Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  adac testini geçen oto koltukları 2022

  1 ziyaretçi

  adac testini geçen oto koltukları 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adac Testli 2022'nin En İyi 15 Isofix Bebek Oto Koltuğu

  Adac Testli 2022'nin En İyi 15 Isofix Bebek Oto Koltuğu

  İsofix; başta bebekler olmak üzere çocukların da otomobil koltuklarına güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlamaktadır. Birçok anne baba, bebek koltuğu ararken adac testini geçen isofix bebek koltuklarını tercih etmektedir. Bu konuda en çok merak edilen konuların başında ADAC testini geçen bebek koltukları ve modelleri gelmektedir. Peki ya en iyi bebek araba koltuğu hangisi?

  İçeriğimizdeki modeller yaş, özellik ve kilogramlara göre şu başlıklarda listelenmiştir;

  15 En İyi Bebek Oto Koltuğu Tavsiyesi 2022

  En iyi bebek oto koltuğu arayışında olan anne ve babalar, ''Hangi oto koltuğunu almalıyım?'' sorusunu sormaktadır. Adac testi olmamasına rağmen başka firmalarca test edilmiş güvenli oto koltuk modelleri de mevcuttur. Bu yüzden güvenli oto koltuğu arayışında önceliğiniz Isofix özellikli olmasıdır.

  İşte en iyi bebek oto koltuk modelleri:

  1. Brevi Eddie Isofix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  1-2-3 grubunda kullanılabilen ve E Bebek kalitesini gözler önüne süren Brevi Eddie, en iyi oto koltuk içeriğimizde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. 7 farklı pozisyona ayarlanabilir başlığı sayesinde konfordan ödün vermeyen ürün, koltuk arkasındaki hava sirkülasyonu sayesinde çocuğun bunalmasını engelliyor. Koltuk, her iki tarafında bulunan SPS modülüyle yandan gelebilecek bütün darbelerin önüne geçiyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Brevi eddie isofix yorumlarına baktım ve ürünü satın aldım. 9-36 kg arası oto koltuğu arıyorsanız hiç düşünmeyin. Rahat, şık ve kullanışlı. Tavsiye ediyorum. Musa Y*****

  👤 Birden fazla oto koltuğu denedim, kızım hiç bu kadar rahat etmemişti, önceden oturmak istemezdi, şu an inmek istemiyor. Tavsiye ederim. F**** B*****

  2. Chicco Seat 4 Fix Air

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Bebek bakım ürünlerinde kalitesini kanıtlamayı başarmış olan Chicco, Seat 4 Fix Air modeliyle en çok tercih edilen oto koltuklardan biri haline geliyor. Profesyonel mühendisler tarafından tasarlanan koltuk, bebeğinizin rahatı ve güvenliği için elinden geleni yapıyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Çok severek yıllardır kullanıyoruz. Oldukça güzel ve güvenli bir oto koltuğu. Bundan önce birçok koltuk kullandık, en iyi oto koltuğu bu diyebilirim. S**** G*****

  👤 Malzeme kalitesi çok iyi, fiyatı yüksek diyen arkadaşlara bebeğinin oturacağını hatırlatmak isterim. Tavsiye ediyoruz. L**** B*****

  3. Joie Every Stage Isofix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Listemizin en çok satanları arasında bulunan Joie Every Stage, doğumdan 18 kg olana kadar arkası dönük 9 kg'dan 36 kg'a kadar önü dönük bir şekilde kullanılabiliyor. Isofix özelliği ile çocuğun güvenliğini elden bırakmayan koltuk, 6 kademe yatış pozisyonuyla ultra konfor sağlıyor. Son derece konforlu ve güvenilir joie every stage fx adac testini geçen kaliteli bir model olarak karşımıza çıkıyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Rengi gerçekten çok güzel. Yatış pozisyonu gayet yeterli, kumaşı sökülüp takılabiliyor. Yumuşaklığı yeterli. Fiyatına çok güzel ve kullanışlı. C***** A****

  👤 Süper ötesi ürün. Zaten E Bebek kalitesi. 8 aylık kızım çok memnun kaldı ki uyumasından ve hareketlerinden belli ediyor kendini. Tayfur S******

  4. Newton Isofix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  En iyi isofix özellikli oto koltuk modellerinden biri olan Newton marka bu ürün 9-36 kgarası çocuklar için uygun olup 4 kademeli yatış pozisyonu sunmaktadır. Emniyet kemeri sayesinde araç ile bağlantı kuran Newton isofix oto koltuk üzerindeki koruyucu kemer pedleri sayesinde güvenli bir kullanım sağlıyor. Kemer kılavuzu, 5 noktalı kemer sistemi ve ekstra baş desteği özelliklerine sahip olan bu ürün sadece 11 kilogram ağırlığındadır. Bebek oto koltuğu tavsiye listemizde kendi grubunda ilk sırada yer almaktadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Gayet kullanışlı ve hafif bir ürün kolayca bağlanıp çıkarılabiliyor ayrıca oldukça yumuşak ve küçük çocuklar için uygun. Aylin A.

  👤 Kemer sistemi çok iyi uzayıp küçülebiliyor bu sayede uzun yıllar boyunca çocuğumu bu koltukta oturtabilirim daha büyüğünü almama gerek kalmayacak. Canan B.

  5. Kraft Techno Fix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Bebek arabası ve bebek oto koltuğu alanında uzman bir marka olan Kraf’ın en yeni ürünlerinden biri olan Techno Fix Isofix oto koltuk kiloya ve boyuta göre farklı kemer uzunluğu sunabiliyor. Kemer üzerindeki koruyucu pedler sayesinde güvenli bir kullanım sunana bu ürün aynı zamanda silinebilir kumaş tasarımı ile kolayca temizlenebiliyor. 5 noktalı kemer tipi ve 4 kademeli yatış pozisyonu özelliklerine sahip olan bu ürün sadece 10,5 kilogram ağırlığındadır. Oto koltuğu önerileri listemizde 9-36 kg grubunda ikinci sırada yer almaktadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Fiyat olarak en uygun olanı (siyah) burada buldum, 3 gün içinde de geldi. isofixli, kaliteli gönül rahatlığı ile satın alınabilir. Satıcıya ve uygulamaya teşekkür ederim. Uğur E.

  👤 İndirimdeyken almıştım. Kızım arabada uyudu inanamıyorum. Yeni kullanmaya başladım fakat kullandığım kadarıyla şunu söyleyebilirim kaliteli bir ürün. Emine A.

  6. Ferrari I-Max

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Isofix özellikli oto koltuk modellerinden biri olan Ferrari marka I Max Nero şık tasarımı ve yıkanabilir yapısıyla dikkat çekiyor. 9-36 kg oto koltuğu tavsiye listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Baş desteği ve kemer üzerindeki pedleri sayesinde güvenilir bir kullanım sunan bu ürün 2 kademeli yatış pozisyonu sağlıyor. 5 noktalı kemeri sayesinde uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz Ferrari I Max rakiplerine göre uygun bir fiyatla satılıyor. Adac testini geçen oto koltukları arasındadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Ürün güzel oğlum severek kullanıyor tek eksi yanı kilitleme yeri çok dar bazen zorlanıyoruz kilidini kapatırken Merve Ö.

  👤 Yatış pozisyonun az olması büyük sorun ancak kısa süreli yolculuklar için önem teşkil etmiyor bu sebeple rahatça tavsiye edebilir ayrıca oldukça rahat Nalan A.

  7. Besafe İzi Comfort X3

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  8 kademeli baş desteği ile öne çıkan İzi Comfort X3 Isofix oto koltuk üstün tasarımı ve destek ayağı sayesinde anneler tarafından en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Makinede yıkanabilir üst örtüsü ile kolay temizlik sunan bu ürün koruyucu pedleri sayesinde güvenli kullanımda sunuyor. 5 noktalı kemeri ile erken büyüyen çocuklar için kullanışlı hale gelen ürün 4 kademeli yatış moduna sahiptir. Besafe, adac testini geçen oto koltukları 2020'de annelerin en sık tercih ettiği modeller arasında yer alıyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Mükemmel bir ürün, yüksek koltuk bazası sayesinde bebeğim içinde iken rahatlıkla dışarıyı izleyebiliyor, özellikleri internette anlatıldığı gibi özellikleri ile başarılı bir oto koltuğu insana güven veriyor ve kalitesi sağlamlığı ve ve güvenirliliği belli oluyor, muhteşem bir ürün Hakan B.

  👤 oto koltuklarından yürümeye başlayan çocuklar için olanlar ı daha çok kullandığımız için bizim çocuklar büyüdü çünkü , yan darbe korumalı , extra baş destekli emniyet kemerli şahane bir oto koltuğu modelidir. Tavsiye ederim.. Naime İ.

  8. Britax-Römer Baby Safe I-Size Bundle

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Hem araç içi hem de günlük olarak kullanabileceğiniz ana kucağı tipi bu ürün sadece 4.8 kilogram ağırlığındadır. Çoklu yatış desteği olmayan bu ürün yeni doğanlar için tasarlanmış olup yumuşak iç gövdeye sahiptir. Baş destekleyici yastığı ve koruyucu pedleri sayesinde savrulmaları önleyen isofix özellikli ana kucağı yıkanabilir kılıfı ile kolay temizlik imkanı sunuyor. Adac testini geçen ana kucakları arasındadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Çok kullanışlı bir ürün şöyleki bebek arabası da aynı marka ve uyumlu yani hem arabada hem elde hem de bebek arabasında kullanabiliyorum. Ceylan A.

  👤 Hafif ve kolay temizleniyor kılıfı söküp makineye atıyorum bebekler için gayet ideal sonuçta sürekli kusmalar ve salyalar bu sebeple tavsiye ederim. Merve Ö.

  9. Maxi Cosi Cabriofix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  En hafif ana kucağı modellerinden biri olan Maxi Cosi Cabriofix açılır kapanır tentesi ile fark yaratıyor. İsofix özellikli ürün 2 kademeli baş desteği de sunuyor. Yeni doğanlar için son derece önemli olan kafa desteği ekstra yastıklar ve yan darbe önleyiciler sayesinde sağlanıyor. 0-15 ay aralığındaki çocuklar için uygun olan bu ürün çıkarılabilir kılıfı sayesinde kolayca temizlenebiliyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Bize de orjinal kutusunda gelmedi ama mikroçizikler dışında sorun olmadığı için üzerinde durmadım , Ancak üründe mevcut olan ömür boyu garanti kaydı bir türlü yapılamıyor. (Türkiye distribrütörlerine ulaştım ancak onlar da yapamadı ve sonrasında dönüş te sağlamadılar). Kullanımı rahat ve kaliteli bir yapısı var. Abdullah K.

  10. Chicco AroundU I-Size

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Adac onaylı Isofix oto koltuk modellerinden biri olan Chicco Around özel tasarımı sayesinde bebekler, yürümeye yeni başlayanlar ve çocuklar için ayarlanabilir kemerlere sahiptir. 360 derece dönebilen bu koltuk sürüş pozisyonuna göre yerleştirilebilir ve kolayca sökülüp takılabilir. Çoklu yatış desteği ve ekstra baş desteği sunan bu oto koltuk modeli boyuta göre kemer yükseklik ayarı sunuyor. Bebek oto koltuğu adac test sonuçları doğrultusunda bu ürün kesinlikle son derece kaliteli ve güvenilir.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Yeterince yatmadigi icin kesinlikle yenidoganlara uygun oldugunu dusunmuyorum kucuk bebeklerin uyumasi icin cok rahat degil. ayrica cok kaliteli oldugunu dusunmuyorum aynasi ve yan korumasi kirildi nasil oldugunu bile fark etmeden bir yil bile olmadi alali. ancak donebilme ozelligini cok seviyorum buyuk rahatlik huysuzlaninca ceviriyorum kizomi yediriyorum vs. ayrica ayna ozelligi de cok kullanisliydi kizim koltugunu seviyor. Sinem G.

  👤 En büyük avantajı 360 derece dönmesi, güvenlikli ve sağlam olması. dezavantajı ürün çok ağır çıkar tak yapması zor. Ben beğendim. Oya Y.

  11. Roomeye Explore

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Doğumdan 4 yaşına kadar her çocuğun kullanabilmesi için özel tasarlanan bu isofix koltuk 360 derece dönebilir yapıda olup sabitleme desteği sayesinde kolayca araca bağlanabiliyor. 8 farklı kademede ayarlanabilir kafa desteği sunan Roomeye Explore boya ve kiloya göre ayarlanabilen 5 noktalı emniyet kemerine sahiptir. Adac onaylı oto koltukları arasındadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 360 derece dönebilir olması gerçekten muhteşem ayrıca iç pedleri oldukça yumuşak ve koruma sağlıyor yani uyuyan çocuklar koltuk içerisinde savrulmuyor. Meryem E.

  👤 Koltuğu ters çeviriyorsun ufak çocuklar için uygun oluyor düz durunca daha büyükleri için uygun oluyor yani bir kere alıyorsunuz 4-5 yaşına kadar rahatça kullanıyorsunuz. Ecem K.

  12. Ferrari Cosmo

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  En güvenilir tasarıma sahip Isofic oto koltuk modellerinden biri olan Ferrari Cosmo Isofix 3 kademeli yükseklik ayarı ve 6 kademeli baş desteği ayarı ile kolay kullanım sağlıyor. 5 noktalı ayarlanabilir kemeri sayesinde uzun yıllar kullanım sunan ürün yıkanabilir kumaşı sayesinde kolay temizlikte sunuyor. Adaclı oto koltuğu listesinde yer almaktadır.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Birçok fonksiyonu var bu aletin ancak rahat kullanım sunuyor. Oğlum bu koltuk üzerinde çok rahat ediyor baş desteği de var sanırım çok güzel uyuyor bence güzel bir ürün Asuman A.

  👤 Isofix uyumlu koltuk ararken denk geldi bu ürün bence çok iyi yüksekliği bile ayarlanabiliyor ki yolculuk sırasında çocuklar bazen yolu izlemek istiyor bu sayede daha askin kalıyorlar gerçekten muazzam Kerime E.

  13. KRAFT Bubble Fix

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  15 – 36 kilo aralığındaki çocuklar için uygun olarak tasarlanan bu ürün farklı yatış pozisyonlarına ve yükseklik ayarına sahiptir. Yan kolçakları sayesinde çocuğunuz rahat etmesini sağlayan ürün yan kolçağındaki bardaklık sayesinde içeceklerin dökülme olasılığını da azaltıyor. Bu özellikleriyle 15 36 kg oto koltuğu tavsiye listemize girmeyi başarıyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 ürün kullanım kolaylığı takıp çıkarma olarak çok rahat. oturma yeri oldukça ince ve flat olduğu için çocuk ve tavan arasında baya mesafe oluyor. baş yanları oldukça sağlam ve tok. arabada uyuyakalan çocuklar için en az 1 saat konfor sağlar. hafif yatar olması uykuda başının öne düşmesini önlüyor. suluk tak çıkar özellikte kullanışlı ama geçtiği yer her an kırılıacakmış gibi ince bir çubuk tutuyor. ama zaten güvenlik ve gerekli belgeleri sağlaması açısından doğru markalardan biri ve ekonomik. Alim K.

  👤 Çok kullanışlı ve biraz iri çocuklar için ideal, bu segmentte tercih edilebilir bir ürün. Biz 2 aydır kullanıyoruz memnunuz. Özlem Ç.

  14. Peg Perego Viaggio Flex

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  Katlanır tasarımı ile kolay kurulum ve taşıma imkanı sunan Peg Perego Flex oto koltuk 36 kiloya kadar büyük çocukların kullanımı için uygundur. 6.7 kilogramlık ağırlığa sahip olan bu ürün 7 kademeli baş desteği pozisyonuna sahiptir. Bu sayede çocukların rahat etmesini sağlayan oto koltuk aynı zamanda çoklu yatış desteği de sunuyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 Orjinal kutusunda güzel paketli olarak geldi. Ürün çok güzel ve kaliteli. Isofiks ve yatar yukseklik olarak ideal .Tavsiye ederim Canan A.

  👤 bulup bulabileceğiniz en iyi en ergonomik en kullanışlı oto koltuğudur sağlam uzun süre kullanılır katlanması super dusunulmuş doseme 1 sınıf rahat mukemmel genıslemesı kıs aylarında ınanılmaz kolaylık Ayşe O.

  15. Britax-Römer Kidfix II Xp Sict

  İsofixli Oto Koltuk Modelleri

  SICT yan darbe koruma teknolojisiyle çocuğunuz için tam koruma sağlayan Britax Römer Kidfix, yine ön darbelere karşı diğer oto koltuklarından %35 daha fazla hasar emerek kalkan görevi görüyor. Birçok kişi tarafından memnuniyetle tercih edilen britax römer 15-36 kg isofix testinden yüksek puan almasıyla adından söz ettiriyor.

  Kullanıcı Yorumları

  👤 6 yaşına girmek üzere olan kızım için aldım. 9-36 kg koltuğunun artık yetersiz geleceğini fark ederek, bu modele geçiş yaptık. Hem kısa hem de uzun süreli yolcuklara elverişli bir model tasarlanmış. Kademeli olarak katlama ayarı da mevcut, ancak güvenlik önerisi olarak dik pozisyonda kullanılması tavsiye ediliyor. E***** D******

  👤 Çok güvenli ve kullanışlı bir oto koltuğu, kesinlikle herkesin alması ve kullanması gerekiyor. Gerek güvenliği gerek rahatlığıyla vicdanen rahat seyahat ediyoruz. Ö***** L*****

  2022'nin en iyi bebek oto koltuğu hangisi?

  En iyi bebek oto koltuğu tavsiyelerine gelecek olursak; Baby2Go, Kaft, Maxi-Cosi, Britax Römer, Chicco, Besafe, Brevi, Joie, Newton ve Ferrari ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC, TCS ve Autobild testlerinden geçen Air Protect ve EPS sistemli ebeveynlerin tercihi en kaliteli isofix araba koltuk markaları olarak biliniyor.  

  Bebek koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?

  Bebek koltukları belli standartlara göre ayarlanmaktadır. Bu standartlar ECE R 44 ve I-size olarak karşımıza çıkmaktadır. Listemiz ece r44/04 testini geçen oto koltuğu modellerine sahipken artık bebek koltuğu seçilirken dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik. 

  Bebek koltuğu standartları nedir?

  Bebek koltuğu seçerken, bebeğinizi kilosunu ve ebatlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü; bebeğin ebatlarına göre en uygun koltuk alınmalıdır. Genel olarak 5 oto koltuğu yer almaktadır. Bebek oto koltukları kendi içerisinde;

  Bebek oto koltuğu yönü ne tarafa bakmalıdır?

  Bebek Koltuğu yönü standartlara göre değişmektedir. Genellikle 9-18 kg aralığına kadar bebek koltuğu seyahat yönünün tersine göre yerleştirilmelidir. Bu kriterin dışında kilosu ve boyu büyük olan bebek koltukları ise seyahat yönüne doğru yerleştirilmelidir.

  Bebek koltukları kaç kemerli olmalıdır?

  İsofix bebek koltuklarının kemeri 3 noktalı ve 5 noktalı olarak değişmektedir. Grup 0, Grup 0+ ve Grup 1 oto koltuklarında 5 noktalı emniyet kemeri gerekmektedir. Grup 2 ve Grup 3 bebek koltuklarında ise 3 noktalı kemer kullanılmaktadır. İsofix bebek koltuklarının bağlanması da bağlanış şekillerine göre değişmektedir. Bunlar;

  1. İsofix Bağlama
  2. Top Tether ile Bağlama
  3. Emniyet Kemeri ile Bağlama
  4. Baza ile Bağlama

  Bebek oto koltukları hangi test kuruluşlarından geçmelidir?

  Bebek koltuklarının güvenilir olduğunu anlamak için bazı testlerden geçmiş olması gerekmektedir. Bu testlerden en önemlisi ADAC güvenlik testinden geçen isofix bebek koltuklarıdır. Bunun yanı sıra Stiftung Warentest, ÖAMTC, TCS, Plus Test ve Autobild güvenlik testleri yer almaktadır. Seçilecek olan İsofix bebek koltuklarının en iyi ve iyi başarılını elde etmesi gerekmektedir.

  Bebek oto koltukları yan darbelere karşı dayanıklı mı?

  Gelişe teknoloji ile beraber bebek koltuklarının yeni özellikleri de ortaya çıkmaktadır. Bu özelliklerden bir tanesi de bebek koltuklarının yan darbelere karşı kullandığı sistemdir. İsofix ve I-size gibi oturmuş bir sistem değildir. Her markanın kendine öz yan darbelere karşı güvenlik sistemi yer almaktadır.

  Bebek oto koltukları kaç yatış pozisyonu içermelidir?

  Bebek koltuklarının temel olarak 3 yatış pozisyonu bulunmaktadır. Bunlar; dik oturma pozisyonu, dinlenme pozisyonu ve uyku pozisyonlarıdır. Bazı bebek koltukları ise 5-6 pozisyona uyumlu haldedir.

  Bebek oto koltukları kumaşı nasıl olmalıdır?

  Bebek koltuklarının kumaşı kesinlikle yıkanabilir olmalıdır. Burada önemli olan, yıkanabilir oto koltuk kumaşının kolayca çıkarılıp geri takılmasıdır.

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  ADAC testlerine göre, En İyi Bebek Oto Koltukları

  2022'nin En İyi Bebek Araba Koltukları Adac Testli

  2022'nin En İyi Bebek Araba Koltukları Adac Testli

  2022'nin En İyi Bebek Araba Koltukları​

  Yazı kaynağı : www.kadinlarkulubu.com

  ADAC Testi Hakkında Herşey - Bebek Oto Koltuğu Seçimi

  Bebek ve Çocuk Oto Koltuğu Seçiminde ADAC’ın Önemi Nedir? 

  Adac çarpışma testi bebek oto koltuklarında güvenlik

  Her ebeveyn, bebekleri için ürün seçerken, en iyi, en güvenli ve en konforlu ürünü tercih etmek ister. Doğru ürünü seçmek bebeğin güvenliğini sağlayan ürünlerde daha da önem kazanır. Güvenlik ürünlerinin başında ise bebek ve çocuk oto koltukları gelir.

  Öncelikle otomobil kullanırken her zaman bir kazaya karışma riskinin olduğunu akılda tutmakta fayda var. Türkiye’de her yıl maalesef 500.000 trafik kazası oluyor. Bebeğiniz ile otomobil yolculuğu yaparken, araç içi güvenlik önlemlerini almanın doğru bebek çocuk koltuğunu seçmenin önemi ortadadır.

  Bebeğinizi doğru bir oto koltuğu ile seyahat etmesi çok önemlidir ve bir kaza anında önemli yaralanmaların ve hayati tehlikelilerin önüne geçebilir. Zira, normal araç koltukları, yetişkinlere göre dizayn edilmişlerdir. Araçlarda alınan tüm güvenlik önlemleri (emniyet kemeri, hava yastığı, vb.) yetişkin insanları koruyacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle, araçtaki mevcut güvenlik önlemleri bebeğinize yeterli korumayı sağlamaz.

  Ani fren veya kaza anında, bebeğin yerinden tehlikeli bir şekilde hareket etmesi ve sizin öngöremeyeceğiniz bir nedenle yaralanması oldukça yüksek bir olasılıktır. Nasıl ki emniyet kemeri ve hava yastığı biz yetişkinler için araçta gerekli güvenlik ortamını oluşturuyorsa, bebek oto koltukları da bebeğinizin güvenli seyahat etmesine katkı sağlamaktadır. Bu sebeple bebek oto koltuklarını doğumdan itibaren kullanmaya başlamanız büyük bir önem taşımaktadır.

  Adac güvenlik testinden geçmiş bebek koltukları

  Bu sebeple 2918 sayılı karayolları trafik yasası ile, boyları 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların otomobil ile yolculuğu esnasından bebek ve çocuk oto koltuğu kullanılması zorunludur.

  Dolayısı ile oto koltuğu seçimi yapmadan önce ADAC testi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. ADAC testi nedir, ADAC nasıl test yapar, ADAC test sonuçlarını nasıl değerlendirilir bunlarla ilgili konulara gelin hep birlikte göz atalım.

  ADAC Nedir?

  ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) Alman Otomobil Kurumunun kısaltılmış halidir. ADAC 1903 senesinde kurulmuş olup, 100 yılı aşan geçmişi ile günümüzde Avrupa’nın en büyük otomobil derneğidir. 2021 itibari ile aktif 22 milyon üyesi vardır.

  ADAC otomobilleri, otomobil ekipmanlarını ve aksesuarlarını başta güvenlik ve çarpışma testleri olarak bir dizi kriterde test eden Avrupa'daki en yetkili kuruluştur.ADAC, Türkiye’de daha çok bebek oto koltuğu ve otomobil çarpışma testleri ile tanınmaktadır.

  ADAC Testi Nedir?

  ADAC, bebek ve çocuk oto koltuklarının kaza anında ne derece güvenli olduğuna ortaya çıkartmak amacı ile çarpışma testleri düzenler ve sonuçları kamuoyu ile paylaşır. ADAC isminin saygınlığı, konu hakkındaki uzmanlığı ve tecrübesi sebebi ile bu çarpışma testlerinin sonuçları, bebek ve çocuklarına en güvenli koltuğu seçmek isteyen anne babalar tarafından marka ve model tercihlerinde belirleyici olmaktadır.

  ADAC bebek ve çocuk oto koltuk testleri, Avrupa yasal standardı olan ECE R44 / 03 ve ECE R44 / 04 standartlarının üzerinde çok daha katı ve sıkı kriterlere sahiptir.

  Adac testleri ECE R44 oto koltuğu standartlarına göre farkları

  ADAC testleri ile EEC R44 standardının arasındaki temel farklar

  Bu sebeplerle ülkemizde de ADAC test sonuçları, ebeveynlerin çocukları için en uygun oto koltuğunu ararken ilk baktıkları özelliklerden biri haline gelmiştir.

  Adac güvenlik ve çarpışma testi oto koltukları

  ADAC Testleri Nasıl Yapılır?

  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; ADAC test edeceği koltukları kendi seçer. ADAC piyasada popüler olan, farklı yerlerde satışa sunulan koltukları, aynı bir tüketici gibi herhangi bir perakende satış noktasından satın almaktadır.

  Dolayısı ile markanın, ADAC’a başvurup “Benim koltuğumu test edin.” demesi, ürün göndermesi ya da herhangi bir şekilde bu test için etkili olması mümkün değildir. İşin daha da ilginci üreticilerin, ADAC tarafından teste alınan modellerinin test sonuçları ile ilgili sonuçlara, sonuçlar kamuoyuna açıklanmadan önce kesinlikle erişilemez. Üreticiler de test sonuçlarını herhangi bir tüketici gibi yayınlandıktan sonra görmektedirler.

  ADAC’ın üretici ve markalar ile arasına bu anlamda mesafe koyması, tamamen objektif ve tarafsız kalmasını sağlamaktadır. Bu ADAC testlerinin saygınlığını ve referans kabul edilmesini sağlayan önemli sebeplerdendir.

  ADAC yılda yaklaşık 250 tane bebek oto koltuğu çarpışma testi yapmaktadırlar. Yaptığı bu testlerin sonuçlarını ise yılda iki kez kamuoyu ile paylaşmak üzere yayınlamaktadır.

  Bu testlerde oto koltukları; ön, arka ve yan çarpışmalarda test edilerek değerlendirilmektedir. Yan çarpışmalar özellikle önemlidir, çünkü çocuklar yan çarpışmalarda önden çarpmalardan çok daha ciddi yaralanmalar ve darbeler alabilmektedir. Yan çarpışmalarda, kafa ve boyun bölgeleri ağır darbelere maruz kalmakta ve yaralanma sıklığı, ön çarpmalara göre daha yüksek olmaktadır.

  ADAC tarihinde en çok çarpışma testine giren ve en iyi dereceleri alan marka ise Alman Cybex oto koltuklarıdır.

  Adac çarpışma testli Cybex bebek oto koltukları


  ADAC herhangi bir çocuk koltuğunu değerlendirirken;

  ADAC testine giren bir oto koltuğu aşağıdaki alt başlıklar açısından değerlendirilir

  Adac testlerinde güvenlik kriterleri alt başlıkları

  ADAC testlerinde fonksiyonellik kriteri alt başlıkları

  ADAC testlerinde ergonomi kriteri alt başlıkları

  ADAC testlerinde temizleme kriteri alt başlıkları

  bebek oto koltuğu seçiminde adac testinin önemi

  ADAC bebek oto koltuklarını test ederken, teste girecek olan koltuğa Q serisi bebek mankenler yerleştirerek teste başlar. Oto koltuğunun, ADAC sertifikalı bir oto koltuğu olabilmesi için yapay manken bebeğin üzerine sensörler ve basınç ölçerler yerleştirir.

  Test esnasında 64 km hızla bir önde çarpışma ve 50 km hızla bir yandan çarpışma gerçekleşir. Sonrasında içerisindeki yapay bebeğin aldığı hasara ve basınca bakılır. Aynı zamanda bu hasarın bebeğin hangi bölgelerinden alındığına bakılır. Hangi bölgelerden nasıl bir basınç ya da hasar aldığı bu durumda çok büyük önem taşır. Tabii, basıncın büyüklüğü de bu konuda önemli bir yere sahiptir.

  Bir koltuk birkaç ağırlık sınıfını, gövde boyutunu veya montaj tipini kapsıyorsa, bunlar ayrı ayrı test edilir. Tek bir testte elde edilen en kötü sonuç değerlendirme için kullanılır. Çeşitli ağırlık sınıfları, vücut boyutları veya montaj türleri için tasarlanmış bir koltuk, tüm kullanım süresi boyunca büyüyen çocuğa maksimum güvenlik sağlamalıdır.

  Bebek Çocuk Oto Koltukları Nasıl Değerlendirilir?

  Bu verilere göre ADAC test ettiği koltuğa bir puanlama yapar. ADAC test puanı ne kadar düşük ise koltuk o kadar daha güvenli ve daha başarılı kabul edilir. Yani düşük puan daha iyi bir sonuç anlamına gelir. Bu puanlama aralıkları aşağıdaki gibidir. Artık bir bebek oto koltuğunun koltuğun puanına bakarak hangi grupta yer aldığını bulabilirsiniz.

  ADAC Değerleri ve Anlamları

  0.6 - 1.5 arası = Çok Başarılı

  1.6 - 2.5 arası = Başarılı

  2.6 - 3.5 arası = Orta

  3.6 - 4.5 arası = Yetersiz

  4.5 dan yüksek = Çok Yetersiz

  Eğer çocuğunuz için en iyi ve güvenilir oto koltuğunu arıyorsanız mutlaka ADAC testini geçen oto koltuklarına göz atmanız gerekir. Belirtildiği üzere ADAC sertifikalı oto koltukları, karşılaşabileceğimiz olası küçük ya da büyük ölçekli kazalarda bebeğinizin güvenliğini sağlamak amacıyla, bu gibi kazaları öncesinden prova etmiş ve benzer senaryolardaki güvenilirliğini ispat etmiş oto koltuklarıdır. Aynı zamanda bahsi geçen diğer kriterlerden de geçer not almış ürünlerdir.

  ECE – R 44/03 ve ECE R 44/04 Standartları Nelerdir?

  Bebek ve çocuk oto koltuklarında Avrupa Birliği'nce kabul edilen standart ECE-R44 standardıdır. Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerde satışa sunulan koltukların bu standarda uygun olması zorunludur ve arka kısımlarında bulunan turuncu renkli etiket ile belgelenmektedir. ECE-R 44/04 Belgesi, Avrupa Birliği'nin akredite ettiği laboratuvarlar tarafından verilmektedir.

  ECE R44/04 bir Avrupa onay standardıdır. Çocuk oto koltukları, çarpışma testi mankenlerini ne kadar iyi koruduğunu görmek için tasarlanmış ölçüm aletleri kullanılarak; yüksek basınçta 50 ECE R44 onay etiketi; oto koltuğunun belirlenen temel güvenlik koşulları ile uyumlu olduğunun göstergesidir.

  Bir çocuk oto koltuğu ECE R44/04 testine girdiğinde aşağıdaki işlemlerden geçer.

  Bu testlerin tamamından olumlu sonuç alan çocuk oto koltukları ECE R44 standartlarına sahip olmaya hak kazanır

  İşte bebek ve çocuk koltuklarında merak edilen ECE R44 standardının içeriği bu şekilde. Öte yandan daha önce de belirtildiği üzere, ADAC testleri bebek ve çocuk koltuklarını, yasal zorunluluk olan ECE R44 standartlarının çok üzerinde, çok daha sıkı kriterler sahiptir. Bu yüzden ADAC test sonuçlarına sahip bebek ve çocuk koltukları anne babalara tarafından çok daha fazla tercih edilmektedirler

  Yazı kaynağı : www.operaistanbul.com

  Oto Koltuğu Tavsiyesi: 2022'in 13 En İyi Oto Koltuğu Mark...

  2022'in En İyi Oto Koltuğu Markaları

  1. Maxi Cosi Tobi

  2. Baby Plus Snug

  3. Joie Every Stage FX

  4. Stokke Izigo Modular by BeSafe

  5. Avionaut Kite Oto Koltuğu

  6. Recaro Optiafix Oto Koltuğu

  7. BeSafe Flex Fix

  8. Chicco Oasys 2-3 FixPlus

  9. Joie Bold

  10. Baby & Plus Orbitfix V2

  11. Kraft Techno Fix

  12. Besafe İzi Comfort X3

  13. Recaro Monza Nova 2 Seatfix

  Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Yazı kaynağı : www.bebeksozluk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap