Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adet olmadan hamile kalınabilir mi

  1 ziyaretçi

  adet olmadan hamile kalınabilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Op.Dr. Banu Çiftçi

  Birçok anne, doğum sonrası, sütün koruyucu olduğunu ve bir korunma yöntemi olduğunu düşünür. Bu yanlıştır ve çok sayıda istenmeyen, kaza gebeliklere sebep olacaktır.

  Doğumdan sonra korunma yöntemlerinin ne zaman uygulanmaya başlanması gerektiğine, “üçler kuralı” ile karar veririz. Eğer anne sütü verilmiyorsa, doğum sonrası 3. Haftada korunmaya başlanması gerekir. Sadece anne sütü veriliyor, ek gıda verilmiyorsa bu süre 3 aydır. En uygunu lohusalık dönemi bitiminde, yani doğum sonrası 6. hafta doktor kontrolüne gittiğinizde, hangi korunma yönteminin size uygun olduğunu doktorunuzla değerlendirmenizdir.

  Emzirme olsun veya olmasın, gebelikte baskılanan yumurtlama, doğum sonrası ortalama 42. Günde geri gelir ve başlar. Emziren annelerde ise emzirme süresince yumurtlama başlamayabilir. Bu adet görmeye de yansır. Emziren anne 2 ay kadar erken bir dönemde adet görmeye başlayabilirken, 18. Aya kadar görmeyebilir de. Ama doğum sonrası 1 yıl geçtiği halde hala adet görülmediyse, doktor başvurusu gerekir.

  İlk yumurtlama ile gebelik oluştuysa, anne henüz doğum sonrası ilk adetini göremeden gebe kalır. Bu durum hala adet görmüyorum diye algılanabilir ve gebelik çok geç fark edilebilir. Yani, doğum sonrası hiç adet görmeden, gebe kalmanın sebebi budur. Bu nedenle, adet görmeyi beklemeden, doğum sonrası 6. Haftada korunma başlamalı, uygun korunma yöntemi seçilmelidir.

  Emzirme döneminde, östrojen içermeyen, sadece progesteron içeren doğum kontrol haplarını kullanabiliyoruz. Piyasada rutin kullanımda olan ve hem östrojen, hem progesteron içeren, düşük doz kombine preparatlardaki östrojen, sütü miktar ve kalite olarak azalttığı için kullanılmaz. Ancak, emzirme dönemi bitince bu haplara geçilebilir. Son yıllarda ülkemize de gelen ve sadece progesteron içeren mini haplara ise doğumdan 6 hafta sonra başlanabilir. Bu mini haplar, sütü etkilemezler.

  Emziren annelerde diğer bir hormonal yöntem de, sadece depo miktarda progesteron içeren 3 aylık iğnelerdir. Bu iğneler, doğumdan sonra 6. Haftada uygulanmalıdır. Yan etki olarak, düzensiz kanamalar yapabilirler.

  Doğum sonrası rahim içi araç (spiral) uygulaması da yine, doğum sonrası 6. Haftada uygulanabilen etkin bir yöntemdir. Klinik duruma göre, hem hormonlu, hem de hormonsuz bakır içeren rahim içi araçlar kullanılabilir.

  Yazı kaynağı : www.drbanuciftci.com

  Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

  Ovulasyon (yumurtlama) ve adet görme kadınlarda meydana gelen, doğum gibi mucizevi bir durumun gerçekleşmesi için sağlıklı olması gereken bir süreçtir. Bu süreç ergenlik çağı ile başlar ve menopoz dönemi ile sona erer.

  Devam eden süreç boyunca her ay kadın vücudu hamileliğe hazır bir şekilde yumurtayı spermle birleşmesi için hazırlar. Döllenen yumurtalar embriyoyu oluştururken, döllenmeyen yumurtalar adet ile kadın vücudunun dışına atılır.

  Adet görmenin yumurtlama, hamilelik ve tüp bebek ile ilişkisini anlamak için kadınlar tarafından iyi anlaşılması gerekir.

  Adet Görmeyen Kadında Yumurtlama Olur mu?

  Adet görmeyen kadın yumurtlama olur mu sorusu kadınlar arasında oldukça yaygın bir biçimde sorulmaktadır. Ancak bunun cevabı bireyden bireye farklılık gösterir. Adet olmak, sağlıklı her kadının yaşadığı bir durumdur.

  Kadınlar ortalama 28 gün aralıklarla adet olurlar. Adet olmak yumurtlamanın bir sonucudur. Bu nedenle belirli günlerde meydana gelir. Yumurtlamanın gerçekleşmesini takip eden ikinci hafta genellikle adet günüdür. Çünkü yumurtlamayla birlikte döllenmeyen yumurta ve bu yumurtayı çevreleyen yapının vücudun dışına atılması gerekir.

  Bu atım işlemi de adet kanamalarıyla birlikte olur. 21 günden kısa sürede veya 35 günden uzun sürede adet olmak, adet düzensizliğini işaret eder. Bu düzensizliğin oluşmasının birçok sebebi olabilir, en yaygını hormonal bozukluklardır.

  Yumurtlamanın olabilmesi için beyinden hormonlarla uyarılma gerekir. Uyarılmayı sağlayan sistem hipofiz bezinin rol aldığı bir mekanizmadır.

  Mekanizmanın doğru şekilde çalışmaması yumurtalıkların uyarılamamasına, dolayısıyla da yumurtlamanın gerçekleşmemesine neden olur. Yumurtlama olmamasının sonucu olarak da adet döngüsü gerçekleşmez.

  Yani adet olmayan kadınlarda yumurtlama meydana gelmez. Ancak bu durumu düzenlemek için belirli hormon ilaçları önerilir. Doktor kontrolünde kullanılacak bu ilaçlar yeniden düzenli yumurtlamayı ve adet görmeyi sağlar. Böylece adet görmeyen kadınlar daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler.

  Adet Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?

  Düzenli adet olmayan biri hamile kalabilir mi sorusunun cevabı bireyin durumuna göre hem evet hem de hayır olarak cevaplanabilir. Çünkü adet görmemenin altında yatan sebepler cevabı etkiler. Bu sebeplere göre de gerekli tetkikler yapılarak cevaba ulaşılır.

  Daha önce normal bir şekilde adet olan ancak zamanla adet süreleri uzayan ve gelinen süreçte hiç adet olamayan kadınların vücutlarında anormal olan hormon aktiviteleri olabilir. Bu anormal aktivitelere sebep olarak birçok etken kendini gösterebilir.

  Ancak gerekli hormon takviyeleri ile yeniden adet düzenini sağlamak ve kadın vücudunu gebeliğe hazırlamak olağan bir durumdur. Erken menopoz gibi istenmeyen bir durumun ortaya çıkması, doğuştan gelen yumurta sayılarının azlığından dolayı olur.

  Bu istenmeyen bir durumdur ve hamilelik şansını azaltır. Yine adet görmenin önünde engel teşkil edebilen yoğun stres, beslenme bozuklukları nedeniyle ani kilo alımları veya kilo kayıpları, tiroit bozuklukları, polikistik over, yüksek prolaktin ve antidepresanlar vücudun dengesini bozabilir. Bozulan dengenin yeniden sağlanabilmesi için adet görmemenin altında yatan neden araştırılır ve gerekli tedavi uygulanır.

  6 ay adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi sorusunun cevabı da bu tedavilerin altında yer alır. Eğer adet düzeninin bozulmasına neden olan problem tedavi edilirse, yeniden adet düzeni sağlanabilir. Böylece sağlıklı bir yumurtlama sağlanır ve yeniden hamilelik durumu ortaya çıkabilir.

  Adet Görmeyen Kadınlar Tüp Bebek Yapabilir mi?

  Günümüz sağlık sisteminde tüp bebek tedavisi oldukça gelişmiş durumdadır. Bu nedenle daha önce birçok denemeye rağmen hamile kalamayan kadınların yeniden hamile kalabilmesi mümkün olmuştur. Birtakım hastalıklardan dolayı adet görmeyen kadınların bile bazı durumlarda hamile kalabilmeleri mümkün olabilir.

  Adet görmeyen kadın tüp bebek tedavisi yapabilir mi sorusunun cevabı da bireyden bireye değişiklik gösterir. Gebelik süreci oldukça kusursuz birtakım durumların bir araya gelmesiyle devam eder.

  Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi ve sayısında azalma olur. Yani menopoz döneminin yaklaşması yumurta kalitesinin düşmesi anlamına gelir.

  Zamanla kalitenin yanında sınırlı sayıda olan yumurtalar da tükenir ve menopoz dönemine girilmiş olunur. Bu süreçten sonra hamile kalmak mümkün değildir. Çünkü bir döllenme gerçekleşebilmesi için yumurtaya ihtiyaç vardır.

  Adet Görmemek Hastalık Sebebi mi?

  Adet görmek oldukça sağlıklı bir durumdur ve ergenlik çağından itibaren menopoz dönemine kadar devam eder. Kadınlar sayısı belli olan yumurta miktarıyla dünyaya gelirler. Ergenlik dönemi ile birlikte yumurtlama süreci başlar ve ortalama olarak 28 günde bir yumurtlama gerçekleşir.

  Her yumurtlama ile birlikte kadın vücudunda bulunan yumurta sayısı azalır. Yumurtalar tamamen bittiğinde ise menopoz dönemine girilmiş demektir.

  Bu süreç boyunca da düzenli olarak adet gerçekleşir. Ancak yaşamın getirdiği bir takım sorunlardan dolayı adet sürelerinde gecikmeler olabilir hatta bazen adet hiç olmayabilir.

  Bunun altında yatan birçok neden olabilir. Günlük yaşamın getirmiş olduğu stres, beslenme düzeninden kaynaklanan hormonal bozukluklar, aşırı kilolu veya aşırı zayıf olma, polikistik over gibi rahimde gerçekleşen hastalıklar adet görmenin önüne geçebilir. Yani adet görmemek bir hastalık sebebi olabilir.

  Ancak adet görmemenin altında yatan nedenin tespiti ile tedavisi mümkündür. Gerekli testler ile uygulanan doğru tedavinin ardından yeniden düzenli olarak adet görmek mümkün olabilir.

  Sağlıksız birtakım durumların önüne geçilebilmesi için kadınların vücutlarını iyi tanımaları gerekir. Böylece vücutta gerçekleşen anormal bir durum önceden hissedilebilir ve zamanında uzman kontrolü yaptırılabilir. Bununla birlikte daha sağlıklı bir yaşam sürmenin önü açılır.

  Adet görme ve tüp bebek ile ilgili tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

  Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : bahceci.com

  Hiç adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi?

  Hiç adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi?

  Adet düzensizliğinin hamile kalmayı engellemesi ya da kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açması kadınlarda tedirginlik oluşturan bir konudur. Kadınlarda adet aralığının 21 günden kısa veya 35 günden uzun olması adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır.

  Bu sorun beraberinde gebe kalma zorluğunu da getirebilir. Adet düzensizliğine yol açan hastalıkların tanısı sonrası tedavi amaçlı verilen hormonal takviyeler ve gebeliğe yardımcı üreme teknikleri ile hamilelik elde edilebilir. Adet düzensizliği 21 günden kısa veya 35 günden uzun sürüyorsa uzmanlar tarafından anormal olarak değerlendirilir.

  Beyinde hipofiz bezinin rol aldığı hormonal sistemin çalışmasını yöneten mekanizmada yaşanacak olumsuzluklar adet düzensizliğini doğurur. Ayrıca, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzında yer alan polipler, rahim içini çevreleyen tabakanın normalden daha kalın olması, miyomlar ve az da olsa rahim kanseri bu tip düzensizliklere neden olabilmektedir.

  Beyinden yumurtalıkları uyaran hormon döngüsünün çalışmadığı zamanlarda kadınlar kendiliğinden hiç adet göremezler. Bu eksik hormonların takviye edilmesiyle yumurtlama sağlanır ve çift uygun yardımlı üreme tekniğine yönlendirilerek gebelik elde edilir.

  Adet göremeyen diğer durumlar da ise turner sendromu olarak bilinen genetik sendrom, menopoz döneminde kadınlarda kendi yumurtaları ile gebelik elde etmek ülkemizdeki yasal sınırlandırmalardan dolayı mümkün değildir.

  Kadınlar için son derece önemli bir sorun olan adet görememenin altında çok farklı nedenler yatabiliyor. Bir kadının düzensiz ve az miktarda adet görmesi veya hiç adet görememesinin altında farklı sebepler yer alıyor. Yumurtalıkların, rahmin veya vajenin gelişmemesi, özellikle hipofiz bezini ilgilendiren beyin içi tümörler ve genetik problemler bunlardan bazılarıdır.

  Bunun yanında normal adet gören bir kadının adetten kesilmesi durumu ise “adet görememe” olarak tanımlanır.

  Adet görememenin (Seconder amenore) ortaya çıkmasına neden olan durumlar ise şöyle: Aşırı stres, ani kilo kaybı ya da kilo alımı gibi beslenme bozuklukları, polikistlik over, tiroit bozukları, yüksek prolaktin hormonu gibi hormon bozuklukları, antidepresanlar gibi farklı sağlık sorunlarının tedavisi için kullanılan ilaçlar, aşışı egzersiz yapma, yumurtalık ve beyin tümörleri, ameliyatla yumurtalıkların veya rahmin alınmış olması, doğum sonrası aşırı kanamaya bağlı bazı durumlar radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi görme ve kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap