Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşurenin içine konulan 41 malzeme

  1 ziyaretçi

  aşurenin içine konulan 41 malzeme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  41 Çeşit Aşure (Tam Ayrıntılı)

  41 Çeşit Aşure (Tam Ayrıntılı)

  Zor gibi görünse de aslında kolay ama yapması uzun süren bir tatlı sizlere 41 çeşit aşure tarifimi veriyorum hepsi ölçülü korkmadan deneyin.

  Malzemeleri üşenmeyip sayan olursa 🤓nerde bu 41. Ci malzeme derse hemen cevaplıyorum Kurban Bayram’ında kesilen kurbanın bir tane küçük kuşbaşı kadar eti ben hiç koymadım ama eskiler mutlaka koyarmış hatta her kurban kesen kişinin aşure yapması gerekir derler artık size kalmış ben 41. Ci malzemeyi söyledim 😀

  Buğday bir gece önceden üzerini epeyce aşacak şekilde su ile bir taşım kaynatılır. Kuru fasülye, nohut ve börülce ıslatılır. Ertesi gün kuru fasülye, nohut, börülce, kuru üzüm, elma, kayısı ve ayva ayrı ayrı pişirilip suyu süzülür. Buğday tencereye alınır üzerine bolca su eklenir nohut geç piştiği için üzerine ilave edilir. Kısık ateşte acele etmeden devamlı karıştırarak pişirilir. Burdaki püf noktası buğdayın özleşip suyunun nişasta konulmuş gibi beyazlaması daha sonra üzerine süt ilavesi yapılır süt aşuremizin beyaz olmasını sağlar. Daha sonra kuru fasülye, börülce, pirinç, bulgur, irmik konulup karıştırmaya devam edilir.
  Karanfil 1 su bardağı suda haşlanıp süzülür suyu aşureye eklenir. Su azalmışsa ara ara sıcak su ilavesi yapılır. Malzemeler bir biri ile özleşince içine bir adet tarçın kabuğu atılır portakal kabuğu rendesi konulur bunlar aşureye aroma vermesi içindir. Daha sonra üzüm, elma, ayva, kayısı, kuş üzümü ve rendelenmiş havuç ilave edilir karıştırılır. Aşuremiz biraz sulu olacak fakat bu su yoğun kıvamlı olacak bu hali aldıktan sonra şekeri konulup karıştırılır. Şeker mutlaka en son ilave edilmeli aksi halde baklagiller sertleşecektir. Bir iki taşım daha kaynadıktan sonra içine pekmez, bal, vanilya, limon suyu, çörek otu, gül suyu ve tuz tek tek eklenip karıştırılır ki her malzemenin tadı aşuremize işlesin.
  Aşurem sulu oldu tutmadı demeyin hemen nişastayı suyla eritip aşureye ilave edin bir iki taşım kaynatın kıvam alacaktır.
  Daha sonra tencere ocaktan alınır kapağı kapatılır sofra bezine sarılıp biraz demlendirilir. Servis kaselerine boşaltılır üzeri biraz kabuk tutunca süslenir.

  Afiyet olsun. Rabbim aşurelerinizi kabul etsin.

  41 Çeşit Aşure (Tam Ayrıntılı) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  41 Malzemeli Aşure - Ozan Tan

  41 Malzemeli Aşure - Ozan Tan

  Binlerce yıllık bir gelenek, efsanelerin aşı, bereketin paylaşımıdır aşure. Dört semavi dinde yeri olan ortak paydadır. Biz de bu maceramızda bu geleneği inceleyecek, milyarlarca insanın yüz milyarlarca kez yaptığını bir kere daha yapacağız. Geleneksel tarifi 41 malzeme ile zenginleştirecek, bazı yerlerde kendimizden detaylar katacak ve en lezzetli aşureyi keşfetmeye çalışacağız.

  Aşure kelimesinin anlamı Arapçada "onuncu" demektir. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh peygamber, Büyük Tufan'dan sonra karaya tekrar ayak bastıkları gün, ellerinde kalan son malzemelerle bu aşı yapmıştır. Tarihçiler o zaman yapılan aşın bir tatlı değil, çorba kıvamında bir yemek olduğuna inanıyorlar. Her yıl bu olayın yıldönümünde insanlar evlerinde bol miktarda bu aşı yaparak çevresine dağıtmış, bu gelenek binlerce yıl boyunca devam ederek günümüze ulaşmıştır. Değişik kültürler, değişik isimler altında yaklaşık aynı aşı benzer sebeplerle yapmakta ve geleneklerini sürdürmektedir.

  Muharrem ayının 10'uncu günü bir çok olaya sahne olmuş;

  Adının "onuncu" anlamına gelmesi onu bir çok efsane ile ilişkilendirmiş, yüzyıllar boyunca insanlar bu olayları aşure yaparak ve dağıtarak anmaya devam etmiştir. Bunlara ek olarak Alevi kültüründe, Kerbela Savaşı'nda Hüseyin'in öldürüldüğü günde aşure pişirilmesi ile aşurenin hiçbir hayvansal ürün içermemesi arasında bağlantı kurulur ve şiddetin genel olarak protesto edildiği ifade edilir. Aleviler, her sene aşurelerini pişirip konu komşu ile paylaştıkları Muharrem ayında 12 gün boyunca etin tüketilmediği bir oruç tutarak öldürmenin her türlüsünün (besin için kesilen hayvan dahil) şiddet olduğunu idrak ederler.

  Hangi efsane için olursa olsun, hepsinin ortak noktası; buğdayın başrolde olduğu, temel bakliyatlarla besin değeri artırılan, kuruyemişlerle ve baharatlarla zenginleştirilen bir aş yapıp, bu bereketi din, dil, ırk, statü ayrımı gözetmeden çevremizdeki tüm insanlarla paylaşmaktır.

  Aşağıdaki 7 temel malzemeyi birleştirerek geleneksel bir aşure yapabilirsiniz;

  Bu malzemeler yöreye göre 10-12 çeşide kadar çıkabilir. Sonradan yapılan tabak süslemesi de yine bütçeye veya eldeki malzemelere göre değişebilir. Aşure tatlısı, herkesin kendine göre yaptığı, kesin kuralları olmayan bir tatlıdır. Aşure ayında komşulardan gelen her servisin farklı olması da bunu gösteriyor.
  Lezzet zenginliği, geleneklerin karması, evdeki aşın paylaşımı ne güzeldir bu günlerde.

  Kesin kuralları olmamakla birlikte, aşurenin kabul görmüş püf noktaları vardır. Bunları kabaca şöyle toparlayabiliriz;


  Bol malzemeli aşure maceramız için buyurun;

  Yazı kaynağı : www.ozantan.net

  41 çeşit aşure malzemeleri listesi 2022... Aşure malzemeleri nelerdir, kaç çeşit olmalı?

  41 çeşit aşure malzemeleri listesi 2022... Aşure malzemeleri nelerdir, kaç çeşit olmalı?

  41 çeşit aşure malzemeleri listesi 2022... Aşure malzemeleri nelerdir, kaç çeşit olmalı?

  Aşure malzemeleri bu yıl da aşure günü kendi tarifini hazırlayacak birçok kişi tarafından temin edilecek. Klasik aşure malzemelerinin yanı sıra çok geniş kapsamlı bir tarif hazırlamak isteyenler 41 çeşit aşure malzemeleri listesi üzerinden ürünlerini alabilecekler. Peki, aşure malzemeleri nelerdir, kaç çeşit olmalı?

  Aşure gününe sayılı günler kala kusursuz bir tarif hazırlamak isteyenler bütçelerine göre aşurelerini pişirecek. Belirli bir malzemeden sonrası damak tadına bağlı olarak değişmekle birlikte aşureye birçok farklı malzeme katılabiliyor. İşte bunlardan bazıları ve çeşitlerle ilgili bilgiler…

  KLASİK AŞURE MALZEMELERİ NELERDİR, KAÇ ÇEŞİT OLMALI?

  Aşurede malzeme sınır bulunmamakla birlikte daha lezzetli bir hale gelebilmesi için en az 7 farklı malzeme içermesi gerekiyor. Klasik bir aşurede kullanılan malzemeler ise şöyle;

   500 gram buğday

  • 1 su bardağı kuru fasulye

  • 1/2 su bardağı nohut

  • 1 çay bardağı kuru üzüm

  • 10 adet kuru kayısı

  • 10 adet kuru incir

  • 1 paket vanilya

  • 1/2 su bardağı fındık

  • 1 adet orta boy elma

  • 4 adet karanfil

  • 1,5 su bardağı toz şeker

  • 5 su bardağı sıcak su

  • 1 su bardağı süt

  • 1 adet nar

  • 1/2 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi

  • 1 yemek kaşığı tarçın

  AŞURE MALZEMELERİ LİSTESİ 41 ÇEŞİT

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap