Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşurenin içine konulan malzemeler

  1 ziyaretçi

  aşurenin içine konulan malzemeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asırlık aşure tarifi ve malzeme listesi! Aşure için gerekli malzemeler neler?

  Asırlık aşure tarifi ve malzeme listesi! Aşure için gerekli malzemeler neler?

  Aşure tarifi ve yapımı için internet üzerinden pek çok tarif bulunuyor. Bu tarifler arasında dikkat çekenlerden bir tanesi ise Osmanlı usülü bol malzemeli aşure tarifi oldu. İşte, evinizde de yapabileceğiniz birkaç asırlık bol malzemeli aşure yapımı tarifleri ve püf noktaları

  Köklü bir gelenek olan aşure, yapımı ve paylaşımı hususunda bazı göreneklere de tabi olmuştur. Aşure malzemeleri konusunda Osmanlı döneminden bu yana usuller aktarılmış ve aşure tarifi de buna göre şekillenmiştir.

  OSMANLI DÖNEMİNDE AŞURE MALZEMELERİ NELERDİ?

  Önemli bir ritüel olan aşure, yapılışı hususunda çok önemli bir tarihe de sahiptir. Osmanlı Devleti döneminde farklı tiplerde yapılan aşure, belirli geleneklere de tabi tutulmuştur. Aşure piştikten sonra mutfakta kazan etrafında yapılan dua ibadeti, Osmanlı döneminden bugünlere gelmiş ve bazı yörelerde devam etmektedir. İşte, aşure tarifi ve aşure malzemeleri için geçmişten bugüne bilgiler...

  Aşureye bir nevi tatlı, yemişli bir çorba denebilir. İçine konanlar buğday, pirinç, nişasta, nohut, fasulye, ceviz içi, badem gibi şeylerdir. Bazıları bunlara kuru incir, bir cins kuru beyaz hurma, çekirdeksiz üzüm de ilave ederler.

  Bunun süzme denen kibar bir nevi de vardır. Bu yalnız dövülmüş buğday, biraz pirinç ve badem, bir miktar nohut ile pişirilir. Soğumaya başlayınca içine yeterince misk eklenir. Her iki tip aşurenin buğday ve diğer malzemesi ayrı ayrı pişirilir, sonra birbirleriyle karıştırılır, yeterince şeker ilave edildikten sonra tekrar pişirilerek hazırlanır.

  Bu suretle yapılan aşure pişince hane sahibine haber verilir. Evden bazıları mutfağa iner, kazanın etrafında oturur, bir Yasin suresi ve bir Mülk suresi okunur, hasıl olan sevabı, o haneden gelmiş geçmiş ölmüşlerin ruhuna hediye edilir. Kazanın üzerine kapatılan tepsi kaldırılır, herkes buhar suyunu uğurludur diyerek gözlerine sürer. Bir tabağa alınan ilk aşure dışarı gönderilmez, bereket getirsin diye hanede alıkonur.

  Daha sonra aşure, elvan renk Saksonya testileri, kapaklı ve tabaklı kıymetli kaselere boşaltılır, üstlerine Şam fıstığı, çam fıstığı, kuş üzümü, mevsimi ise bir miktar nar tanesi serpilerek kapaklan kapatılır, her birinde birer çift kase olmak üzere süslü tepsiler konur, tepsilerin üstü beyaz örtü ile bağlanarak kibar ahbaplara gönderilirdi. Getiren adama bahşiş verilip kaplar iade edilirdi. Geri kalanı büyük kaselerle yakın ahbap ve komşulara dağıtılır.

  Kaselerin yıkanmadan geri verilmesi ayıp sayıldığından güzelce yıkanıp öyle verilir. Eve ayrılan aşureden ilk defa hane sahibine ufak bir kase konur.

  Hane sahibi yedikten sonra aşureyi pişiren aşçıbaşı ve çıraklarına bahşiş gönderirdi. Böyle Muharrem'de pişirilen aşureden şayet ilk kaşığa bakla tanesi isabet ederse bunu pek çok kimse 'bereket getirir' diye ayırır, siler, para kesesine koyardı. Bakla tanesi bir yıl kesede kaldıktan sonra hükmü geçmiş sayılır, bir yere gömülürdü.

  AŞURE NASIL YAPILIR?

  Aşure yapma ve dağıtma geleneği yüz yıllardır Anadolu'da devam ediyor. Evde aşure yapımı gerekli malzemeleri temin ettikten sonra oldukça pratik. İşte, aşure malzemeleri ve aşure yapımının püf noktaları...

  MALZEMELER

  500 gram buğday
  1 su bardağı kuru fasulye
  Yarım su bardağı nohut
  1 çay bardağı kuru üzüm
  10 adet kuru kayısı
  10 adet kuru incir
  1 paket vanilya 
  Yarım su bardağı fındık
  1 adet orta boy elma
  4 adet karanfil
  1,5 su bardağı toz şeker
  5 su bardağı sıcak su
  1 su bardağı süt
  Servisi için:
  1 adet nar
  Yarım su bardağı ince çekilmiş ceviz içi
  1 yemek kaşığı tarçın

  Yapılışı:
  Akşamdan buğdayı ovalayarak  suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 10 dakika kaynatın. Kaynama sonunda çıkan sarı suyu döküp tekrar sıcak su koyup 5 dakika daha haşladıktan sonra kapağını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün buğdaylara sıcak su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın, suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.

  İç malzemelerini koymadan önce de sütünü ilave edin. Sonra sırasıyla içine haşlanmış nohutları, kuru fasulyeyi koyup kaynatın. Suda beklettiğiniz kuru üzümleri ve fındığı süzüp aşureye ilave edin. Limon kabuğu rendesi ve kuş üzümünü de ilave edip karıştırın. Şekerini de yavaşça ilave ettikten sonra kuru kayısıları, elmayı, tuzu ve vanilyayı da ekleyin.

  Aynı zamanda incirleri küp şeklinde doğrayın ve ayrı bir kapta suda haşlayıp süzdükten sonra aşureye ilave edin. Aşureyi iyice karıştırıp ve son 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak olarak kaselere paylaştırın. Ilındıktan sonra üstlerini süsleyip ılık ya da soğuk servis edebilirsiniz.

  Nohut, fasulye ve buğday akşamdan ıslatıldıktan sonra ayrı ayrı pişirilme işleminden sonra erken saatte kazana konularak kıvam alıncaya kadar kaynatılmalı. İsteğe göre bir bardak süt de katılabilir. Soğuduktan sonra kaselere konulan aşure, nar ve tarçın ile süslenerek dağıtılmalı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Aşure

  Herkese buzz gibi bir İstanbul akşamından selamlar…

  Yapayım mı yapmayayım mı? Ya, şu sıralar hiç vaktim yok! Bakarız… Geçiştirmelerime rağmen yeni evde olmazsa olmaz diyerek başladım aşure hazırlıklarına :) Aslına bakarsanız ne zaman aşure kaynatsam inanılmaz bir huzur duyuyor, pişen eve de bolluk ve bereket getireceğine inanıyorum.

  Bugün sizlerle daha önce de defalarca hazırladığım ama her seferinde bir miktar daha değiştirdiğim ve sonunda işte budur dediğim aşure tarifimi paylaşacağım.

  Bundan yıllar önce ilk hazırladığım aşure bu tarifin neredeyse yarısı kadardı. Lezzeti beğenilince kimseye dağıtamadan aile arasında tüketilip gitmişti. Bu sefer 30 porsiyon hazırladım ve kendimize ayırdığım 4 kase haricinde hepsini sıcak sıcak dağıttım.

  Şimdi aşure yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalara biraz değineyim.

  Genellikle herkes beyaz aşure peşinde bunun için;

  Aşureye katacağınız ceviz, kuş üzümü gibi malzemeleri önceden sıcak suya koymalı en az 15-20 kadar bekleterek suyunu süzmelisiniz.

  İncir de rengi koyulaştıran bir diğer unsur bu nedenle olabildiğince ocaktan almadan önce aşureye katılmalı.

  Toz tarçın yerine çubuk tarçın kullanmanız ve buğdayla birlikte çubuk tarçını kaynatmanız derinden ve hoş bir lezzet almanızı sağlar.

  Aşure suyu genellikle değişir bu nedenle her zaman ısıtıcıda sıcak suyu hazır bulundurmanız gerekiyor.

  Son olarak aşureye koyduğunuz bakliyatların  sertleşmemesi için şekeri en son eklemeli ve dibinin tutmaması için karıştırarak pişirmeye devam etmelisiniz.

  Sevgiler…

  Aşure Tarifi İçin Malzemeler

  Üzeri için:

  Aşure Tarifi Nasıl Yapılır?

  Yazı kaynağı : mutfaksirlari.com

  Geleneksel Aşure Tarifi

  Aşurenin içine neler konur? En ünlü şeflerin aşure malzemeleri

  Aşurenin içine neler konur? En ünlü şeflerin aşure malzemeleri

  20 Eylül 2018 perşembe günü aşure günü peki binbir derde şifa olarak da görülen aşure malzemeleri neler, nasıl yapılır Oktay Usta ve Arda tarifine göre aşurenin içine neler konulur.

  Aşure vakti geldi çattı. Herkesin bir aşure pişirme şekli ve damak tadı var. Aşureyi farklı kılan da içine konulan malzemeler oluyor. Sizler için ünlü şeflerin aşurelerinde kullandıkları malzemeleri listeledik. Arda Türkmen, Oktay Usta, Emine Beder ve Refika Birgül'ün aşerelerine kattıkları malzemeler şöyle:

  Arda Türkmen'in tarifine göre Aşure malzemeleri şöyle : Arda'nın aşure tarifine göre içine konulan malzemeler şunlar : 3-4 su bardağı aşurelik buğday, 2 su bardağı haşlanmış nohut, 2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye, 20 adet kuru kayısı, ½ su bardağı kuru üzüm ( sultaniye ), 1 adet portakal kabuğu rendesi, 10-15 adet kuru incir, 1 paket vanilya, 1 tutam tuz, 4-5 su bardağı toz şeker, yarım su bardağı kuş üzümü.
  Üzeri için : Fındık, Ceviz, Kuş üzümü, Nar, Dolmalık fıstık, Tarçın

  Emine Beder'in tarifine göre aşure malzemeleri : 1,5 Su bardağı Aşurelik Buğday / 1/2 Su bardağı Nohut / 1/2 Su bardağı Kuru Fasulye / 1/2 Su bardağı Kuru üzüm / 8 Adet Kuru İncir / 1 Orta Boy Havuç / 13 Adet Kuru Kayısı / 1 Su bardağı Fındık / 2 Su bardağı Şeker / 2 Yemek Kaşığı Nişasta / 1 Adet Portakal Kabuğu Rendesi / 1 Su bardağı Yer Fıstığı / 1 Tutam Tarçın / 1 Miktar Gül Suyu / 1 Tutam Nar Taneleri / 2 Orta Boy Elma / 1 Orta Boy Portakal / 1 Adet Portakal Kabuğu
  Üzeri için : fındık, tarçın, nar taneleri serpip arzuya göre gül suyu 

  Aşure tarifleri- Arda, Oktay Usta ve diğer şeflerin tarifi

  Oktay Usta tarifine göre aşure malzemeleri : 2 su bardağı dövme buğday / Yarım su bardağı kuru fasulye / Yarım su bardağı nohut / 50 gr.kuş üzümü / 50 gr.izmir üzümü/ 2-3 adet kuru incir / 1 çay bardağı dut pekmezi / 4-5 adet kuru kayısı (islimsiz,kayısı çiri) / Yarım portakal kabuğu/ Yarım ayva/ 7-8 adet karanfil / 1adet 10 cm. kadar çubuk tarçın / 1 adet elma/ Bir çay kaşığı tuz (tepeli olmasın,silmeden biraz fazla olsun) / Damak tadınıza göre şeker.
  Aşure üstü malzemeleri : Fındık, Ceviz, Fıstık, Nar

  Refika Birgül tarifine göre aşure malzemeleri : 500 gr. buğday / 125 gr. kuru fasulye / 125 gr. nohut / 900 gr. toz şeker / 12 adet kuru kayısı / 12 adet gün kurusu kayısı / 10 adet kuru incir / 5 avuç ceviz / 5 avuç fındık / 5 avuç çiğ badem / 5 avuç kuş üzümü / 2,5 avuç kuru üzüm / 10 adet karanfil / 2 adet çubuk tarçın / Yarım çay bardağı portakal çiçeği suyu / 2 portakal kabuğu rendesi / 1 çay bardak süt / Tuz
  Üzeri için : Nar, Antep Fıstığı, Çiğ badem, Portakal rendesi

  Aşure yapılırken okunacak dua

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap