Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  acı kayısı çekirdeğinin faydaları

  1 ziyaretçi

  acı kayısı çekirdeğinin faydaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Acı Kayısı Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Acı Kayısı Çekirdeği Faydaları

  Kayısı Çekirdeğinin Bilmediğiniz 8 Faydası

  Kayısı Çekirdeğinin Bilmediğiniz 8 Faydası

  Kayısı Çekirdeği: Ölçülü Tüketmeye Dikkat

  Pek çok kişi tarafından sevilen ve çeşitli şekillerde tüketilen kayısı, Anadolu topraklarında yetişen kıymetli bir meyvedir. Kayısının kullanım alanının geniş olması, bu meyveyi sevilir konuma getirmiştir. Meyve suyu yapımında, reçel yapımında kullanılan kayısı posalı olması nedeniyle de birçok sağlık sorununu iyileştiren bir besin olmuştur.

  Türkiye’de Malatya şehriyle tanınan kayısının çekirdekleri israf edilmez. Kayısı çekirdeği de tıpkı meyvesi kadar faydalı ve kullanışlıdır. Bademe benzeyen kayısı çekirdeği, aktarlarda ve kuru yemiş dükkanlarında satılmaktadır.

  Bu çekirdek öylesine önemlidir ki kayısı çekirdeği faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi pek çok uzman tarafından da gündeme gelmiştir. Bağırsak hastalıklarından iştahsızlığa kadar çeşitli sorunları önleyen kayısı çekirdeği faydası ile sizlerle bu sayfada buluşacak. Kayısı çekirdeğinin faydalarını öğrenmek için geç kalmayın…

  Kayısı Çekirdeği Faydası: Hiç Bilmediğiniz 8 Özelliği

  1) Kanser Hastalığını Önler

  2) Ağrıları Dindirir

  3) Sivilceleri Kurutarak Temizler

  4) Hücre Yenilenmesini Sağlar

  5) Tansiyonu Dengeler

  6) Kalp Hastalıklarını Önler

  7) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

  8) Solunum Yolunu Açar

  Kayısı Çekirdeği Kalori ve Besin Değeri

  Kayısı çekirdeğini tüketmek isterseniz sizlere kayısı çekirdeği besin değeri ve kalorisi hakkında bilgi vereceğiz. Listedeki rakamları hatırlayarak ölçülü ve dengeli beslenebilirsiniz.

  1 avuç kayısı çekirdeği tükettiğiniz zaman vücudunuza alacağınız vitamin ve mineraller listesi şöyle ifade edilir:

  Kayısı Çekirdeği Yenir Mi? Zararlı Mı?

  Kayısı çekirdeğinin bazı yan etkileri vardır. Yapılan araştırmalara göre kayısı çekirdeği siyanür zehirlenmesi adı verilen bir durumu meydana getirebilir.

  Peki, kayısı çekirdeği zehirlenmesi nasıl yaşanır?

  Kayısı Kaç Kalori?

  Kayısı Faydaları Nelerdir?

  Çiğ Badem Mi  Kavrulmuş Badem Mi Sağlıklı?

  Gün Kurusu Kayısı Faydaları, Nasıl Tüketilmeli, Zayıflatır Mı?

  Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Kayısı Çekirdeğinin Şaşırtıcı Faydaları ve Zararları - Yemek.com

  Kayısı Çekirdeğinin Şaşırtıcı Faydaları ve Zararları - Yemek.com

  beatcancerwithb17

  Kayısı çekirdeğinin faydalarını anlattık, nasıl kullanılabileceğini de söyledik ama kayısı çekirdeğini doktorunuza danışmadan asla ama asla tüketmemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Çünkü kayısı çekirdeğinin içinde bulunan laetril adlı maddenin, her ne kadar kanser önleyici bir madde olduğu söylense de buna dair tartışmalar hala devam ediyor ve bu maddenin aslında vücut için geri dönülemeyecek zararlar oluşturabileceği de söyleniyor.

  Adını pek bilmesek de siyanürün üretimini kolaylaştırıldığı söylenen bu madde nedeniyle aslında vücudumuzda birçok toksin birikebiliyor. Günde 30 ila 60 adet arasında kayısı çekirdeği yenmesinin ciddi zehirlenmelere, koma haline ve hatta ölüme dek varabileceği söyleniyor. Üstelik bu sayılar söz konusu bir çocuk olduğunda 5 ila 10 arasındaki az miktarlarda bile ciddi etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle asla ama asla kayısı çekirdeğini doktorunuza danışmadan, bir çerez, bir kuru yemiş gibi yememeniz gerekiyor.

  Kayısı çekirdeği yağına geldiğimizdeyse, harici bir kullanım söz konusu olacağından bu denli ciddi zararlardan söz edilmiyor. Ağrılarınızı dindirmek, cildinizi nemlendirmek ya da kırışıklıklara, selülitlere karşı önlem almak için cildinize kayısı yağı sürmeye karar verirseniz yine de tedbiri elden bırakmamanız, zeytinyağı gibi farklı yağlarla bu yağı seyrelterek kullanmanız ve tabii her şeyden önemlisi öncesinde mutlaka konunun uzmanı doktorlara danışmanız gerekiyor.

  Sözün kısası, kayısı çekirdeğini yemeye ya da yağını kullanmaya karar vermeden önce mutlaka doktorlarınıza danışmanız, özellikle ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik dönemindeyseniz ya da ciddi alerjik reaksiyonlar gösterebilen hassas bir bünyeye sahipseniz tüketmemeniz gerekiyor.

  Siz, siz olun, fayda sağlamak için bile olsa sağlığınızı riske atacak bir harekette, davranışta bulunmayın, aman diyelim.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Malatya Acı Kayısı Çekirdeği Hakkında Merak Ettikleriniz

  ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ 

  Bu yazıda, Malatya acı kayısı çekirdeği hakkında  zihninizde yer alan soru işaretlerine büyük ölçüde  cevaplar bulacaksınız.

  ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ NEDEN ACI

  aci-kayisi-cekirdegi-malatya-siparisHepimizin severek yediği Malatya kayısısı bu tatlılığa ulaşması için evvela henüz küçük bir fidanken aşılama işlemine tabi tutulur. Aşılama için tercih edilen belli başlı türler vardır. Hacı halil, Şekerpare, Kabaaşı, Hasanbey bunlardan bazılarıdır.

  Malatyalı’sınız veya  Türkiye’nin başka herhangi bir yerinde temin ettiğiniz ya da bir hediye olarak gelen kayısıları afiyetle yediniz. Tadı damağınızda kaldı. Çekirdeklerini atmaya kıyamadınız. Kırar yeriz diye düşündünüz. Neden sonra evinizin bahçesinde veya başka müsait bir yerde bu çekirdeği ekmeyi düşündünüz ve düşündüğünüz bu şeyi gerçekleştirdiniz ve tohumu toprakla buluşturdunuz. Diktiğiniz bu tohum filizlendi, boy verdi ve birkaç yıl sonra meyveye durdu. Koparıp yediğinizde bu meyvenin daha ekşi olduğunu görürsünüz ve çekirdeğini  kırıp yediğinizde çekirdeğin acı olduğunu fark edersiniz.

  Sizin yediğiniz kayısı tatlı ve çekirdeği de tatlı idi oysa şimdi bu kayısı ekşi ve çekirdeği de acı… Enteresan ve izahı zor bir durum,  ama gerçek bu. Toprak kendisiyle buluşan tohumu aslına döndürüyor olsa gerek. Zira yediğimiz tatlı kayısı ve çekirdeğinin aslı, ekşi bir meyve acı bir çekirdekten ibaret.

  Acı kayısı çekirdeği, aşılanmamış kayısı ağacından (Hüdayi*)  elde edilir. Bu şekildeyken aynı zamanda meyve de mayhoş bir tattadır. Çiftçilerin tecrübesi  odur ki; her bahçede en az bir tane, hatta bahçenin büyüklüğüne göre  ara ara birkaç yerde Hudayi kayısı bulunmalıdır.  (tıpkı kiraz bahçelerinin içerisinde bulunması gereken vişne gibi)  Aksi takdirde çiçek döneminde sağlıklı tozlaşma gerçekleşmez ve ağaçlar bembeyaz çiçeklerle kaplı olmasına rağmen meyve vermez.

  ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ NE İŞE YARAR

  Anlaşıldığı üzere aşılanmamış kayısı, çok sevdiğimiz, tadına doyamadığımız lezzetli kayısılara mihenk teşkil etmesi ve tozlaşmayı sağlamasının yanında başka faydaları da haiz bir bitki türüdür.  Acı Kayısı Çekirdeği;

  aci-kayisi-cekirdegi-malatya-siparisKanserden korunmak için; Acı kayısı çekirdeği yenilmesi önerilmektedir. Acı Kayısı çekirdeğinin içi laetrile ve amygdalin olarak bilinen B-17 vitamini bakımından çok zengindir. Her gün 5 adet acı kayısı çekirdeğinin tüketilmesinin kanserden korunmada etkili olacağı iddia edilmektedir. (günlük 4 – 5 adetten fazla yenilmemelidir.)  Acı Kayısı Çekirdeği, özellikle içerisinde bulunan amigdalinin (B17 vitamini) kanserli hücreleri öldürdüğü ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Amigdalin aslında çok sayıda bitkide bulunmaktadır. Ancak acı kayısı çekirdeğinde % 6, bademde %2  oranın’da  bulunur.

  Konuyla ilgili olarak Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Karabulut yaptığı açıklamada acı kayısı çekirdeğinin öteden beri gıda takviyesi olarak satıldığını, ancak kanser hücreleriyle mücadelede etkisinin bilimsel olarak araştırılmasının henüz çok eskiye dayanmadığını, üniversite bünyesin’de  7 yıldır devam eden bir çalışmaları olduğunu belirtmiştir.

  Rektör Karabulut, ayrıca acı kayısı çekirdeğinin etkilerini gözlemlemek için deney hayvanları üzerinde çalıştıklarını, bu hayvanlarda karaciğer kanseri oluşturduklarını, daha sonra acı kayısı çekirdeğini değişik oranlarda denediklerini, bunun neticesinde acı kayısı çekirdeğinde bulunan amigdalinin özellikle kanser hücreleri üzerine olumlu etkileri olduğunu, kanser hücrelerini öldürdüğünü, diğer taraftan da sağlıklı hücrelerin yenilenmesini sağladığını ,özellikle karaciğer enzimleri üzerine yüzde 5 oranında denenen acı kayısı çekirdeğinin oldukça olumlu etkilerini izlediğini belirtmiştir.

  ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ NASIL TÜKETİLMELİ

  aci-kayisi-cekirdegi-malatya-siparisHer ne kadar bilim dünyası bu konuda yapılan çalışmaları, elde edilen bulguları kamuoyuyla paylaşarak bazı ürünlerin  bazı faydaları  bulunduğunu belirtse de her hastalık her hastada aynı şekilde seyretmediği gibi, her ürün her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu sebeple acı kayısı çekirdeğini tüketirken oldukça dikkatli olunmalıdır.

  Her gün 5 adet acı kayısı çekirdeğinin tüketilmesinin kanserden korunmada etkili olacağı iddia edilmektedir. (günlük 4 – 5 adetten fazla yenilmemelidir.) 

  Acı kayısı çekirdeğinin içerisindeki zehirli maddeler nedeniyle dikkatli kullanılması gerektiği için oranı düşük tuttuk. Bir öldürücü doz var. Yapılan çalışmalar da gösteriyor ki bir kilograma yakın acı kayısı çekirdeği yediğiniz takdirde ancak o etkiyi gösterebilir, öldürücü doza gelebilir” diye konuştu.

  Yazı kaynağı : kayisigelsin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap