Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Alkol aldıktan sonraki sabah ne içmek gerekir?

  Alkol aldıktan sonraki sabah ne içmek gerekir?

  Alkol aldıktan bir gün sonra sabah yaşanılan baş ağrısı, mide bulantısı ve bitkinlik, herkesi içtiğine pişman edecek cinstendir. Alkol aldıktan sonra bu etkileri yaşamak istemiyorsanız bu küçük tüyoları mutlaka uygulayın…

  İşte alkol sabahı yaşanılan akşamdan kalmalığın etkisini azaltan tavsiyeler:

  1- Alkol alındıktan sonra sabah saatlerinde yaşanan baş dönmesini ve sersemliği azaltmak için ayran ve maden suyunu karıştırarak için. Soda ve ayran hem mide bulantınızı geçirecek, hem de iyon dengenizi düzenleyecektir.

  2- Sedergine (veya Alka Seltzer): Suda eritilerek içilen Sedergine veya Alka Seltzer, 25-20 dakika içerisinde kendinize gelmenizi ve alkolün yaratmış olduğu yıkıcı etkileri ortadan kaldırmasıyla bilinir. Ancak kullanımında dikkatli olmak gerekli. Çok fazla tüketildiğinde mide kanamasına neden olabilir.

  3- Mide bulantısı yaşıyorsanız bir kaşık türk kahvesinin üzerine limon sıkıp yutun. Etkisini 5 dakika içerisinde gösterecektir.

  4- Su. Evet yanlış duymadınız sadece su. Alkol tüketimi sonrasında vücut çok su kaybeder. Ağrılarınızın ve halsizliğinizin  sebebi su kaybıdır. Alkol aldıktan sonra akşam yatmadan önce eğer bol miktarda su içerseniz, sabah kalktığınızda halsizlik ve ağrı yaşamazsınız.

  Tabi ki de her şeyden önce alkol tüketimini az düzeyde gerçekleştirmek bu tip sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  alkol sonrası mide bulantısı

  Akşamdan Kalmalığı Hafifletmeye Yardımcı İlaç Gibi 12 Besin

  Alkol sonrası mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir, hangi ilaç kullanılır?

  Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

  Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

  Dün gece içkiyi fazla kaçırdınız, şimdi ise mide bulantısı ve baş ağrısından şikayetçisiniz. Peki, bu şikayetlerden ve alkolün etkilerinden kurtulmak için neler tüketmelisiniz? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ferin Batman, alkol sonrası yenilip içilmesi gereken gıdaları listeledi.

  Yumurta: İçinde bulunan sistein adı verilen aminoasit, alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini ortadan kaldırır. Ayrıca vücudun bir an önce direncini toplamasını sağlar.

  Muz: Alkol aldığınızda çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bu da vücudunuzdaki suyun ve potasyumun atılmasına neden olur. Potasyum seviyesindeki düşme ise kaslarda zayıflık hissi, titreme ve yüksek tansiyon olarak ortaya çıkar. Bir adet muz yiyerek kaybettiğiniz potasyumu yerine koyabilirsiniz.

  Domates suyu: Tükettiğiniz alkol, karaciğerinizin aşırı çalışmasına yol açar. Metabolizmanın bu noktadaki sıkıntısını aşmak için bir bardak domates suyu için. Böylece hem kan şekerinizin düzenlenmesine katkıda bulunursunuz hem de vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı alırsınız.

  Meyve suyu: Taze sıkılmış meyve suyu, hem vücudun kaybettiği suyu kazanmasını hem de karaciğerin kendini yenilemesi için gerekli antioksidanları almasını sağlar. Ayrıca kan şekerinizi yükseltip enerji kazanmanıza da yardımcı olur. C vitamini, alkolün hızla atılmasına yardımcıdır.

  Su: Kaybolan sıvıyı geri alın. Su kaybı mutlaka ciddiye alınmalı çünkü baş ağrısının da yorgunluğun da altında yatan sebeplerden en büyüğü budur. Mutlaka su içmelisiniz.

  Çikolata ve kafein: Son araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların yenmesinin damarları rahatlatarak, vücudun daha çabuk toparlanmasını sağladığını gösteriyor. Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden Michael Oshinsky ve arkadaşları, alkolün başta baş ağrısı olmak üzere olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanın yollarından birinin kahve ve aspirin içmek olduğunu bilimsel olarak kanıtladı. Farelerde yapılan deneylerde kahve-aspirin ikilisinin akşamdan kalanları kendilerine getirmek için en iyi çözüm olduğu ortaya çıktı. Kafein ve bir miktar ağrı kesicinin çok olumlu etkisi olduğunun altını çizen Oshinsky, bu ikiliye başvurmak için en iyi zamanın ise olumsuz etkilerin zirve yaptığı, alkol tüketiminden dört saat sonra olduğunu vurguladı.
  Baharatlar: Sindirime yardımcı olan rezene, ıhlamur ve adaçayı içebilirsiniz. Yine toksinlerin atılması için vücudu terleten zencefil, acı biber, karabiberi tercih etmelisiniz. Nanenin ağrı giderici özelliğinden faydalanmak için naneyi salatalarınıza bolca doğrayabilir, bitki çaylarınıza katabilirsiniz. Alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çok iyi gelecektir.

  Ekmek-peynir ikilisi: Hassas mideler, alkol sonrasında sürekli peynir ekmek gibi mideyi bastıracak besinler arayabilir. Bu durumda, ekmeği kızartmadan lor peyniri ile birlikte tüketebilirsiniz.

  Kahvaltınızda vücudunuzu tazeleyecek meyveler ve yulaf - yoğurt karışımı, öğle yemeğinde çorba, akşam ise ızgara tavuk veya balık tüketerek günü tamamlayabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Alkolden daha az etkilenmek için neler yapılmalı?

  Alkolden daha az etkilenmek için neler yapılmalı?

  Özel günlerde yapılan kutlamalar alkol alımını da beraberinde getirebilir. İçki fazla kaçınca ertesi gün mide bulantısı ve baş ağrısı gibi şikayetler artar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman bu şikayetlerin neden kaynaklandığını anlattı ve alkolden daha az etkilenmek için tavsiyelerde bulundu.

  Halk arasındaki deyimle “akşamdan kalma” olanların ortak şikayetleri genel olarak; şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik, ufak çapta depresyon ve susuzluktur.

  Alkol ürünlerinin tümünde etil alkol (etanol) vardır. Biralarda alkol oranı yüzde 4-7 arası değişirken, viskilerde bu oran yüzde 55′lere kadar çıkabilir. Vücudumuzda suyun tutulmasını, böbreklerden geri emilerek dolaşımda kalmasını sağlayan vazopressin adlı hormon, etil alkolün etkisiyle işlevini yitirir ve çok düşük bir seviyede çalışmaya başlar. Düşen vazopressin etkinliği sonrasında su, böbreklerden geri emilemez ve idrarla birlikte dışarı atılır. Susuzluk, çalışmak için suya ciddi derecede ihtiyaç duyan beyni etkiler. Beyin, böbrek üstü bezlerden, yağı karbonhidrata dönüştürerek su açığa çıkmasını sağlayan adrenalin hormonunun salgılanmasını sağlar ancak bu yeterli değildir. Adrenalinin yanında histamin hormonu da salgılanır. Histamin, damarların genişlemesine ve böylece daha çok kanın beyne taşınmasına yarar. Bu durum iyi bir çözüm gibi görünse de beynimizdeki damarların genişlemesi, aynı zamanda kafatası içerisindeki basıncı da artırır. Ağrı sinirleri artan basıncı algılar ve baş ağrısı ortaya çıkar. Başınızı sağa sola salladığınızda oluşan ağrı, artan basıncın ağrı sinirlerine baskı yapmasından kaynaklanır. 

  Alkol, mide mukozasını tahriş ederek mide asidi üretimini artırır ve midenin boşalmasını geciktirir. Bu faktörler karın ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

  Alkollü içeceklerde; tat, koku ve renk veren kimyasal maddeler vardır. Bu kimyasalların akşamdan kalmalık haline katkıda bulunduğu fikri yaygındır. Renkli içkilerde, renksiz veya açık renkli içkilere göre bu maddelerden daha fazla vardır. Örneğin, beyaz şarap kişiyi daha az etkilerken, kırmızı şarap farklı etkiler yaratır. Bazı kişilerde tek bir bardak kırmızı şaraptan 15 dakika kadar sonra başlayan baş ağrısına, bulantı ve yüz kızarması da eşlik edebilir.

  Baş ağrısı için kesinlikle doktorunuza danışmadan ağrı kesici almayın. Pek çok ağrı kesici veya benzeri ilaç, alkolle beraber beklenmeyen etkiler yapabilir. Örneğin alkol içenler, günlük yaşamda sık kullanılan ve etkin maddesi asetaminofen olan ağrı kesicileri kullandıklarında karaciğer hasarı riski artar.

  Önce yemek: Vücudumuz, yemeği sindirmek ince bağırsağa giden kapakçığı kapar. İnce bağırsak da alkolün en çok emilip kana karıştığı yerdir. Böylece alkolden daha az etkilenmiş olursunuz Önce bir şeyler yiyin. Mideniz boşsa alkol daha kolay emilir.

  Açık renk içkileri tercih edin: Kırmızı şarap, viski gibi koyu renkli içkilerde; votka, cin ve beyaz şarap gibi içkilere oranla akşamdan kalma durumunu tetikleyecek kimyasallardan daha çok bulunur.

  Karışımlara dikkat: Enerji içekleri ve kolada bulunan kafein sizi enerjik yapacağından ne zaman sınıra geldiğinizin farkına varamayabilirsiniz. Ayrıca diyet kola mideyi daha hızlı boşaltır ve boş mideye içmiş olursunuz. Bu nedenle içecekleri birbirine karıştırmamanızda fayda vardır.

  Yavaş gidin: Kendi hızınızı belirleyin, size dokunacak kadar hızlı içmeyin.

  Arada su için: Su içerek alkolün yol açtığı su kaybını azaltmış olursunuz. Ayrıca su içmek midenizi dolduracağından daha az alkol almanızı sağlar.

  Limitinizi bilin: Belirli bir sürede ne kadar içeceğinize karar verin ve buna uyun. Kendinizi içmek zorundaymış gibi hissetmeyin. Çevrenizin bu konudaki dolduruşlarına da aldırmayın.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap