Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ahmet nazif zorlu ingilizce hayatı

  1 ziyaretçi

  ahmet nazif zorlu ingilizce hayatı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ahmet Nazif Zorlu

  Ahmet Nazif Zorlu (d. 28 Ağustos 1944, Babadağ, Denizli), Türk iş adamı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

  İlkokulu İzmir'de Gazi İlkokulu'nda okudu.[1] 15 yaşında Trabzon'a yerleşerek ticaret yaşamına atıldı. Denizli'de ailesinin ürettiği çarşafları satarak başladığı ticareti, Bursa'da ağabeyiyle kurduğu tekstil fabrikası izledi. Buradaki ev tekstili ürünleriyle ihracata girdi.

  2004'te Fransa'da perde üreten Concord firmasını da bünyesine kattı. 1990'dan sonra sıkıntıya giren Vestel'i alarak elektronik alanına girdi. Güney Afrika Cumhuriyeti ve ABD'de de yatırım yapan Zorlu, Forbes dergisinin 2006 "Milyarderler Listesi"nde 1 milyar dolar servetiyle 620. sırada,[2] 2020 Hurun Küresel Zengin Listesinde Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu, 3 milyar dolarlık servetiyle listenin 903'üncü sırasında gösterildi.[kaynak belirtilmeli] Evli ve 3 çocuk babasıdır.

  Serveti[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ahmet Nazif Zorlu, Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 1.3 milyar dolarlık servetiyle 21. sırada yer almaktadır.[3]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ahmet Nazif Zorlu kimdir?

  Ahmet Nazif Zorlu kimdir?

  Ahmet Nazif Zorlu 28 Ağustos 1944 tarihinde Babadağ, Denizli'de dünyaya geldi.

  Ortaokuldan terk olan Zorlu, 15 yaşında Trabzon'a yerleşerek ticaret yaşamına atıldı. Denizli'de ailesinin ürettiği çarşafları satarak başladığı kariyerine, Bursa'da ağabeyiyle birlikte kurduğu tekstil fabrikasıyla devam etti. 

  Buradaki ev tekstili ürünleriyle ihracata girdi.

  2004 senesinde Fransa'da perde üreten Concord firmasını satın aldı.

  1990 senesinden sonra ekonomik sıkıntıya giren Vestel'i satın alarak elektronik alanına girdi.

  Güney Afrika ve ABD'de de yatırımları olan Zorlu, Forbes'in 2006 "Milyarderler Listesi"nde $1 milyar servetiyle 620. sırada yer aldı.

  Evli ve 2 çocuk babasıdır. 

  Zorlu Holding’in Grup Şirketleri

  Zorlu Tekstil Grubu

  Vestel Şirketler Grubu

  Zorlu Gayrimenkul Grubu

  Zorlu Enerji Grubu

  Mehmet Zorlu Vakfı

  Zorlu Air

  Zorpet

  Jules Verne

  Zorlu Grand Hotel

  Meta Nikel Kobalt Madencilik

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Ahmet Nazif Zorlu - DEİK | Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu

  1944  yılında Denizli'de doğdu. Ahmet Nazif Zorlu, bugün 60'ı aşkın şirket, yaklaşık 25 bin çalışan ve 146 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye'nin en büyük sanayi topluluklarından biri olan Zorlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

  Denizli'nin Babadağ ilçesinde 1944 yılında doğan Ahmet Nazif Zorlu, çalışma hayatına erken yaşlarda tekstil sektöründe başlamıştır. İş hayatının ilk yıllarında tekstil ticareti ile uğraşan Zorlu, 1976 yılında ticaretin yanına üretimi de ekleyerek, Grubu bugünkü sanayici kimliğine taşıyan ilk adımları atmıştır. 

  İlk şirketi Korteks'i 1976 yılında kuran Ahmet Nazif Zorlu, 1990 yılında Zorlu Holding'i kurmuş, 1994 yılında Vestel markasını Grup şirketleri bünyesine katmıştır. Ahmet Nazif Zorlu'nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; beyaz eşya, elektronik, gayrimenkul, enerji, metalürji, savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketleri kurmasıyla devam etmiştir.

  Ahmet Nazif Zorlu, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD),  Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENBİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

  İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinde gösterdiği katkılardan dolayı Ahmet Nazif Zorlu'ya 2007 yılında İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından "İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı" verilmiştir.

  1999 yılında Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nı kuran ve bugüne kadar çok sayıda öğrenciye burs veren Ahmet Nazif Zorlu, yapımına destek verdiği eğitim kurumlarıyla gençlere gelecek sunmaya devam etmektedir. 

  Ahmet Nazif Zorlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

  Yazı kaynağı : www.deik.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap