Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  albert einstein hayatı kısaca ingilizce

  1 ziyaretçi

  albert einstein hayatı kısaca ingilizce bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Albert Einstein Hayatı İngilizce: Kısa Anlatım

  Albert Einstein Hayatı İngilizce: Kısa Anlatım

  Albert Einstein 14 Mart 1879 yılında Almanya’da doğmuş teorik fizikçidir. Fizik ve matematik dallarında dünyaya yeni kapılar açan çalışmalarıyla ünlüdür ve 1921 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

  Albert Einstein Hayatı İngilizce Çeviri

  Albert Einstein is a theoretical physicist who was born in Ulm in Württemberg, Germany and famous for his studies in the field of mathematics and physics. Einstein is the son of a salesman who is a middle-class Jew. His parents were secular ordinary people. He had a sister named Maria and she was two years younger than Einsten.

  Albert Einstein Ulm, Wittenberg, Almanya doğumlu; matematik ve fizik dallarındaki çalışmalarıyla ünlü teorik fizikçidir. Orta sınıf, Yahudi ve ticaretle uğraşan bir satıcının oğludur. Ailesi sıradan bir ailedir ve kendinden iki yaş küçük Maria adında bir kız kardeşi vardır.

  Einstein’s interests in mathematics started at an early age when he was going to school. At the age of 12, his favourite book was a geometry book which fascinates him very much. Although he went through some struggles between his religious beliefs and his fascination about science and the educational system at his school, he never separated from his interests in science in those years.

  Einstein’ın matematiğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda okula giderken başlamıştır. 12 yaşındayken en sevdiği kitabı onu çok etkileyen bir geometi kitabı olmuştur. Dini inançları, bilime olan ilgisi ve eğitim sisteminin yetersizliklerinden ötürü bazı zorluklarla karşılaşmasına rağmen bilime olan aşkını hiçbir zaman kaybetmemiştir.

  His interests grew with the presence of Max Talmond who is a young medical student often dinner at Einstein’s house. He introduced mathematics and philosophy to Einstein. After this period, Einstein’s education affected negatively due to his father’s failure in business. He had been left to a boarding house to finish his education. At the age of 16, he ran away from there to his family again.

  Einstein’ın bu konulara olan ilgisi evlerinde sıklıkla akşam yemeğine gelen genç bir tıp öğrencisi olan Max Talmond’un konuşmalarıyla daha da artmıştı. Max, Einstein’ı filozofi ve matematikle tanıştırdı. Bu dönemin ardından Einstein’ın eğitim hayatı babasının iş hayatındaki talihsizlikleri nedeniyle kötü etkilendi. Okulunu bitirmesi için bir yatılı okula bırakıldı. 16 yaşına geldiğinde, yatılı okuldan kaçıp ailesinin yanına gitti.

  After these unfortunate events, he had a chance to attend a school in Zurich and eventually he attended a special high school in Switzerland and graduated in 1896. Although he had succeeded in mathematics and physics, his job applications had been rejected because of his professor Heinrich Weber turned down his offer to write a recommendation letter. He had a chance to teach lessons in those years of his life.

  Bu talihsiz olayların ardından Zurich’te bir okula grime şansını buldu ve ardından Switzerland’da özel bir liseye kayıt olup 1896 senesinde mezun oldu. Matematik ve fizik alanlarında olan başarılarına rağmen başvurduğu tüm iş başburuları üniversite hocası olan Profesör Heinrich Weber’in onun için bir öneri mektubu yazmayı reddetmesi nedeniyle kabul edilmedi. Hayatının bu döneminde ders verme fırsatı buldu.

  He emigrated to America to be a professor at Princeton in the field of Theoretical Physics. He became a United States citizen in 1940. After World War II, he also became a leading figure in physics for the government. Einstein studied Newton’s law of motion and Maxwell’s theory of flight. He realized that they were in contradiction and began to study in these subjects.

  Princeton Üniversitesinde Teorik Fizik profesörü olmak için Amerikaya taşındı. 1940 yılında ise Amerikan vatandaşı oldu. İkinci Dünya Savaşı sonrasında aynı zamanda hükümet için de fizik alanında önemli bir figür haline geldi. Newton’un çekim yasası ve Maxwell’in uçma teorisi üzerine çalışmalar yapıyordu. Bu iki konunun birbirine karşıt olduğunu fark etti ve bu alanda çalışmalar yapmaya devam etti.

  He developed the theory of relativity which is one of the two pillars of modern physics. His work has changed the way of philosophy of science. Also, he found the world’s most famous equation known as mass-energy equivalence formula E = mc2. He received the Nobel Prize in Physics especially for the discovery of the law of the photoelectric effect which is one of the most important developments in quantum physics. He died on 18 April 1955 in the USA.

  Fiziğin en önemli iki alanından biri olan izafiyet teorisini geliştirdi. Çalışmaları bilimin bakış açısını değiştirerek yeni bir dönemin kapılarını araladı. Ayrıca, dünyanın en ünlü denklemi olan kütle enerji eşitliğini (E = mc2) buldu. Kuantum fiziğinin en önemli gelişmelerinden biri olan fotoelektrik etki yasasının keşfini yaptığı için Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü. 18 Nisan 1955 yılında ABD’de öldü.

  Albert Einstein İngilizce Sözleri ve Anlamları

  Mantık size A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.

  Yaşamanın iki yolu vardır; ya hiiçbir şey bir mucize değiliş gibi yaşarsın ya da her şey bir mucizeymiş gibi.

  Herkes dahidir. Ama bir balığı onun ağaca çıkabilme yeteneği ile yargılarsanız tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.

  Hayat bisiklete binmek gibidir; dengede durabilmek için sürekli devam etmeniz gerekir.

  Atomu insanlığın yararı için buldum, ama onlar bununla birbirini öldürüyorlar.

  Bir insan kendi dışında yaşayabildiği zaman yaşamaya başlar.

  Sınırlarımızı Kabul ettiğimizde onların ötesine geçebiliriz.

  Başarılı biri olmaktan çok değerli biri olmaya çalışın.

  Yarın ölecek gibi yaşayın ve hiç ölmeyecekmiş gibi öğrenin.

  Aşk, görevden daha iyi bir öğretmendir.

  Bilginin tek kaynağı deneyimdir.

  Problemlerimizi onları yarattığımızdaki düşüncelerimizle çözemeyiz.

  Daha önce hiç hata yapmamış biri, hiç yeni bir şey denememiş demektir.

  Dünya tehlikeli bir yerdir; bu kötü olan insanlar yüzünden değil, bunun için hiçbir şey yapmayan insanlar yüzündendir.

  Oyunun kurallarını öğrenmelisiniz. Ardından da herkesten daha iyi oynamalısınız.

  Üçüncü Dünya Savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum, ama Dördüncü Dünya Savaşında sopalar ve taşlar kullanılacak.

  Eğitim okulda öğrenilen her şeyin unutulmasından sonra geriye kalan bir şeydir.

  Doğanın derinliklerine bakarsanız her şeyi daha iyi anlamaya başlayacaksınız.

  Dünden öğrenin, bugün için yaşayın, yarın için umut edin. Önemli olan şey sorgulamayı asla bırakmamaktır.

  Sadece iki şey sonsuzdur; evren ve insanın salaklığı, ikincisinden emin değilim.

  İngilizce Diğer Ünlülerin Sözleri

  İngilizce öğrenme aşamasında iseniz kelime öğrenirken ya da dilin kültürüne hakim olma amacıyla ünlü ve tanınmış insanların söylediği meşhur sözleri okumanın size çok faydası olacaktır. Bu cümlelerin çevirilerini okurken hem yeni kelimeler öğrenmiş olacaksınız hem de farklı bakış açılarını görmüş olacaksınız. Bu nedenle Albert Camus gibi flozof yazarların, Woody Allen gibi sinemacıların, Abraham Lincoln gibi tarihe damga vurmuş isimlerin ya da Bob Marley gibi ünlü müzisyenlerin sözlerini inceleyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.getwordly.com

  | Ofneyapsam.com

  | Ofneyapsam.com

  Bu yazımızda Nobel Fizik Ödüllü Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi Albert Einstein’ı İngilizce ve Türkçe olarak daha yakından tanıyacağız.

  İngilizce (Eng)Türkçe (Tr)

  Eng: Born on March 14, 1879, in the southern German city of Ulm, Albert Einstein grew up in a middle-class Jewish family in Munich.
  Tr: 14 Mart 1879’da Güney Almanya’nın Ulm kentinde doğan Albert Einstein, Münih’te orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü.

  Eng: As a child, Einstein became fascinated by music (he played the violin), mathematics and science.
  Tr: Bir çocuk olarak, Einstein müzik (keman çaldı), matematik ve bilimden etkilendi.

  Eng: Albert Einstein is often cited as one of the most influential scientists of the 20th century.
  Tr: Albert Einstein genellikle 20. yüzyılın en etkili bilim insanlarından biri olarak anılır.

  Eng: His work continues to help astronomers study everything from gravitational waves to Mercury’s orbit.
  Tr: Çalışmaları, gökbilimcilerin yerçekimi dalgalarından Merkür’ün yörüngesine kadar her şeyi incelemelerine yardımcı olmaya devam ediyor.

  Eng: Einstein is also known for his theory of general relativity (an explanation of gravity), and the photoelectric effect (which explains the behavior of electrons under certain circumstances); his work on the latter earned him a Nobel Prize in Physics in 1921.
  Tr: Einstein ayrıca, genel görelilik (yerçekiminin bir açıklaması) ve fotoelektrik etkisinin (belirli durumlarda elektronların davranışını açıklayan) teorisi ile de tanınır; ikincisi üzerindeki çalışmaları, 1921’de kendisine Nobel Fizik Ödülü kazandı.

  Eng: Einstein’s career sent him to multiple countries.
  Tr: Einstein’ın kariyeri onu birden fazla ülkeye gönderdi.

  Eng: He earned his doctorate from the University of Zurich in 1905, and subsequently took on professor positions in Zurich (1909), Prague (1911) and Zurich again (1912).
  Tr: Doktorasını 1905’te Zürih Üniversitesi’nden aldı ve daha sonra Zürih (1909), Prag (1911) ve Zürih’te (1912) profesörlük görevlerinde bulundu.

  Eng: He published his first scientific paper in 1900, and by 1905 had completed his PhD entitled “A New Determination of Molecular Dimensions.
  Tr: İlk bilimsel makalesini 1900’de yayımladı ve 1905’te “ Moleküler Boyutların Yeni Bir Belirlenmesi ” başlıklı doktora çalışmasını tamamladı.

  Eng: He became a U.S. citizen in 1940 and retired in 1945.
  Tr: 1940’ta ABD vatandaşı oldu ve 1945’te emekli oldu.

  Eng: He died in April of 1955 in Princeton, New Jersey.
  Tr: 1955 Nisan’ında Princeton, New Jersey’de öldü.

  Yazı kaynağı : ofneyapsam.com

  Albert Einstein İngilizce Hayatı, İngilizce Biyografisi ve Çalışmaları

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap