Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adetliyken mezar ziyaretine gidilir mi

  1 ziyaretçi

  adetliyken mezar ziyaretine gidilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Regl iken kabir ziyareti yapılabilir mi? (Diyanet Cevabı)

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Regl iken kabir ziyareti yapılabilir mi? (Diyanet Cevabı)

  Kadınlar abdestsiz bir şekilde de kabir ziyareti yapabilir. Kadınlar regl olsa bile kabir ziyareti yapabilir. Yani adetli kadın istediği zaman kabir ziyareti yapabilir.

  Adetliyken Mezarlığa Gidilir Mi?

  Kadınların özel durumlarında ve adetli dönemlerinde iken kabir ziyareti yapmalarını yasaklayan herhangi bir ayet ya da hadis yoktur. Bu nedenle de kadınların bu durumda iken kabir ziyareti yapmaları ve dua niyeti ile ezberden dua ayetlerini okumaları da caizdir. Adetli kadın, istediği zaman kabir ziyareti yapabilir. Kabir ziyareti yapılırken ağlanmaması ve sessiz olunması gerekir. Adet olmak, olası bir durumdur ve herhangi bir sorun teşkil etmez.

  Adetli kadınların mezarlık ziyareti yapıp yapamayacağı hep bir tartışma konusu olmuştur. Bu konuda birbirinden farklı görüşler de vardır. Görüşler genellikle birbirine muhteliftir. Kadınların özel günlerinde mezarlığa ziyaret için gitmelerini yasaklayacak herhangi bir hadis ya da ayet bulunmuyor. Adetli olan kadın kabir ziyaretinde ölen kişi için ezberden dua etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu nedenle kadınlar özel günlerinde de dilediği zaman kabir ziyareti yapabilir ve ezberden dua okuyabilir. Bunu yasaklayan herhangi bir hadis ve ayet bulunmuyor.

  Regl İken Kabir Ziyareti Yapılabilir mi? (Diyanet Cevabı)

  Hem kadınlar hem de erkekler, abdestsiz kabir ziyareti yapabilir. Kadınlar da regl olsa da istediklerinde kabir ziyaretinde bulunabilir. Yani adetli kadın gönül rahatlığı ile kabir ziyareti yapabilir. Kabir ziyareti yapılırken ağlanmaması ve sessiz olunması gerekir. Kabir ziyaretinde ise kesinlikle kurban kesilmez. Adet olan kadınlar, kabir ziyareti yapabilse de Kuran okuyamaz. Ama rahatlıkla dua edebilirler. Pek çok din alimi ve diyanet bu konuda aynı görüşe sahiptir. Regl olan kadınlar istediği zaman mezara gidebilir ve ölçüşlerini ziyaret edebilir.

  Kadınların adetli iken mezarlık ziyaretinde bulunmasını yasaklayan herhangi bir ayet ya da hadise rastlanmaz. Bundan dolayı kadınların regl oldukları günlerde kabir ziyaretine gitmeleri ve ezberden dua olarak çeşitli ayetleri okumaları da caizdir. Adetli olan kadın da ölen kişi için istediği gibi dua edebilir. Bu nedenle kadınların özel günlerinde kendini kötü hissetmesi ve kabir ziyareti yapmaktan çekinmesine gerek yoktur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Adetliyken Mezarlığa Gidilir Mi? Regl Döneminde Kabir Ziyareti Yapılır Mı (Diyanet)

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Mezarlığa kimler giremez?

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Mezarlığa kimler giremez?

  Hayız olan bir diğer adıyla adet döneminde olan kadınların kabir ziyareti yapmasında bir sakınca olup olmadığı en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki dinen adetli kadın mezarlığa girebilir mi? Mezarlığa kimler giremez? Merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Detaylarına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

  "Zevkleri bıçak gibi keseni (ölümü) çok hatırlayın!" (Tirmizî, Zühd 4. Nesâî, Cenâiz) hadis-i şerifinde buyrulduğu üzere dünyaya geliş gayemizi unutmamak için sık sık kabir ziyaretlerinde bulunmalıyız. Özellikle de bayramlarda ya da haftanın belli günlerinde yapılan kabir ziyaretinin ecri çok olduğunu müjdeleyen dinimizde kadınların muayyen günlerinde (adetli iken) ziyarette bulunmasının caiz olup olmadığı en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Öte yandan yalnızca adetli kadınların mezarlık ziyaretinin yapıp yapamadığı değil, hayızlı halde mezarlık başında dua edilir mi sorusu da akıllarda yer etmeye başladı. Peki mezarlık ziyareti, kadınların özel günlerine denk geldiği zaman ne yapılmalıdır? Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında soru işaretlerini gideriyor.

  İLİŞKİLİ HABERAdetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirler

  ADETLİ İKEN MEZARLIK ZİYARETİ YAPILIR MI?

  Kadınlar özel günlerinde mezarlığa gidebilir mi

  Muhafazakar kadınların adetli iken mezarlık ziyaretinde bulunmalarını yasaklayan bir ayet ya da hadis bulunmamaktadır. Bundan dolayı kadınların regl hallerinde kabir ziyaretine gitmeleri ve dua amacıyla ezberden dua ayetlerini okumalarında dinen bi sakınca yoktur. Adetli olan ölen kişi için dua edebilir. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konu hakkındaki bilgilendirmesi şu şekildedir:

  "Kadınların özel hallerinde iken kabir ziyareti yapmalarını yasaklayan bir âyet veya hadis yoktur. Bu sebeple kadınların bu halde iken kabir ziyareti yapmaları ve dua niyetiyle ezberden dua ayetlerini okumaları caizdir."

  İLİŞKİLİ HABERKur'an okumanın sevabı! Abdestsiz Kuran okunur mu, dokunulur mu?

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Adetli mezara gidilir mi? Regl iken mezarlığa gidilir mi? Adetlikyen mezarlığa gidilir mi? Diyanet açıklaması! Adetliyken kabir ziyareti yapılır mı?

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Regl iken mezarlığa gidilir mi, dua okunur mu?

  Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Regl iken mezarlığa gidilir mi, dua okunur mu?

  Ramazan Bayramı'nda mezarlığa gitmek isteyen fakat regl olan kadınlar "Adetliyken mezarlığa gidilir mi? Regl iken mezarlığa gidilir mi?" sorularının cevaplarını arıyor. Adetliyken kabristan ziyareti yapmak isten kadınlar bu durumun doğru olup olmadığını araştırırken merak edilen cevap Diyanetten geldi. İşte detaylar…

  REGL İKEN MEZARLIĞA GİDİLİR Mİ? İŞTE DİYANET AÇIKLAMASI

  Ramazan Bayramının gelmesiyle birlikte kabir ziyaretinde bulunmak isteyen ancak regl olduğu için bu durumun uygun olup olmadığını merak eden kadınlar için beklenen açıklamayı Diyanet yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun resmi internet sayfasında yer alan bir açıklamada abdestsiz olarak kabir ziyaretinin yapılabileceği belirtilirken kadınların da regl oldukları hallerde bile kabir ziyaretlerini yapabilecekleri ifade edildi.

  Kadınların özel hallerinde kabristana gidemeyeceklerine dair herhangi bir hadis bulunmuyor. Bayramlarda kadınlar regl olmalarına rağmen mezarlığa gidebilecekleri gibi dualarını dua niyetiyle ezberden okumalarının caiz olduğu belirtiliyor.

  Kadınların adetli iken mezarlık ziyaretinde bulunmalarını yasaklayan bir ayet ya da hadise rastlanmamaktadır. Bundan dolayı kadınların regl hallerinde kabir ziyaretine gitmeleri ve dua amacıyla ezberden dua ayetlerini okumaları caizdir. Adetli olan ölen kişi için dua edebilir.

  ADETLİ İKEN MEZAR ZİYARETİNE DAİR HADİS-İ ŞERİF: Âdetli olsun veya olmasın kadınların, cenazenin yanında durmaları, açıp yüzüne bakmaları ve kabir ziyaretinde bulunmaları caizdir (İbn Nüceym, el-Bahr, II, 283).

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap