Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşure ayında kaç gün oruç tutulur

  1 ziyaretçi

  aşure ayında kaç gün oruç tutulur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2022? MUHARREM AYI ORUCU KAÇ GÜN TUTULUR, NASIL NİYET EDİLİR?

  Muharrem ayının orucu kaç gündür ve nasıl tutulur? Bazı kimseler on beş gün su içmeden oruç tutmaktadır; bu şekilde mi tutulması gerekir?

  Muharrem ayının orucu kaç gündür ve nasıl tutulur? Bazı kimseler on beş gün su içmeden oruç tutmaktadır; bu şekilde mi tutulması gerekir?

  Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam, muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirip ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. (Müslim, Sıyam,, 202-203; Nesâî, Kıyamü’l-leyl, 6) 

  Muharrem ayının onuncu günü “aşura” diye adlandırılır. Sami dinlerde özel bir yere sahip bulunan Aşure gününde Cahiliye Arapları da oruç tutardı. 

  Hz. Peygamber efendimiz, Peygamberlikten önce ve Medine’ye hicretinden sonra bu günde birkaç defa oruç tutmuş, müslümanlara da tutmalarını emretmiş, ramazan orucunun farz kılınmasıyla birlikte bu orucu isteğe bırakmıştır. 

  Ayrıca, Peygamberimiz, muharremin sadece onunda değil dokuz ve on birinci günlerinde de oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 69) 

  Hanefî ve Malikî mezheplerinde muharremin dokuzuncu günü ile birlikte onuncu günü ya da onuncu günü ile on birinci günü oruç tutulması sünnet kabul edilmiştir.

  Şâfiîler ise bu ayın dokuz ve onuncu günlerinde oruç tutmayı müstehap sayar. 

  Hanefî mezhebine göre muharremin sadece onuncu günü oruç tutulması yahudileri taklit etme anlamına gelebileceği için mekruhtur.

  Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlayıp akşam vakti girene kadar tutulur.

  Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur.

  Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Muharrem ayı orucu ne zaman başlıyor, kaç gün? Diyanet ile Muharrem ayı 10. günü orucu ne zaman tutulur, ayın kaçında? Muharrem ayı orucu faziletleri nelerdir? - Yaşam Haberleri

  Muharrem ayı orucu ne zaman başlıyor, kaç gün? Diyanet ile Muharrem ayı 10. günü orucu ne zaman tutulur, ayın kaçında? Muharrem ayı orucu faziletleri nelerdir? - Yaşam Haberleri

  MUHARREM ORUCU FAZİLETLERİ VE HÜKMÜ

  Diyanet tarafından Muharrem Ayı orucu faziletleri ve hükmü şöyle açıklanıyor:

  "Muharrem" hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah'ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır." (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

  Muharrem'in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine'ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve "Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?" diye sormuştu. "Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu." dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) "Ben Mûsâ'ya sizden daha layığım (yakınım)." buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128).

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur? Muharrem orucu kaç gün?

  Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur? Muharrem orucu kaç gün?

  MUHARREM'İN ONUNCU GÜNÜ YAŞANAN OLAYLAR

  Hicri takvimin birinci ayı olan ve hicri yılbaşı olarak bilinen Muharrem ayının onuncu günü Aşure günü olarak bilinir. Bu günde 10 peygambere 10 ikram ve ihsan verilmiştir:

  1. Hz. Musa'nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.

  2. Hz. Nuh'un Cudi Dağı'nın üzerine gemisini demirlediği gün.

  3. Hz. Yunus'un balığın karnından kurtulduğu gün.

  4. Hz. Âdem'in tövbesinin kabul edildiği gün.

  5. Hz. İsa'nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.

  6. Hz. Yusuf'un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.

  7. Hz. Davud'un tövbesinin kabul edildiği gün.

  8. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'in doğduğu gün.

  9. Hz. Yusuf'un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub'un görmeye başladığı gün.

  10. Hz. Eyyûb'un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap