Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adetliyken hamilelik testi yapılır mı

  1 ziyaretçi

  adetliyken hamilelik testi yapılır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Gebelik testi çeşitleri nelerdir?

  Hamilelik testi, kan ve idrar tahlilleriyle yapılabilir. İki testte de hCG hormonu değerleri takip edilir. hCG (human chorionic gonadotropin), embriyo rahim içerisine yerleştikten sonra üretilmeye başlanır. Plasentada üretilen bu hormon, kanda yükselirse hamilelik belirtisini yani döllenmeye işaret eder.

  Evde gebelik testi yaparken idrardaki hormon seviyesini takip eden yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için idrarı hamilelik açısından değerlendiren gebelik kitlerinden yararlanarak birkaç dakika içinde sonuç alabilirsiniz.

  Kan testlerinde ise idrar testine oranla daha güvenilir ve kesin sonuçlar alabilirsiniz. Bu testlerin hastane ortamında yapılması ve laboratuvar analizleriyle uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekir.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  Adet döneminde gebelik testi yapılır mı?

  Adet döneminde gebelik testi yapılır mı?

  İster aylardır gebe kalmak için uğraşıyor olun ister henüz çocuk sahibi olmak için erken olduğunu düşününün, her iki durumda da gebe olabileceğinizi düşünmeniz bütün duyguları bir arada yaşamanıza neden olur. Bunu öğrenmek için bir gün bile beklemek sonsuzluk gibi gelebilir.

  Neyse ki yakınınızdaki bir eczaneye giderek gebelik testialdıktan sonra eve gelip hemen test yapabilirsiniz. Hemen tuvalete gidip birkaç dakika bekledikten sonra sonuç, gözlerinizin önünde olacaktır.

  Ancak bu sonuçlar ne kadar güvenilir olmaktadır? Ve kanamanız varsa ya da adet döneminizdeyseniz bu durumlar testin sonuçlarını etkilemez mi?

  Adet görürken gebelik testi yapabilir misiniz?

  Kanamanız varken ya da adet döneminde olduğunuzu düşünüyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz. Çünkü idrara karışacak olan kan testin sonuçlarına etki etmeyecektir. (Ancak genel olarak adet görüyorsanız bunun gebe olmadığınızın işareti olduğunu unutmayın.)

  Eczaneden aldığınız testler, idrarda yer alan hCG hormonlarını tespit edecek şekilde geliştirilmişlerdir. Plasentanın, hCG ürettiği süre boyunca ilk 8-10 hafta hCG seviyesi hızla yükselir. (Hormon seviyesinin artışı 10. haftacivarı yavaşlar ve sonrasında gebeliğin sonuna kadar azalmaya devam eder.)

  Yumurtlamadan sonra 10. gün itibarıyla –genellikle geciken adet kanamanızın ilk günü- idrarınızda, eczaneden aldığınız testlerin tespit edebileceği seviyede hCG bulunur. Adet dönemindeki kanama idrardaki hCG seviyesine etki etmeyeceği için test sonuçlarını etkilemeyecektir.

  Ancak testinizin sonucu pozitif çıkmanıza rağmen neden kanama yaşadığınızı öğrenmek için daha çok araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

  Gebeliğin erken döneminde kanamaya ne neden olur?

  Gebeyseniz gerçek bir adet kanaması yaşamanız imkansızdır. Çünkü adet kanamasında vücuttaki döllenmemiş yumurta atılır. Ancak kanamayla ilgili olarak ortada başka nedenler de olabilir. Kadınların yüzde 25’ine yakın bir kısmı gebeliğin ilk trimesterinde kanama yaşamaktadır.

  Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan kanamaların yaygın olarak görülen nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  Yerleşme kanaması yaşıyorsanız, satın alacağınız bir gebelik testinden pozitif sonuç almanız mümkündür. Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurta rahime tutunduğunda gerçekleşir.

  Yerleşme kanamasının görülmesi genelde adet kanamasının başlamasını beklediğiniz zaman ile çakıştığı için genelde bu kanama hafif adet kanaması ya da lekelenme olarak nitelendirilir.

  Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkı anlamak için bazı ipuçları bulunuyor. Yerleşme kanamasının rengi daha açık olur ve kanamanın süresi daha kısadır. Ayrıca bu kanama yoğun olmaz ve içerisinde kan pıhtıları yer almaz.

  Rahim ağzında vajinal muayene ya da cinsel ilişki nedeniyle az miktarda kanama görülebilir. Bu kanamalar rahim ağzında gelişen ve kızaran ya da tahriş olan poliplere bağlı olarak da görülebilmektedir. Rahim ağzında meydana gelen tahrişlerden dolayı oluşan kanamalar genelde açık kırmızı olur ve belirli bir miktarda gelir.

  Kanamanızın gebelikle hiçbir alakasının olmaması da mümkündür. Pelvik bölgede, mesanede ya da idrar yolunda meydana gelen bir enfeksiyonun sonucu olabilir. Ayrıca ciddi bir mantar enfeksiyonu da kanamaya neden olabilmektedir. Enfeksiyonlara bağlı olarak görülen kanamalar genelde pembe-açık kırmızı arası bir renkte olup lekelenme şeklinde ya da çok hafif bir kanama şeklinde görülmektedir.

  Molar gebelik, genetik maddelerde bir dengesizlik olması sonucu meydana gelir. (Bu durum, döllendiği hakkında genetik bilgisi bulunmayan bir yumurtadan dolayı ya da birden fazla spermin bir yumurtayı döllemesinden dolayı meydana gelebilmektedir.) Molar gebelik, rahimde anormal bir hücre yığınının oluşması ile sonuçlanır.

  Tam ya da eksik molar gebelikler bulunmakla birlikte maalesef ki bu gebeliklerin ikisi de gebelikle sonuçlanmamaktadır. Molar gebelikte açık kırmızı ya da koyu kahverengi kanamalar görebilirsiniz. Mide bulantısı, kusma ve bel ağrıları da molar gebelikte yaygın olarak görülen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

  Molar gebeliğin kanser haline gelmesi ya da hayati tehlikeye neden olabilecek bir kanamaya sebebiyet vermesi mümkündür. Bu nedenle doktorunuzu görmeniz ve uygun tedaviyi almanız (devamındaki kontrollerle birlikte) sağlığınız açısından çok önemlidir.

  Bu durum, plasentanın rahim duvarından hafifçe ayrılmasıyla meydana gelir. Hematomların boyutları farklılık gösterdiği için subkoryonik hematom, ağır ya da hafif kanama ile sonuçlanabilmektedir. Kanamanın rengi, ayrılmanın şiddetine bağlı olarak pembeden kahverengiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Subkuryonik hematomda alt karın ağrısı ve kramplar de yaygın olarak görülmektedir. Pek çok kadın bu durumu yaşadıktan sonra sağlıklı bir gebelik geçirebilmektedir. Ancak durum, düşük yapma riskini gebeliğin ilk 20 haftasında arttırabilmektedir.

  Dış gebelik, döllenmiş yumurta rahime tutunmak yerine fallop tüplerine, karın boşluğuna, rahim ağzına ya da rahim dışında herhangi bir yere tutunduğunda meydana gelmektedir.

  Dış gebelikte hafif ila ağır kanamanın yanında karında, omuzda, boyunda ya da pelviste dalga şeklinde gelen keskin ağrılar hissedebilirsiniz. Ayrıca rektal baskı hissetmeniz, başınızın dönmesi ve bayılmanız da mümkündür.

  Dış gebelik tedavi edilmezse tıbbi müdahale ve gelecekte doğurganlık sorunları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle dış gebelik belirtileri görmeniz halinde bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Ağır kanama ile birlikte karın krampları ve sırt ağrısı adet kanaması ya da düşük işareti olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan düşükten kaynaklanan kanama ile adet kanamasını, belirtiler benzer olduğu için birbiriyle karıştırmak mümkündür.

  Düşükte, vajinal akıntıda pıhtı benzeri yapılar görülebilir ya da adet döneminizde olması gereken zamandan başka bir zamanda kanama meydana gelebilir.

  Adet kanamasına benzer ağır kanama görüyorsanız ve yaptığınız gebelik sonucu pozitif çıktıysa bir an önce tıbbi yardım almanız gerekir.

  Gebe olduğunuzu düşünürken adetiniz başladıysa ne yapmalısınız?

  Adetiniz başlamadan önce gebelik testiniz pozitif çıkmadıysa bu durum genelde gebe olmadığınızı gösterir.

  Ancak adet kanamasından önce gebelik testi sonucunuz pozitif çıktıysa gördüğünüz kan başka bir nedene bağlı olabilir ya da bir şeylerin yanlış gitmesi ile birlikte lekelenme yaşanabilir.

  Araştırmalar, gebeliğin erken dönemlerinde görülen lekelenme ya da hafif kanamaların genelde endişe verici olmadığını, ancak özellikle ağrının eşlik ettiği ağır kanamaların düşük riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

  Kanama varsa ya da gebelik sonucu pozitif çıktıktan sonra kanama başladıysa, gebelik durumunuzu belirlemek ya da kan testleri ve ultrason da dahil olmak üzere daha fazla test yapılması için doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

  Sonuç Olarak

  Gebe olduğunuzu düşünmek oldukça duygusal zamanlar yaşamanıza neden olabilir.

  Evde gebe olduğunuzu öğrenmek için test yapmak istiyor ancak vajinal bölgeden gelen kanın test sonuçlarını etkileyeceğini düşünseniz de testi yapmakta bir sakınca yoktur. İdrarda yer alan kan, test sonuçlarını etkilemeyecektir.

  Gebe olduğunuzda lekelenmeden daha ağır kanama yaşamanız çok olası değildir. Ancak gebelik testi sonucunuz pozitif çıktıysa ve ağır kanama ya da adet kanamasına benzer bir kanama yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir.

  Gebelik sonucu ne olursa olsun hisleriniz hakkında konuşmak için tıbbi profesyonel yardım almaya ihtiyaç duyuyorsanız destek gruplarına katılabilir ya da bir terapist ile görüşebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.bulenttiras.com

  Hamileyken Adet (Regl) Olunur Mu? & Adet Döneminde Gebelik Testi Yapılır mı?

  Hamileyken Adet (Regl) Olunur Mu? & Adet Döneminde Gebelik Testi Yapılır mı?

  Gebeyken Adet (Regl) Olmak Mümkün Mü?

  Kadınlara özel bir durum olan adet (regl) döneminin birçok kez hamilelik döneminde de yaşandığı belirtilmiştir. Kadınların belki de yaşamları boyunca en önemli zamanlarından bir tanesi olan hamilelik döneminde regl (adet) olmak mümkün mü? Hamileyken gebelik testi yaptırılabilir mi? Hamilelik döneminde gerçekleşen kanamalar nelerdir? Hamilelik döneminde regl (adet) kanaması kaç gün sürer? İşte, hamilelik döneminde kadınların en çok merak ettiği sorunun detaylı incelemesi…

  gebeyken-adet-(regl)-olmak-mumkun-mu.jpg

  Yukarıda belirttiğimiz hamilelik dönemi ve regl süreci ile ilgili soruların cevabı kadınlar arasında farklılık gösterebilir. Kimi kadınlarda hamilelik döneminde yumurtalama süreci gerçekleşirken adet kanaması da tamamen durmaktadır. Bazı kadınlarda ise adet dönemi içerisinde kanama devam etmektedir. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konuların başında her kanamanın regl olarak algılanmamasıdır. Hamilelik döneminde regl zannedilen birçok farklı kanama türü olabilmektedir.

  Hamilelik Döneminde Regl (Adet) Kanaması ile Karıştırılan Kanama Nedenleri

  Hamilelik döneminde, adet kanaması ile benzerlik gösteren ancak farklı sebeplerden dolayı gerçekleşen kanama türlerinden bazılarını sizler için inceledik. İşte, bu kanamalar...

  regl-(adet)-kanamasi.jpg

  1. Düşük Kanaması

  Gebelik döneminde yaşanan düşük kanamaları, çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılan bir kanama türüdür. Kadınlar şunu bilmelidirler ki, hamilelik döneminde düşük gerçekleşmesi oranı ortalama %20 civarındadır. Düşük belirtileri arasında kanama ve lekelenme gibi birçok konu başı çekmektedir. İlk olarak düşük kanmalar gerçekleşse de bir süre sonra bu kanamalar şiddetlenmektedir.

  dusuk-kanamasi.jpg

  2. Dış Gebelik Kanaması

  Hamilelik döneminde adet kanaması ani regl süreci ile karıştırılan kanamalardan bir tanesi de dış gebelik sürecinde yaşanan kanamadır. Bu sebepten ötürü başlayan kanamaya ek olarak karın ağrısı ve baş dönmesi de meydana gelmektedir. Eğer hamilelik döneminde yaşanan kanamaya ek olarak bu tür rahatsızlar yaşıyorsanız doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

  dis-gebelik-kanamasi.jpg

  3. Doğum Kontrolü Sonrası Kanama

  Doğum kontrol hapları kullanmaya başlayan kadınlarda genel olarak adet düzensizliği görülmektedir. Eğer cinsel ilişkiden sonra doğum kontrol hapı kullandıysanız bu durum adet kanamanızın süresini de etkilemektedir.

  dogum-kontrolu-sonrasi-kanama.jpg

  4. Hormonal Değişikliklerden Kaynaklanan Kanama

  Kadınların, regl döneminde yaşanan kanama ile karıştırdıkları kanama türlerinden bir tanesi de Hormanal değişikliklere bağlı olarak gerçekleşen kanamalardır. Gebelik döneminde vücudun büyük bir değişim yaşamasında dolayı zaman zaman adet kanamasına benzer kanamalar meydana gelebilmektedir.

  hormanal-degisiklikler.jpg

  5. Hamilelikte Adet (Regl) Kanaması Kaç Gün Sürer?

  Hamilelik döneminde regl yani adet kanamasının gerçekleşebileceğinizi yukarıda tüm yönleriyle sizlere anlattık. Peki, hamilelik döneminde yaşanan adet (regl) kanaması kaç gün sürmektedir? Kadınların merak ettiği bu sorunun net bir cevabı yoktur. Genel olarak ise hamilelik döneminde adet kanaması 2 ya da 3 kez görülmektedir. Yaşanan regl süreci aslında hamilelikten önceki adet kanamalarına göre de değişiklik göstermektedir.

  hamilelikte-adet-(regl)-kanamasi.jpg

  Adet Döneminde Gebelik (Hamilelik) Testi Yapılabilir mi?

  Kadınların regl döneminde merak ettiği konularında başında gelen bir diğer husus ise “adet döneminde gebelik testinin yapılıp yapılmayacağıdır.” Peki, adet döneminde gebelik testi yapılır mı? Adet döneminde gerçekleştirilen gebelik testleri ne kadar doğrudur?

  adet-doneminde-gebelik.jpg

  Regl (adet kanaması) kadın rahminin içerisinden gelen bir kanama türüdür. Dokudan meydana gelen kanama sırasında bebeğin vücuda yapışmasını ve beslenmesini sağlayan bir sürecin habercisidir. Bu durum eğer hamilelik döneminin dışında gerçekleşirse her ay yumurtalıkların yeniden hazırlanmasını ve üst tabakadan yer alan bölgenin kanayarak yerine yeni ve daha sağlıklı bir tabakanın gelmesini sağlar.

  Hamilelik Testi ( Beta HCG Testi) 

  Kadınların gebelik döneminde yaptığı testin adı "Beta HCG" olarak bilinmektedir. Genel olarak adet döneminde hamilelik olasılığı düşük olabilir ama bu durum her zamankinden farklı ise regl döneminde bu test yapılabilir. Burada çıkan sonuca göre hamile olup olmadığınız öğrenebilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse, adet döneminde yapılan gebelik testinde sonuç pozitif çıkarsa yüksek ihtimal hamilesiniz. Çünkü, adet kanaması yaşanan sıvıdan dolayı test ortamında hamilelik pozitif olarak gerçekleşmemektedir. Yapılan test sadece hamilelik döneminde yaşanan bir sıvıyı test etmektedir. Eğer adet döneminde yaptığınız gebelik testinde bu sıvı salgılanırsa hamili olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

  beta-hcg-testi.jpg

  Önerilen İçerik; Hamilelik İle İlgili Çok Şaşırtıcı 20 Gerçek

  NeOldu.com / Sağlık

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap