Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  afganistan deprem son dakika

  1 ziyaretçi

  afganistan deprem son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Afganistan’da deprem: Yüzlerce ölü ve yaralı var

  Afganistan’da deprem: Yüzlerce ölü ve yaralı var

  Afganistan’da yerel medyada yer alan haberlere göre ülkenin doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host kentinin 44 kilometre güneybatısında 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  Depremin hissedildiği bölgelere helikopterler ve kurtarma ekipleri sevk edildi. İlk belirlemelere göre depremden en çok Paktika vilayetinin Barmal, Ziruk, Naka ve Gayan bölgeleri etkilendi.

  Deprem nedeniyle en az 1000 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. 

  BBC'ye konuşan ve bölgede çalışan bir doktor, şimdiye kadar en çok kaybın Paktika eyaletinin Gayan ve Barmal bölgelerinde meydana geldiğini söyledi.

  Yerel medya ajansı Etilaat-e Roz ise Gayan'daki bir köyün tamamen tahrip olduğu bilgisini paylaştı.

  Paktika'da en az 90 evin yıkıldığı, onlarca insanın enkaz altında kaldığı belirtildi. Vilayetten gelen görüntülerde depremden etkilenenlerin helikopterlere taşındığı görüldü. Taş evlerin de yerle bir olduğu kameraya yansıdı.

  Taliban hükümeti sözcüsü Bilal Karimi Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Paktika vilayetinin dört bölgesi şiddetli depremle sarsıldı, yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralandı, onlarca ev yıkıldı. Tüm yardım kuruluşlarını bölgeye derhal ekip göndermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

  KOMŞU ÜLKELERDE DE HİSSEDİLDİ

  Deprem, Hindistan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, doğudaki Pencap eyaleti ve civarında da hissedildi.

  ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıklarken, daha sonra 5.9 olarak güncelledi. Komşu ülkelerden de hissedilen depremde can kaybının artmasından endişe ediliyor. 

  Afganistan; Chaman, Hari Rud, Orta Badakhshan ve Darvaz fay hatlarının üzerinde bulunduğundan sık sık depremlerin meydana geldiği bir ülke.

  Ülkede yıllardır devam eden çatışmalar, özellikle kırsal bölgelerde altyapı yetersizliğine yol açtı, binaların özensiz şekilde inşa edilmesine neden oldu. Bu yüzden Afganistan'da depremler hep büyük tahribat yaratıyor.

  Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'ne göre Afganistan'da son 10 yılda meydana gelen depremlerde 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

  Ülkede depremlerin yılda ortalama olarak 560 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Afganistan'da meydana gelen deprem ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

  'Afganistan’ın doğusunda bugün meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremin özellikle Paktika vilayetinde çok sayıda can kaybı ile yaralanmaya neden olduğu ve ciddi hasara yol açtığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.

  Halihazırda Afganistan’da faaliyetlerini sürdüren Kızılay tarafından bölgedeki depremzedeler için insani yardım sevk edilmiştir.

  Türkiye her zaman olduğu gibi, depremden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır.

  Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınları ile kardeş Afganistan halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.'

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Afganistan’ı deprem vurdu! 5.9’luk sarsıntıda 1000 ölü

  Afganistan’ı deprem vurdu! 5.9’luk sarsıntıda 1000 ölü

  Siyasi ve ekonomik çalkantılarla başı dertte olan Afganistan, son olarak deprem felaketiyle sarsıldı. Ülkenin doğusunda Pakistan sınırındaki Paktika vilayetinde dün gece meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde en az bin kişi yaşamını yitirdi. 1500’den fazla kişi de yaralandı. Yetkililer, çok sayıda kişinin göçük altında kaldığını belirterek ölü ve yaralı sayısının artabileceğine dikkat çekti. Paktika’nın kuzeyindeki Host vilayetinde de büyük hasar meydana geldi.

  KOMŞU ÜLKELER HİSSETTİ

  ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü başta 6.1 olarak açıklarken, bu veri daha sonra 5.9 olarak güncellendi. Dağlık bir bölge olan Paktika merkezli deprem, 500 kilometre genişliğindeki bir alanda, komşu ülkeler Hindistan ve Pakistan’daki yaklaşık 119 milyon kişi tarafından da hissedildi. Merkez üssüne yaklaşık 375 kilometre uzaklıktaki Pakistan’ın başkenti İslamabad’da da depremi hissedenler oldu. Korkunç deprem, son 10 yıl içinde ülkede gerçekleşen en ölümcül deprem felaketi olarak kayıtlara geçti.

  CAN KAYBI NİYE YÜKSEK

  Şiddeti ülkedeki geçmiş depremlere göre daha düşük olsa da can kaybının bu denli yüksek olması akıllarda soru işareti yarattı. Yüksek can kaybına gerekçe olarak, depremin yerin sadece 10 kilometre altında gerçekleşmesi ve etkisini çok daha şiddetli bir biçimde göstermesine işaret edildi. Bir diğer gerekçe de depremin gerçekleştiği bölgedeki çarpık yapılaşma ve heyelana meyilli toprak yapısı. AP ajansına konuşan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden sismolog Robert Sanders da depremde yaşanan can kaybında, coğrafya, yapıların kalitesi ve nüfus yoğunluğunun etkili olduğunu aktardı.

  TÜRKİYE’DEN TAZİYE MESAJI

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’daki depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye her zaman olduğu gibi, depremden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınları ile kardeş Afganistan halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

  İLK DEĞİL

  Afganistan’da Şubat 1998 yılında gerçekleşen 6.1 büyüklüğündeki depremde en az 4.500 kişi hayatını kaybederken, aynı yıl Mayıs ayında gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 5 bin kişi yaşamını yitirdi. 2002’deki 7.4 büyüklüğündeki depremde ise 150 kişi hayatını kaybetti. 2012 ve 2015 yıllarında da büyük kayıplar yaşatan deprem felaketleriyle sarsılan Afganistan, deprem bölgesinde yer alıyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Son dakika | Afganistan'da taş taş üstünde kalmadı! Deprem 1000 kişinin canını aldı; Türkiye hemen harekete geçti

  Son dakika | Afganistan'da taş taş üstünde kalmadı! Deprem 1000 kişinin canını aldı; Türkiye hemen harekete geçti

  TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

  Korkunç depremle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, "Afganistan'ın doğusunda bugün meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremin özellikle Paktika vilayetinde çok sayıda can kaybı ile yaralanmaya neden olduğu ve ciddi hasara yol açtığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.Halihazırda Afganistan'da faaliyetlerini sürdüren Kızılay tarafından bölgedeki depremzedeler için insani yardım sevk edilmiştir. Türkiye her zaman olduğu gibi, depremden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyor, yakınları ile kardeş Afganistan halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz." sözlerine yer verildi.

  26 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Ocak ayında da Afganistan'ın Badgis vilayetinde 5,3 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, 26 kişi hayatını kaybetmişti.

  SON DAKİKA! Afganistan'da büyük deprem! Yüzlerce kişi hayatını kaybetti | Video

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap