Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ali saip bey hangi cephede görev yapmıştır

  1 ziyaretçi

  ali saip bey hangi cephede görev yapmıştır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ali Saip Ursavaş

  Ali Saip Ursavaş

  Ali Saip Ursavaş (1887,[1] Revandiz, Kerkük - 26 Eylül 1939, Adana[a]), Türk asker ve siyasetçi.

  1908 yılında Mekteb-i Harbiye'yi bitirdi. Trablusgarp Savaşı ve I. Dünya Savaşı'na katıldı. Mondros Mütarekesi'nin ardından Anadolu'nun işgali başlayınca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde "Namık" takma adıyla Kuvâ-yi Milliye'ye katıldı. Urfa'daki Fransız işgali sırasında Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle Urfa Savunması'nı örgütledi. 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'ye Urfa milletvekili olarak girdi. Aralık 1920'de Urfa Kuvâ-yi Milliye Komutanı olarak bölgedeki aşiret reislerini Fransız işgaline karşı topladı. Urfa'nın kurtarılmasında gösterdiği üstün hizmetlerden ötürü Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

  Konya İstiklâl Mahkemesi ve İsyan Bölgesi İstiklâl Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptı. 28 Şubat 1926 tarihinde Binbaşı rütbesiyle ordudan emekli oldu. Daha sonra II. Dönem Kozan, III., IV., V. ve VI. Dönem Urfa Milletvekilliği yaptı.[2]

  Atatürk'e karşı suikast girişimine adı karıştıysa da suçsuz bulundu. 1934 yılında Soyadı Kanunu çıktığında, Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Ursavaş" soyadı verildi. 26 Eylül 1939 tarihinde Adana'da öldü.[1] Evli ve dört çocuk babasıydı.

  Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ali Saip Bey Kimdir Ve Hangi Cephede Savaşmıştır?

  Ali Saip Bey Kimdir Ve Hangi Cephede Savaşmıştır?

   Ali Saip Bey'in hangi cephede savaştığı en çok merak edilen konulardan biridir. Bu kişinin Güney cephesinde savaştığı bilinmektedir. Adana, Urfa, Antep ve Maraş bölgesi Fransızlar tarafından işgal edilince bu bölgede Güney cephesi kurulmuştur.

   Ali Saip Bey Kimdir ve Hangi Cephede Savaşmıştır?

   Ali Saip Bey 1887 yılında Kerkük'te dünyay gelmiştir. Ali Saip Bey 1908 yılında Mekteb-i Harbiye'den mezun olmuştur. Bundan sonra ise önce Trablusgarp savaşına sonrasında ise I. Dünya Savaşına katılmıştır. Mondros Mütarekesi ardından Anadolu'nun işgal edilmeye başlaması ile birlikte Güneydoğu Anadolu'da Namık takma ismi ile Kuvayi Milliye birliklerine katılmıştır.

   Fransızların Urfa bölgesini işgal etmesinin ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile Urfa bölgesinin savunması için örgütlenme gerçekleştirmiştir. 23 Nisan 1920 yılın TBMM'nin açılması ile birlikte meclise Urfa Milletvekili olarak giriş yapmıştır. Ali Saip Bey, Mustafa Kemal Paşa tarafından görevlendirilmesinin ardından Urfa'da halkın örgütlenmesini sağlamıştır. Bunun sonucunda da yaklaşık 3000 kişilik bir Kuvayi Milliye ordusunun kurulmasına vesile olmuştur. Bu ordu Fransızlara karşı mücadele ederek Fransızların Urfa'dan gönderilmesini sağlamıştır. Anafartalar Cephesi ile Ulu cephesinde görev almıştır.

   1920 yılının Aralık ayında Fransızlara karşı Urfa'da bulunan aşiretlerin örgütlenmelerini sağlamıştır. Ali Saip Bey'in Urfa bölgesinde gösterdiği üstün başarı sebebi ile kendisine vermiş olduğu hizmetler sebebi ile kırmızı yeşil şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir.

   Sonraları ise Konya İstiklal mahkemelerinde, İsyan Bölgesi Mahkeme Başkanı olarak görev almıştır. 1926 yılının 28 Şubat'ında Binbaşı olarak askerlikten emekli olmuştur. Emekliliğinin ardından 2. dönem Kozan milletvekilliği, 3. 4. 5. ve 6. dönemde ise Urfa milletvekilliği yapmıştır.

   Atatürk'e karşı gerçekleştirilen suikast girişiminde adı geçmiş olsa da sonrasında suçsuz bulunmuştur. 1934 yılında Soyadı kanunu çıktıktan sonra kendisine Atatürk tarafından Ursavaş soy ismi verilmiştir. 25 Eylül 1939 tarihinde ise vefat etmiştir. Ali Saip Bey evli ve aynı zamanda dört çocuğu bulunuyordu.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Journal of Turkish Studies

  Yazı kaynağı : turkishstudies.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap