Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adet geciktirici ilaç zararlı mı

  1 ziyaretçi

  adet geciktirici ilaç zararlı mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adet Geciktirici İlaçların Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?

  Adet Geciktirici İlaçların Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?

  Adet geciktirici ilaçlar, rahim iç tabakası ile etkileşimde olan ilaçlardır. Bu ilaçlar içerdikleri hormonlar sayesinde yumurtlamayı geciktirir. İlaçların doktor kontrolünde ve bilinçli olarak kullanılması sayesinde herhangi bir yan etki ortaya çıkmayacaktır.  Adet geciktirici ilaçlar; rahim içindeki tabakaya etki eder ve bu sayede adetin gecikmesini sağlar. Ancak bu ilaçların devamlı ve aşırı kullanılması ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebeple de senede bir ya da iki defa, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.


  Adet geciktirici ilaçlar sakıncalı mıdır?
  Adet dönemini geciktirmek için kullanılan ilaçların hormonsal bir probleme yol açıp açmayacağı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yani, ileride çocuk sahibi olmak isteyen kadınların adet geciktirici ilaçlar sebebi ile kısır olması söz konusu değildir. Adet geciktirici ilaçlar, bilinçli ve kontrollü kullanıldığı sürece kilo alımına yol açmazlar. Bu ilaçların uzun vadede kullanımı çeşitli sakıncalara yol açabilmektedir. 
  Kısa vadede yol açabileceği sorunlar ise; 

  Adet geciktirici ilaçlar ne zaman alınmalıdır?
  Adet geciktirici ilacın etkisini istenilen zamanda göstermesi için; adet başlangıcından dört gün önce alınması gerekmektedir. Daha kısa zaman diliminde ilaç, etkisini göstermeyebilir. 


  Adet geciktirmek için alınan ilaçlar kimler için zararlıdır?
  Adet geciktirici ilaçlar; karaciğer hastalığı olan kadınlar için, obezite sorunu olan kadınlar için, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için sakıncalıdır. Adet geciktirici ilaçların uzun vadede, çok fazla kullanılması çeşitli problemlere yol açabilir. Bu sebeple de senede 1 ya da 2 defa doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.


  Adet geciktirici ilacının alınmasından sonra vücutta hangi değişimler meydana gelir?
  Adet geciktirici ilaçların alınmasından sonra göğüslerde dolgunluk, vücutta gerginlik gibi durumlar yaşanabilir. Bazı kadınlarda ise herhangi bir yan etki görülmez.

  Yazı kaynağı : www.doktortakvimi.com

  Adet geciktirici hap kullanırken bunlara dikkat!

  Adet geciktirici hap kullanırken bunlara dikkat!

  Adet kanamasının bazen tatil veya balayı gibi zamanlara denk gelmesi kadınların sosyal hayatlarında önemli bir sorun oluşturabiliyor. Bu durumlarda kadınlar adet dönemini geciktirmeyi tercih ediyorlar. Peki, adet geciktirici hap kullanmak ne kadar doğru? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Selin Özaltın, konuyla ilgili şöyle diyor:

  “Adet kanaması, adet döneminin 2. yarısında salgılanan progesteron hormonunun kandaki düzeyinin düşmesi sonucu oluşuyor. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar ilacı kesmeden devam ederlerse adet kanamasını geciktirebilirler. Herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmayan kadınların ise progesteron içerikli ilaçlara, beklenen adet kanamasından en geç 3 gün önce başlamaları ve geciktirmek istedikleri süre boyunca devam etmeleri gerekiyor. Adet geciktiren ilaçların en fazla 10 gün kullanılması öneriliyor. Çünkü bu sürenin aşılması durumunda adet düzensizliği yaşanabiliyor.”

  Adet geciktirici hapları alışkanlık haline getirmemek gerektiğini belirten Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan, adet geciktirici haplar hakkında önemli bilgiler verdi.

  Yılda sadece birkaç kez çıkılabilen tatilde regl olmak kadınlar için kısıtlayıcı olduğundan can sıkıcı olabilir. Bu dönemde kadınlar, adet dönemlerini geciktirmek için içeriğinde progesteron hormonu bulunan adet geciktiricilere başvurur.

  Geciktirici hapların kanıtlanmış bir sakıncası veya önemli bir yan etkisi yoktur ancak adet geciktirici haplar, hormonal yükleme yaptığı için doktora danışılarak kullanılmalıdır.

  Ancak adet geciktirici hapları alışkanlık haline getirmemek gerekir. Çünkü adet geciktirici haplar içerdikleri yoğun progesteron miktarları nedeniyle sık kullanılma durumunda bazı kadınlarda vücutta şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, varis, kanama miktarında artış ve kabızlık gibi şikâyetlere de yol açabilir.

  Aynı zamanda bu haplar yumurtalıklarda gerçekleşen döngüyle rahim iç duvarında gerçekleşen döngü arasındaki dengeyi bozabilir ve gebe kalmada güçlük çekilebilir.

  İçeriğindeki progesteron hormonu sayesinde adet düzenini bozan ilaçların önemli bir yan etkisi olmamasına rağmen herkes tarafından kullanılması uygun değildir.

  40 yaşın üzerindeki kadınlar, karaciğer rahatsızlığı olanlar, akciğer embolisi geçirmiş hastalar ve meme kanseri olanlar adet geciktirici hap kullanmamalıdır. Ayrıca gebelik ihtimali olan kadınların da geciktirici haplardan sakınması gerekir.

  HÜRRİYET AİLE ÖZEL

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Adet Geciktirici İlaçların Zararları ve Yan Etkileri Var mıdır?

  Adet Geciktirici İlaçların Riskleri Nelerdir?

  Yaz tatili ya da evlilik planları yapıyorsunuz ancak önünüzde bir engel var. Bu engel ise adet kanaması… Konforlu bir yaz tatili keyfi ya da balayı için önünüzde engel teşkil eden adet kanamasını ilaçlarla ertelemek mümkün. Ancak adet geciktici ilaçlar olarak nitelendirilen bu hapların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Adet geciktici ilaç kullanımına karar vermeden önce yan etkilerine dair bilgilendirme yaptığımız yazımızı okumanızda fayda var.

  Adet geciktirici ilaçların riskleri nelerdir?

  Adet geciktirici ilaçların yan etkisi var mıdır?

  Hormon içerikli her ilaç gibi adet geciktirici ilaçların da içerdiği progesteron (gestagen) hormonundan dolayı bir takım yan etkilerle karşılaşılabilir. Ancak yan etkiler adet geciktici ilacı kullanan her kadında olacak diye de bir kural yoktur. Adet ertelemek için kullanılan ilaçların görülebilen yan etkileri ise şunlardır;

  Bunların haricinde görülen bir yan etki bulunmamaktadır. Adet geciktici ilaçları kullanmakta zarar yoktur ancak her ne olursa olsun doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Sonuçta bu ilaç hormon içerikli bir ilaçtır. Adet geciktirmek ilaçlarını özellikle; damar tıkanıklığı, meme kanseri ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlar, aşırı kilolu kadınlar, sigara alışkanlığı olanlar ve hamilelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullananlar bu ilacı kullanmamalıdır. Ayrıca bu ilaçların fazla alımı da zararlı olabilir. Yılda bir ya da iki kere kullanmak yeterlidir.

  Adet dönemini ilaç desteği ile erteleyerek yaz tatilinde havuzun keyfini doyasıya çıkarabilir ya da balayınızı endişesiz bir şekilde geçirebilirsiniz. Ancak adet fizyolojik bir olaydır ve adet geciktirici ilaçlar da hormon içeriklidir. Fizyolojik olarak her ay gerçekleşen adet döngüsüne hormon ilaçları ile etki ederek bu süreci ertelemek; kişinin isteğine ancak doktorun da nihai kararına bağlı olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.serkanoral.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap