Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adetliyken cinsel ilişki nasıl olmalı

  1 ziyaretçi

  adetliyken cinsel ilişki nasıl olmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

  Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

  Adet kanaması nedir?

  Adet dönemi genellikle her ay 3-7 gün kadar sürer. Adetliyken cinsel ilişkiye girilebilir mi? Bu konu kadın ve erkekler tarafından çok merak edilmektedir.

  Adet kanamaları ergenlikle birlikte başlayıp menopoza kadar devam eden aylık düzenli olan vajinal kanamalardır. Sağlıklı bir kadında 21-35 günde bir adet kanaması olur. Bu kanamalar yaklaşık 2-7 gün kadar sürer. İki adet kanaması arasındaki süreye adet döngüsü adı verilir.

  Adet kanamalarının kaynağı rahim içini döşeyen endometrium denen katmandır. Endometrium her ay hormonların etkisiyle dökülerek yenilenir. Bu da rahmi olası bir gebeliğe hazır hale getirir.

  Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

  Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat bunun bazı şartları vardır. Normal zamanki ilişkiye göre daha dikkatli olunması gerekir. Adet döneminde cinsel ilişkinin olabilmesi için önce kadının bunu istemesi gerekir. Çünkü adet dönemi birçok kadında ağrılı, sancılı bir süreç şeklinde geçer. Kadınların bu dönemde daha çok halsizliği olur. Cinsel istekleri bir miktar bunlara bağlı azalabilir.

  Eğer kadın adet döneminde cinsel ilişkiye girmeyi istiyorsa, herhangi bir ağrısı ve sancısı yoksa, kendini rahat hissediyorsa cinsel ilişki olabilir. Fakat bu durumda mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Çünkü adet döneminde uterus içindeki kanın dışarıya atılması için rahim ağzı açık olur. Dolayısı ile dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyona karşı hem rahim hem de rahim içi oldukça hassastır. Bu yüzden mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Adet döneminde prezervatif kullanmadan ilişkiye girmek çok ciddi pelvik enfeksiyonlara yol açabilir.

  Bu şartlar sağlanıyorsa adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası bulunmaz.

  Adetliyken ilişkiye girmenin riskleri nelerdir?

  Adetliyken belli kurallar çerçevesinde ilişkiye girilebilir. Ancak bu kurallara uyulmaz ise hem kadın hem de erkek için bazı riskler vardır. Bu riskler şunlardır;

  Adetliyken ilişkiye girmek kanamayı artırır mı?

  Adetliyken cinsel ilişkiye girmek adet kanamalarını artırmaz. Adet kanamalarının ana nedeni kadındaki hormonal değişime bağlı rahim içi zarın dökülmesidir. İlişkinin buna bir etkisi yoktur.

  Adetliyken ilişkiye girilmemesi gereken durumlar nelerdir?

  Her ne kadar adet döneminde ilişki yasak olmaza da bazı hallerde adet döneminde ilişkiye girmek uygun olmayabilir. Bu durumlar nelerdir;

  Yazı kaynağı : www.fundayazicierol.com

  Adet Döneminde Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

  Adetliyken ilişkiye girilir mi?

  Üreme yıllarınız boyunca, ayda bir adet dönemi geçireceksiniz ve özellikle dini endişeleriniz yoksa, regl döneminde cinsellik yaşamanızın bir sakıncası yoktur. Regl döneminde cinsellik biraz karışık bir durum olsa da, güvenlidir. Adet dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek aslında adet kramplarından kurtulmak da dahil olmak üzere birkaç avantaj dahi sağlayabilir.

  Adet döneminde cinsellik ve faydaları

  Aşağıda göreceğiniz üzere regl döneminde cinsel ilişkinin birkaç faydası vardır:

  1- Kramplardan kurtulma

  Orgazmlar adet kramplarını hafifletebilir. Adet krampları, rahminizin astarını serbest bırakmak için kasılmasının bir sonucudur. Orgazm olduğunuzda rahminizin kasları da kasılır. Sonra serbest bırakılırlar. Bu salıverme, dönem kramplarından biraz kurtulmanızı sağlayacaktır.

  Adet döneminde cinsel ilişki ayrıca, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin adı verilen kimyasalların salınmasını da tetikler. Ayrıca, cinsel aktiviteye girmek zihninizi meşgul eder ve bu da adet rahatsızlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  2- Adet dönemini kısaltma

  Cinsel ililkide bulunmak, adet dönemlerinizi kısaltabilir. Bir orgazm sırasında kas kasılmaları rahim içeriğini daha hızlı dışarı iter. Bu daha kısa adet süreleriyle sonuçlanabilir.

  3- Artan cinsel dürtü

  Hormonal dalgalanmalar sayesinde libidonuz adet döneminiz boyunca değişir. Pek çok kadın yumurtlama sırasında cinsel dürtülerinin arttığını söylerken, ki bu sizin adetinizden yaklaşık iki hafta öncedir, diğerleri ise adet dönemlerinde de daha fazla cinsel dürtü hissettiklerini bildirmektedir. (Kaynak)

  4- Doğal kayganlaştırıcı

  Birçok kadın regl döneminde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınır. Hatta bazıları bunun adet ağrısını şiddetlendireceğini bile düşünür. Ancak aslında bu tamamen yanlıştır. Çünkü adet dönemindeki kan, aslında kayganlaştırıcıdır.

  5- Baş ağrısı giderici

  Yapılan araştırmaya göre kadınların birçoğu adet döneminde migren tarzı baş ağrısı yaşamaktadır. (Kaynak) Menstrüel migreni olan kadınların çoğu tam aksini düşünse de, yapılan araştırmada regl döneminde cinsellik yaşayan kadınların çoğu baş ağrılarının hafiflediğini söylüyorlar. (Kaynak)

  Adet döneminde cinsellik ve olası yan etkileri

  Adet döneminde cinsellik yaşamanın en büyük dezavantajı kanın etrafa bulaşma riskidir. Özellikle yoğun bir akışınız varsa size, eşinize ve çarşaflara kan bulaşabilir. Yatağı kirletmenin yanı sıra, kanama kendinizi kötü hissetmenize de neden olabilir. Ortalığı kirletmekten duyulan kaygı, ilişkinin eğlencesinin bir kısmını veya tamamını alabilir.

  Adet döneminde cinsellik ile ilgili bir başka endişe, HIV veya hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun yayılma riskidir. Bu virüsler kanda yaşar ve enfekte menstrüel kanla temas yoluyla yayılabilirler. Her cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, bir cinsel hastalıklara yayılma veya yakalanma riskinizi azaltabilir. (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yazımız ilginizi çekebilir.)

  Adet döneminde cinsellik yaşamayı planlıyorsanız ve tampon kullanıyorsanız, önceden çıkarmanız gerekir. Unutulmuş bir tampon, ilişki sırasında vajinanızın içine o kadar itilebilir ki, çıkarılması için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

  Adet döneminde hamile kalınır mı?

  Aktif olarak gebe kalmaya çalışmıyorsanız, menstrüel döngünüzün hangi bölümünde olursanız olun, korunma yöntemi kullanmak iyi bir fikirdir. Adet döneminde cinsel ilişki yaşayarak gebe kalma olasılığınız çok daha düşüktür, ancak bu zamanda gebe kalmanız hala mümkündür.

  Birçok kadın normal zamanda gebe kalır, yani adet olacağı tarihten 14 gün önce. Yine de her kadının döngü uzunluğu farklıdır ve döngü uzunluğunuz aylık olarak değişebilir. Kısa bir adet döneminiz varsa, adet döneminiz boyunca hamile kalma riskiniz daha yüksektir. (Kaynak)

  Ayrıca spermin vücudunuzda yedi güne kadar canlı kalabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yani, 22 günlük bir döngünüz varsa ve adet döneminizden hemen sonra yumurtlarsanız, sperm hala üreme sisteminizdeyken yumurta bırakma ve hamile şansınız vardır.

  Adet döneminde cinsellik ve korunma

  Koruma kullanmak sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı da koruyacaktır. Sadece regl döneminiz sırasında bir CYBH kapmakla kalmazsınız, aynı zamanda HIV gibi virüsler adet kanında yaşadığı için daha kolay bir şekilde eşinize bulaşabilirsiniz.

  Sizin ve eşinizin cinsel enfeksiyonlardan korunması için her zaman lateks prezervatif kullanmasında fayda vardır. Sizde veya eşinizde lateks alerjisi varsa, kullanabileceğiniz başka korunma biçimleri de vardır. Bu konuda eczacınızdan veya doktorunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz.

  Adet döneminde cinsellik için ipuçları

  Adet döneminde cinsellik münasabetini daha rahat bir deneyim haline getirmek için işte birkaç ipucu:

  Özet olarak

  Adet sürenizin cinsel yaşamınızı durdurup durdurmasına siz karar verin. Küçük bir hazırlık çalışması yaparsanız, bu beş gün boyunca cinsel ilişki, ayın geri kalanında olduğu kadar eğlenceli olabilir. Adet döneminde cinsel ilişki yaşamak daha da heyecanlı olabilir ve bu hoşunuza gidebilir.

  Yazı kaynağı : medikalrehber.com

  Hayızlı kadın ile cinsel ilişkinin sınırları nelerdir?

  Hayızlı kadın ile cinsel ilişkinin sınırları nelerdir?

  Değerli kardeşimiz,

  Muayyen (hayızlı) halde bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslamın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın muayyen halde iken, kocası ile istediği rahatlıkta sevişemez. Çünkü, üreme organından sevişmesi ve cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

  Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı muayyen halde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

  Adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir. Arzulanmaya ve şehvetsiz de olsa sevilmeye muhtaç olan kadın, her ay belirli bir süre adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü rahatsız olabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

  Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor:

  Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı - göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendigi için, bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir.

  Hatta bazılarına göre âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir. Imâm Muhammed bu görüşdedir. İmam Muhammed, "Kan gelen yerden sakınılması şartı ile her taraftan faydalanılması helaldir." demiştir. İmamı-ı Şafi'de bu görüştedir. Bu durumda kan gelen yerin örtülü olması, açık olmaması lazım. Bunu yapan kimselerin de kendilerinden emin olması gerekir. (bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi; Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993)

  Kadın, hayız döneminde orgazm olması halinde gusül abdesti alması şart değildir. Adet dönemi bittikten sonra gusül abdesti alabilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap