Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  açığa satışta yukarı adım kuralı ne demek

  1 ziyaretçi

  açığa satışta yukarı adım kuralı ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  BİST 50 endeksinde yukarı adım kuralı

  BİST 50 endeksinde yukarı adım kuralı

  BIST 50 Endeksinde bugün açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı uygulanacak.

  Borsa İstanbul, bugün için geçerli olmak üzere BIST 50 Endeksinde açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanmasını kararlaştırdı. 

  Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, "Söz konusu paylarda 14/09/2022 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır." denildi.

  Açıklamada şöyle devam edildi:

  "Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

  Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

  Etiketler

  Yazı kaynağı : bigpara.hurriyet.com.tr

  Borsa yukarı adım kuralı nedir? Açığa satış yukarı adım (up-tick rule) uygulaması ne demek?

  Borsa yukarı adım kuralı nedir? Açığa satış yukarı adım (up-tick rule) uygulaması ne demek?

  Borsa yukarı adım kuralı nedir? Açığa satış yukarı adım (up-tick rule) uygulaması ne demek?

  Borsa İstanbul'da son dönemlerde sıkça uygulanmaya başlayan "Borsa açığa satış yukarı adım (up-tick rule) kuralı" ile ilgili detaylar merak ediliyor. Peki, açığa satış kuralı ne demek? Açığa satış yukarı adım kuralı nedir?

  Daha çok volatilitenin yüksek ve satışların ağırlıkta olduğu dönemlerde gündeme gelen yukarı adım kuralı, pay senetlerinde açığa satış nedeniyle yaşanan düşüşleri azaltan bir uygulama olup, satış baskısını kısıtlamak için uygulanan kural gündemde.

  BORSA AÇIĞA SATIŞ KURALI NE DEMEK?

  Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması anlamına gelmektedir. Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir. İlgili hissenin fiyatının trendine bağlı olarak en son gerçekleşen işlem fiyatı düzeyinden veya bu düzeyin bir adım üzerindeki fiyatlardan yapılabilir. Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması anlamına gelmektedir.

  AÇIĞA SATIŞ YUKARI ADIM KURALI NEDİR?

  Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. 'Yukarı adım' (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir. Yukarı adım kuralı açığa satış nedeniyle hisse senetlerindeki düşüşleri azaltan bir tedbir olarak uygulanıyor.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yukarı Adım Kuralı Nedir? Neden, Nasıl Uygulanır?

  Yukarı Adım Kuralı Nedir? Neden, Nasıl Uygulanır?

  Borsa İstanbul’da 20 ve 24 Aralık tarihlerinde BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı uygulandı. Borsa İstanbul’un açıklamasında sonra yukarı adım kuralı (up-tick rule) merak edilen terimler arasında girdi. Peki açığa satışta yukarı adım kuralı nedir? Ne anlama geliyor? Borsada yukarı adım kuralı neden ve nasıl uygulanır? İşte merak edilen soruların yanıtları… (Bu makalenin ardından devre kesici nedir? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz)

  Tera Yatırım Uluslararası Piyasalar Stratejisti Mehmet Bilal Bircan açığa satışta yukarı adım kuralı nedir? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

  “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı gereği BİST50 endeksi içerisinde yer alan hisselerde yapılabilen açığa satış; fiyatta düşüş bekleyen yatırımcının, elinde bulunmayan hisseleri satıp, vade sonunda ilgili hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleridir. Açığa satışta yukarı adım kuralı ise açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilmesine karşın, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilmesidir”

  Peki, yukarı adım kuralı neden uygulanır? Bircan, “Daha çok volatilitenin yüksek ve satışların ağırlıkta olduğu dönemlerde gündeme gelen yukarı adım kuralı, pay senetlerinde açığa satış nedeniyle yaşanan düşüşleri azaltan bir uygulama olup, satış baskısını kısıtlamak için uygulanmaktadır” diyor.

  Örneğin 24 Aralık 2021’de Borsa İstanbul, yukarı adım kuralının uygulandığını şöyle duyurmuştu:

  Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği anımsatıldı.

  Söz konusu paylara yönelik 20-23 Aralık döneminde uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da devam etmesine karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Yazı kaynağı : www.ekonomist.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap