Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adetin ilk günü denize girilir mi

  1 ziyaretçi

  adetin ilk günü denize girilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Regl iken denize girilir mi? Adet döneminde ped ile denize girilir mi?

  Regl iken denize girilir mi? Adet döneminde ped ile denize girilir mi?

  Adet döneminde denize girilir mi? Regl döngüsü tatil planı ile çakışan kadınlar için bu sorunun yanıtı oldukça önemli. Kimi kadınlar bu durumda adet geciktirici yöntemlere başvursa da bu yöntemlerin hormonal açıdan birtakım sorunlara yol açma ihtimalinin olması, regl döneminde denize girmek için farklı yöntemere başvurulmasını mecbur kılıyor. Regl döneminde denize nasıl girilir? İşte konuyla ilgili merak edilen sorunun yanıtı...

  Adetliyken Denize Nasıl Girilir?

  Adetli ve denize gidecek olan kadınların en sık araştırdıkları konu adetliyken nasıl denize girecekleridir. Adetliyken denize girebilmenin en kesin ve estetik hali kesinlikle tampon kullanmaktır. Tampon dışarıdan görünmediği için herhangi bir görüntü kirliliği yapmayacaktır ve tampon içeride şiştiği için deniz suyunun adet kanı ile birleşerek üreme yollarına ulaşmasını engelleyecektir. Tampon sık sık değiştirildiği takdirde oldukça sağlıklıdır. Ancak tamponun boyu ne olursa olsun bakireler tarafından kullanılması önerilmemektedir.

  Ped ile Denize Girilir Mi?

  Kadınlar adet oldukları dönemlerde denize giremeyeceklerini düşünürler. Çünkü adetli bir kadının deniz suyundan mikrop kapma riski yüksektir. Ancak tampon kullanan bireyler adetliyken de denize girebilirler. Bakire bireyler genellikle tampon yerine ped kullandıkları için ped ile denize girilip girilmeyeceğini merak ederler. Ped, mayo ya da bikinide çok çirkin bir görüntü oluşturur. Aynı zamanda suya girince şişeceği için de oldukça sağlıksız olacaktır. Bu yüzden ped ile denize girilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

  Denize Girince Adet Kesilir Mi?

  Kadınlar tatile gittiklerinde adet olmaktan korkarlar. Çünkü denize girdiklerinde adetlerini kesileceğinden endişelenirler. Halk arasında adetli bir şekilde denize girmenin çok sağlıksız olduğu ve adeti kestiği konuşulmaktadır. Aslında bakılırsa adetliyken denize girmek gerçekten sakıncalıdır. Çünkü adet olan bir kadının denize girmesiyle adet kanı ve deniz suyu karışır. Deniz suyu adet kanı ile karışarak üreme yollarının mikrop kapmasına sebep olabilir. Ancak adetliyken denize girmenin adeti kesmediği kesin bir gerçektir. Deniz suyu adeti kesmez. Eğer tampon kullanılmıyorsa adetliyken denize girmek önerilmez.

  Regl İken Havuza Girilir Mi?

  Adet olmanın en can sıkıcı olduğu zaman kişinin yüzmek istediği zamanlardır. Regl iken havuza ya da denize girmek kadınların kafasındaki bir sorundur. Regl olan bireyler denize ya da havuza girmek isteseler de duydukları şeyler yüzünden havuza girmekten uzak durabilirler. Aslında regl ile havuza girilebilir. Hatta havuz suyu deniz suyundan daha temiz olduğu için havuza girmek daha sağlıklıdır. Ancak yine de kişilerin tampon kullanmadan havuza girmesi de tavsiye edilmez. Tampon kullanan bireyler denize de havuza da rahatlıkla girebilirler. Ama unutmamak gerekir ki bakire kişilerin tampon kullanmaması tavsiye edilmektedir.

  Adetin Kaçıncı Gününde Denize Girilir?

  Adet olmak kadınların denize gitme planlarının önüne geçebilir. Çünkü adetli bireylerin denize girdiklerinde üreme yollarının mikrop kapma riski vardır. Ancak tampon kullanan kadınlar bu riskin önüne geçerek denize girebilirler. Adetliyken denize girecek olan kadınlar tarafından adetin kaçıncı gününde denize gidilmesi gerektiği çok araştırılır. Aslında adetin her gününde denize gidilebilir. Fakat kanamanın çok olduğu 1 ve 2. günlerde denize girmek yerine diğer günler denize girmek çok daha doğru olacaktır.

  Tamponla Denize Girmek

  Tamponla denize girmek, adetliyken denize girmek isteyen her kadının duyduğu bir şeydir. Adetli kadınlar denize girmek istediklerinde karşılarına tampon seçeneği çıkar. Bakire olanlar ve bekaretine zarar vermek istemeyenler için tamponun hiçbir boyu tavsiye edilmemektedir. Tampon kullanan kişiler cinsel hayatını aktif eden kişiler olmalılardır. Denize girecek kişiler için en iyi seçim tampon kullanmaktır. Tampon içeride şiştiği için deniz suyunun üreme yollarına mikrop girmesini engeller. Aynı zamanda mayo dışından çirkin görüntü ya da sızıntıyı da engeller. Tamponla denize girmek oldukça güvenlidir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Adet döneminde denize ya da havuza girilir mi?

  Adet döneminde denize ya da havuza girilir mi?

  Adet döneminde spor yapılır mı?

  Adet dönemindeyken her tür spor yapılabilir. Adet döneminde yapılan fiziksel egzersizler ağrıyı dindirebiliyor hatta bazen egzersiz rahmin ağrılı kasılmalarını bile rahatlatıyor. Bu nedenle adet döneminde spor yapmak sakıncalı değildir.

  Adet döneminde yüzülür mü?

  Adet dönemlerinde denize girmenin sakıncalı olduğuna dair yaygın inancın tıbbi bir temeli bulunmamaktadır. Adetliyken denize girmek mümkündür. Yüzerek adetten “kesilmezsiniz”, “kanınız pıhtılaşmaz” ya da karnınız ağrımaz. Ayrıca, bu dönemde tampon kullanarak mayonuzun lekelenmesini engelleyebilirsiniz.

  Tamponlar adet kanamasını engeller mi?

  Tampon kullanımındaki en büyük korku, tamponun adet kanamasını engellemesi ihtimalidir. Ancak, bu korku yersizdir çünkü tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emer. Tampon dolduğunda, sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez.

  Bakireler tampon kullanabilir mi?

  İlk adet kanamasında bile tampon kullanabilirsiniz. Vajina deliğini kaplayan doğal deri tabakası olan kızlık zarında kanamanın başlamasıyla birlikte doğal bir delik açılır ve sıvı bu delikten dışarı çıkar. İlk adet döneminde, kızlık zarı yumuşak ve kolay esneyebilir olduğundan, ona zarar vermeden, hafif kanamalı günler için tasarlanmış mini veya normal boy tampon kullanabilirsiniz. Bakireyseniz, ilk tamponunuzu kullanmadan jinekoloğunuza danışmanız, tamponu nasıl kullanacağınız konusunda ondan da bilgi almanız faydalı olacaktır.

  Adet dönemi ağrıları psikolojik midir?

  Adet dönemi ağrıları, psikolojik değil tamamen fizyolojiktir. Rahmin kasılmasına neden olan biyokimyasal maddeler ağrıya neden olur. Bunların salınımını önleyen ağrı kesiciler, adet ağrısı için çok etkilidir. Bunların yanı sıra, doktor kontrolünde kullanıldığında doğum kontrol hapları da, adet ağrısının önlenmesinde çok yararlı ilaçlardır. Adet sancılarının bir kısmı çok sık görülen jinekolojik bir rahatsızlık olan endometriozise (çikolata kisti) bağlıdır. Bu durumda, endometriozise yönelik bir tedavi yapmak gerekir.

  Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi?

  Bir kısım kadında gebelikte ve emzirme sırasında değişen hormon profili nedeniyle, adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir. Gebelik ve çocuk sayısı arttıkça, adet sancılarının azalma olasılığı artar. Ancak, endometriozise (çikolata kisti) bağlı adet ağrıları olan kadınlarda, bir süre sonra adet ağrıları yine eski düzeyine çıkabilir. Bu durumda, endometriozis hastalığının tanısı için laparoskopik muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

  Adet döneminde hamile kalınır mı?

  Genel olarak yumurtlama zamanı, adetin birinci gününden itibaren 10–18 gün sonradır. Ancak, ender de olsa daha erken yumurtlamalar olabilmektedir. Bu nedenle, henüz adet kanaması tam bitmemiş olsa da, cinsel ilişki gebelikle sonuçlanabilir. Örneğin, 8. gündeki bir ilişki, sperm 2 gün yaşayabildiğinden 10. gün olan bir yumurtlamada gebelik yaratabilir. Bu nedenle, etkin doğum kontrol metotlarının yerini takvim metodu alamaz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Regl İken Denize Girilir Mi Sağlığa Zararlı Mı Doktorlar Cevaplıyor

  Regl İken Denize Girilir Mi Sağlığa Zararlı Mı Doktorlar Cevaplıyor

  Kadınlar adet (regl) döneminde havuza yahut denize girip giremeyeceğini merak ederler. Adet (regl) döneminde havuza, denize girmek isteyen kadınlar, adetinin kesileceğinden yahut vajinanın enfeksiyon kapacağından endişe duyarlar. Regl dönemindeki kadının, yumurtalığı, rahimi ve vajinası her türlü enfeksiyona karşı savunmasız olur. Bu nedenle bazı uzmanlar regl döneminde havuza, denize girmenin sakıncalı olduğunu söylerler. Ancak kimi uzmanlara göre ise, bazı hususlara dikkat edildiği taktirde, havuza, denize girmenin zararlı olmadığı yönündedir.

  Adet (Regl) Döneminde Havuza, Denize Girilir Mi Mahsurlu Mudur?

  Regl döneminde havuza yahut denize girerken kadının tampon yahut ped kullanması tavsiye edilir. Ancask kadınlar, adet döneminde tampon ve ped kullanmadan havuza yahut denize girilmenin sakıncalı olup olmadığını merak etmektedirler.

  Ped ve tampon kullanmadan havuza ve denize girmek mahsurlu değildir. Ancak, tampon yahut ped kullanmadan havuza ve denize girmek, kadının enfeksiyon kapma riskini çoğaltmaktadır.  Aynı zamanda bazı kadınlarda havuzdan yahut denizden çıktıktan sonra adet kanaması çoğalması görülmektedir. Regl döneminde vajinadaki kanallar açık olur, kanalların açık olması ise, kişinin bakteri, mikrop kapma olasılığını fazlalaştırır. Bununla birlikte havuzda bulunan klor da enfeksiyon riskini fazlalaştırmaktadır.

  Regl döneminde havuza girerken ped ve tampon kullanan kadının şu noktalara dikkat etmesi gerekir;

  Reglini dönemi boyunca, havuza yahut deniz giren kadının, sudan çıktıktan sonra pedini ve tamponunu çıkarması gerekir. Eğer yeniden denize yahut havuza girecekse, yeni ped ve tampon kullanması gerekmektedir. Şayet kadın, aynı tamponla yahut ped ile sürekli denize, havuza girerse vajina enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle regl döneminde havuza, denize giren kadının gün içerisinde ez 3 kez tamponu çıkarıp yenisini takması gerekmektedir.

  Adet (Regl) Döneminde Denize, Havuza Girmenin Zararları

  Sual: Merhabalar doktor hanım, regli dönemimin 5. gününde kanamam oldukça az geliyor. Adetimin 5. gününde denize girmemde mahsur var mıdır?

  Cevap: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ebru Alper cevaplıyor; Hayır bir sorun olmaz, denize girebilirsiniz.

  Sual: Yeşim hanım adetliyken denize girebilir miyim? Yaşım küçük, ailem adetliyken denize girebileceğimi söylüyor. Ancak benim araştırmalarıma göre, adetliyken denize girildiğinde vajinanın mikrop kaptığı yönünde. Beni bu konuda bilgilendirirmisiniz?

  Cevap: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yeşim Yer cevaplıyor; Regli döneminizin ilk 5 günü denize girmemenizi tavsiye ederim.

  Sual: Regl zamanı havuza girebilir miyim?

  Cevap: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Tevfik Yoldemir cevaplıyor; Regl döneminde havuza girilebilir, ancak kişinin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Adetli iken havuza girip çıktığında, üzerindeki mayosunu değiştirmelidir. Adetliyken havuza girdiği mayosuyla güneşlenmemelidir. Adetli iken havuza girerken, tampon kullanması tavsiye edilir. Tamponu havuza girmeden önce takmalı ve havuzdan çıktıktan hemen sonra tamponu çıkarmalıdır.

  Sual: Adetimin 2. günü fazla kanamam oluyor, çok yoğun geçiyor. Şu an da tatildeyim ve tampon kullanamıyorum. Kanamam fazla iken denize girebilir miyim, zararı olur mu?

  Cevap: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Ali Koyuncuoğlu cevaplıyor; Vajina, regl döneminde mikroplara karşı savunmasız olur. Bu nedenle adetliyken denize girmek enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap