Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşure orucu niyeti nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  aşure orucu niyeti nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte 10 Muharrem’de oruç tutmanın hükmü hakkında Diyanet bilgisi

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Muharrem ayında oruç tutmanın hükmü...

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Muharrem ayında oruç tutmanın hükmü...

  Allah'ın ayı olarak geçen Muharrem ayı, Ramazan'dan sonra oruç tutmasını en faziletli aydır. Bazı alimlerin görüşlerine göre oruç Aşure günü oruç tutmanın sünnet olduğu biliniyor. Peki Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? İşte Diyanet bilgisiyle Muharrem ayı orucu...

  İslamiyet'te Ramazan ayından sonra oruç tutması en faziletli ay olarak kabul edilen Muharrem ayı için Müslümanlar araştırma yapmaya başladı. Bu mübarek ayda ibadetlerini eksiksiz yerine getirmek isteyen Müslüman kimseler Muharrem orucu tutmanın hükmü ile Diyanet bilgisine odaklandı.

  İLİŞKİLİ HABEREn kolay Aşure nasıl yapılır? Evde aşureyi rengi kararmadan pişirmenin püf noktaları

  Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

  Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  İLİŞKİLİ HABERAşure günü ibadetleri! Muharrem ayında Aşure günü duası ve faziletli zikirleri

  Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

  10 MUHARREM'DE ORUÇ TUTMANIN HÜKMÜ

  Bazı alimler aşure gününde oruç tutmanın sünnet olduğunu vurguluyor. Zira Resûlullah (s.a.s.), aşure gününde oruç tutmuş ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (SAV) Medine'ye gelince, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve "Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?" diye sormuştu. "Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu." dediklerinde Resûlullah da (SAV) "Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (SAV) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, "Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim." (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek "Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuştur.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet ard arda kaç gün tutulur?

  Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet ard arda kaç gün tutulur?

  Yarın yani 31 Temmuz cumartesi günü Hicri yılbaşı ve Muharrem ayının başladığı gün. Hz. Muhammed'in Allah'ın ayı dediği ve oruç tuttuğu Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur ve hangi günler oruç tutulmalıdır? Yarın başlayacak olan başlayan Muharrem ayının 10. günü yani 8 Ağustos ise aşure günü. Peki Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? Sahure ne zaman kalkılır? İşte muharrem ayı orucu tutmak için yapılacak niyet.

  Halk arasında aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayı yarın, 31 Temmuz cumartesi günü başlıyor. Hicri takvimin ve kameri aylarının ilki olan Muharrem ayı haram ay olarak da biliniyor. Savaşmanın yasak olduğu haram aylardan biri olan Muharrem ayı hicri yılbaşı olarak da bilinir. Muharrem ayını oruçla, ibadetle geçirmenin önemi ise çok büyük. Hz. Muhammed'in Ramazan ayından sonra oruç tuttuğu ay olan Muharrem ayı'nda tutulan oruç en faziletli oruçtur. Muharrem ayının 10. günü ise aşure günüdür. 2022 yılında aşure günü 8 Ağustos'a denk geliyor. Peki Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur, 10 gün tutmak gerekir mi? Muharrem ayı orucuna nasıl niyet edilir? İşte Allah'ın ayı olan Muharrem ayından yapılacak ibadetler...

  Muharrem ayı ne zaman başlıyor: Yaygın kullanımıyla Aşura - Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayına sayılı günler kaldı. Muharrem ayı Hicri yani Kameri ayların ilki olup "Haram ay" anlamına gelmektedir. Muharrem ayı Kurban Bayramı'nın da içinde bulunduğu ve aynı zamanda Hac ibadetinin yerine getirildiği Zilhicce (Hacca sahiplik eden) ayından sonra gelmektedir.

  4 haram aydan ilki Muharrem: Aşure ayı İslam inancında savaşmanın yasaklandığı 4 "Haram" ayın ilkidir. Bu aylar sırasıyla Muharrem - Recep - Zilkade ve Zilhicce aylarıdır...

  Muharrem ayı aynı zamanda da Hicri yılın ilk ayı olup Muharrem ayının birinci günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayının 10'uncu günü yani Aşure günü ise 8 Ağustos 2022, Pazartesi gününe denk geliyor.

  Aşure veya Muharrem Ayında Söylenilen Oruç Niyeti: “Niyet ettim Allah rızası için muharrem ayının orucunu tutmaya” Eğer Ramazandan kazaları varsa şayet “Niyet ettim Allah rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını muharrem ayında tutmaya” diye niyet edilir.

  Muharrem ayının 10.gününde oruç tutmanın hükmü nedir?
  “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

  Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuş

  Muharrem ayında meydana gelen önemli hadiseler:

  - Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi,

  - Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi,
  - Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması,
  - Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması,
  - Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması,
  - Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi,
  - Hz. Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması,
  - Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması,
  - Hz. İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi...

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Aşure günü ne zaman? Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? - Yeni Akit

  Aşure günü ne zaman? Muharrem orucuna nasıl niyet edilir? - Yeni Akit

  Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

  Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

  www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

  Yüklenme süresi 0.0092 sn.

  Yazı kaynağı : m.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap