Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adalet mülkün temelidir sözünden ne anlıyorsunuz düşüncelerinizi defterinize yazınız

  1 ziyaretçi

  adalet mülkün temelidir sözünden ne anlıyorsunuz düşüncelerinizi defterinize yazınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adalet Mülkün Temelidir Ne Demek? Söz Kime Aittir Ve Açıklaması Nedir?

  Adalet Mülkün Temelidir Ne Demek? Söz Kime Aittir Ve Açıklaması Nedir?

  Adalet mülkün temelidir sözü Türkiye'nin Adliye binalarında bulunan ve adaletin önemini vurgulayan çok manalı bir cümledir.

  Adalet Mülkün Temelidir Ne Demektir?

  Adalet mülkün temelidir sözü ülkemizin her yerindeki adliye binalarında ve duruşma salonlarında asılıdır. Cümle çok kısa ve anlaşılır gibi dursa da esasında yanlış bilinmektedir. Bunun sebebi de cümle içerisindeki "mülk" kelimesinin gayrimenkul ya da taşınmaz biçiminde anlaşılmasındandır. Halbuki buradaki "mülk" kelimesi Arapça bir kelimedir ve "devlet, ülke, iktidar, düzen, egemenlik, saltanat" anlamlarına gelir. Yani bu cümlenin anlamı tama olarak şöyledir: "Adalet devletin (egemenliğin) temelidir."

  Söz Kime Aittir Ve Açıklaması Nedir?

  Adalet mülkün temelidir sözünün Atatürk'e ait olduğu düşünülür fakat bu söz Hz. Ömer'e aittir. Adalet mülkün temelidir sözü ile anlatılmak istenen bir devletin veya düzenin esası adalettir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Adalet mülkün temelidir. sözünden ne anlıyorsunuz, Adalet mülkün temelidir sözünü açıklar mısınız mülk tam olarak ne ifade ediyor?

  Adalet mülkün temelidir. sözünden ne anlıyorsunuz, Adalet mülkün temelidir sözünü açıklar mısınız mülk tam olarak ne ifade ediyor?

  Soru : Adalet mülkün temelidir. sözünden ne anlıyorsunuz

  Cevap : Bu söz toplum ve insan hayatı için en önemli değerin adalet olduğunu göstermektedir. Mülk kelimesine, insan hayatını, malını, güvenliğini, sosyal hayatı gibi şeyleri katabiliriz.

  Toplumda fertler arasında adil bir denge kuramamış toplumlarda, kargaşa, anarşi, kaba kuvvet, güvensizlik, mutsuzluk hakimdir. Piyasalar çalışmaz iş hayatı olmaz. Toplum temelinden sarsılmış olur. Toplumda düzeni ve huzuru sağlayan mekanizma adalettir. Adalete sahip çıkmak gerekir.

  Mülkden maksadın, her tür idari sistemlerin ayakta durmalarının tek şartının adaletle, yani kulların hak ve hukukunu muhafaza etmekle mümkün olabileceği çok beliğ bir şekilde ifade edilmektedir.

  Allah'a karşı sorumluluklarımız neler

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  adalet mülkün temelidir sözünden ne anlıyorsunuz - Eodev.com

  adalet mülkün temelidir sözünden ne anlıyorsunuz - Eodev.com

  Cevap:

  kardeşim adalet mülkün temelidir sözü hz. Ömer tarafından söylenmiştir burada mülk devlettir. şimdi devleti bir bina olarak adaletide bu binanın temeli olarak düşünelim eğer bu binanın temeli olmazsa ne olur bina yıkılır. yani aalet olmazsa devlett yıkılır

  Açıklama:

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap