Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir suyun elektrolizi

  1 ziyaretçi

  aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir suyun elektrolizi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir?

  image

  Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir?

  Fiziksel değişimde maddenin yapısında bir değişim gerçekleşmez. Yalnızca dış görünüşü değişir. Yani fiziksel değişim sonucunda ortaya yeni bir madde çıkmaz.

  Kimyasal değişimde ise maddenin iç yapısı değişmekte ve ortaya yeni bir madde çıkmaktadır. Burada dikkat edeceğimiz nokta ise kimyasal değişim sonucu ortaya çıkan yeni madde eski haline kesinlikle döndürülememektedir.

  Yukarıdaki bilgiler ışığında

  A şıkkında kağıdın yanması sonucu ortaya çıkan külü incelediğimizde külden tekrar kağıt elde etmemizin mümkün olmayacağını görebiliriz. O halde A şıkkı  kimyasal değişimdir.

  B şıkkını incelediğimizde süt kullanarak yeni bir madde olan peynirin elde edildiğini görebiliriz. Aynı şekilde peyniri işlemden geçirerek tekrar süt elde edemeyeceğimizde ortadadır. O halde B şıkkı kimyasal değişimdir.

  C şıkkı da aynı şekilde gıdaların sindirilerek değişime uğramış olması kimyasal değişimdir.

  D şıkkı suyun elektrolizi akım kullanarak suyu bileşenlere ayırmak yani sudan oksijen ve hidrojen elde etme işlemidir. Dolayısı ile bu da kimyasal bir değişmedir.

  Ancak E şıkkını incelediğimizde tuzlu sudan su elde etmek için yapılan işlem suyun buharlaştırılmasıdır. Bildiğiniz gibi donma, erime ve buharlaşma gibi işlemlerde ortaya yeni bir madde çıkmamaktadır. Verilen örnekte de tuz hep aynı olup süreçte bir değişime uğramamıştır. Dolayısı ile Tuzlu sudan tuz eldesi fiziksel bir değişimdir. Doğru seçeneğimiz E şıkkı Tuzlu sudan tuz eldesi olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.bulabilirim.com

  Page 22 - Kimya

  Yazı kaynağı : ogmmateryal.eba.gov.tr

  Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişime bir örnektir?

  Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişime bir örnektir?

  A) Suyun elektrolizi

  B) Sütten peynir yapılması

  C) Solunum yapılması

  D) Suyun kaynaması

  Cevap: D

  Videolu Çözüm

  {youtube}5P7yLHvqBRA{/youtube}

  Yazı kaynağı : asagidakilerdenhangisi.com

  Suyun Elektrolizi Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

  Suyun Elektrolizi Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

   Bir iki açıdan meydana gelen değişim maddenin katı ve sıvı ile gaz hali üzerinden sağlanmaktadır. Ancak kimyasal olarak ise tepkime ve reaksiyon üzerinden işlem eşliğinde öne çıkar. Böylece elementler atomlarını ayrılmak suretiyle tepkime üzerinden farklı bir yapı ortaya çıkar. Bu bağlamda suyun elektrolizinin hangi gruba girdiği merak ediliyor.

   Suyun Elektrolizi Fiziksel mi Kimyasal mı?

   Yaşama temel kaynaklarından biri olarak şüphesiz en önemlileri hava ile sudur. Bu doğrultuda su belirli bir yapı altında elektroliz geçirir. Bu işlem suyun sahip olduğu hidrojen ve oksijen üzerinden tepkime ile beraber ortaya çıkar. Yani yaşanan tepkime üzerinden hidrojen ve oksijen atomlarına ayrılır. Söz konusu atom bazında bir ayrım olduğu için, suyun elektrolizi kimyasal olarak öne çıkar.

   Maddenin iç yapısında meydana gelen reaksiyon ile beraber, kimyasal bir değişim sağlanır. Yani diğer bir ifade ile element üzerinden atom ayrımı gerçekleşir. Bu bağlamda suyun elektrolizi oksijen ve hidrojen üzerinden yaşandığı için, kimyasal bir tepkime olarak öne çıkmaktadır.

   Kimyasal Açıdan Suyun Elektrolizi

   Suyun elektrolizi kimyasal bir değişim örneği olarak öne çıkar. Bu bağlamda suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementleri belirli bir yapı altında parçalanır. Bu parçalanma ise özellikle atom düzeyinde gerçekleştiği için kimyasal reaksiyon olarak öne çıkar.

   Bir molekülü yapı taşlarına ayırma yöntemi elektroliz olarak bilinmektedir. Diğer bir ifade ile atomlarını ayırma yöntemi şeklinde anlatmak mümkün. Bu bağlamda H2O olarak bilinen su 2H + O olarak bir ayrım yaşar. Daha sonra aşamalı olarak gerçekleşen tepkime ile beraber ortaya sonuç olarak O2 solunabilir oksijen kalır. Hidrojen ise yakıt olarak kullanım imkanı vermektedir. Bu sebepten dolayı suyun elektrolizi üzerinden gerçekleştirilecek kimyasal reaksiyon büyük bir öneme sahiptir. Hem oksijenli hem de hidrojen birbirinden ayrılarak farklı kullanım amaçları doğrultusunda elde edilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap