Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  alkol sonrası baş ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  alkol sonrası baş ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Alkol aldıktan sonraki sabah ne içmek gerekir?

  Alkol aldıktan sonraki sabah ne içmek gerekir?

  Alkol aldıktan sonraki sabah ne içmek gerekir?

  Alkol aldıktan sonra sabah kalktığınızda dayanılmaz bir baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı çekiyorsanız mutlaka bunları deneyin.

  Alkol aldıktan bir gün sonra sabah yaşanılan baş ağrısı, mide bulantısı ve bitkinlik, herkesi içtiğine pişman edecek cinstendir. Alkol aldıktan sonra bu etkileri yaşamak istemiyorsanız bu küçük tüyoları mutlaka uygulayın…

  İşte alkol sabahı yaşanılan akşamdan kalmalığın etkisini azaltan tavsiyeler:

  1- Alkol alındıktan sonra sabah saatlerinde yaşanan baş dönmesini ve sersemliği azaltmak için ayran ve maden suyunu karıştırarak için. Soda ve ayran hem mide bulantınızı geçirecek, hem de iyon dengenizi düzenleyecektir.

  2- Sedergine (veya Alka Seltzer): Suda eritilerek içilen Sedergine veya Alka Seltzer, 25-20 dakika içerisinde kendinize gelmenizi ve alkolün yaratmış olduğu yıkıcı etkileri ortadan kaldırmasıyla bilinir. Ancak kullanımında dikkatli olmak gerekli. Çok fazla tüketildiğinde mide kanamasına neden olabilir.

  3- Mide bulantısı yaşıyorsanız bir kaşık türk kahvesinin üzerine limon sıkıp yutun. Etkisini 5 dakika içerisinde gösterecektir.

  4- Su. Evet yanlış duymadınız sadece su. Alkol tüketimi sonrasında vücut çok su kaybeder. Ağrılarınızın ve halsizliğinizin  sebebi su kaybıdır. Alkol aldıktan sonra akşam yatmadan önce eğer bol miktarda su içerseniz, sabah kalktığınızda halsizlik ve ağrı yaşamazsınız.

  Tabi ki de her şeyden önce alkol tüketimini az düzeyde gerçekleştirmek bu tip sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  alkol sonrası baş ağrısı

  Alkol sonrası baş ağrısından nasıl kurtulabilirsiniz?

  Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için ne yapmalı?

  Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için ne yapmalı?

  Paul Benjamin Osterlund - BBC Travel

  Turşu Türk mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Turşu suyu ise en şiddetli baş ağrısını bile dindirebilen doğal ilaç olarak bilinir.

  Karnabahar, kırmızı pancar, erik, biber, vb. sebzelerle dolu turşu bidonlarından alınıp naylon torbada hazırlanan karışıma turşu suyu eklenerek müşteriye veriliyor.

  64 yaşındaki Adem Altun, İstanbul'un Kurtuluş mahallesinde Pelit Turşuları'nın ilk dükkanını işleten üçüncü kuşak turşucu.

  "Bizde turşusuz yemek olmaz. Her masada turşu vardır. Turşu soğukta olduğu için yazları biraz düşüş olur" diyor.

  Dükkana esas turşu suyu için girmiştim. Bir bardak turşu suyunun fazla alkol tüketiminden kaynaklanan baş ağrısına iyi geldiğini duymuştum.

  Altun, "Mineral bakımından çok zengin" diye onaylıyor.

  Turşu Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Toprakta yetişen her şeyin turşusu yapılır. Geçmişi Osmanlı'nın ilk dönemlerine kadar giden turşu, oldukça çeşitli, karmaşık ve bölgesel farklara sahip Türk mutfağında daima temel bir unsur olmuştur.

  İstanbul'da, 'Altın Boynuz' olarak bilinen Haliç kıyısındaki Eminönü'de ekmek arası balık satışı ünlüdür. Deniz kenarında küçük taburelere oturarak yenen balık-ekmek tezgahlarının yanında da turşu satışı yapılır.

  Diğer ülkelerde de turşu vardır, ama bunlar lahana, salatalık, Meksika biberi gibi malzemelerle sınırlıdır. Türkiye'de ise yeşil erik de dahil onlarca meyve ve sebzenin turşusu yapılır. Özellikle pilav üstü kuru fasulye ve yoğurtlu makarna ile turşu iyi gider.

  Normalde turşu suyu yemeklerin yanında içilen bir şey olmasa da akşam yemeği ile şalgam içmek yaygındır. Özellikle ızgara et ve rakının yanında iyi gittiği söylenir.

  Sydney'de ünlü bir restoran işleten Türk aşçı Somer Sivrioğlu, klasik biber ve salatalık turşusunun yanı sıra patlıcan, badem çağlası ve yeşil ceviz gibi ürünlerin de turşusunun yapıldığını söylüyor. Turşunun Anadolu'da eski bir gelenek olduğunu belirten Sivrioğlu, bunun, mahsulleri mevsiminde tüketip fazlasının da farklı yöntemlerle konserve, turşu gibi koruyucu yöntemlerle sonrası için saklanmasını iyi bir yöntem olarak övüyor.

  Eminönü'de içki sonrası baş ağrısına çare olarak turşu suyunu ilk denediğimde, ağrının gerçekten de kısa sürede geçtiğine tanık olmuş, çok şaşırmıştım.

  O günden beri ne zaman akşamdan kalmış olsam turşucu ararım. Bardağı 1 liraya, ağrı kesiciden daha ucuza geliyor turşu suyu.

  Pelit Turşuları'nı bir ziyaretimde biraz acılı turşu suyu istemiş, tuzlu, baharatlı ve ferahlatıcı bu tadı bir dikişte mideme indirmiş, tarifini sorduğumda Altun'dan şu cevabı almıştım: "Kaya tuzu, sirke ve sarımsak"

  Turşuda sirke mi yoksa limon mu kullanmak gerektiği konusunda turşucular arasında sürekli bir çekişme vardır. 1978 yapımı Neşeli Günler filminde de bu tartışmaya yer verilmiştir. Filmin bu sahnesi Cihangir'deki eski dükkanlardan biri olan Asri Turşucu'da çekilmiş. Dükkanın işletmecisi Baran Güreler turşu yapımında limonu tercih edenlerden.

  "Sadece lahana ve salatalık değil vişne, erik, bamya da dahil olmak üzere birçok ürün kullanıyoruz ve bunları yeni kuşaklara tanıtıyoruz" diyor.

  Hangi usulle yapılırsa yapılsın bu lezzetli ürün Türk mutfağının temel taşlarından birini oluşturuyor.

  Altun'a göre, "Bu herkesin yapacağı bir iş değil. Herhangi bir sebzeden veya herhangi bir sudan turşu yapılmaz.

  Turşu suyunun içki sonrası baş ağrısını geçirmesi konusuna gelince... Bunun nedeni tam olarak açıklanamasa da, bir daha başım ağrıdığında bunu yakındaki bir turşucudan alacağım turşu suyu ile giderebileceğimi bilmek büyük rahatlık veriyor.

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

  Akşamdan kalmalar neler tüketmeli?

  Dün gece içkiyi fazla kaçırdınız, şimdi ise mide bulantısı ve baş ağrısından şikayetçisiniz. Peki, bu şikayetlerden ve alkolün etkilerinden kurtulmak için neler tüketmelisiniz? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ferin Batman, alkol sonrası yenilip içilmesi gereken gıdaları listeledi.

  Yumurta: İçinde bulunan sistein adı verilen aminoasit, alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini ortadan kaldırır. Ayrıca vücudun bir an önce direncini toplamasını sağlar.

  Muz: Alkol aldığınızda çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bu da vücudunuzdaki suyun ve potasyumun atılmasına neden olur. Potasyum seviyesindeki düşme ise kaslarda zayıflık hissi, titreme ve yüksek tansiyon olarak ortaya çıkar. Bir adet muz yiyerek kaybettiğiniz potasyumu yerine koyabilirsiniz.

  Domates suyu: Tükettiğiniz alkol, karaciğerinizin aşırı çalışmasına yol açar. Metabolizmanın bu noktadaki sıkıntısını aşmak için bir bardak domates suyu için. Böylece hem kan şekerinizin düzenlenmesine katkıda bulunursunuz hem de vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı alırsınız.

  Meyve suyu: Taze sıkılmış meyve suyu, hem vücudun kaybettiği suyu kazanmasını hem de karaciğerin kendini yenilemesi için gerekli antioksidanları almasını sağlar. Ayrıca kan şekerinizi yükseltip enerji kazanmanıza da yardımcı olur. C vitamini, alkolün hızla atılmasına yardımcıdır.

  Su: Kaybolan sıvıyı geri alın. Su kaybı mutlaka ciddiye alınmalı çünkü baş ağrısının da yorgunluğun da altında yatan sebeplerden en büyüğü budur. Mutlaka su içmelisiniz.

  Çikolata ve kafein: Son araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların yenmesinin damarları rahatlatarak, vücudun daha çabuk toparlanmasını sağladığını gösteriyor. Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden Michael Oshinsky ve arkadaşları, alkolün başta baş ağrısı olmak üzere olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanın yollarından birinin kahve ve aspirin içmek olduğunu bilimsel olarak kanıtladı. Farelerde yapılan deneylerde kahve-aspirin ikilisinin akşamdan kalanları kendilerine getirmek için en iyi çözüm olduğu ortaya çıktı. Kafein ve bir miktar ağrı kesicinin çok olumlu etkisi olduğunun altını çizen Oshinsky, bu ikiliye başvurmak için en iyi zamanın ise olumsuz etkilerin zirve yaptığı, alkol tüketiminden dört saat sonra olduğunu vurguladı.
  Baharatlar: Sindirime yardımcı olan rezene, ıhlamur ve adaçayı içebilirsiniz. Yine toksinlerin atılması için vücudu terleten zencefil, acı biber, karabiberi tercih etmelisiniz. Nanenin ağrı giderici özelliğinden faydalanmak için naneyi salatalarınıza bolca doğrayabilir, bitki çaylarınıza katabilirsiniz. Alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız zencefil çok iyi gelecektir.

  Ekmek-peynir ikilisi: Hassas mideler, alkol sonrasında sürekli peynir ekmek gibi mideyi bastıracak besinler arayabilir. Bu durumda, ekmeği kızartmadan lor peyniri ile birlikte tüketebilirsiniz.

  Kahvaltınızda vücudunuzu tazeleyecek meyveler ve yulaf - yoğurt karışımı, öğle yemeğinde çorba, akşam ise ızgara tavuk veya balık tüketerek günü tamamlayabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap