Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  afganistan hangi kıtada yer alır

  1 ziyaretçi

  afganistan hangi kıtada yer alır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Afganistan Hangi Kıtada, Dünyanın Neresinde? Afganistan Hangi Yarım Kürede Yer Almaktadır?

  Afganistan Hangi Kıtadadır

  Afganistan hangi kıtada bulunan bir ülkedir?

  Afganistan hangi kıtada yer alır?

  afganistan'ın hangi kıtada yer alır?

  Afganistan Hangi Kıtada?

  Afganistan Hangi Kıtada?

  Afganistan, Orta ve Güney Asya'da bulunan İslami bir cumhuriyetçi devlettir. Komşuları Çin, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Pakistan. Ülke 252.000 mil karelik bir alanı kapsıyor ve onu dünyadaki en büyük 41. ülke yapıyor. Afganistan'ın başkenti, aynı zamanda ülkedeki en büyük şehir olan Kabil'dir. 2016 yılı itibariyle Afganistan'ın nüfusu 34.656.032 olarak tahmin edildi.

  Afganistan Coğrafyası

  Afganistan dağlık bir ülkedir. Ülkeyi kuzeydoğudan güneydoğuya doğru ilerleyen Hindu Kuş Dağları, ülkeyi üç ayrı bölgeye ayırır. Bu bölgeler, Güneybatı Platosu, Central Highlands ve eyaletin kuzey kısmındaki daha küçük ovaları içerir. 24.580 feet yüksekliğe sahip olan Noshaq, Afganistan'daki en yüksek nokta. Hindu Kush dağlarının bir parçasıdır. Ülkede çok sayıda rezervuar ve nehir var, ancak suyun üçte ikisi komşu ülkelere akıyor. Ülkede yağışlar oldukça azdır ve çoğunlukla kuzey dağlık bölgelere düşmektedir.

  İdari bölümler

  Afganistan, 34 wilayat veya eyalete bölünmüştür. Her ilin sermayesi ve taşra valisi başkanlığındaki taşra hükümeti vardır. İller, kaymakamlarca yönetilen il bölgeleri adı verilen daha küçük idari birimlere ayrılmıştır. Afganistan cumhurbaşkanı, sırayla bölge valilerini seçen eyalet valilerini atadı.

  hükümet

  Afganistan hükümetinin üç şubesi var; adli, yasama ve yürütme. Afganistan Devlet Başkanı devlet başkanıdır. 2014 yılında ülkede yapılan ateşli bir seçimden sonra, iki ön koşucuya ev sahipliği yapacak bir ulusal birlik hükümeti kuruldu. Ayrıca İcra Kurulu Başkanı'nın (CEO) yeni bir pozisyonu yaratıldı. Genel Müdür, Başkan'a politika öneren Bakanlar Kuruluna başkanlık eder. Afganistan parlamentosu, bir alt ev ve bir üst evden oluşan iki meclislidir. Üstteki ev Yaşlılar Evi, alttaki ev ise Halkın Evi olarak bilinir. Baş Adalet yargıya başkanlık eder.

  ekonomi

  Afganistan ekonomisi çoğunlukla tarıma dayanmaktadır. Dünyadaki en büyük afyon üreticisi. Ülkenin GSYİH'sının yaklaşık% 11'i mahsulün büyümesinden ve satışından geliyor. Afganistan ayrıca birçok kaliteli meyve ve fındık ihraç etmektedir. Ülkenin 2017 yılı itibariyle nominal GSYİH'sının 19.290 milyar dolar olduğu, kişi başına düşen gelirin ise 576 dolar olduğu tahmin ediliyor.

  Dünyadaki en az gelişmiş ülkeler arasında olmasına rağmen, Afganistan maden yatakları bakımından oldukça zengin. Büyük miktarda doğal gaz sıvısı, doğal gaz ve ham petrol rezervine sahiptir. Ayrıca önemli miktarda lityum, altın, bakır ve kömür yataklarına sahiptir. Ülke bu potansiyeli değerlendirirse, ekonomisinde büyük gelişmeler olur.

  Afganistan hükümeti şu anda ülke ekonomisini canlandırmak için çalışıyor. Bu plan diğer ülkelerde gurbetçi olan 5 milyondan fazla Afganın anavatanına döndüğünü gördü. Birçoğu uzmanlık, enerji ve servetlerini ülkenin önde gelen endüstrilerinden biri olan inşaat sektörüne yatırıyor. Diğerleri kaynaklarını devlet için gelir getiren ve yeni işler yaratan başlangıç ​​işlerini finanse etmek için kullanıyor.

  Yazı kaynağı : tr.history-hub.com

  Pakistan hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Pakistan hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

  Pakistan hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Pakistan hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

  Nüfusu yaklaşık 218 milyon olan Pakistan, dünyanın en kalabalık 5. ülkesidir. Pakistan'ın en kalabalık şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir: 1- Karaçi 2- Faysalabat 3- İslamabat 4- Muridke 5- Hardarabat 6- Lahor 7- Multan

   Pakistan Hangi Kıtada Yer Alır?

   Resmi adı Pakistan İslam Cumhuriyeti olan ülke, Asya kıtasında yer almaktadır.

   Pakistan Hangi Yarım Kürede ve Bölgede Yer Alır?

   Kuzeyinde İran ve Afganistan, doğusunda Nepal ve güneyinde Hindistan ile sınır komşusu olan Pakistan, Kuzey Yarım Kürede yer alır.

   Pakistan Hangi Dine Mensup?

   Ülkenin resmi dini İslam'dır. İslam'dan sonra en yaygın olan dinler ise Hristiyanlık ve Hinduizm'dir.

   Pakistan Hangi Dili Konuşuyor?

   Birçok etnik grubun bir arada yaşadığı Pakistan'da Urduca, Beluçça ve Peştuça dilleri konuşuluyor.

   Pakistan Hangi Alfabeyi Kullanıyor?

   Pakistan'da toplam 38 harften oluşan Urdu alfabesi kullanılmaktadır.

   Pakistan Hangi Takvimi Kullanıyor?

   Pakistan'da Miladi takvim kullanılıyor.

   Pakistan Hangi Para Birimini Kullanıyor?

   Ülkenin resmi para biri Pakistan Rupisidir. Pakistan Rupisinin döviz kodu PKR şeklinde yazılır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap