Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  afetzede barınma desteği neden yatmadı

  1 ziyaretçi

  afetzede barınma desteği neden yatmadı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  AFAD Afetzede Barınma Desteği Ve 10 Bin Tl Yardım Yatmadı

  AFAD Afetzede Barınma Desteği  Yatmadı

  AFAD "Afetzede Barınma Desteği" konusunda merak edilen soruları yanıtladı

  AFAD

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Afetzede Barınma Desteği başvuru sorgulama e-Devlet: 15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır?

  Afetzede Barınma Desteği başvuru sorgulama e-Devlet: 15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır?

  Afetzede Barınma Desteği başvuru sorgulama e-Devlet: 15 bin TL taşınma yardımı başvurusu nasıl yapılır?

  AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar için Afetzede Barınma Desteği başvurularının başladığı belirtildi. Peki, Afetzede Barınma Desteği başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir? İşte Afetzede Barınma Desteği başvuru e-Devlet detayları…

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Afetzede Barınma Desteği başvurularının başladığını duyurdu. Bu duyuru sonrasında konuyla ilgili detaylar Kahramanmaraş depremleri sonrasında depremzedeler tarafından araştırılmaya başlandı. Depremden etkilenen 11 ilde, konutu yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15 bin lira taşınma yardımı yapılacak. Afetzede ailelere 12 ay süreyle, ev sahibi olanlara aylık 5 bin lira olmak üzere 60 bin lira, kiracı olanlara ise aylık 2 bin lira olmak üzere 24 bin lira kira yardımı yapılacak.

  İkamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır. Konutu ağır hasarlı ev sahiplerinden konteyner talebi olanlara sadece 15.000-TL taşınma yardımı yapılacak olup, barınma desteği yapılmayacaktır.

  AFETZEDE BARINMA DESTEĞİ NEDİR?

  Afetzedelere taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek üzere afetler sonrasında AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız barınma desteği yapılacaktır.

  AFETZEDE BARINMA DESTEĞİ BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIR?

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar için e-Devlet üzerinden "Afetzede Barınma Desteği" başvurularının alınmaya başladığını bildirdi.

  AFETZEDE TAŞINMA DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

  AFETZEDE BARINMA DESTEĞİ BAŞVURUSU İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER:

  1- İkamet adresimin başka yerde olması durumunda destek ödemesi alabilir miyim?

  Hasar gören konutta oturduğu tespit edilen afetzedelere, barınma desteği yapılıyor. Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedenin ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacak.

  2- Barınma desteği almam için herhangi bir bankadan hesap açmam gerekiyor mu?

  Afetzedenin hesap açmasına gerek kalmaksızın her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alabilecek. Yardım desteği, Ziraat Bankasında hesabı bulunanların kendi hesabına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına yatırılacak.

  3- Kiracıyım, kira kontratım yok, barınma desteği alabilecek miyim?

  Afetzedenin kimlik paylaşım sisteminde ikametgahı sorgulandıktan sonra Tapu Kadastro Bilgi Sisteminden (TAKBİS) yapılacak inceleme neticesinde ev sahibi olmadığı tespit edilenler kiracı olarak kabul edileceğinden barınma desteğinden faydalanabilecek.

  4- Hasar tespit yapılırken konutuma girilemediğinden barınma desteği yardımını nasıl alabilirim?

  Afetzedenin hasar tespitine yapacağı itiraz sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yapılacak tespit sonucuna göre ödeme yapılacak.

  5- Henüz hesabıma para yatmadı ne yapabilirim?

  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit işlemleri tamamlandıkça ödemeler yapılacak. Yardım desteği, evi hasar almış her vatandaşa TC kimlik numarası üzerinden Ziraat Bankasına yatırılacak.

  6- Taşınma yardımı verilecek mi?

  Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15.000 TL taşınma yardımı yapılacak.

  7- Kira yardımı verilecek mi?

  Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; ev sahibi olanlara aylık 5.000 TL olmak üzere toplam 60.000 TL, kiracı olanlara ise aylık 2.000 TL olmak üzere toplam 24.000 TL kira yardımı yapılacak.

  8- Yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı konutlar için yapılan barınma desteği yardımının tamamı afetzedelere hemen verilmekte midir?

  İkamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacak.

  9- Konutu ağır hasarlı olup, konteyner talebi bulunan afetzedelere barınma desteği yapılmakta mıdır?

  Konutu ağır hasarlı ev sahiplerinden konteyner talebi olanlara sadece 15.000 TL taşınma yardımı yapılacak olup, barınma desteği yapılmayacak.

  10- Ebeveynine ait bir konutta ikamet eden evli afetzedeler için barınma desteği ödemesi yapılmakta mıdır?

  Evli afetzede, barınma desteği açısından ev sahibi kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 60.000-TL barınma, 15.000-TL taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  11- Ebeveynine ait bir konutta ikamet eden boşanmış afetzedeler için barınma desteği ödemesi yapılmakta mıdır?

  Boşanmış afetzede, barınma desteği açısından ev sahibi kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 60.000-TL barınma, 15.000-TL taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  12- Ebeveynine ait bir konutta ikamet eden bekar afetzedeler için barınma desteği ödemesi yapılmakta mıdır?

  Bekar afetzede, barınma desteği açısından kiracı kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24.000 TL barınma, 15.000 TL taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  13- Bir üst ebeveyne (dede, babaanne, vb.) ait konutta ikamet eden afetzedelere barınma desteği ödemesi yapılmakta mıdır?

  İkamet edilen konut bir üst ebeveyne (dede, babaanne vb.) ait ise, afetzede barınma desteği açısından kiracı gibi kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24.000 TL barınma, 15.000 TL taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  14- Hisseli konutlar için barınma desteği yardımı yapılmakta mıdır?

  Hisseli konut sahiplerinden hasar gören konutta sadece ikamet eden kişiye konutun hasar durumuna göre barınma desteği yapılacak. Eğer hisse sahiplerinin hepsi hasar gören evde oturuyor ise konutun hasar durumuna göre belirlenen barınma desteği miktarı en çok hisse sahibine, hisseler eşitse ilk başvuruyu yapan kişiye ödenecek. Ayrıca, hisse sahipleri kendi aralarında seçecekleri bir kişiye muvafakat vermek şartıyla bütün ödemenin sadece o kişiye yapılmasını da sağlayabilecek.

  15- Hasarlı konutta ikamet eden eşlerden hangisine barınma desteği ödemesi yapılmaktadır?

  Barınma desteği ödemesi konutun tapuda kayıtlı olduğu kişi adına yapılacak.

  16- Apartman görevlileri için barınma desteği ödemesi yapılmakta mıdır?

  Apartman görevlileri için; bu görevlerini resmi olarak belgelemeleri kaydıyla, konutları yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24.000 TL barınma, 15.000 TL taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  17- Sahip olunan birden fazla konutun her biri için ayrı ayrı barınma desteği ödemesi yapılabilir mi?

  Afetzedenin fiilen ikamet ettiği ve hasarlı olan konutu için hasar durumuna göre afetzedelere barınma desteği yapılıyor. Fiilen ikamet edilmeyen konut için barınma desteği yapılmıyor.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  AFETZEDE BARINMA DESTEK ÖDEMESİ: Ziraat Bankası'nda hesabı olmayan barınma, kira, taşınma yardımını nasıl alacak? Deprem destek ödemesi nereye yapılacak?

  E DEVLET DEPREM YARDIM BAŞVURU DESTEK ÖDEMESİ ÖĞRENME EKRANI: Depremzede barınma desteği, kira, taşınma yardımları yattı mı? AFAD YARDIM PARASI SORGULAMA

  Afetzede Barınma Desteği ile ilgili merak edilenler

  Afetzede Barınma Desteği ile ilgili merak edilenler

  Son yılların en büyük felaketi Kahramanmaraş depremi, Türkiye'yi büyük bir yasa boğdu.

  Kahramanmaraş merkezli deprem Adana, Hatay, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Elazığ, Osmaniye ve Diyarbakır'da büyük bir hasara yol açtı.

  Yaşanan büyük depremin ardından depremden etkilenen 11 ilimizde 43 bini aşkın kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi ise evsiz kaldı.

  Afetzede Barınma Desteği ile ilgili merak edilenler

  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlar için, "Afetzede Barınma Desteği" başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor.

  Afetzedelere taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek üzere afetler sonrasında AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız barınma desteği yapılıyor.

  Konutları yıkık, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen konut sahipleri ve kiracılar, Afetzede Barınma Desteği'nden yararlanabiliyor.

  Afetzede ailelere 15 bin TL, ev sahibi olanlara 5 bin ve kiracılara ise 3 bin TL yardım yapılıyor.

  18 soru 18 cevap

  Peki, AFAD barınma desteği başvurusu nasıl yapılır? AFAD barınma yardımı nereye ödenecek?

  İşte merak edilenler ve yanıtlar...

  1-Deprem afeti nedeniyle AFAD karşılıksız nakdi yardım yapıyor mu?

  Afetzedelere AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız barınma desteği yapılacak.

  2-İkamet adresimin başka yerde olması durumunda destek ödemesi alabilir miyim?

  Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedenin ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacaktır.

  3-Barınma desteği almam için herhangi bir bankadan hesap açmam gerekiyor mu?

  Yardım desteği afetzedelerin hesap açmalarına gerek kalmaksızın T.C. kimlik numarası üzerinden Ziraat Bankası'na yatırılacaktır.

  4-Kiracıyım, kira kontratım yok, barınma desteği alabilecek miyim?

  Yapılacak inceleme neticesinde ev sahibi olmadığı tespit edilenler kiracı olarak kabul edilecek ve barınma desteğinden faydalanabilecek. 

  5- Hasar tespiti yapılırken konutuma girilemediğinden barınma desteği yardımını nasıl alabilirim?

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerinin tespitine göre ödeme  yapılacak.

  6-Henüz hesabıma para yatmadı, ne yapabilirim?

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit işlemleri tamamlandıkça ödemeler yapılacak

  7-Taşınma yardımı verilecek mi?

  Konutları yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15 bin lira taşınma yardımı yapılacak.

  8-Kira yardımı verilecek mi?

  Afetzede ailelere 12 ay boyunca ev sahibi olanlara aylık 5 bin TL, kiracı olanlara aylık 3 bin TL kira yardımı yapılacak.

  9-Yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı konutlar için yapılan Barınma Desteği Yardımının tamamı afetzedelere hemen verilmekte midir?

  Yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımında bulunulacak.

  10- Konutu ağır hasarlı olup, konteyner talebi bulunan afetzedelere barınma desteği yapılıyor mu?

  15 bin TL taşınma yardımı yapılacak, barınma desteğinde bulunulmayacak.

  11-Ebeveynine ait konutta ikamet eden evli afetzedeler için Barınma Desteği Ödemesi yapılacak mı?

  60 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

  12- Ebeveynine ait bir konutta ikamet eden boşanmış afetzedeler için Barınma Desteği Ödemesi yapılıyor mu?

  Boşanmış afetzede ev sahibi kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 60 bin TL barınma, 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak.

  13-Ebeveynine ait konutta ikamet eden bekar afetzedeler için Barınma Desteği Ödemesi yapılmakta mıdır?

  Bekar afetzede kiracı kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24 bin TL barınma, 15 bin TL taşınma ödemesi yapılacak. 

  14- Bir üst ebeveyne (dede, babaanne vb.) ait konutta ikamet eden afetzedelere Barınma Desteği Ödemesi yapılıyor mu?

  Konut yıkık/acil yıktırılacak/ağır ve orta hasarlı ise 24 bin TL barınma, 15 bin TL taşınma desteği ödenecek. 

  15- Hisseli konutlar için Barınma Desteği Yardımı yapılıyor mu?

  Hisseli konut sahiplerinden hasar gören konutta sadece ikamet eden kişiye konutun hasar durumuna göre barınma desteği yapılacak.

  16-Hasarlı konutta ikamet eden eşlerden hangisine Barınma Desteği Ödemesi yapılıyor?

  Konutun tapuda kayıtlı olduğu kişi adına yapılacak

  17- Apartman görevlileri için Barınma Desteği Ödemesi yapılmakta mıdır?

  Konut yıkık/acil yıktırılacak/ ağır ve orta hasarlı ise 24 bin TL barınma, 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak.

  18- Sahip olunan birden fazla konutun her biri için ayrı ayrı Barınma Desteği Ödemesi yapılabilir mi?

  Fiilen ikamet edilen ve hasarlı konut için hasar duruma göre barınma desteği yapılacak.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap