Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adet dönemine yakın cinsel ilişkide kanama

  1 ziyaretçi

  adet dönemine yakın cinsel ilişkide kanama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cinsel İlişki Sonrasında Meydana Gelen Kanamanın Nedenleri

  Cinsel İlişki Sonrasında Meydana Gelen Kanamanın Nedenleri

  Eğer ilk cinsel ilişkiniz değilse cinsel ilişki sonrasında kanama olması beklenmez. İlk cinsel deneyimde vajinaya giriş ile birlikte kızlık zarında yırtılma ile sonraki birkaç gün de devam edebilecek az bir miktar kanama görülmesi normaldir.

  Ama ilk cinsel ilişkinin üzerinden çokca zaman geçmiş ve ilişki sonrasında kanama fark ettiyseniz mutlaka bir jinekoloğa muayene olmanız gerekmektedir. Çoğu kez çok önemli bir sorun saptanmayabilir; ama bazen de çok önemli bir sorunun ilk belirtisi de olabilir. Bu yüzden miktarı ne olursa ilişki sonrası kanama mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmayı gerektiren bir durumdur.

  Doktorunuz sizi muayene ettiğinde gerekli tetkikleri de istedikten sonra herhangi bir tedavi önermeyebileceği gibi, ilaç tedavisi ve hatta cerrahi tedaviler de önerebilir.

  İlişki sonrası kanamaya neden olabilecek 8 etken ve tedavileri şu şekildedir;

  Adet Kanaması

  Bazen adet kanamasının beklenenden daha erken başlaması durumunda ya da adetin ne zaman geleceğinin takip edilmediği durumlarda ilişki sonrası bir kanama başladığında kadının olası adet dönemi olup olmayacağını hesaplaması faydalı olacaktır.

  Tedavisi: Bir tedavi gerekmemektedir.

  Vajinal Kuruluk ve Atrofi

  Bu durum genelde menopoza bağlı östrojen eksikliğinde bazen de uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımında ya da doğumdan sonra emzirme döneminde görülebilir. Vajende cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlayacak salgının yetersiz salınması penisin vajinaya girişinde tahrişe neden olmasına, bu da kanamaya yol açacaktır.

  Tedavisi: Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı jeller kullanılmalı, vajinal mukoza dokusunun kuvvetlenip nemliliğinin sağlanması içinse lokal östrojen veya hyaluronik asit tedavileri önerilebilmektedir.

  Servisit

  Rahim ağzının (serviks) enfeksiyonu ve inflamasyonu ilişki sonrasında temas kanamasına neden olabilmektedir. Servisit nedenleri,

  Tedavisi: Etken mikroorganizmanın uygun bir antibiyotikle tedavi edilmesi ve / veya vajen florasının sağlıklı bakterilerle yenilenmesi

  Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

  Servikal Ektropion

  Servikal kanalın içini döşeyen yumuşak glandüler dokunun kanal dışından serviksin dış yüzüne genişlemesi ile oluşan bir durumdur. Aslında bir çok kadında hiç belirti vermeden ya da akıntılardan bir miktar artış yapacak şekilde bulunabilir.

  Tedavisi: İlişki sonrası kanamaya ve durmayan kanlı akıntılara yol açan ektropion, halk arasında yara yakılması da denilen bu dokunun koter veya dondurma yöntemi ile yok edilmesi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Muayene koşullarında yapılan bu tedavi hastanın günlük hayatında da herhangi bir kısıtlamaya yol açmaz.

  Servikal Polipler

  Servikal kanal veya dış yüzeyinden kaynaklanan hormonal değişiklik veya kronik inflamasyona bağlı gelişen üzüm tanesi görünümlü doku fazlalığıdır.

  Tedavisi: Servikal poliplerin çoğunluğu iyi huyludur ve şikayet yaratmıyorsa tedaviye gerek yoktur; ama kanama yapıyorsa çıkarılması uygun bir tedavi olacaktır. Çıkarılan polipin mutlaka patolojik incelemeye gönderilmesi de şarttır.

  Rahim Sarkması

  Rahim ve rahim ağzının vajenin çıkışına doğru yer değiştirmesi serviksin dış ortamla temasına, bu da inflamasyona ve kanamaya neden olmaktadır.

  Tedavisi: Hafif vakalarda Kegel egzersizi ve kilo verdirme gibi önlemler; ileri vakalarda uygun cerrahi tedaviler önerilmektedir.

  Servikal Lezyonlar

  Servikste bulunan doku farklılıkları iyi huylu bile olsa zaman içinde kanamaya neden olabilmektedir.

  Tedavisi: Bu lezyonların ileri düzey incelenmesi için doktorunuz kolposkopi gibi tekniklere başvurabilir. Prekanseröz olmadığı anlaşıldıktan sonra dondurma ya da yakma tedavisi uygulanabilmektedir.

  Serviks Kanseri

  Serviks kanseri sinsi seyirli bir hastalıktır ve bazen ilişki sonrası kanama ya da kanlı akıntıya neden olmadan önce hiçbir şikayete neden olmayabilir. Serviks kanseri olan hastaların %11’i ilişki sonrası kanama tecrübe etmektedirler.

  Tedavisi: Prekanseröz aşamada yakalandığında basit bir günübirlik cerrahi ile hasta dokunun vücuttan uzaklaştırılması yeterli olabilirken, kanser aşamasında radikal cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi ihtiyacı doğmaktadır.

  Blog Yazıları

  Yazı kaynağı : www.drasliyuceturk.com

  İlişki Sonrası Kanama Neden Olur

  İlişki Sonrası Kanama Sebepleri Nelerdir?

  Cinsel birleşmenin ardından meydana gelen kanama farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

  Cinsel ilişki sonrası kanama nedenleri şunlardır:

  - Yetersiz ön sevişme veya yağlama,

  - Oral kontraseptif kullanan kadınlarda rahim zarının yaralanması,

  - Servikal polipler,

  - Rahim kanseri (Endometrial kanser),

  - Genital uçuk veya sifiliz gibi enfeksiyon kaynaklı genital yaralar,

  - Regl,

  - Vajinal kuruluk.

  Yazı kaynağı : www.ok.com.tr

  Cinsel İlişki Esnasında Veya Sonrasında Kanama Ve Lekelenme

  Cinsel İlişki Esnasında Veya Sonrasında Kanama Ve Lekelenme

  Kanama Sebepleri Nelerdir?

  Kanama sadece ilişki esnasında değil ilişki sonrasında da görülebilir. Bunun nedeni ise çoğunlukla rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. İlaç yardımı ile tedavi edilmez ise, rahim içine kadar ilerleyip, kısırlığa kadar yol açabilen iltihaplanmalara neden olur. Kadının genel anlamdaki temizliğinin yanında özellikle vajinal temizliğe de önem vermesi gerekmektedir.

  Gebelik döneminde cinsel ilişki kanama yapacağından sakınmalı olur. Hamile bir kadının gebelik dönemindeki kanamaları risk teşkil edeceğinden ihmal etmeden doktora müracaat edilmelidir.

  Hamile bir kadında görülen kanama durumu, östrojen hormonunun azalması ile ilgili olarak da gerçekleşebileceğinden yine doktora müracaat edilmelidir. Gerekli testlerin yapılması sonucunda test sonuçlarına göre östrojen tedavisi önerilebilir ve mutlaka bu tedavi yapılmalı, ihmal edilmemelidir.

  Östrojen Hormon Nedir? Eksikliği Ve Fazlalığı Nelere Yol Açar?

  Kadınların düzenli adet görmesi ve diğer kadınsal döngülerini sağlayan hormonlardır. Yetişkinlik ve üreme dönemlerinde daha da artmaktadır. Yumurtalıklar tarafından salgılanır. Östrojen hormonu bilinenin aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunan ve salgılanan bir hormondur. Ergenlik dönemine giren kızların boylarının uzaması vücudun biraz daha yağlanması gibi değişim bu hormon sayesinde gerçekleşir.

  Östrojen Eksikliği Ve Fazlalığı Nelere Yol Açar?

  Östrojen hormonunun eksikliği erken menopoz riskini gündeme getirir. Cilt kırışıklığı, saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaştırır.
  Östrojen hormonunun fazlası da zararlıdır. Östrojen hormonunun fazlasının kanser hücrelerini tetiklediği ve düzensiz adet dönemleri olarak sinyal verdiği de kanıtlanmıştır. Östrojen fazlalığı ayrıca fazla kilolara ve vücudun yağlanmasına da neden olmaktadır. Ödem görülür, safra kesesi taşı ve yüksek tansiyon fazla östrojenin belirtilerinin başında gelmektedir.

  Rahim yaraları, rahim kuruluğu ve rahim yırtılmasında cinsel ilişki sonrasında kanama yapabilir. Böyle durumlarda ilaç tedavisi şarttır. Tedaviyi ötelemek daha ciddi sorunlara neden olacağından geciktirmeden tedavi olunmalıdır.

  Pap Smeas testi ne için yapılmalıdır?

  Cinsel ilişki sonrasında görülen kanama en riskli ve tehlikeli olan kanama şeklidir. Çünkü bu tür kanamalar rahim kanseri teşhisinin habercisidir. Bu nedenle hafife alınmamalı ve doktorunuza müracaat ederek “PAP SMEAS” testi yapılması gerektiğinden bu testi yaptırmalısınız.

  Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında görülen kanamalar ciddi rahatsızlıklara neden olacağından düzenli olarak jinekolojik muayeneler olunması gerekmektedir. Kadın hastalıkları uzmanları herhangi bir rahatsızlık baş göstermese de kadınların her yıl en az bir kere kadın doğum uzmanına görünmesi gerektiği, jinekolog muayeneden geçmesi gerektiğini önermektedir.
  Kadın sağlığı, ergenlik döneminde yeni adet olmaya başlayan ve genç kızlığa adım atmakla başlayan bir dönemden, hamilelik, doğum, lohusalık, menopoz dönemleri olarak devam eden bir süreçte ciddi bir temizlik önemsenmeli, sık doktor kontrolü ve adet (regl) dönemlerinin düzenli olup olmadığının takibi için takvim takip çizelgesi tutmak gerekmektedir.

  Sağlıklı kadın sağlıklı çocuk doğurur ve hem anne hem de babanın genlerini taşıyacak olan bebekte babanın da temiz, sağlıklı olması çok önemlidir. Kadın hastalıkları bazen erkekten gelen bulaşıcı hastalıklardan da geçebilmektedir. Mantar hastalığı ve kızarıklıklar ile kaşıntı en sık rastlanan ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır.

  İlişkiden Sonra Lekelenme

  İlişkiden sonra bazen kadınlar lekelenme yaşadıklarını söyleyebilir. Net olarak nedenini anlamak için tetkik yapmak daha doğru bir yol olsa da genel anlamda olasılıkları değerlendirmek de mümkündür. Mantar oluşumu kadının hem ilişki sırasında canının yanmasına hem de kanamaya neden olan bir durumdur. Bunun yakında zorlama olması da aynı şekilde kanamanın olmasına neden olabilecek ihtimaller arasında bulunur.

  İltihaplanma olması halinde de mantarda olduğu gibi kadının ilişkide canının yanması ve buna bağlı şekilde kanama meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Doktorunuzla görüşerek gereken muayenelerin yapılması ve nedenine bağlı şekilde tedavi edilmesi gerekir. Uzman bir kadın doğrum hekimi ile görüşülmesi kesin nedenin bulunmasında önemlidir.

  İlişkiden Sonra Kanama Olursa Hamile Kalınır Mı?

  İlişki sırasında kanama olmasının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında ilişki sırasında zorlama olması ilk sıralarda yer alır. Buna ek olarak kadının mantar, sistit veya buna benzer iltihaplanma tarzında rahatsızlıklarının olması da bunu tetikleyebilir. Nedeni ne olursa olsun kadının ilişki sonrasında lekelenme veya kanama görmesi adet olmadığı sürece hamilelikle kolay şekilde ilişkilendirilmez.

  Adet gününüz geçtikten sonra görülmesi durumunda yerleşme kanaması olabilirken diğer durumlarda bağımsız şekilde değerlendirilmelidir. Adet olmasına rağmen gebelik geçiren ender azınlıktan olunması halinde de hamilelikten şüphe duyulması gerekebilir. Bunların dışında zamanına bakarak hamilelik ilişkisi kurulmasının dışında gebelikle alakalı bir belirti olması ihtimali düşüktür.

  İlişkiden Sonra Kanama Hamilelik Belirtisi

  Hamilelik belirtileri arasında erken dönemde bile ilişkiden sonra görülen kanama sayılmaz. Ama hamile kadınların yarısından fazlasında görülen yerleşme kanaması vardır. Bu fetüsün annenin uterusuna tutunması sırasında kılcal damarlara denk gelmesi ile birlikte yaşanan bir kanamadır. Yerleşme kanaması kısa ve daha çok kahverengi şekilde görülür.

  Bunun olması için de annenin adet döneminin üzerinden geçmiş olması bebeğin yaklaşık 5. haftadan sonraki bir dönemde olması gerekir. Bunun dışında ilişkiden sonra yaşanan kanamanın genel anlamda ilişkide zorlanma veya vajinal bir rahatsızlıkla daha çok alakası olur. Net şekilde sebebini öğrenmek için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek daha doğru bir yoldur.

  İlgili Konular:

  Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

  İlişki Sonrasında Kasıktaki Ağrı Neden Olur?

  Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

  Yazı kaynağı : hamilelik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap