Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşil tendon kopması kaç ayda iyileşir

  1 ziyaretçi

  aşil tendon kopması kaç ayda iyileşir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Aşil Tendonu

  Aşil Tendonu

  Aşil Tendonu Nedir?

  Aşil tendonu, topuk kemiğini, baldır adalelerine bağlayan kalın bantlardır. Kalın ve sağlam olmasına rağmen birçok nedene bağlı olarak yırtılabilmektedir. Spor sırasında aşırı yüklenme söz konusu yırtılmaların en sık nedenleri olarak gösterilmektedir. Ancak sıradan bir ev işi sırasında bile aşil tendonu yırtılması söz konusu olabilmektedir.

  Düzenli egzersiz yapmayan, egzersiz öncesi ısınmayan kişilerde daha sık görülmektedir. Aşil tendonu yırtılmasının cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Ancak aşil tendonu ameliyat süreci kadar ameliyat sonrası iyileşme süreci de oldukça önemlidir.

  Aşil Tendonu Kopması Belirtileri

  Aşil tendonu kopması sırasında büyük bir ağrı yaşanır. Kopma sonrası oluşan yırtık şiddetli ve sürekli ağrıya neden olur. Ayak bileği ya da baldırda gerçekleşebilen bu kopma sırasında çevredekilerin de duyabileceği bir ses çıkar. Diğer belirtiler ise topuk kemiğinde oluşan morarma, çökme ve topuk kasındaki kuvvetsizliktir. İlk etapta çok şiddetli olan ağrı bir süre sonra azalmaya başlar ve ayak parmaklarına giden tendonlardan kaynaklı olarak ayak bileğini oynatmak zorlaşır. Ancak bu yanıltıcı bir durumdur ve iyileşme belirtisi olarak görülmemelidir.

  Bu sırada ayak parmakları yukarı kaldırılamamakta ve ayak ileri itilememektedir. Aşil tendonu yırtılması ya da yaralanması problemleri; çok sık antibiyotik kullananlarda ve diyabet hastalarında daha sık görülmektedir. Bu sorun yaşandığında gecikmeden bir uzmana başvurulmalı ve teşhis sonrasında nitelikli bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Eğer çözüm ameliyat ise, aşil tendonu ameliyatı sonrası süreç hakkında da detaylı bilgi alınmalıdır. Bu süreç, ameliyat kadar önemlidir ve iyileşme açısından büyük önem taşımaktadır.

  Aşil Tendonu Kopması Tedavisi

  Hem genç hem de erişkin grupta sıklıkla rastlanabilen aşil tendonu kopması fonksiyonel rehabilitasyon ve cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Cerrahi yönteme başvurmak en son seçenek olarak görülmektedir. Erken dönemde uygulanan PRP tedavisi ve rehabilitasyon süreci ile bölgeyi çalıştırmak tedavi seçenekleri arasında en sık kullanılanlardan biridir. Ancak doktorunuzun kararı sonucunda cerrahi müdahalenin şart olduğu durumlarda aşil tendonu ameliyatı sonrası süreç için yapılması gerekenler ve ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlıklar bulunmaktadır.

  Aşil Tendonu Ameliyatı

  Bazı hastalarda, diğer yöntemler uygulanmadan direkt ameliyat kararı alınabildiği gibi bazı hastalarda da uygulanan yöntemlerde iyileşme sağlanmaması durumunda cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Aşil tendonu zedelenmesi ya da yırtılması durumlarında cerrahi dışı yöntemler uygulanabilmektedir. Ancak tendon kopması sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Eğer aşil tendonunda kopma harici bir durum söz konusu ise öncelikle alçıya alma, PRP, buz uygulaması ve dinlenme tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

  Aşil Tendonu Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Aşil tendonu ameliyatı hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Tendonun kopan bölümü belirlenir ve bu bölüme kesi yapılarak ulaşılan kopan tendon birbirine dikilir. Aşil tendonu ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ancak hastanınhazırlanması ve ameliyat sonrası derlenmesiyle toplam süre 2 saat olmaktadır. Hasta en fazla 1 gece hastanede kalmaktadır.

  Aşil Tendonu Ameliyatı Sonrası Süreç

  Aşil tendonu ameliyatı sonrası süreç sırasında yapılması gerekenler eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Öncelikle ilk bir haftalık dönemde açılan kesinin temiz tutulması ve nitelikli tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Doktor, gerekli gördüğü durumlarda antibiyotik tedavisi uygulayabilir. İlaçların da düzenli olarak kullanılması, yaranın mikrop kapmaması açısından önem arz etmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastanın ayağını 1 ay boyunca sabit tutması gerekmektedir. 1 aylık sürecin ardından hasta “Brace” yardımı ile yürümeye başlayabilmektedir. Doktorun tavsiyesine uygun olacak şekilde yapılması gereken egzersizlerin de aksatılmaması, iyileşme sürecinin uzamaması ve operasyonun başarı oranı açısından oldukça önemlidir. Operasyondan 2 ay sonra hasta ayakkabı kullanmaya başlayabilmektedir. Aynı dönemde başlayacak olan fizik tedavi ile aşil tendonu güçlendirilmektedir. Aşil tendonu ameliyat sonrasında tekrar kopabilir. Bu durum tamamen hastanın hareketi ile bağlantılıdır. Tekrar kopma riskini azaltmak için beslenmeye ve antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir. Ani hareketlerden kaçınmak ve ayağı darbelere karşı korumak ise en önemli korunma seçenekleri arasında yer almaktadır.

  Komplikasyonlar

  Aşil tendonu ameliyat sonrası süreç sırasında birtakım komplikasyonlar oluşabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ertelemeden doktora danışmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri şişmedir. Bu durum genellikle ameliyat sonrası ayağın alçıya alınması ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda doktor alçıyı çıkartarak, atel ile tedaviye devam etmeyi tercih edebilmektedir. Bir diğer karşılaşılan komplikasyon ise açılan kesinin mikrop kapmasıdır. Ameliyat sonrası süreçte yarayı temiz tutmamak, pansumanları aksatmak ya da doktorun önerdiği ilaçları kullanmamak bu duruma neden olabilmektedir. Hastanın hareketleride kısıtlanacağı için emboli (pıhtı atma) riskide oluşmaktadır.

  Bu nedenle hasta doktorun verecepi kan sulandırıcı ilacı düzenli şekilde kullanmalı ve olabildiğince hareketli olmalıdır. Ameliyat sonrası süreçte doktorun önerilerine bire bir uyulmalı ve dinlenme dönemlerinde tendona yük uygulanmamalıdır. Yeniden ağır sporlara başlamak içinse gereken süre 6 ay ile 1 sene arasında değişmektedir. Ameliyat sonrasında hareketsiz kalınacak olan dönemde beslenmeye dikkat edilmeli ve kilo artışından kaçınılmalıdır. Aksi taktirde ayağa kalkma döneminde tendonlara aşırı ağırlık yüklenmesi sonucu aynı sorunlar yaşanabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.haldunseyhan.com

  Aşil Tendonu Nedir? Aşil Tendonu Kopması ve Tedavi Yöntemleri

  Aşil Tendonu Nedir? Aşil Tendonu Kopması ve Tedavi Yöntemleri

  Aşil tendonu; alt bacağın arkasında yer alan ve baldır kasını topuk kemiğine bağlayan, vücudumuzdaki en büyük tendondur. Oldukça büyük bir yüke karşı koyabilme kapasitesine sahip bu tendonun zorlanmalar sonucu zedelenmesi ya da kopması halinde aşil tendonu kopması meydana gelir. Bu kopma, ayak ve ayak bileği fonksiyonlarında ciddi kayba yol açtığı için tedavi gerektiren bir durumdur.

  Aşil Tendonu Nedir?

  Kasları kemiklere bağlayan lifli bağ dokuları olan tendonlar, büyük gerilmelere dayanıklı, oldukça güçlü yapılardır. Kas ve kemiklerden oluşan, vücudun taşıyıcı sistemini sabit tutma görevi gören tendonlar, zorlanma ve aşırı kullanım sonucu zarar görebilen ya da kopabilen dokulardır. Bu dokuların en büyüğü ise topuk kemiğini baldıra bağlayan aşil tendonu isimli tendondur. Bu tendon ismini vücudundaki tek zayıf noktası topuğunun arkası olan ve efsanelerde anlatılan Aşil isimli Yunan Tanrısından almıştır.

  Aşil tendonunun temel işlevi ayağın aşağı doğru bükülmesidir. Bu tendon, yürüme esnasında gerçekleşen ayağın itme hareketini ve parmak ucunda yükselme hareketini kontrol eder. Tüm ayak ve ayak bileği hareketleri, yürüme fonksiyonunun ayrılmaz bir parçası olan aşil tendonu tarafından kontrol edilir.

  Aşil Tendonu Nasıl Kopar?

  Aşil tendonu kopması bacağın arkasında yer alan baldır kasını topuk kemiğine bağlayan tendonun kısmen ya da tamamen yırtılması sonucu görülen bir durumdur. Çoğunlukla sporcularda görüldüğü düşünülse de ani bir zorlanma ya da aşırı esneme sonucu yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her bireyin başına gelebilir.

  Aşil tendonunun koptuğu durumlarda kişi, ayak bileği arkasında şiddetli bir ses duyabilir, aynı zamanda ani ve şiddetli bir acı hisseder. Bu kopma sonrasında kişi yürüme ve bileğini hareket ettirmede güçlük çeker. Kopmanın türüne bağlı olarak cerrahi müdahale gerekebilir.

  Kopmalar çoğunlukla topuk kemiğinin 6 cm üzerindeki bölgede görülür. Tendon kanlanmasının bu bölgede nispeten daha az olması sonucu bu bölgede daha fazla kopma görülür ve iyileşme süresi daha uzundur. Kopmaların başlıca nedenleri şu şekildedir:

  • Düşme

  • Yürürken ayağın çukura girmesi

  • Yoğun ve zıplama hareketleri içeren antrenmanlar sırasında aşil tendonunu aşırı ya da sürekli zorlama

  Aşil Tendonu Yaralanması Risk Grupları

  Genellikle tendon kopmalarında, sporcuların en önemli risk grubunu oluşturduğu söylenebilir. Ancak, aşil tendonu kopması pek çok kişinin başına gelebilecek bir durumdur. Yaş, cinsiyet, kişinin yaptığı egzersiz ve sporlar, kullanılan ilaçlar, sigara ve obezite risk faktörleri arasındadır.

  Kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen aşil tendonu yırtılmaları en çok 30-40 yaş arasındaki kişilerde meydana gelir. Buna ek olarak, koşu, atlama, zıplama ve ani durmaların olduğu sporlarla ilgilenen kişilerin de bu durumla daha sık karşılaştığı söylenebilir. Bazı antibiyotikler de aşil tendonunun zayıflamasına neden olabilir.

  Aşil Tendonu Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

  Aşil tendonu kopmalarında baldır bölgesinde ağrı, bilekte ağrı ve şişkinlik, bileği bükmede güçlük ve yürümede zorluk, aşil tendonu zarar gören ayağın üzerinde duramama gibi belirtiler görülür. Çok nadiren de olsa aşil tendonu yaralanmaları belirti vermeyebilir.

  Spor sırasında tendon zedelenmesi ya da ayak burkulması görülen durumlarda, acı ve ağrı hissinin zaman içerisinde hafiflemesi, bölgede şişkinlik ve yürümede güçlük gibi belirtilerin eşlik etmesi halinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  Aşil Tendonu Yaralanması Tanısı Nasıl Konur?

  Aşil tendonu kopmaları sonucu ağrının durumu ve diğer belirtilerin şiddetine göre acil servise başvurmak ya da bir ortopediste görünmek gerekir. Doktor muayenesinde bölgede şişkinlik, ödem, alt bacak kaslarında hassasiyet ve tendonda dışarıdan hissedilen bir boşluk olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda, doktor, kişinin baldır kaslarını sıkarak ayağın pasif olarak kendiliğinden kasılıp kasılmadığına bakar. Bu kasılma gerçekleşmiyorsa, tendonda bir yırtıktan şüphelenilir.

  Tanı ultrason ya da MR ile konur. Böylelikle, kopmanın yeri ve tendonun kısmen mi yoksa tamemen mi zedelendiği tespit edilir ve buna göre uygun tedavi planı oluşturulur.

  Aşil Tendonu Kopmaları Nasıl Tedavi Edilir?

  Pek çok yaralanmada olduğu gibi, tedavi ve iyileşme süreci kişinin yaşı, aktivite durumu ve kilosuna göre farklılık gösterebilir. Gençler ve profesyonel sporcularda tendonun eski haline getirilmesi için operasyon önerilirken, ileri yaştaki kişilerde veya ameliyat için ciddi riskleri olan hastalarda tendonun kendiliğinden iyileşmesi için konservatif tedavi uygulanabilir.

  Konservatif Tedavi

  Konservatif tedavi uygulamalarında amaç ağrının azaltılması ve en kısa sürede günlük aktivitelere dönüşün sağlanmasıdır. Soğuk uygulama, ağrı kesiciler, özel dizayn edilmiş breysler ve koltuk değnekleri ile yürüme önerilir. Takip eden süreçte rehabilitasyon ile eklem hareket açıklığı ve kas güçlendirmeleri hedeflenir.

  Rehabilitasyon, kişinin ameliyat geçirip geçirmemiş olması fark etmeksizin her hastaya önerilen bir tedavidir. Bacak kasları ve aşil tendonunun çalıştırılması için bir uzman gözetiminde yapılan bu egzersizler, hastaların 4-6 ay içerisinde eski formuna kavuşmasını sağlar.

  Cerrahi Müdahale

  Amatör veya profesyonel sporcular, aktif günlük yaşamı olan kişiler ve gençlerde tercih edilen cerrahi müdahale, iyileşme sürecini kısaltma ve kişiyi atletik performansına tamamen kavuşturmayı hedefler. Yaralanmanın biçimine göre operasyonun nasıl gerçekleşeceği de farklılaşabilir.

  Ameliyat, çoğunlukla bacağın alt arka kısmından yapılan keşiden kopuk tendon uçlarının özel güçlendirilmiş dikiş materyalleri ile dikilmesi şeklinde yapılır. Yaralanmanın tipine bağlı olarak yapılan kesinin boyutu farklılık gösterebilir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Aşil Kopması Tedavisi

  Aşil Kopması Tedavisi

  Aşil Kopması Tedavisi

  Aşil tendonu baldırdan topuktaki kemiklere kadar uzanan vücuttaki en uzun tendonlardan biridir. Aşil Tendonu şerit biçiminde, esnek bir dokudur. Topuğun üzerinde ve ayak bileğinin arkasında yer alır, hareket ettiğinizde hissedebilirsiniz. Aşil tendonu, ayak parmaklarınızı zemine doğru yönlendirip, ayağınızı germenizi sağlar.

  Ne yazık ki Aşil Tendonu kolayca zarar görmeye meyillidir. Tendon iltihabı, aşil tendonu ağrısının ve yaralarının başta gelen nedenidir, bu da tendonun şişmesi ile sonuçlanarak şiddetli ağrıya sebep olur. Tendona baskı yapmak, ufak yırtılmalara ya da aşil tendonu yaralanmalarının ciddi bir vakası olarak tamamen kopmalara neden olabilir.

  aşil kopması tedavisi ankara

  Aşil Kopması Sebepleri

  Aşil tendonu yaşla veya kullanım azlığı nedeniyle zayıflayabilir. O zaman sakatlanma ve yırtılmalara karşı korunmasız hale gelir. Bazı hastalıklar (örneğin artrit ve diyabet) ve ilaçlar (örneğin kortikosteroitler ve bazı antibiyotikler) de yırtılma riskini yükseltebilir.

  Şu durumlarda bir sakatlanma meydana gelebilir:

  aşil kopması tedavisi

  Aşil Yırtığı Cerrahi Tedavi

  Tam (komplet) aşil rüptürü olanlarda ideal tedavidir.

  Aşil Yırtığı operasyonu acil olarak yapılır ise tendon uçlarında saçaklanma (spagetti bulgusu) çok olduğu için cerrahi işlem teknik olarak daha zordur. İdeal cerrahi zamanlaması 5.ve 7. gün arasıdır. Bu süre içinde hastalar kısa bacak ateli ile istirihata alınmalıdır. Sigara, yara iyileşmesini bozduğu için bırakılmalıdır. Cerrahi tedavi süresinin daha uzadığı vakalarda (6 haftadan sonra) kasların kontraksiyonuna bağlı tendon uçları arasındaki mesafe artarak cerrahi tedaviyi güçleştirir. Bu tip hastalar ihmal edilmiş (neglected ) aşil tendon rüptürü olarak gruplanır ve tedavilerinde ek işlemlerin ( turn-down flep, tendon transferleri veya allogreft) yapılması gerekebilir.

  Cerrahi tedavi spinal anestezi altında (nadiren genel anestezi veya lokal anestezi) yapılır. Hastanın 2. haftadaki kontrolü sırasında dikişleri alınır, kısa bacak alçı-ateli çıkartılarak açı ayarlı yürüme botu verilir. 3. haftada kısmi, 6. haftadan sonra tam ağırlık vererek yürütülür. Sekizinci hafta sonrası topuk yükseltici (heel lift ) eklenmiş ayakkabı ile yürütülürler.

   

  Aşil Tendonu Ağrısı Tedavisi

  Hareket ettiğinizde ciddileşen aşil tendonu ağrısı yaşıyorsanız derhal doktorunuzla iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız.

  1- Dinlenme
  Aşil tendon rahatsızlığını çeken hastaların bir süre dinlenmesi ve spor aktivitelerine katılmaması gerekiyor. Koşma gibi yüksek etkili aktivitelerin aniden durdurulması gerekiyor. Egzersize ağrı dindiğinde başlanılabilir ancak bunu ağrı hissetmiyorsanız yapmalısınız. Bütünüyle dinlenmek de yara için o kadar da iyi değildir. Egzersiz rejiminizi düzenlemek için doktorunuza başvurmalısınız.

  2- Ağrı Kesiciler
  Ibuprofen ve Napronex, aşil tendonu ağrısını ve şişliği azaltabilen NSAID (Steroid Yapıda Olmayan İltihap Sökücü İlaçlar)’dır. Ancak ilaçların uzun süreli kullanımı yan etkilerin görülmesine neden olabilir, dolayısıyla tedbirli bir şekilde ve doktor danışmanlığında kullanılmalıdır.

  3- Hareketlerde Değişiklikler
  Hareketlerinizde hafif değişiklikler yapmak aynı zamanda belirtilerin kontrol altına alınmasına da yardımcı olur. Örnek olarak düzgün bir yolda yürümek, ağrıya neden olan aktiviteleri yapmaktan kaçınmak ve Aşil tendonuna çok fazla baskı yapmayan bisiklet sürme ve yüzme gibi aktivitelere geçiş yapmak.

  4- Ayakkabı Seçimi
  Ayakkabınızı değiştirmek de Aşil tendonu ağrısı çeken insanlar için tavsiye edilmiştir. Ayak topuğunu sabit tutmak için çizme, destek bağı ya da alçı tabanı kullanmak, topuk basıncını azaltan topuk bağları ve ayakkabıların hareket ettiğiniz sürece ağrıyı azaltmasının yanında şişliği azaltmasında da etki gösterir.

  5- Diğer Tedaviler
  Her gün en az üç kere 15-20 dakikalık periyotlar ile tendona buz tutarak olası iltihap, şişkinlik ve ağrıyı önleyebilirsiniz.

  6- Ameliyat
  Ameliyat yalnızca tendonu tahriş eden kemik çıkıntılarının kaldırılması için ya da tendondaki iltihaplı dokuyu kaldırmak için uygulanır. Düşük doz ses dalgalarını kullanan ESWT ya da vücut dışı şok dalga terapisi, diğer tedavilere yanıt vermeyip ameliyattan kaçınmak isteyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir.

  Aşil Tendonu Ağrısını Dindiren Egzersizler

  1- Ağırlık Aktarımı
  Sorunsuz bacağınıza bir ağırlık ekleyerek parmak ucunuzda durun. Sonra eğilerek yavaşça ağırlığı hasta olan bacağınıza geçirin. Bu egzersizi her bir sette 15 kere tekrarlayın ve 3’er setten günde iki defa uygulayın. Bu egzersizi düz durarak ya da dizlerinizi bükerek uygulayabilirsiniz.

  2- Adımlardan Faydalanmak
  Üst kata doğru, bacaklarınızı merdivenlerin alt basamağına yerleştirin, böylece topuklarınız son basamakta hafifçe rahatlamış olacaktır. Şimdi demirliklerden tutunarak dizlerinizi düz tutarken topuklarınızı indirin. 60 saniyeye kadar bu pozisyonda kalın ve dinlenin. Bu egzersizi 6 defa tekrar edin ve günde iki defa yapın.

  3- Havlu Çekme
  Sabah uyandığınızda ayağınızın etrafına bir havlu bağlayın ve dizlerinizi sabit tutarak havluyu kendinize doğru çekin. En az 30 saniye çekmeye devam edin ve bunu her ayağınız için üç defa uygulayın. Bu egzersizin amacı ayağınızın üst kısmını ve ayak parmaklarınızı bedeninize doğru çekmektir.

  4- Topukları Sabitleme
  Ayaklarınızı sabitçe zemine basarak bir sandalyeye oturun. Şimdi, topuklarınızı kaldırmadan ayağınızı yukarı doğru kaldırın. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın ve dinlenin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın ve günde en az 6 defa uygulamaya çalışın.

  Yazı kaynağı : hakanozsoy.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap