Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşısız şehirler arası otobüse binmek yasak mı

  1 ziyaretçi

  aşısız şehirler arası otobüse binmek yasak mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Aşı Olmayanlara Yasaklar

  Aşı Olmadan Seyahat Edilir mi?

  Hepimizin sabırsızlıkla beklediği aşılamalar haziran ayı itibariyle büyük bir hız kazandı. 15 yaşına kadar düşen aşı yaşı sınırı ile Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu aşılanmaya başladı. Tüm pandemi süreci boyunca evlerimizde karantinayken yazın ve tatilin hayalini kurduk. Covid aşılarının yapılmasıyla da hepimiz yazın ve tatilin keyfini çıkarmak için tatil rezervasyonlarımızı yaptırdık.Okulların açılmasıyla şehirlerde yoğun kalabalıklar oluşmaya başladı. Toplum sağlığını korumak için şehirlerarası ulaşımlarda, konser, sinema ve Tiyatro etkinliklerinin sürdürüldüğü toplu faaliyet alanlarına girişlerde aşı olmayanlara ve hastalığı geçirmeyenlere yönelik 6 Eylül 2021 itibariyle PCR testi zorunluluğu getirildi. Peki aşı olmadan şehirler arası seyahat etmek mümkün mü?

  Aşı Olmadan Şehirlerarası Seyahat Yasak mı?

  1 Temmuz itibariyle Türkiye normalleşme sürecine girmiş ve seyahat yasakları kalkmıştı.  Aşı olunup olunmamasına bakılmaksızın dilediğiniz şehirden dilediğiniz şehre HES kodu ile istediğiniz saatlerde özel aracınız ya da toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebiliyorduk. Ancak yapılan yeni düzenleme ile 6 Eylülden itibaren şehirlerarası yolculuklarda aşı olmayanlara zorunlu PCT testi uygulaması getirildi. Şehirlerarası seyahatlerden önce negatif sonuçlanmış PCR testi ile uçak ve otobüslerle yolculuk yapılabilicek.

  Aşı Olmadan Yurt Dışına Çıkmak Yasak mı?

  Aşı olmak pandemi döneminde hem kendimizi hem de toplum sağlığını korumak için en etkili yolların başında geliyor. Yurt dışına çıkacak olan Türk Vatandaşları gidecekleri ülkenin kabul şartlarını mutlaka öğrenmeli aksi halde seyahat etmeleri mümkün olmayacaktır. Bazı ülkeler 2 doz aşı olmayan turistleri ülkelerine kabul etmezken bazı ülkeler ise aşı olma şartı aramadan negatif PCR testi ile seyahat etmenize izin veriyor. Schengen ülkeleri AB parlementosunda Haziran ayında alınan kararla ülkelerine gelecek turistlerin dijital aşı sertifikası olmasını zorunlu hale getirdi. 

  Şehirlerarası Seyahat PCR Testi Ne Zaman Başlıyor?

  6 Eylül Pazartesi günü itibariyle şehirlerarası seyahatlerde aşı olmayan veya korana virüs geçirmeyen kişiler uçak ve otobüslere binerken negatif PCR testi sonucunu göstermek zorunda. Aksi taktirde uçak ve şehirlerarası otobüslerde yolculuk yapmalarına müsade edilmeyecek. Özel aracıyla şehirlerarası sayahat edecek olan aşı yaptırmamış kişilere ise PCR testi zorunlu tutulmuyor. 

  Seyahat için Kaç Gün PCR Testi Geçerli?

  6 Eylül itibariyle toplu alanlara girişlerde ve şehirlerarası seyahatlerde uygulanacak olan aşı olmayanlara yönelik PCR testi zorunluluğu başladı. Seyahat etmeden 48 saat öncesine kadar PCR testinin yaptırılmış olması isteniyor. Yani şehirlerarası seyahat için yaptıracağınız test 2 gün geçerli olacaktır. Eğer covid geçirdiyseniz ve bu nedenle aşı olamadıysanız en fazla 180 gün geçmiş olması gerekiyor. İyileşmeniz üzerinden 180 günden fazla geçtiyse ve aşı olmadıysanız seyahat etmek için PCR testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Aşısız Uçağa Binilir mi?

  Alınan son kararlarla toplum sağlığını korumak adına aşı olmadan uçakla seyahat etmek isteyenlere şehirlerarası uçuşlarda da PCR testi zorunluluğu getirildi. Uçuşlardan önce biletinizi alırken mutlaka HES kodu bildirmeniz gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme ile artık HES kodu ile birlikte aşı olmayanlar negatif PCR testi sonucunu göstermesi gerekiyor. Yine tek doz aşı yaptıranlar da negatif sonuçlanmış PCR testi ile uçağa binebilir. Yurt dışına seyahat edecek yolcuların gidecekleri ülkelerde negatif PCR testi isteniyorsa mutlaka covid-19 testi yaptırmalı ve sonucun negatif olması halinde uçağa binmelidir. Bazı ülkeler de aşı olmadan ülkeye girişin mümkün olmadığını bildirdiği için bu ülkelere giderken mutlaka aşı olduğunuza dair belgelerinizin yanında bulunması gerekmektedir.

  Aşı Olmadan Otellerde Konaklanıyor mu?

  Otellerin pek çoğu koranavirüs önlemi aldı ve oteller güvenli turizm sertifikasıyla hizmet veriyor. Turizm çalışanlarının birçoğu aşılanmış ve gerekli eğitimleri alarak hizmet vermeye hazırlanmıştır. Otellere rezervasyon yaptırırken mutlaka HES kodu bildirilmesi zorunlu olsa da aşı olma zorunluluğu bulunmuyor. 

  Aşı Olmadan Toplu Taşıma Araçlarına Binilir mi?

  Türkiye’de covid-19 ve mutasyonlarına karşı aşı olmak gönüllülük esasına dayalı olarak ilerliyor. Her ne kadar kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için aşı olmamızda büyük fayda olduğu uzmanlar tarafından bizlere bildirilse de aşı olmak zorunlu değil. Şehirlerarası seyahatlerde 6 Eylül tarihinden itibaren aşı/geçirilmiş hastalık olarak HES bilgilerinde yer almayanlar negatif sonuçlanmış PCR testi ile otobüs ve uçaklarla yolculuk yapabilecek. Şehir içi toplu taşıma araçları kullanacak aşı olmamış/hasta olmamış kişilerden negatif sonuçlanmış PCR testi istenmiyor.

  Aşı Olmayan Üniversite Öğrencileri Okula Girebilir mi?

  Aşı olmayan üniversite öğrencileri ve üniversite personeli haftada 2 kere yaptırılması zorunlu olan PCR testi ile okula giriş yapabilir, sınavlara katılabilir. Aşı olmayan öğrenciler ve öğretmenler PCR testini ücretsiz olarak devlet hastanelerinde yaptırabilir.

  Aşı Olmadan Konser Alanlarına, Tiyatro ve Sinema Salonlarına Girilir mi?

  Konser alanları, sinema ve tiyatro salonları gibi insanların toplu olarak bir arada bulunduğu mekanlar hastalıkların ve özellikle covid-19 virüsünün yayılma riskinin olduğu alanlar oluyor. Aşı olmayanlar için uygulanan yeni yasaklar arasında konser, sinema ve tiyatro salonlarına en fazla 48 saat öncesinde yaptırılmış negatif PCR testi ile giriş yapılabiliyor.


   
   

   

  Yazı kaynağı : www.tatilsepeti.com

  Aşısız otobüse binmek yasak mı? Otobüse binmek için aşı zorunlu mu?

  Aşısız otobüse binmek yasak mı? Otobüse binmek için aşı zorunlu mu?

  Aşısız otobüse binmek yasak mı? sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. 6 Eylül'de okulların yüz yüze açılması beklenirken, İçişleri Bakanlığı PCR testi genelgesi ile aşı yaptırmayanlara dair yeni kararı duyurdu. Koronavirüse karşı aşı uygulamaları devam ediyor.'Aşısız otobüse binmek yasak mı? Şehirler arası seyahatte aşı zorunlu mu, PCR testi zorunlu mu?' soruları yanıt buldu.

  AŞI OMAYANLAR OTOBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

  Bakan Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; ''Aşı sürecini aksatmış öğretmenler, okul çalışanları; konser, sinema gibi toplu ortamlarda bulunacaklar ve şehirlerarası seyahate çıkacaklar için 6 Eylül itibariyle PCR testi gerekli. Test Covid-19 sağlık durumu takibi anlamı taşıyor. PCR'dan iyi sonuç alalım. Aşılarımızı olalım.'' ifadelerine yer verdi.

  Buna göre, 6 Eylül Pazartesi'den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla yapacağı şehirler arası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunlu olacak.

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI PCR TESTİ GENELGESİ

  Bakanlığın yayımladığı genelgede de konu hakkında detay paylaşılmıştı. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya daşehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar ( Hes ) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

  ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERDE AŞISIZLAR OTOBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" sonrasında tedbirler sıkılaştırıldı. Şehir içi toplu taşımada HES kodu ön plandadır. Bu nedenle Hayat Eve Sığar uygulamasında kodunuzun mutlaka geçerli oluyor olması gerekir.

  Bu kapsamda, 6 Eylül'den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Gündem haberler için bizi takip edin. Haberler.com gündemin sıcak konularını sizler için derliyor.

  Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

  Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

  OTOBÜS DENETİMLERİ SIKILAŞTIRILACAK

  Ulaştırma ve Altyapı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlandı. Seyahat edecek vatandaşların HES kodu ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

  2 YAŞ ALTI BEBEKLERDE HES KODU ARANMAYACAK

  Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek. Haberler.com kısaca bilgiler sizlerle. Aşağıdan haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

  18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

  Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecek.

  Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek. YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek. Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

  Havalimanlarında Sağlık Bakanlığınca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Aşı olmayanlar otobüse binebilir mi? Şehirler arası ve şehir içi seyahatte PCR testi zorunlu mu?

  Aşısız toplu taşımaya binmek yasak mı? Otobüs, uçak, tren ve seyahat için PCR testi zorunlu mu?

  Aşısız toplu taşımaya binmek yasak mı? Otobüs, uçak, tren ve seyahat için PCR testi zorunlu mu?

  AŞISIZ TOPLU TAŞIMAYA BİNMEK YASAK MI?

  6 Eylül Pazartesi'den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla yapacağı şehirler arası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunlu olacak.

  Yazı kaynağı : www.ahaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap