Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  alanı verilen karenin çevresi nasıl bulunur

  1 ziyaretçi

  alanı verilen karenin çevresi nasıl bulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karenin Çevresi Nasıl Bulunur? Alanı Verilen Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama Formülü

  Karenin Çevresi Nasıl Bulunur? Alanı Verilen Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama Formülü

  Kare geometride en sık karşılaşılan ve en düzgün olan şekillerdendir. Düzgün bir dikdörtgen olmasının nedeni; karenin iç açılarının her birinin 90 derece olması ve buna ek olarak kenar uzunluklarının hepsinin aynı olmasıdır. Karenin çevresi nasıl bulunur sorusunun yanıtı da bu bağlamda ortaya çıkar. Karenin bir kenar uzunluğu verildiği takdirde karenin çevresi hesaplamak zor bir işlem değildir. Ancak formülünün bilinmesi oldukça faydalıdır.

  Karenin Çevresi Nasıl Bulunur?

  Karenin çevre hesaplaması diğer bazı geometrik şekillere göre nispeten kolaydır. Çünkü karenin her kenarının uzunluğu eşittir. Bu nedenle herhangi bir kenarını, kenar sayısı olan 4 sayısı ile çarpmak karenin çevresini bize verir. Bir kenar uzunluğu 5 olan bir karenin çevresi hesaplaması şu şekildedir:

  Sağlaması şu şekildedir:

  Çevre Formülü:

  → Kenar uzunluğu "a" olan bir karenin çevresinin hesaplama formülü: "4a" şeklindedir.

  Alanı Verilen Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama Formülü

  Alanı verilen bir karenin çevre uzunluğunun hesaplanması için karenin hem çevre uzunluğu formülünün hem de alan formülünün nereden geldiğinin iyi bilinmesi gerekir.

  Bu bağlamda alanı verilen karenin çevre uzunluğunu hesaplamak için öncelikle alanın karekökünü alarak kenar uzunluğunu bulmak daha sonra ise bu kenar uzunluğunu 4 sayısı ile çarpmak gerekir. Bu formül şu şekilde yazılabilir:

  → Alana x² dersek; 4√x².

  Buna bir örnek verecek olursak; Alanı 36 olan bir karenin çevre uzunluğunun hesaplanması

  4. √36, 35 sayısının karekökü 6 olarak karşımıza çıkar. 6.4= 24 sorumuzun yanıtıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Alan� verilen karenin �evresi nas�l bulunur?

  Yazı kaynağı : www.msxlabs.org

  Karenin Alanı Nasıl Bulunur? Karenin Çevresi Ve Alanı Nasıl Hesaplanır?

  Karenin Alanı Nasıl Bulunur? Karenin Çevresi Ve Alanı Nasıl Hesaplanır?

  Geometrik açıdan karenin çevresi ve alanını bulmak oldukça kolaydır. Hatta şekil bakımından en kolay bulunabilecek geometrik cisimler arasında yer aldığını söylemek mümkün. Ayrıca birçok farklı sınavda mutlaka karşı karşıya gelecek durumlar arasında da yer almaktadır. Tabii günlük yaşamda da pek çok farklı alanın hesaplaması noktasında oldukça önemlidir.

  Karenin Alanı Nasıl Bulunur?

  Kare dört kenarı eşit olan çubuklardan oluşmuş geometrik bir çizimdir. Yani dört kenarı vardır ve her bir kenarın uzunluğu birbirine eşittir. Bu doğrultuda karenin alanı bir kenar uzunluğunun karesi üzerinden hesaplanır. Yani eğer bir karenin kenar uzunluğuna a denirse, bu karenin alanı hesaplaması şu şekilde öne çıkar;

   Karenin alanı = a²

   Bu şekilde kolayca karenin alanı hesaplanabilir.

   Karenin Çevresi ve Alanı Nasıl Hesaplanır?

   Karenin çevresi ve alanı farklı formüller üzerinden ele alınır ve hesaplanır. Yukarıda verildiği gibi karenin alanı, karenin bir kenarının karesi alınmak suretiyle ortaya çıkarılır. Ancak karenin çevresi farklı şekilde hesaplanmaktadır. Bu bağlamda Karenin bir kenar uzunluğu 4 ile çarpılır ise o zaman çevresi ortaya çıkar.

   Karenin dört kenarı da birbirine eşit olduğu için, herhangi bir uzunluğu 4 ile çarpılması çevresini verir. Bu doğrultuda karenin çevresini şu şekilde ele almak mümkün;

   Karenin çevresi = 4 x a

   Yukarıda verildiği gibi karenin bir kenar uzunluğu a olduğu zaman, buradan yola çıkmak suretiyle 4 ile çarpılması çevre uzunluğunu verir. Böylece bir karenin hem alanı hem de çevresi kolay şekilde hesaplanabilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap