Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adetten sonra hemen hamile kalınır mı

  1 ziyaretçi

  adetten sonra hemen hamile kalınır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

  Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

  Adet Nedir?

  Adet (Regl) aylık döngüler şeklinde gerçekleşen vajinal kanamalara denir. Adet kanamaları, rahmin her ay kendini gebelik için hazırlamasından kaynaklanmaktadır. Yazımızda, adetten hemen sonra ilişkiye girilirse hamile kalınır mı? sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

  Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

  Tıbbi anlamda adetten hemen sonra hamile kalınması mümkündür. Adetten hemen sonra gebeliğin oluşması, kadın ve erkek üreme hücrelerinin durumuna bağlı olarak da değişebilir. Çünkü regl dönemi içerisinde yumurtlama dönemine giren kadınlar da olmaktadır.

  Halk arasında adetten hemen sonra hamile kalınır mı? konusunda pek çok yanlış inanış var. İstenmeyen gebeliklerin bir bölümüde bu yanlış bilgilerden kaynaklanmadır. Çünkü adet döneminden hemen sonra, gebelik oluşmayacağı düşünüldüğünden cinsel ilişkide korunma yöntemleri tercih edilmeyebiliyor.

  Kadınlarda Hamile Kalma (Yumurtlama) Döngüsü

  Kadınlar yumurta rezervine sahip olarak dünyaya geliyor ancak bu rezervin bir bölümü ergenlik dönemine kadar olan süreçte ölüyor.

  Adet döneminde bile hamile kalabilen kadınların olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı? sorusuna yanıt arayan kadınların, korunma yöntemlerini tercih etmesi gerekir.

  Kadınlarda yumurta rezervi yaklaşık olarak 50’li yaşlarda artık tamamen tükenmiş olmaktadır. Menopoz dönemine girmek artık kadınların üreme yetisini kaybetmesi anlamına gelir. Yani yumurta rezervinin tükenmesi durumunda kadının hamile kalma olasılığı da ortadan kalkar.

  Sperm hücresi ile yumurtanın buluşması mutlaka gebeliği oluşturmaz. Döllenen yumurtanın rahimde ideal olan yere yerleşmesi gibi pek çok koşula bağlı olarak sağlıklı bir gebelikten söz edilebileceğini belirtelim. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı? konusunu değerlendirirken sağlıklı bir gebelik için gerekli koşulları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

  Yumurtlama Zamanı Dışında Gebelik Olur Mu?

  Kadınlarda yumurtlama zamanına dair ortalama bir süreden söz edilse de, adet düzensizliği durumunda yumurtlama zamanını tahmin etmek güçleşiyor. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı ya da yumurtlama dönemi dışında gebelik olur mu gibi konular kadınların mercek altına aldığı sorular oluyor.

  Hamilelik sadece yumurtlama döneminde mümkün olabilir ve bu dönem dışında gebe kalınması imkansızdır’ şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Yumurtlama dönemi dışında da hamile kalınabilir fakat gebelik olasılığının çok daha düşük olduğunun da bilinmesi gerekir. Gebelik ihtimaline dair bir yüzdelik rakamdan söz etmek de yanıltıcı olacaktır. Çünkü yumurtlama döneminden kaç gün önce cinsel ilişkiye girildiği gebelik olasılığında belirleyici bir faktördür.

  Tıpkı adetten hemen sonra hamile kalınır mı? sorusu gibi yumurtlama zamanı dışında gebelik olur mu? sorusuna da verilebilecek yanıt ‘evet’ olmalıdır. Bunun nedeni ise sperm hücrelerinin rahimde aktifliğini bir süre devam ettirebiliyor olmasıdır.

  Adet Bittikten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

  Adet biter bitmez ilişkiye girilebilir. Ancak kaç gün sonra girilmesi gerektiği durumu hamile kalıp kalmama isteğinize göre değişir. Eğer bebek sahibi olmak için ilişkiye girilecekse adet bitiminin 1. gününden sonra 14-17. Günler arası ihtimal yüksektir. Burada önemli bir etken de adet döngüsünün kaç günde bir olduğudur.

  Adet Bitiminden Hemen Sonra Hamile Kalanlar Var mı?

  Spermlerin canlılığını koruması nedeniyle adet bitiminden hemen sonra ilişkiye giren çiftlerin hamilelik durumları görülmüştür. Sperm günlerce canlılığını koruyabiliyorken, yumurtanın ömrü yaklaşık olarak 1 gündür. Bu süreç içerisinde sperm ve yumurtanın birleşerek döllenme ihtimali vardır.

  Adetten Kaç Gün Sonra Gebe Kalınır?

  Öncelikle adetten hemen sonra hamile kalınır mı? sorusuna daha önce verdiğimiz yanıtta belirttiğimi gibi gebelik olasılığının tüm ay boyunca mevcut olduğunun altını çizmek gerekir. Ancak yumurtlamanın gerçekleştiği dönem hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.

  Adet döneminden yaklaşık 10 gün sonrasında cinsel ilişkiye girilmeye başlanması, hamilelik olasılığının yükseltmektedir.

  Bununla birlikte sperm hücrelerinin rahimde koşulların uygun olması durumunda 3 güne kadar uzayan bir süre boyunca aktif kalabildiğini de unutmamak gerekiyor. Yani yumurtlamanın gerçekleştiği günü, adetten sonraki 16. gün olduğunu varsayalım.

  Adetten sonraki 13. günde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi, döllenmenin 3 gün sonrasında olmasını da sağlayabilir ve dolayısıyla gebelik oluşabilir. Daha erken bir dönemde yumurtlayan kadınlarda ise regle den hemen sonra gebe kalınır mı konusu daha fazla önem taşır çünkü gebelik olasılığı daha yüksektir.

  Adet kanamasının bittiği birkaç gün içerisinde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi de adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunu gündeme taşıyabilir. Sperm hücreleri 3 gün aktif kalabildiğinden bu 3 günlük süre, erken yumurtlayan kadınlarda gebeliğin oluşması anlamına gelebilir.

  Gebeliğin ön koşulu sperm ile yumurtanın buluşmasıdır ve bu buluşma için salınan yumurtanın ideal olgunluğa erişmiş olması da gerekir. Çünkü ideal olgunluğa erişmeyen yumurta çatlamaz ve dolayısıyla sperm hücresinin yumurtayı döllemesi de mümkün olmaz.

  Cinsel ilişki sayısı ne kadar çok olursa hamilelik olasılığı da o kadar yüksek mi olur?

  Gebelik isteyen çiftlerin hamilelik olasılığını yükseltmek amacıyla ay içerisinde düzenli olarak ilişkiye girmeleri gerekiyor.

  Fakat “cinsel ilişki sayısı ne kadar çok olursa hamilelik olasılığı da o kadar yükselir” şeklindeki bir algı da doğru değildir. Özellikle yumurtlama döneminde cinsel ilişki periyodunun 2 günde 1 olacak şekilde belirlenmesinde fayda var. Her gün ya da gün içerisinde birkaç defa cinsel ilişkiye girmek sperm hücrelerini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Ay boyunca hiç cinsel ilişkiye girmemek, sadece yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek de sperm hücreleri üzerinde olumsuz bir etki yaratabiliyor. Kimi zaman bu durumun gebelik şansını artıracağı düşünülse de bu inanışın doğru olmadığını bilmenizde fayda var.

  Yazı kaynağı : www.drbariskorkmaz.com

  Adet Bitiminden 1 Gün Sonra Hamile Kalınır Mı? Adetten Hemen Sonra Gebelik Oluşur Mu?

  Adetten kaç gün sonra ve ne zaman hamile kalınır? Adetten hemen sonra hamile kalınır mı?

  Adetten kaç gün sonra ve ne zaman hamile kalınır? Adetten hemen sonra hamile kalınır mı?

  Hamile kalmak isteyen kadınlar bunu gerçekleştirebilmek adına çaba sarf ediyorlar. Doğru ilişkide bulunma ihtimali gebe kalma olasılığını da yüksek ölçüde etkiliyor. Bu bağlamda en önemli konu olarak adet görme ya da görmeme olasılığı bu durumu etkiliyor. Adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun cevabı da bu doğrultuda önem kazanmakta. Ancak bu sürecin de kendi içinde evresi olmaktadır. Kadınlarda yumurtlama döngüsü, yumurtlamanın hangi günde olduğu, diğer zamanlardaki gebelik süreci gibi. Peki; adetten kaç gün sonra hamile kalınır?

  ADETTEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLE KALINIR?

  Adetten iki hafta sonra yani 14 ile 16.gün arasında hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Erkeklerin spermleri rahimde dördüncü güne kadar canlı kalabildiği için adetten sonra 10.günden itibaren ilişkiye girmek ve bunu sürdürmek gebelik ihtimalini en yüksek seviyeye çıkarır. Bu durum bir sonraki adet dönemine kadar devam etmektedir. Buradaki belirleyici faktör yumurtanın taze ve yeni olmasıdır. Adetten iki hafta sonrasını hedeflemek en mantıklı çözüm olacaktır.

  YUMURTLAMA HANGİ GÜNDE OLUR?

  28 günde bir regl gören kadınların adetleri düzenlidir. Reglinin başladığı günden 16 gün sonrası yumurtlama günü olarak belirleniyor. Cinsel ilişki sonrası hamilelik gerçekleşme ihtimali de yumurtlamanın bu evresine denk gelmektedir. Sebebi ise; yumurtlama gününe kadar rahimde yumurta olmaması bebek oluşumunu engellerken yumurtlamadan sonra ilişkiye girilmesi yumurtaların bozulmasına sebebiyet vermektedir.

  Eğer kadınların adet dönemleri düzenli değilse de yumurtlama dönemini tespit etmek zorlaşır. Regl döngüsü dengesiz olan kadınlar bu durumu doktor kontrolünde çözmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda kadınlarda yumurtlama olmaması da görülebiliyor.

  DİĞER ZAMANLARDA GEBELİK

  Hamilelik normal yumurtlama öncesinde de olabilmektedir. Ayda birden fazla yumurtlama gerçekleştiği gibi olması gereken günde de yumurtlama gerçekleşmesi olmayabilir. Bazı durumlarda ise adet görüldüğü zaman yumurtlayan kadınlar bile olabilmektedir.

  ADETTEN HEMEN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

  Bu durum kadının yumurtlama dönemine ve hormonal düzenine göre değişebilmektedir.

  ADET BİTİMİNDEN 1 GÜN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

  Bu durum da kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak bu dönemde iki gün arayla bir hafta boyunca düzenli ilişkiye girmek, hamile kalma şansını arttıracaktır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Hamile Kalmak için Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?

  Başta anne olmak isteyen kadınlar olmak üzere bütün kadınların öncelikle bilmesi gereken, gebe kalabilmek için mutlaka uygun zamanda ilişkiye girilmesi gerektiğidir.

  Çünkü gebelik oluşması için yumurtlamanın gerçekleşmiş olması gerekir. Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama zamanını takip etmek daha kolaydır.

  Ancak, özellikle adet döngüsü düzensiz olan kadınların yumurtlama takvimini takip etmesi zorlaşır. Hamile kalmak için ne kadar ilişkiye girilmeli?

  Adet bittikten sonra yumurtlama ne zaman olur? Bunlar gibi sorular anne adaylarının kadın doğum uzmanlarına sıklıkla yönelttikleri sorulardır.

  Siz de yumurtlama dönemi ve gebelik ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap alabilmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

  Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

  Yumurtlama Dönemi Nedir?

  Yumurtlama dönemi ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadar devam eden, sağlıklı her kadında görülen bir dönemdir.

  Menstrual dönem sağlıklı bir kadında 2 ila 8 gün arasında sürer ve çoğunlukla 21 ila 35 günde bir tekrar eder. Bu sürece adet döngüsü adı verilir. Her kız çocuğu belli bir yumurta rezervine sahip olarak dünyaya gelir.

  Her bir yumurtanın içerisinde foliküller bulunur. Adet kanamasının başlaması ile yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinden bazıları harekete geçer, hormonların yardımıyla her ay 1 tane yumurta büyür ve yumurtalıklardan atılarak kanallar yardımıyla fallop tüplerine bırakılır.

  Böylece yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmiş olur. Yumurtanın yaşam süresi 12 ila 24 saat arasında değişir.

  Eğer bu dönemde cinsel ilişki gerçekleşirse yumurta sperm tarafından döllenir. Döllenmeyen yumurta ise adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır.

  Düzenli adet döngüsü olan bir kadında yumurtlama, beklenen adet kanamasından 14 gün önce gerçekleşir. Gebe kalmak isteyen anne adaylarının beklenen yumurtlama gününden önceki ve sonraki 2 gün içerisinde ilişkiye girmesi gebelik şansını artırır.

  Bu nedenle sadece çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar değil her kadın yumurtlama dönemi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bunlara ek olarak, yumurtlama döneminde kadınlarda hormonların etkisiyle bazı fizyolojik değişiklikler yaşanır.

  Bu değişiklikleri fark etmek yumurtlama döneminin takibini kolaylaştırabilir. Bu belirtilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  Adet Bittikten Sonra Yumurtlama Ne Zaman Olur?

  Adetten 1 gün sonra ilişkiye girince hamile kalınır mı? Adet bittikten 3 gün sonra hamile kalınır mı? Adet bittikten sonra yumurtlama ne zaman olur? Kadınların uzmanlara yönelttiği bu sorular düzenli adet gören kadınlar için değerlendirildiğinde hayır cevabını vermek mümkündür.

  Bir kadının adet bittikten hemen sonra hamile kalması zordur ancak imkânsız değildir. Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekir. Yumurtlama için ise adet kanamasından sonra belli bir sürenin geçmesi gerekir.

  Çünkü adet kanamasının başlaması ile birlikte yumurtalıklarda öncü yumurta hücresi de denilen hücrelerden birkaç tanesi hormonların etkisiyle büyümeye başlar ve içlerinden bir tanesi daha belirgin biçimde büyüyerek çatlar ve yumurtlamayı oluşturur.

  Düzenli adet gören bir kadında yumurtlama günü adet kanamasının başladığı ilk günden sonraki 14. güne denk gelir. Düzensiz adet gören kadınlarda nadiren de olsa adetten sonraki birkaç gün içerisinde hatta adet döneminde de yumurtlama gerçekleşebilir.

  Ancak genellikle gebe kalmak isteyen anne adaylarına kanamanın başladıktan sonraki 9. günden itibaren ilişkiye girmeleri önerilir.

  Hamile Kalmak için Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

  Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalmak için hangi zamanın daha uygun olduğunu bilmek isterler. Hamile kalabilmek için pek çok faktör etkilidir, bu faktörlerin başında ise doğru zamanda korunmasız ilişkiye girmiş olmak gelir.

  Çünkü hamile kalmak için mutlaka yumurtlamanın gerçekleşmiş olması gerekir. Adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin tam ortasında yumurtlama gerçekleşir.

  Her kadının 28 günde bir adet görmediği düşünüldüğünde yumurtlama gününü hesaplamanın en kolay yolu beklenen bir sonraki adet döneminden önceki 14. günü hesaplamaktır.

  Örneğin, 28 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama günü adet kanamasının başlamasından sonraki 14. güne denk gelirken, 30 günde bir adet gören kadınlarda yumurtlama 16. güne denk gelir.

  Yumurtanın anne adayının vücudunda canlı kalma süresi 12-24 saattir. Erkekten gelen sperm hücresi ise kalitesine ve sayısına bağlı olarak kadın vücudunda ilişkiden sonra 72 saate kadar canlı kalabilir.

  Bu nedenle yumurtlama gününden iki gün önce ve iki gün sonra ilişkiye girildiğinde gebe kalma şansı artar. Peki hamile kalmak için ne kadar ilişkiye girilmeli? Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için ilişki sıklığı da oldukça önemlidir.

  Düzenli adet gören kadınlarda adetin 12 ila 17. günleri arasında gün aşırı ilişkiye girmek yeterlidir. Daha sık yaşanan ilişkiler erkeğin sperm kalitesini azaltabilir bu nedenle gün aşırı yaşanan ilişki gebe kalma ihtimalini artırır.

  Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

  Adetten kaç gün sonra hamile kalabilirim? Sorusunun cevabı her kadında farklıdır. Sağlıklı her kadında adet kanaması ile başlayan yumurta gelişimi süreci vardır.

  Bu yumurta yaklaşık olarak 14. gün civarında 18-25 mm civarına gelir ve çatlar. Bu yumurta 24 saat içerisinde döllendiğinde ise gebelik oluşur.

  Bu durum kadınlarda sadece ayda bir gün hamile kalınabileceği algısı yaratabilir. Ancak erkekten gelen spermler kadın vücudunda 72 saate kadar yaşayabilir.

  Bu nedenle adetten kaç gün sonra hamile kalınacağı kadınların adet döngüsünün süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çünkü yumurtalıklardan yumurta salınımı her kadında aynı değildir.

  Düzenli olarak adet gören bir kadında genel olarak adetin başlamasından sonraki 12. gün ile 16. gün arasında yumurtlama olur ve hamile kalma şansı yükselir.

  Spermlerin belli bir süre canlı kaldığı da düşünüldüğünde adet bittikten sonra girilen cinsel ilişkinin de gebelikle sonuçlanması mümkün olduğu gibi genel olarak adetten sonra 6. günde ilişkiye girmeye başlamak ve gün aşırı birliktelik yaşamak hamilelik şansını arttırır.

  Bebek sahibi olmak, düzenli ilişkiye giren sağlıklı çiftler için kendiliğinden gerçekleşen fizyolojik bir süreç olmasına rağmen bir o kadar da karmaşıklığı içinde barındırır.

  Siz de aklınızdaki tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

  Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : bahceci.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap