Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ahmet kaya filmi ne zaman çıkacak

  1 ziyaretçi

  ahmet kaya filmi ne zaman çıkacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tartışmalı Ahmet Kaya filminde karar çıktı, vizyona gireceği tarih belli oldu

  Tartışmalı Ahmet Kaya filminde karar çıktı, vizyona gireceği tarih belli oldu

  Sanatçı Ahmet Kaya'nın hayatından kesitlerin yer aldığı "İki Gözüm Ahmet" filminin vizyona giriş tarihi yılan hikayesine döndü.

  Filmin vizyona girmesini istemeyen Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın yapımcı X Yapım'a açtığı davada karar çıktı.

  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Gülten Kaya'nın "ihtiyati tedbir talebinin" reddine karar verdi. 

  Oy çokluğuyla alınan kararda şu ifadelere yer verildi: 

  "Davaya konu uyuşmazlığı esastan çözer nitelikte ihtiyati tedbir kararı verilemez. Buna göre yerleşik Yargıtay uygulamalarında kabul edildiği ve HMK'nın 391. maddesinin gerekçesinde açılandığı üzere 'dava sonunda elde edilecek faydayı sağlayacak şekilde' başka bir deyişle 'davanın ve uyuşmazlığın esasını halleder şekilde' ihtiyati tedbir kararı verilmesi mümkün değildir.

  Somut uyuşmazlık; mahkemece yapılan yargılama sonucunda davanın esastan reddine karar verildiği, ihtiyati tedbir talebinin konusu dikkate alındığında, henüz gerçekleşmemiş ve/veya gerçekleşmesi muhtemel olaylara yönelik ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceği gibi nihai karar sonucunu ve hüküm sonucunu doğuracak şekilde ihtiyati tedbir konulamayacağı, eserin fikri ve sinai haklarıyla ilgili ihtilafın bulunduğuna yönelik bir iddianın da ileri sürülmediği maraza alındığında HMK'nın 389. maddesinde düzenlenen ihtiyati tedbir koşullarının oluşmadığı anlaşılmakla davacılar vekilinin ihtiyati tedbir talebinin reddine karar vermek gerekmiştir." 

  Kararın ardından "İki Gözüm Ahmet"in 27 Ağustos Cuma günü Türkiye'de, 2 Eylül'de ise Avrupa'nın çeşitli kentlerinde vizyona gireceği açıklandı.

  "BİZ FİLMİ PARA İÇİN DEĞİL, AHMET KAYA İÇİN ÇEKTİK"

  Independent Türkçe'den Lale Elmacıoğlu'na konuşankonuşan yönetmen Gani Rüzgar Şavata, "İki Gözüm Ahmet" filmini para için değil, Ahmet Kaya için çektiklerini savundu.

  "Filmi vizyona sokacağız ama maddi hiçbir şey istemiyoruz" diyen Şavata, "Biz filmi para için değil, Ahmet Kaya için çektik. Para için olsaydı, şimdi vizyona sokmazdık. Daha önce Gülten Kaya'ya da söylemiştik, filmin gelirini isterse ona verecektik. O da Ahmet Kaya ile ilgili bir yerde bunu kullanabilirdi. Ama Gülten Kaya davalarla uğraştırıp bizi mağdur etti" dedi. 

   "AHMET KAYA FİLMİ MAHKEMELERDE SÜRÜNMEMELİYDİ"

  Davalar nedeniyle filmin vizyona giriş tarihi ertelendiği için X Yapım'ın Gülten Kaya'ya dava açabileceğini aktaran Şavata, "Başka yapımcılar olsa maddi yüklü tazminat davası açardı ama ben açılmamasından tarafım. Artık mahkemelerde uğraşmak istemiyoruz, kendisine son ihtarımız. Mahkeme ona ‘haksızsın’ dedi, üç mahkeme peş peşe kaybetti. Ahmet Kaya mahkemelere direnmiş bir insandı, filmi mahkemelerde sürünmemeliydi" diye konuştu. 

  2022'DE "İKİ GÖZÜM SÜRGÜN" GELİYOR

  "İki Gözüm Ahmet"in yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, 2022'nin ilk aylarında ise bu filmin devam niteliğindeki "İki Gözüm Sürgün"ün vizyona girmesini planladıklarını ifade etti. 

  NE OLMUŞTU?

  Filmde Ahmet Kaya'nın sesi kullanılmadı

  Yönetmen Gani Rüzgar Şavata, daha önce Independent Türkçe'ye yaptığı açıklamada filmde Ahmet Kaya'nın sesinin kullanılmadığını açıklamıştı.

  Telif hakkı nedeniyle filmde Kaya’nın çok bilinen şarkılarına da yer verilmezken, "Odam Kireçtir Benim", "Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir", "Metris", "Şu Dağlarda Kar Olsaydım" gibi türküler kullanıldı.

  Gülten Kaya canlandırılmadı

  Şavata, İki Gözüm Ahmet'te Kaya'nın özel hayatına da yer vermediklerini, Gülten Kaya izin vermediğinden filmde kendisinin canlandırılmadığını da söylemişti.

  "Vahşi sömürüden ibaret ticari bir faaliyet"

  Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ise filmin çekilmesine karşı çıkmış, düzenlediği basın toplantısında yaşananları "Ahmet Kaya'nın vahşi sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyet" olarak nitelemişti.

  Vizyonda 4 gün

  "İki Gözüm Ahmet" filmi, Ahmet Kaya'nın vefatının 20. yıldönümü sebebiyle geçtiğimiz kasım ayında vizyona girse de, pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında sinema salonlarının kapatılması nedeniyle sadece 4 gün yayında kalabilmişti. 

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  'İki Gözüm Ahmet' gişede çakıldı

  “İki Gözüm Ahmet” Türkiye’de yeniden vizyona giriyor

  İki Gözüm Ahmet filminin yönetmeni isyan etti

  İki Gözüm Ahmet filminin yönetmeni isyan etti

  İki Gözüm Ahmet filminin yönetmeni isyan etti

  Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın yapım şirketine açtığı davaları kaybetmesinin ardından 27 Ağustos'ta vizyona giren 'İki Gözüm Ahmet'in izlenme oranının düşük kalmasına yönetmen Gani Rüzgar Şavata tepki gösterdi. Şavata, "Neden sahip çıkılmıyor? Bu filmi para için yapmadım" dedi.

  Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerin anlatıldığı ‘İki Gözüm Ahmet’ filmi, Gülten Kaya’nın X Yapım’a açtığı davaları kaybetmesinin ardından 27 Ağustos’ta vizyona girdi.

  Diyarbakır’da özel bir gösterim düzenleyen yönetmen Gani Rüzgar Şavata, açılan davalar için Ahmet Kaya’nın ailesinin sadece Gülten Kaya’dan ibaret olmadığını belirterek, şunları söyledi:

  “NEDEN ENGEL OLUNDU?

  “İki senedir Ahmet Kaya niye vizyona giremedi? Neden engel olundu? Mahkeme neden Ahmet Kaya’yı durdurdu? Peki, asıl Ahmet Kaya’yı durduranlar kimlerdi? Bana hep soruyorlar, Gülten Kaya sizleri mahkemeye verdi de mahkeme durdurdu. Hayır, Gülten Kaya filmi durdurmadı, başka güçler durdurdu.”

  “Ahmet Kaya’nın ailesi yalnız Gülten Kaya’dan mı ibaret? Ahmet Kaya’nın ailesi sizlersiniz. Ahmet Kaya’nın ailesi, Ahmet Kaya’nın dilini bilenlerdir. Ahmet Kaya’nın bir annesi, babası, 3 tane bacısı, abisi, ilk eşi Emine Kaya ve ilk eşinden Çiğdem Kaya vardır. Abisi Mustafa Kaya bizimle beraber filmde oynuyor. Emine Kaya’nın ve Çiğdem Kaya’nın bir gün sesini duydunuz mu? Gülten Kaya daha şurada 11 sene evli kalmış, 5 sene bile beraber yaşamamışlar.”

  “Sanki Ahmet Kaya’yı Gülten Kaya dünyaya getirdi, sanki onunla sanatçı oldu. Ahmet Kaya 44 yaşında vefat etti, Ahmet Kaya’nın 33 senesi nerede? Bunu anlatmaya çalıştık ama anlatamadık, anlattıramadık.”

  “BUGÜN İSYANDAYIM”

  Filmin 700 salonda gösterimde olduğunu ve Türkiye ile Avrupa’da toplamda sadece 100 bin izlendiğini belirten Şavata, “Bugün isyandayım. İsyanım halkımın bizi anlayamamasıdır. Bu film vizyondadır, 265 AVM’de 700’e yakın salonda oynamaktadır. Ama bugün gelinen nokta, 50 bin Avrupa’da, 50 bin de Türkiye’de izlenmiştir. Neden sahip çıkılmıyor? Eğer para için arkadaşlarımızla bu filmi yapsaydık, bugün bu hastalık döneminde vizyona girmezdik. Bu filmi para için yapmadık” dedi.

  “O GECEDEKİ 70 KİŞİYİ KARŞINA ALAMAZDIN”

  Şavata, Gülten Kaya’ya da seslendi: “Burada Gülten Kaya’ya sesleniyorum; yeter üç tane mahkeme kaybettin, korkun kimedir, korkun neyedir? Sen bugün bu filmi çekemezdin, o gecedeki 70 kişiyi karşına alamazdın. Orada yapımcılar, yönetmenler, oyuncular ve aktörler vardı, bugün çoğuyla da kankasın, bugün çoğuyla arkadaşsın. Sen o geceyi deşifre edemezdin, ben yaptım, arkadaşlarımla yaptık, bu gücü halktan aldık.”

  “Burada demogoji yapmıyorum. Benim burada isyanım, halkımın beni anlayabilmesidir. Halk beni anlayabilmelidir, halk Ahmet’in filmini öksüz bırakmamalıdır, Ahmet’in filmine halk sahip çıkmalıdır.” (DHA)

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan film gişede takılı kaldı! Yönetmen, izlenme sayısının düşük kalmasına isyan etti

  Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan film gişede takılı kaldı! Yönetmen, izlenme sayısının düşük kalmasına isyan etti

  Son dakika! Ahmet Kaya'nın filmi 10 bin kişiyle açıldı - Haberler

  Son dakika! Ahmet Kaya'nın filmi 10 bin kişiyle açıldı - Haberler

  Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

  Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

  Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

  Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

  Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap