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2021 Alkollü Olarak Araba Kullanmanın Cezası

  Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2021 Alkollü Olarak Araba Kullanmanın Cezası

  Alkol kullanılması ile beraber trafikte yapılan kontroller eşliğinde yaşanan tehlikeler önlenmeye çalışılmaktadır. Alkol metre ile gerçekleştirilen kontroller neticesinde, belirlenmiş sınırı üzerinde çıkan kişiler için farklı miktarlar üzerinden bazı cezalar uygulanmaktadır.

  Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

  Trafikte alkollü araç kullanmak hem maddi olarak ceza hem de 6 ay süreyle ehliyete el konulması üzerinden gerçekleşmektedir. Eğer aynı suç bir kez daha uygulanırsa bu sefer ehliyeti 2 yıl el konuluyor. Üçüncü kez yapıldığında 5 yıl süreyle ehliyete el konulmasının yanı sıra trafikten men cezası gelmektedir. Ayrıca psikiyatri muayenesi sonrası bu ehliyet 5 yıl sonra kişiye verilmektedir. Güncellenmiş alkollü araç kullanma cezası farklı miktarlar üzerinden veriliyor.

  2021 Alkollü Olarak Araba Kullanmanın Cezası

  2021 yılı itibariyle alkollü araç kullanma cezası 1339 TL’dir. Bu durum İlk seferde verilen cezadır. İkinci seferde ise bu ceza 1679 TL'ye çıkmaktadır. Üçüncü sefer ise 2698 TL gibi bir miktar söz konusudur. Aynı zamanda trafik puanı düşme gibi bir durum söz konusudur. Eğer bu cezalar ilk 15 gün içerisinde ödenirse %25 gibi bir indirim yapılıyor.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Ehliyeti Geri Alma İşlemleri - arabam.com - Danışman

  Ehliyeti Geri Alma İşlemleri - arabam.com - Danışman

  El konulan ehliyeti geri alma işlemleri nasıl oluyor merak ediyorsanız, detaylıca anlattık. Ehliyete neden el konur ve ehliyeti geri alma işlemleri, ehliyeti geri alma ücreti gibi konu başlıklarını inceledik…

  El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

  Trafikte kurallara uymak, herkesin mal ve can güvenliği için önemlidir. Ancak bazen acelemiz olduğundan bazen de “bi’ şey olmaz” olayı baskın geldiğinden kurallara uymuyoruz. Oysa kurallar, hem sürücünün, hem onun yolcularının hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için var. Yine de, bilsek de, uymayı önemsesek bile bazen olmuyor işte… Olmayınca ne oluyor? “şanslıysak” evet kelimenin tam anlamıyla “şanslıysak” bir cana bir mal kaybına neden olmadan yakalanıyor ve ceza yiyoruz. Bu ceza, ‘umuyoruz ki’ ders oluyor. Peki, ehliyete el koyma cezası hangi durumlarda veriliyor ve ehliyet nasıl geri alınıyor?

  Son zamanlarda ehliyete el konulması kalkıyor mu soruları en çok merak edilen konulardan biri. Biz de aşağıdaki sorulara yanıt aradık:

  Hangi durumlarda ehliyete el konulur?

  Son günlerde ehliyete el konulması kalkıyor diye konuşuluyor. Ancak böyle bir resmi açıklama yok. Peki hangi durumlarda ehliyete el konulur? İşte madde madde ehliyete el konulma sebepleri:

  1.     100 ceza puanına ulaşmak

  Yapmış olduğunuz her trafik hatası size para cezası veya ceza puanı olarak geri döner. Örneğin ehliyetsiz çıkmak, kırmızı ışık ihlali vb. hatalar bir yıl içinde yüz ceza puanına ulaşırsa ehliyetinize el konur. Eğer bir yıl içinde ilk defa yüz puanı aşarsanız dört ay süreli el koyulma, aynı yıl içinde ikinci kez yaparsanız ise dört ay süreyle el koyulur. Bunun yanında psiko-teknik teste tabi tutulursunuz. Sürücülük yapmanıza engel olmadığına dair belgeyi alabilirseniz belgeyi alabilirsiniz. Aynı yıl içinde üçüncü kez yüz puana ulaştığınızda ise ehliyetinize süresiz el konulur.

  2.     Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmış olmak

  Ölüme yol açan bir kazada sürücü kusurlu bulunursa 1 yıl süreyle ehliyetine el koyulur.

  3.     Uyuşturucu kullanmış olmak

  Uyuşturucu madde kullanmış sürücüler tespit edilirse ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konulur, 4660 TL para cezası verilir.

  4.     Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak

  Yeni mevzuata göre, yeni ehliyet alan sürücüler, 2 yıl aday sürücü olarak görülür. Trafik ihlali yaparlarsa ehliyetlerine el koyulur.

  5.     Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması

  Her ehliyet sınıfının kendi geçerlilik süresi vardır.  Süre bitiminde yeniden ehliyet çıkarılmazsa para cezası ve ehliyete el konulma uygulanır.

  6.     Sağlık durumunun bozulması

  Sağlık durumu kötüye giden sürücünün ehliyetine el koyulur. Sorun yoksa ve onaylanırsa yeniden ehliyetini alabilir.

  7.     Hız sınırının aşılması

  Hız sınırının %30 aşılması ve bu ihlalin bir yıl içinde beş defa tekrarlanması halinde ehliyete bir yıl el konulabilir.

  8.     Alkollü araç kullanmak

  Bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 700 TL ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası verilir.  Eğer trafik kazasına karışmışsa 2000 TL ve 2 yıl olarak ceza değişir.

  Ehliyet nasıl geri alınır? 

  Sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır. Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir. 

  Yukarıda ehliyete el konulma nedenleri ve cezaları belirtilmiştir. Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır. 

  Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır.

  Süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. (uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi)

  Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa yapılacaktır.

  Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir. 

  – sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir.

  – Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.

  Sürücü belgesi nereden geri alınır?

  Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir.

  Sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen “sürücü belgesini teslim almak istediği kuruluş” kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir. 

  Ehliyete el koymaya itiraz nasıl yapılır?

  Cezanız ödendiğinde ya da süresi dolduğunda ehliyetinizi alırsınız. Ehliyete el konulması ve zaman aşımı çok sık karşılaşılan bir durum. Ehliyetinize el konulduğunda, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen itiraz etme hakkınızı kullanın. Aksi halde sürücü belgesi davaları zaman aşımına uğrayabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.arabam.com

  Ehliyete El Koyma Sebepleri ve Geri Alma

  Ehliyete El Koyma Sebepleri ve Geri Alma

  Ehliyetinize hangi durumlarda el koyulur, ceza puanı nedir, ehliyeti geri aldıran sebepler nelerdir, ehliyete el koyma süresi nedir, ehliyet geri alındığında neler yapılması gerekir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

  Ceza Puanı Nedir?

  Trafikte yapılan her hata size para cezası veya ceza puanı olarak geri döner. Ehliyetsiz yola çıkmak , kırmızı ışıkta geçmek gibi sebepler 1 yıl içinde sizi 100 ceza puanına ulaştırırsa ehliyetinize el konulma sebebi olacaktır. Unutmayın ki ehliyetsiz yola çıkmak 10 ceza puanı, kırmızı ışık ihlali ise 20 ceza puanı demektir.

  100 Ceza Puanı Aşılırsa Ne Olur ?

  Eğer 1 yıl içinde ilk kez 100 ceza puanına ulaşmışsanız ehliyetinize 2 ay süreyle el konulur. Süre sonunda ise ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

  1 yıl içinde 100 ceza puanını 2 defa aştıysanız ehliyetinize bu defa 4 ay süreli el konulur ve bununla birlikte psiko-teknik teste ve psikiyatrik muayeneye tabii tutulursunuz. Muayene değerlendirmesinin ardından sürücülük yapmanızda bir engel olmadığına dair verilecek belge ile ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

  Aynı yıl içinde 3. Kez 100 ceza puanını aşarsanız ehliyetinize süresiz olarak el konulacaktır.
  Ehliyetinize ceza puanından ötürü el konulduğu halde trafiğe çıkma durumunda Trafik Karayolları Kanuna göre 1407 ₺ para cezasına tabii tutulursunuz.

  Ölüme Sebebiyet Veren Trafik Kazasına Karışmış Olmak

  Ölüme yol açan bir trafik kazasında sürücü kusurlu bulunduğu taktirde ehliyetine 1 yıl süreyle el konulacaktır.

  Uyuşturucudan Dolayı Ehliyete El Konulması

  Bağımlılık yapan uyarıcı madde ( esrar, bonzai, hap vb.) ya da uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetine 5 yıl süreyle el konulur ve 4660 ₺ para cezası verilir.

  Denetim amaçlı çevrilen araç sahipleri polislerin denetimine engel olarak madde aldığının anlaşılması durumunda ise 2000 ₺ para cezası kesilecektir ve ehliyetlerine 2 yıl el konulacaktır.

  Stajyer Sürücünün Ehliyetine El Konulması

  Yeni ehliyet alan sürücüler yeni mevzuat hükmüne göre 2 yıl boyunca aday sürücü olarak kabul görmektedir. Bu süre içinde yapmış oldukları trafik ihlalleri sürücü belgelerinin ellerinden alınması anlamına gelmektedir.

  Ehliyetin Geçerlilik Süresinin Dolması

  Her ehliyetin sınıfına göre belli bir kullanım süresi vardır. Süre bitiminde sürücü yeniden sürücü belgesi çıkarmalıdır aksi taktirde para cezası alacak ehliyetine el konulacaktır.

  Sürücünün Sağlık Durumunun Bozulduğu Tespit Edildiğinde

  Sağlık durumunun ehliyet almaya yeterli olan sürücülerin bir süre sonra sağlık durumu kötüye gidebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılınca sürücünün ehliyetine el konulur. Sağlık durumunun kontrol edilip, sorun olmadığı onaylanırsa yeniden ehliyetini alabilir.

  Hız Sınırının Aşılması

  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok fazla sürücü hız sınırını önemsemeden araç kullanmaktadır. Bu durum aynı zamanda olası kazalara da yol açmaktadır. Hız sınırının %30’unun aşılması ve bu ihlalin 1 yıl içinde 5 defa tekrarlanması halinde sürücünün ehliyetine 1 yıl süreyle el konulur. Süre bitiminin ardından psiko-teknik testten geçerek uzman doktorun sürücülük yapabilir onayı alınmalıdır.

  Alkolden Ehliyete El Konulması

  Düzenlenen yasal kurallarla birlikte eğer bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 700 ₺ lira para cezası verilip ehliyetine 6 ay süreyle el konulacaktır. Eğer araç hususi değilse promil sınırı 0.21’dir. Alkolden dolayı ehliyetine daha önceden el konulan bir sürücü 5 yıl içinde ikinci kez alkollü tespit edilirse 877 ₺ cezayla birlikte ehliyetine 2 yıl el konulmaktadır. Üç ve daha fazla sayıda alkollü olarak araç kullanırken yakalanan sürücülere ise 1407 ₺ para cezası kesilip 5 yıl süreyle ehliyete el konulur.

  Alkollüyken Trafik Kazasına Karışmak

  Kendi aracıyla alkollü şekilde kazaya karışan sürücüler 0.50 promil, başkasının aracıyla ise 0.21 promillik sınırı aşan sürücüler 2000 ₺ para cezası öder ve ehliyetlerine 2 yıl süreyle el konulur.

  Yazı kaynağı : ehliyetsinavihazirlik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap