Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adete 8 gün kala hamile kalınır mı

  1 ziyaretçi

  adete 8 gün kala hamile kalınır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?

  Adet döneminde hamile kalınır mı? Diye bir çok kadın merak etmektedir. Ayrıca adet döneminde korunmak gerekli midir şeklinde sorular sormaktalar. İlk olarak bilinmesi gereken konu adet döneminde hamile kalınır mı? Yada riski nedir? Bu sorulara net bir cevap verilemez. Çünkü sağlıklı kadınlarda her zaman gebe kalma şansının bulunduğudur. Bu konuda her zaman dikkatli davranıp her zaman hamile kalma olasılığının olduğu bilinmelidir.

  Sağlıklı ve üreme çağında olan kadınlar, adet kanaması döneminde korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşarlarsa gebe kalma şansları her zaman bulunur. Adet döneminde diğer dönemlere göre hamile kalma şansı daha düşüktür ancak bu yok anlamına gelmemektedir. Bu yüzden adet döneminde olunsa dahi cinsel ilişki isteniyorsa istenmeyen gebeliklere karşı korunmak gerekmektedir.

  Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

  Kadınların hamile kalma şanslarının en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir, diğer adı ile ovulasyon dönemidir. Yumurtlama dönemi hesaplama yapmak için genellikle adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 14. Gün yumurtlama zamanı olarak hesaplanabilir. Bu dönemde hamile kalmak isteniyorsa, adet kanamasının ilk gününden itibaren 14 gün ileriye gidilmeli ve üç gün önce, üç gün sonra dahil olmak üzere cinsel ilişki yaşanmalıdır.

  Rahim içi ortamına bakıldığında sıcak bir ortam olduğu görülür. Bu nedenle spermler için rahim ortamı ideal yaşam koşullarını sağlamaktadır. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında erkek bırakılan sperm hücreleri rahimde 3 gün canlı ve işlevini yerine getirebilecek şekilde kalabilirler. Bu yüzden adet kanaması başlamadan 2-3 gün önceden başlayarak bir hafta yada on gün süresince birkaç günde bir düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek adet döneminde hamile kalma şansını yukarı çekmektedir.

  Kadınlar her ay düzenli biçimde adet olurlar, bunun nedeni her ay düzenli olarak vücutları olası bir gebeliğe hazırlanmasıdır. Bunun olabilmesi için ilk etapta yumurtlama meydana gelir, yumurtlama içinse hormon seviyelerinde değişimler olacaktır, bunun ardından rahim duvarında kalınlaşma gözlemlenir. Her ay rahim düzenli olarak olası bir gebelik için hazırlanır ve bebeğin rahim içinde oluşması için ne gerekiyorsa eksiksiz şekilde yapmaya çalışır. Ancak gebelik oluşmazsa rahim içi tabakası bir miktar kan ile vücut dışına atılmasının ardından bir sonraki döneme hazırlık aşaması başlar. 

  Adet kanaması başladığı gün yumurtalama bitmiştir ve adet kanamasından sonra bir sonraki döneme hazırlık yapmaktadır. Ancak istenmeyen gebeliklerden korunmak için adet dönemi içinde olunsa bile her zaman doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmak gerekir.

  Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

  Hamile kalmak için adet döngüsünün takibi çok önemlidir. Adet döngüsünün takibi ile birlikte yumurtlama dönemleri hesaplanabilir ve verimli dönemler tespit edilebilir. Kadın için adet dönemine gelene kadar 28 ile 30 gün içerisinde yumurtlama yaşanır. Adet döneminde ve bitiminde yumurtlama, adet sonrasından 4 güne kadar gerçekleşmemektedir. Ancak belirtmek gerekir ki erkeğin spermi 72 saat yaşayabilmektedir. Bu sebeple adet döneminde cinsel ilişki yaşansa bile gebelik ihtimali vardır.

  Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır Mı?

  Genellikle adetten 4 gün öncesine kadar hamile kalma ihtimali çok düşük olsa da, olasılık vardır. İlişkiden yaklaşık 3 ile 4 gün içerisinde bebeğin rahme düşmesi söz konusudur. Eğer bu süreçte rahimde tutunursa gebelik gerçekleşir.

  Adet Döneminde Hamile Kalmak İçin Şartlar

  Adet döneminde hamile kalmak için gereken şartları sağlamak adına bütün kadınları genellemek bu konuda yanlış olacaktır. Bunun nedeni her kadının kendine has bir adet düzeni ve yumurtlama zamanlarının olmasıdır. Bu nedenle bazı durumlarda hesaplanan yumurtlama tarihleri ve adetin ilk başladığı günde sapmalar olabilir. Hormonlarda oluşan bir düzensizlik adet kanamasının zamanına doğrudan etki ederek değiştirebilir.

  Cinsel ilişkiden sonra spermler 3 güne kadar işlevselliğini koruyarak canlı kalabilirken bazı kadınlarda vajina içinde yada rahimde bu canlı kalma süreleri daha da uzun olabilmektedir. Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusunun aslında spermlerin ne kadar canlı kalabildikleri ile doğru orantılı olduğu söylenebilir.

  Bazı durumlarda adet kanaması kesildikten sonra lekelenme şeklinde kanamalar görülür. Bu zaman zarfında korunmasız olarak ilişkiye girilirse hamile kalma olasılığı da vardır.

  Adet Dönemimde Korunmasız Cinsel İlişkiye Girdim Hamile Kalma Şansım Nedir?

  Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek, diğer dönemlere oranla gebe kalma şansı çok düşüktür, fakat her zaman şans olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden doğrum kontrol yöntemlerini etkin kullanmak gerekmektedir.

  Ayrıca adet dönemi dışında kalan sürelerde vajina bir salgı üretmektedir. Salgının adı laktik asittir ve koruyucu özelliği bulunur. Ancak laktik asit vajina tarafından adet dönemlerinde üretilmemektedir. Bu yüzden vajina adet döneminde enfeksiyonlara ve mikroplara karşı savunmasız ve açıktır. Bu nedenle hem erkek hem kadın için hastalık oluşma riski bulunur. Adet döneminde cinsel ilişkiye karar verilmeden önce bütün bu etmenler göz önünde bulundurulmalıdır.

  Adet Döneminde Korunarak Cinsel İlişkiye Girmek

  Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusunu aslında evet cevabından , hayır cevabına çevirmek mümkündür. Bunun için gereken doğum kontrol yöntemlerini doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Adet döneminde cinsel ilişkiye girilirken en sağlıklı korunma yöntemi erkeğin prezervatif kullanması olacaktır.Bunun yanında adet döneminde cinsel ilişkiye girmeden önce, bu dönemde kadınların hassas ve psikolojik durumları da düşünülmelidir.

  Eşlerin bütün bu durumları düşünerek daha anlayışlı şekilde yaklaşmaları sağlıklı bir davranış olur. Psikolojik açıdan hassas olan kadınların, adet dönemlerinde fiziksel ağrıları da oluştuğu için adet döneminde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınabilirler. Ancak eşlerin ikisi de yine de bu dönemde ilişki istiyorlarsa prezervatif tercih ederek ilişkiye girebilirler.

  Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

  Hamile kalmak, kişiden kişiye göre değişse de hamile kalmayı kolaylaştıran dönemler vardır. Hamile kalma sürecinde kadının yumurtlama döneminde olması kadar erkeğin sperm kalitesi de önemlidir. Kadının adet döneminden sonraki ilk 14 gün hamilelik için elverişli günlerdir. Adet döngüsünü ve ovülasyon döneminin takibinin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme, düzenli hayat, uyku düzeni, sigara ve alkol tüketmemek hamile kalmayı kolaylaştırır. Yumurtlama 26 gün adet gören bir kadında 12. günde, 28 gün adet gören bir kadında 14. günde, 30 günde bir adet gören kadında ise 16. günde yaşanır. Bu takibi yaparak ve verilen günlerin birkaç gün öncesinde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma ihtimali yüksektir.

  Yumurtlama Dönemi Hesaplama

  Hamile kalmak için adet döngüsünün bilinmesi ve ovülasyon döneminin takip edilmesi çok önemlidir. Eğer adet döngüsü düzenli ise yumurtlama dönemi adet döneminden 14 gün öncesine tekabül eder. Adet döneminin başladığı günden sayılarak 14. güne gelindiğinde ovülasyon dönemi hesaplanabilir. Ovülasyon döneminden 2 ya da 3 gün öncesinde cinsel ilişkiye başlamak hamile kalmayı kolaylaştırır.

  Adet Döneminde Hangi Şartlar Olursa Hamile Kalınır?

  Menstruasyon sırasında hamile olup olmadığınıza cevap her kadın için farklıdır. Çünkü adet sırasında hamilelik, belirli koşulların varlığına bağlıdır. İlk olarak, yumurtlama süresi hormonal düzensizlikler nedeniyle değiştirilmelidir. Normal şartlar altında yumurtlama dönemi adet dönemi ile tutarlı değildir. Hormonal anormallikleri olmayan kadınlar için, adet sırasında hamile olup olmadıklarının cevabı “evet” olacaktır.

  Bununla birlikte, vücuttaki spermin hayatta kalma süresinin, adet sırasında hamile olup olmamaları ile yakından ilişkili olduğu bilinmelidir. Sperm hücreleri uterusta 3 gün hayatta kalabilir. Bununla birlikte, uygun koşullar varsa, bu süre daha uzun olabilir. Adet döneminin sonunda, lekeler şeklinde hafif kanama devam etmesine rağmen, cinsel ilişki meydana gelirse, hamilelik meydana gelebilir.

  Kadınlar ayrıca adet kanaması şeklinde sürekli kanama dönemlerini de düşünmelidir. Cinsel ilişkiden üç gün önce cinsel ilişki yoluyla uterusa ulaşan sperm, erimiş yumurtaların cinsel ilişkiden üç gün sonra döllenmesini sağlayabilir. Sonuç olarak, bu durum hamileliğe yol açar. Yumurta istenen boyuta ve kopmalara ulaşırsa, adet sırasında hamilelik riski daha yüksektir.

  Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir?

  Her ne kadar mide bulantısının temel nedeni hamilelik olsa da adet dönemlerinde her mide bulantısı hamilelik olarak adlandırılmaz.

  Menstrüasyon sırasında bulantı çeşitli nedenleri vardır. Bu koşulların şiddeti değişir, bu nedenle diğer semptomlara dikkat etmek önemlidir. Dismenore veya menstrüel kramplar nedeniyle bir süre boyunca bulantı en yaygın semptomdur. Primer dismenore ağrısı, uterus kasılmalarının artmasından kaynaklanır.

  Endometriumunuz daha fazla prostaglandin ürettiğinde bu olur. Prostaglandin, uterus kasılmalarını kontrol eden bir hormondur. Sekonder dismenore’de menstrüel ağrı endometriozis gibi başka bir tıbbi durumla ilişkilidir.

  Adet dönemi ve hamilelik arasında bir ilişki vardır. Kadınlar düzenli adet dönemlerine sahip olduklarında, yumurtlama dönemleri iki adet döneminin ortasındadır. Yumurta oluşumunun başlangıcı adet döngüsünün dördüncü gününe karşılık gelir. Yaklaşık 10 ila 11 gün içinde istenen yarıklık derecesine ulaşabilir. Bu nedenle, adet döngüsünün 14. veya 15. günü, kadınların hamilelik riski en yüksek olduğu zamandır.

  Yazı kaynağı : www.esracabukcomert.com

  Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır mı? Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

  Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır mı? Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

  Adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun net bir yanıtı verilemiyor. Hamileliğin gerçekleşebilmesi için yumurtanın oluşması ve istenen büyüklüğe gelmesi gerekiyor. Kadınların vücudunun yumurta üretimini yaptığı dönemler aynı değildir. Bu sebeple, adetli olmanızı, hamile kalmanızı kesinlikle önleyeceğini düşünmemelisiniz. Adet döneminde korunmasız ilişkiye girildiği zaman hamile kalma riski bulunuyor. Bu riski göz önünde bulundurmanı istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engelleyebilmenizi sağlıyor.

  Adet döngüsünün genellikle 4. gününde yumurta oluşumu meydana gelmeye başlıyor. Bu durumla birlikte vajinadan rahme ilerleyen spermler rahim içinde 3 gün boyunca canlı durabiliyor. Bu 3 gün içerisinde rahim içindeki belirli bir yol almış ve yumurtalara ulaşmış spermler oluşabiliyor.

  Adet döneminden 2 ile 3 gün öncesinden başlamak kaydıyla ortalama 1 hafta ile 10 gün boyunca korunmasız ilişki yaşanması durumunda gebelik ihtimali son derece yüksek oluyor. Çok sayıda kadın adet döneminde hamile kalınmayacağını düşündüğü için korunmuyor ve bu dönemde gebelik gerçekleşebiliyor.

  Rahim içi, her ay kendini yeniliyor ve gebelik için uygun olan ortam hazır hale geliyor. Gebelik gerçekleşmediği zaman adet döneminde meydana gelen kanama ile yumurtalar vücuttan dışarıya atılıyor ve yeni ayda yeniden yumurtalar oluşmaya başlıyor. Bu sebeple, adetliyken kadınların dikkatli olması ve bu riskleri göz önünde bulundurması gerekiyor. Rahim içine 3 gün önce giren sperm, 3 gün sonra cinsel ilişki yaşanmasa bile yumurtanın döllenmesine sebep olabiliyor. Bu süre adet dönemine denk gelebiliyor.

  Adet Döneminde Hangi Şartlarda Hamile Kalınır?

  Kadınların adet döneminde hamile kalınır mı endişesi son derece yerli bir endişe oluyor. Bu süreçte hamilelik için vücutta uygun koşullar oluşmuş olabiliyor. Her kadının parmak izi kendine özel yapısı oluyor. Salgılanan hormon seviyesi, yumurtanın oluşma zamanı ve büyüme hızı gibi birçok faktörün bir arada değerlendirilmesini gerektiriyor. Bu sebeple, adet sürecinde hamile kalınır mı sorusuna gebelik riski bulunur şeklinde yanıt verilse bile riskin boyutu her kadına göre değişiyor.

  Bu dönemde hamile kalınması için ilk olarak yumurtanın oluşması ve çatlamaya uygun büyüklüğe gelmiş olması gerekiyor. Ayrıca rahim içinde canlı sperm olması ve spermin hareketlerinin ideal seviyelere gelmesi de önem taşıyor. Kadının vücudunda belirli hormonların, belirli seviyelerde salgılanması da adetliyken hamile kalınır mı sorusunun yanıtına farklı cevaplar verilmesine yol açıyor.

  Tüm bu koşullar mevcut olsa bile hamileliğin meydana geleceği kesin olarak söylenemiyor. Fakat hamilelik riskinin mevcut olması için koşulların mutlaka mevcut olması gerekiyor. Çok sayıda kişi, adet kanaması sürerken gebeliğin olmayacağını düşünüyor olsa da tıbben bu bilgi gerçeği yansıtmıyor. Özellikle bebek sahibi olma planı olmayan çiftlerin adetliyken bu konuya çok daha titiz yaklaşması gerekiyor.

  Adet Döneminde Hamilelikten Korunarak Cinsel İlişki Yaşanabilir mi?

  Korunma yöntemi olarak prezervatif kullanımı en doğru seçenek oluyor. Bunun sebebi ise bu dönemde vajinanın bakteri ve mikroplara karşı savunmasız olmasından kaynaklanıyor. Tıbben adet döneminde korunarak cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

  Kadınların bu dönemde kendilerini temiz hissetmemeleri ve karın, bel ağrıları yaşamaları gibi durumlarda cinsel ilişkinin adet dönemi sonrasında ertelenmesi daha doğru bir karar olabiliyor.

  Adetliyken Korunmadan Cinsel İlişki Yaşamanın Riskleri Var mı?

  Kadınların vajina bölgesi, vücut tarafından doğal şekilde üretilmiş laktik asitlerle korunuyor. Laktik asitler bakterilerin vajinaya girmesini ve rahme ulaşmasını engelliyor.

  Adet döneminde laktik asit üretimi yapılmıyor. Adet dönemi geldiği zaman vajina, zararlı bakterilere karşı savunma mekanizması oluşturamıyor. Adet sürecinde rahim ağzı daha da açık bir hale geliyor. Bu sebeplerden dolayı vajinadan giren bakteri ve mikroplar rahim ağzından iç kısımlara daha kolay bir şekilde ulaşıyor.

  Bütün bu detayları göz önünde bulundurduğunuz zaman adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin ufak tefek riskleri olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum sadece kadın için değil erkek için de çeşitli riskler barındırıyor. Adetliyken cinsel ilişkiye girmek sakıncası yok gibi gözükse de bazı riskler taşıyor.

  Yazı kaynağı : www.sertanaksu.com

  adete 8gün kala hamilelik

  Adetten kaç gün sonra ve ne zaman hamile kalınır? Adetten hemen sonra hamile kalınır mı?

  Adetten kaç gün sonra ve ne zaman hamile kalınır? Adetten hemen sonra hamile kalınır mı?

  Hamile kalmak isteyen kadınlar bunu gerçekleştirebilmek adına çaba sarf ediyorlar. Doğru ilişkide bulunma ihtimali gebe kalma olasılığını da yüksek ölçüde etkiliyor. Bu bağlamda en önemli konu olarak adet görme ya da görmeme olasılığı bu durumu etkiliyor. Adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun cevabı da bu doğrultuda önem kazanmakta. Ancak bu sürecin de kendi içinde evresi olmaktadır. Kadınlarda yumurtlama döngüsü, yumurtlamanın hangi günde olduğu, diğer zamanlardaki gebelik süreci gibi. Peki; adetten kaç gün sonra hamile kalınır?

  ADETTEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLE KALINIR?

  Adetten iki hafta sonra yani 14 ile 16.gün arasında hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Erkeklerin spermleri rahimde dördüncü güne kadar canlı kalabildiği için adetten sonra 10.günden itibaren ilişkiye girmek ve bunu sürdürmek gebelik ihtimalini en yüksek seviyeye çıkarır. Bu durum bir sonraki adet dönemine kadar devam etmektedir. Buradaki belirleyici faktör yumurtanın taze ve yeni olmasıdır. Adetten iki hafta sonrasını hedeflemek en mantıklı çözüm olacaktır.

  YUMURTLAMA HANGİ GÜNDE OLUR?

  28 günde bir regl gören kadınların adetleri düzenlidir. Reglinin başladığı günden 16 gün sonrası yumurtlama günü olarak belirleniyor. Cinsel ilişki sonrası hamilelik gerçekleşme ihtimali de yumurtlamanın bu evresine denk gelmektedir. Sebebi ise; yumurtlama gününe kadar rahimde yumurta olmaması bebek oluşumunu engellerken yumurtlamadan sonra ilişkiye girilmesi yumurtaların bozulmasına sebebiyet vermektedir.

  Eğer kadınların adet dönemleri düzenli değilse de yumurtlama dönemini tespit etmek zorlaşır. Regl döngüsü dengesiz olan kadınlar bu durumu doktor kontrolünde çözmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda kadınlarda yumurtlama olmaması da görülebiliyor.

  DİĞER ZAMANLARDA GEBELİK

  Hamilelik normal yumurtlama öncesinde de olabilmektedir. Ayda birden fazla yumurtlama gerçekleştiği gibi olması gereken günde de yumurtlama gerçekleşmesi olmayabilir. Bazı durumlarda ise adet görüldüğü zaman yumurtlayan kadınlar bile olabilmektedir.

  ADETTEN HEMEN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

  Bu durum kadının yumurtlama dönemine ve hormonal düzenine göre değişebilmektedir.

  ADET BİTİMİNDEN 1 GÜN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

  Bu durum da kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak bu dönemde iki gün arayla bir hafta boyunca düzenli ilişkiye girmek, hamile kalma şansını arttıracaktır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap