Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adres değişikliği bildirmeme cezası

  1 ziyaretçi

  adres değişikliği bildirmeme cezası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adres Hizmetleri

  5490 sayılı Kanunun 68 inci maddesi uyarınca 2022 yılı için;

  idari para cezası uygulanmaktadır.

  İdari Para Cezalarının Oranları

  23/12/2019 tarihli ve 30987 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 512 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde 2019 yılı için “yeniden değerleme oranı” %22,58 olarak belirlenmiştir.

  5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17 nci maddesinin yedinci fıkrası gereğince idari para cezaları her takvim yılı başında geçerli olmak üzere o yıl için 4.1.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında arttırılarak uygulanır. Bu suretle idari para cezasının hesabında bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınmaz. Bu fıkra hükmü nispi nitelikteki idari para cezaları açısından uygulanmaz.

  Yazı kaynağı : www.nvi.gov.tr

  Adres Değişikliği Cezası Nereden Öğrenilir? 2022 İkametgah Değişikliği Cezası Ne Kadar?

  Adres Değişikliği Cezası Nereden Öğrenilir? 2022 İkametgah Değişikliği Cezası Ne Kadar?

  Türkiye'nin neresine taşınma yaşanırsa yaşansın mutlaka yasal olarak ikametgah değişikliği bildirilmelidir. Bu bildirim süresi yaklaşık olarak 20 gün kadardır. Bu süre içerisinde bildirim işlemi yapılmazsa cezai işlem uygulanır. Bu cezaya düşmemek için mutlaka yasal süreç içerisinde ikametgah adresi bildirimi yapılmalıdır.

  Adres Değişikliği Cezası Nereden Öğrenilir?

  Mutlaka yasal bir İkamet adresine sahip olunması gerekmektedir. Böylece ikamet ettiği yer olarak devlet kişiyi nerede bulacağına dair kesin bir bilgiye sahip olur. Eğer yapılan ikametgah değişikliği bildirilmez ya da geç bildirilirse o zaman ceza uygulanır. Bu ceza 1 ay içerisinde Defterdar muhasebe müdürlüğüne ya da mal müdürlüğü ne yapılmalıdır. Eğer bu süre içerisinde yine ceza ödenmez ise o zaman belli oran dahilinde ceza daha yüksek noktaya çıkmaktadır.

  2022 İkametgah Değişikliği Cezası Ne Kadar?

  Gerçekleştirilen adres değişikliği 20 gün içerisinde bildirilmediği takdirde 128 TL ceza uygulanmaktadır. Eğer bu cezadan kurtulmak için asılsız şekilde adres beyanı yapıldığında, 2673 TL gibi bir ceza ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu cezaların gelmemesi için mutlaka zamanında ikametgah değişikliğinin bildirilmesi gerekir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadar? (2022) Adres bildirimi nasıl yapılır?

  adres değişikliğini bildirmeme cezası

  Adres değişikliğini zamanında bildirmeyenler 128 TL ceza ödüyor

  İkametgah adresi değiştirenler DİKKAT! Bunu yapanlara 2 bin 673 TL idari para cezası! e-Devlet ikametgah değişikliği nasıl yapılır? - TGRT Haber

  İkametgah adresi değiştirenler DİKKAT! Bunu yapanlara 2 bin 673 TL idari para cezası! e-Devlet ikametgah değişikliği nasıl yapılır? - TGRT Haber

  Taşınma sebebiyle adresini değiştiren milyonlarca vatandaş bulunuyor. Bu kişilerin ikametgah değişikliğini 20 iş günü içerisinde e-Devlet’ten ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Zamanında bildirim yapılmazsa 128 TL idari para cezası kesiliyor. Sahte adres bildirimi yapılması durumunda ise tam 2.673 TL para cezası işleme giriyor. Peki, e-Devlet ikametgah başvurusu ve değişikliği nasıl yapılır? İşte, e-Devlet ikametgah sorgulama ekranı ve daha fazlası…

  İKAMETGAH ADRESİ DEĞİŞTİRMEYENLER DİKKAT!

  Ev değiştirip taşınmak zorunda kalan vatandaşlar, taşındıkları ve yaşadıkları yerin adresini, ilçe nüfus müdürlüklerine ya da e-Devlet kapısında “Adres Değişikliği Bildirimi” sayfasından başvurmaları gerekiyor. Nüfus Müdürlüklerinden başvuru yaparak adres değişikliği bildirimi yapmak isterseniz, ilçe Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. Daha hızlı ve kolay bir şekilde ikametgah bildirimi yapmak isterseniz e-Devletüzerinden de yapabilirsiniz.

  BUNU YAPANLARA 2 BİN 673 TL İDARİ PARA CEZASI

  Adres değişikliğini e-Devlet üzerinden ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerinden taşındığınız andan 20 iş günü içerisinde bildirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde zamanında bildirim yapmadığınız için 128 TL para cezası veriliyor. Bunun yanı sıra sahte ya da gerçeğe aykırı adres beyanında bulunursanız 2 bin 673 TL idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

  E-DEVLET İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

  e-Devlet kapısı ile her işlemi yapmak artık çok daha kolay. İkametgah değişikliği bildirimi için e-Devlet’ten başvuru yapmak istiyorsanız, e-Devlet’e giriş yapıp ardından arama kısmına “Adres Değişikliği Beyanı” yazmanız gerekiyor. Önünüze açılan sayfada sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurup bildirimde bulunabilirsiniz.

  Aynı konutu paylaşan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler. Bildirim ilçe nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere şahsen başvuru yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri GSM operatörleri tarafından sağlanan mobil imza ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama yöntemini kullanarak yapabilirsiniz.

  E-DEVLET İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYIN.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap