Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  alkolden ehliyet kaptırma affı 2023

  1 ziyaretçi

  alkolden ehliyet kaptırma affı 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Torba yasada ehliyet affı var mı, kapsamı ne? TBMM’den geçti mi? Alkolden alınan ehliyete af çıkacak mı? Ehliyet affı son dakika ÇIKTI MI? - Galeri - Takvim

  Torba yasada ehliyet affı var mı, kapsamı ne? TBMM’den geçti mi? Alkolden alınan ehliyete af çıkacak mı? Ehliyet affı son dakika ÇIKTI MI? - Galeri - Takvim

  MHP'DEN EHLİYET AFFI AÇIKLAMASI

  MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, ehliyet affı konusunda yaptığı açıklamada, "Bir defaya mahsus olarak ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olan, özellikle şoförlerimiz için bir ehliyet affını yılbaşından önce çıkarmanızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  EHLİYET AFFI SON DAKİKA 2023: Ehliyet affı var mı, çıktı mı? TBMM ehliyet affı 2023 yasalaşacak mı?

  EHLİYET AFFI SON DAKİKA 2023: Ehliyet affı var mı, çıktı mı? TBMM ehliyet affı 2023 yasalaşacak mı?

  Ehliyet affı son dakika 2023! 1 milyon sürücüyü ilgilendiren ehliyet affı ile ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyor. “Ehliyet affı var mı, çıktı mı?” sorusuna yanıt aranıyor. MHP ve CHP’li milletvekilleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na konu ile ilgili talebini aktarmıştı. Değişik nedenlerle ceza puanından veya trafik kurallarını ihlalden dolayı ehliyetlerine el konulan vatandaşlar merak ediyor. TBMM ehliyet affı 2023 yasalaşacak mı? İşte detaylar…

  EHLİYET AFFI SON DAKİKA 2023

  MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve CHP Milletvekili Özkan Yalım ehliyet affı konusunda açıklamalar yapmıştı. Baki Şimşek, "Bir defaya mahsus olarak ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olan, özellikle şoförlerimiz için bir ehliyet affını yılbaşından önce çıkarmanızı bekliyoruz," demiş Özkan Yalım ise kamyon TIR şoförlerinin bir suç işlediklerinde, ehliyetlerini kaptırdıklarında Avrupa'da olduğu gibi o an suç işledikleri araç üzerinden cezalandırılmaları ve ekmek parasını kazandıkları ağır vasıta ehliyetinden muaf tutulmaları gerektiğini belirtmişti.

  EHLİYET AFFI VAR MI, ÇIKTI MI?

  Sürücü belgesine el konulan vatandaşların yakından takip ettiği ‘ehliyet affı’ konusunda herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili açıklama geldiğinde haberimizde yer vereceğiz…

  TBMM EHLİYET AFFI 2023 YASALAŞACAK MI?

  Ehliyet affı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelmedi. Gündeme gelmesi halinde Meclis’ten geçerse Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

  EHLİYETE EL KONULAN DURUMLAR

  ALKOL NEDENİYLE ALINAN EHLİYET NASIL GERİ ALINIR?

  Alkollü araç kullanma sebebiyle el konulan ehliyetlere af gelip gelmeyeceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Fakat sürücü belgesini geri almak isteyenler ehliyete el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulunabilirler.

  EHLİYET SİCİLİ NE ZAMAN SİLİNİR?

  O günün üstünden 1 yıl geçtikten sonra ceza silinir ve sıfırlanır.

  ALKOLLÜ EHLİYET CEZASI KAÇ YILDA SİLİNİR?

  Bir araç sürücüsünün tekrar cezalarına tabi tutulmaması için ilk ehliyete el konulmasından sonraki 5 yıl boyunca alkollü araç kullanmaktan işlem görmemesi gerekiyor. Böylece alkollü ehliyet cezası sicilinden silinir.

  EHLİYET AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

  Ehliyet affı henüz çıkmadı. Çıkması durumunda ise kimleri kapsayacağı bilinmiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ehliyet affı talebinde bulunan MHP Milletvekili Baki Şimşek, 1 milyon sürücünün değişik nedenlerle ya ceza puanından ya da Trafik kurallarını ihlalden ehliyetine el konulduğunu ancak lojistik sektöründe ciddi şoför sıkıntısı bulunduğunu, bu nedenle yabancı uyruklu şoförlerin çalıştırıldığını belirterek, bir defaya mahsus olmak üzere, ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş şoförler için yılbaşından önce af çıkarılmasını talep etti.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Ehliyet affı görüşüldü mü? 2023 Ehliyet affı hakkında son detaylar

  Alkolden Ehliyet Kaptırma

  Alkolden Ehliyet Kaptırma

  Alkolden Ehliyet Kaptırma | Affı Torba Yasada Ehliyet Affı 2022

  Alkolden ehliyet kaptırma affı ehliyetine el koyulan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında. Türkiye’de sürücüler her kural ihlalinde bulunduğunda ceza puanı veriliyor. 1 senede 100 ceza puanına sahip olan sürücülerin ehliyetlerine el koyulur. Bu durumda trafiğe çıkmaları yasaklanır. Alkollü araç kullandıkları tespit edilen vatandaşlara ise 5 sene içinde 1 kez bu suç işlenmiş ise 6 aya kadar trafiğe men cezası uygulanır. Peki Alkolden ehliyet kaptırma affı var mıdır? Bu af için hükümet çalışma yapıyor mu? Merak ettiğiniz tüm detaylar içerikte!

  Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı 2022

  2021 senesinde Alkolden ehliyet kaptırma affı hususunda henüz net bir karar verilmiş değil. Alkollü araç kullananlar emniyet güçleri tarafından tespit edildiğinde ehliyetlerine el koyulur. 5 sene içinde bu suçun 2 kez işlenmesi durumunda 2 yıl ehliyetleri alınır. Beş sene içinde 3’ün üzerinde alkollü araç kullanan kişilerin ise 5 yıl ehliyetlerine el koyuluyor. Alkolden ehliyet kaptırma affı uygulanacak mı?

  Eğer vatandaşlar verilen cezaya rağmen trafiğe çıkarlarsa hapis cezası ile karşılaşır. Alkolden ehliyet kaptırma affı özellikle mesleği şoförlük olan vatandaşların talepleri arasında. Ehliyetine el koyulan çok sayıda vatandaş cezalarının af edilmesini talep eder. Gerek sosyal medya platformları gerekse dilekçe siteleri üzerinden insanlar siyasilere taleplerini duyurmak ister. Alkolden ehliyet kaptırma affı çıkarsa vatandalar tekrar trafiğe çıkma hakkına sahip olabilecek.

  Genel Af Ehliyet

  Genel af ehliyet için CHP Niğde milletvekili olan Ömer Fethi Gürer kanun teklifi hazırladı. Gürer tarafından hazırlanan kanun teklifine göre;

  1-13/10/1938 tarihli 2918 sayılı olan Karayolları Trafik kanununa geçici madde;

  Geçici Madde 26; Sürücü belgeleri ellerinden alınmış olan kişiler 47’inci, 51’inci, 118’inci maddelere göre içinde ölümle sonuçlanan trafik kazasına asli kusurlu sıfat ile karışmış kişiler, uyuşturucu – uyarıcı madde aldığı belirlenen sürücüler muaf tutulmak üzere bir defaya mahsus olarak sürücü belgesi iade edilir. Kanun yayın tarihinde yürürlüğe girecek. Kanun hükümleri ise Cumhurbaşkanı tarafından yürütülür. Alkolden ehliyet kaptırma affı ile ilgili değil genel af ehliyetle ilgili bir öneridir.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı vatandaşların merakla beklediği kanunlar arasında. Ancak şu anda bu durum söz konusu değil.

  Ehliyet Alma Koşulları; Sürücü belgesi alabilmeniz için gerekli olan tüm şartlar Karayolları Trafik Yönetmeliğinin belirlediği 76. Madde içerisinde yer alır. Şartlar şu şekildedir;

  Ehliyet sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşama yazılı test sınavı. Bu sınavdan geçer not alan sürücü adayları ikinci teste tabi tutulur. İkinci test ise direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavından da daha önceden belirlenen geçer notu alanlar ehliyet alma hakkına sahip olur. Alkolden ehliyet kaptırma affı ehliyet alan, ehliyetleri alkollü araç kullandıkları için elinden alınan sürücülerin talepleri arasında yer alıyor.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı için belirtilen talepler sosyal medya hesapları üzerinden hükümet yetkililerine duyurulmaya çalışılıyor. Ancak bu af için belirtilen yeni bir kanun henüz söz konusu değil.

  Facebook, Twitter gibi birçok sosyal medya hesapları üzerinden Alkolden ehliyet kaptırma affı adına özel sayfalar açıldı. Bu sayfalarda ehliyetleri çeşitli nedenlerle ellerinden alınan sürücüler buluşuyor. Ehliyetleri alınan sürücüler Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda taleplerini duyurmayı hedefler.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı var mı? Genel ehliyet affı uygulanacak mı? Yeni yasa tasarısında en çok merak edilen konular arasında yer alır.

  Torba Yasada Ehliyet Affı Var Mı?

  Torba yasada ehliyet affı yok. Torba yasa, kanunların parlamentodaki görüşmeler sonucunda hazırlanan değişimlerini ifade eder. Genellikle kamuya dair borçların yapılandırılmasını, sosyal güvenlik ve temel haklarla ilgili konuların düzenlenmesini kapsar. Bu durumda kamu kurumları kanuni düzenlemelerini parlamantoya sunarlar. Tasarıların ise hazırlık süreçleri Maliye Bakanlığınca tertiplenir. 1 milyon kişi Alkolden ehliyet kaptırma affı bekliyor.

  Yüz ceza puanını doldurmuş olan, alkollü araç kullanmadan ya da çeşitli sebeplerden dolayı ehliyeti alınan sürücüler bu af için taleplerde bulunuyor. Ancak bazı trafik suçları affedilmeyecek suçlar arasında. Örneğin alkolden ehliyeti alınanlar karşı tarafa maddi manevi zarar vermiş olabilir. Daha kötü sonuçlar ise ölüme sebebiyet vermek olarak gösterilir. Türkiye’de alkolden ehliyet kaptırma affı %100 uygulanamaz olarak görülüyor. Özellikle seçim dönemi için binlerce sürücü alkolden ehliyet kaptırma affı konusundaki haberlere dikkat kesiliyor.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı için önerge İçişleri bakanı olan Süleyman Soyluya sunuldu. İhlaller sebebiyle ehliyetleri ellerinden alınan sürücülere af gelip gelmeyeceği noktasında henüz bir cevap alınmadı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Soylu talepleri duyduğunu ancak henüz bir karar olmadığını belirtti.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı torba yasada yer almıyor. Fakat talepler çoğunlukta. Çok yakında bu konuda net kararlar verilecek.

  Sürücü Belgesi Affı 2022

  Alkolden ehliyet kaptırma affı 2021 senesinde de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sürücü belgesi ellerinden alınan vatandaşların talepleri henüz değerlendirilmedi.

  Hangi durumlarda Ehliyet Geri Alınır; Trafik kurallarına uyum sağlanması mal ve can güvenliğinin korunması adına son derece önemlidir. Alkolden ehliyet kaptırma affı var mı? Ehliyete el konulması kalkıyor mu? Sıklıkla merak edilen sorular arasında. Öncelikle hangi durumlar ehliyet geri alınır bilinmesinde yarar var. Buna göre;

  Sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edildiğinde ise 700 TL ceza uygulanır. Ayrıca 6 ay süre ile ehliyete el koyulur. Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda henüz net bir karar söz konusu değildir. Sürücü belgenizi geri almak adına trafik birimine, trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda bir karar yok. Ancak sürücüler bu affın gelmesini bekliyor.

  İlginizi Çekebilir;

  https://mehmetalihelvaci.av.tr/akil-sagligi-veya-zayifliginin-ceza-ehliyetine-etkisi.html

  https://mehmetalihelvaci.av.tr/ceza-hukukunda-genel-af-ve-ozel-af.html

  https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumle-sonuclanmis-trafik-kazalarina-mahkemede-nasil-cezalar-veriliyor.html

  https://mehmetalihelvaci.av.tr/yasa-disi-bahis-cezasi-hangi-durumlarda-alinir.html

  https://mehmetalihelvaci.av.tr/cinsel-istismar-sucu-ve-cezasi.html

  Yazı kaynağı : mehmetalihelvaci.av.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap