Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  açık alanda maske takma zorunluluğu kalktı mı

  1 ziyaretçi

  açık alanda maske takma zorunluluğu kalktı mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ülkede açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı

  Ülkede açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı

  İtalya'da Covid-19 salgınında günlük vaka ve can kayıplarındaki düşüsün ardından hükümet, ülkedeki tüm bölgeleri düşük riskli anlamına gelen “beyaz bölge” olarak tanımlamıştı. Bugünden itibaren yürürlüğe giren kararname ile gevşetilen Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Kararname ile halk, sadece kapalı alanlarda maske takmaya devam edecek. İtalyanlarının çoğunun açık alanlarda maske takmadığı veya maskelerini çenelerinde tuttuğu görülürken, bazıları ise maske takmaya devam etti.

  “ZORUNLULUĞU AŞIYORUZ”

  İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise geçen hafta imzaladığı kararnameyi, “Corona virüs Bilim-Teknik Kurulu tarafından belirlenen ihtiyati tedbirlere çerçevesinde 28 Haziran’dan itibaren beyaz olarak tanımlanan bölgelerde açık havada maske takma zorunluluğunu aşıyoruz” sözleriyle duyurmuştu.

  İtalya’da günlük Covid-19 vaka sayısı son dönemde binin altına düşmüş ve yoğun bakımdaki hasta sayısı 300’ün altına gerilemişti. Pandeminin seyrinde yaşanan olumlu gidişat üzerine geniş koalisyon üyesi bazı partiler maske yasağının kaldırılmasını gündeme getirmişti.

  “İNSAN NE KADAR BOĞULDUĞUNU ŞİMDİ ANLIYOR”

  İtalyan vatandaş Francesco yaptığı açıklamada, “Bu sıcaklarla da tam bir nefes aldık. İnsan ne kadar boğulduğunu şimdi anlıyor. Herkes ve geri kalan ülke için bundan sonra böyle olmasını diliyorum” dedi.

  Diğer bir vatandaş Roberto ise, “Ferahlık ve özgürlük hissi. Sadece kapalı ve kalabalık yerlere yaklaşınca takmak için maskemi çenemde tutuyorum” ifadelerini kullandı.

  Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya’da 50 milyona yakın kişi en az bir doz Covid-19 aşısı olurken, yaklaşık 18 milyon kişiye ise iki doz aşı uygulandı.

  Öte yandan İtalya’da geçtiğimiz sene yaz ayında kaldırılan açık havada maske takma zorunluluğu, salgının ikinci dalgası nedeniyle geçtiğimiz sene sonbaharda yeniden uygulanmaya başlamıştı. İtalya'da toplam vaka sayısı 4 milyon 258 bin 69'a, toplam can kaybı ise 127 bin 472'ye ulaştı.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Maske yasağı, zorunluluğu kalktı mı? Açık ve kapalı alanda maske takmak zorunlu mu?

  Açık alanda maske takmak zorunlu mu? Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? Maske kullanımı kalktı mı

  Maske yasağı kalktı mı? Açık alanda maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? - Son Dakika Haberleri İnternet

  Maske yasağı kalktı mı? Açık alanda maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? - Son Dakika Haberleri İnternet

  Uzun süredir uygulanan maske yasağı ile beraber mesken dışında tüm alanlarda maske zorunluluğu bulunuyor. Aşılama çalışmalarının hızlanması ve 18 yaşa kadar inmesiyle birlikte maske takma durumu yeniden gündem oldu.

  Aşı olan kişilerin açık alanda maske takma durumunun değerlendirilmesi beklenirken konuya ilişkin yeni karar alınıp alınmayacağı kabine toplantısı sonrasında ortaya çıktı.

  MASKE YASAĞI KALKTI MI, MASKE ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

  Maske yasağı henüz kalkmış durumda değil. Bu konuya ilişkin son değerlendirmenin aşılamanın yüzde 60'lara ulaşmasının ardından yapılması bekleniyor.

  Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan olumlu görüşün gelmesi halinde maske zorunluluğunun gündeme alınacağı tahmin ediliyor. Ancak aşılama çalışmalarının ulaştığı noktanın virüs tedbirlerinde ilk kademe olan maskeye henüz yetmiyor. Özellikle dünya genelinde delta varyantı paniği yaşanırken maskelerin kullanımının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.

  Maske zorunluluğunun kalkması için nüfusun yüzde 60'ının aşılanmasının tamamlanması ve delta varyantı gibi varyantların seyrinin azalması beklenecek.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Son Dakika: Maske yasağı kalktı mı? Açık ve kapalı alanlarda maske takmak zorunlu mu?

  Son Dakika: Maske yasağı kalktı mı? Açık ve kapalı alanlarda maske takmak zorunlu mu?

  Son Dakika: 1 Temmuz ile yeni bir döneme giriş yapıldı. Korona virüs salgınının başından beri maske takmak zorunluluğu ve bir dizi önlem kararı alınmıştı. Ancak aşılamanın hızlanması ve vaka sayılarındaki düşüşler nedeniyle tedbirler genişletilmeye başlandı. Vatandaşlar soruyor; Maske yasağı kalktı mı? Maske yasağı ne zaman kalkacak? Peki, Maske yasağı kalktı mı? Açık ve kapalı alanlarda maske takmak zorunlu mu? İşte detaylar haberimizde…

  SON DAKİKA: MASKE YASAĞI KALKTI MI?

  Maske zorunluluğunun kalktığı bir çok ülkede delta varyantın etkin olması nedeniyle tekrar maske takma zorunluluğu getirildi. Aşıların her ne kadar delta varyantında da etkili olduğu açıklansa da ülkeler maske takma zorunluluğunu geri getiriyor.

  Ülkemizde 1 Temmuz'da kısıtlamaların kalkması ile birlikte bir çok yasak rafa kalktı ancak yeni dönemde maske takma zorunluluğu devam edecek. Yayınlanan son genelgede de maske kullanımı hakkında yeni bir duyuru yok. Bu sebeple maske takma zorunluluğu yeni bir karara kadar geçerli olacak.

  BAKAN KOCA TARİH VERDİ: MASKE YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskelerin ne zaman çıkarılacağı sorusuna yanıt verdi. Normalleşme için eylül ayı sonunu işaret

  "Yoğun aşılama yaptığımızı, aşının etkisinin de 14 günden sonra oluştuğunu biliyoruz. Aşının etkisiyle yukarı çıkışın baskılandığı kanaatindeyiz.

  Önümüzdeki dönemde zorunlu olmadıkça kısıtlama yapmak istemiyoruz. Mesafe korunabiliyorsa o durumda maskeyi takmanız gerekmez, kapalı alanda da olabilir bu. Ama mesafenin korunmadığı açık alanlarda da maskeyi takmanız zaten zorunlu oluyor.

  Aşılamanın en az yüzde 70 olduğu dönemde maskelerden de artık kurtulabiliriz diye düşünüyorum."

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap