Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  açığa satış hisseyi nasıl etkiler

  1 ziyaretçi

  açığa satış hisseyi nasıl etkiler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Borsada Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

  Borsada açığa satış işlemi, elde olmayan, sahip olunmayan bir hisse senedinin satılması demektir. Bu hisse senetleri yüksek fiyattan satılmakta ve daha sonra düşük fiyattan alınarak hisse senedi sahibine teslim edilmektedir. Böylece yatırımcı aradaki farktan kâr sağlamış olur. Bu işlemin uygulanmasında, açığa satış olarak yapılmaya uygun görülen menkul kıymetler bir bakıma borç olarak alınmaktadır. Değer veya araçların satışı için emir verilmektedir. Yatırımcı menkul kıymeti yüksek değerden satıp düşük fiyattan alacaktır. Menkul kıymet işlem sonrası yerine konurken kendisi aradaki değer farkından kâr elde etmektedir.

  Örneğin; bir yatırımcı X firmasına ait hisse senedinin emir anında 100 TL olan fiyatının Y sürede 90 TL’ye düşeceği beklentisinde ise elinde o hisse senedi olmadan da açığa satış işlemi sayesinde o hisse senedini 100 TL fiyattan satabilir. Y süresi sonunda yani vade dolduğunda bu daha önce sattığı bu hisse senetlerini yerine koymak durumundadır. Eğer yatırımcının öngörüsü gerçekleşir ve gerçekten hisse senedi fiyatı Y süresi sonunda 90 TL’ye düşerse, yatırımcı 90 TL’den bu hisse senedini almış olur. Böylece basit ticaret mantığı ile düşünürsek 90 TL’ye aldığı bir malı, 100 TL’ye satmış olur ve 10 TL kazanç elde eder.

  Açığa satış işlemleri ülkemizde genellikle Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) üzerinde yapılmaktadır. Siz de ON mobil uygulamasını indirdikten sonra VİOP işlemlerinizi ON Yatırımlar – Hisse/VİOP İşlemleri adımı üzerinden, tekrar şifre girişi yapmaya gerek kalmadan Burgan Trade uygulamasına geçiş yaparak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Henüz VİOP hesabınız yoksa hemen ON’a giriş yapın. Yatırımlar – Hisse/VİOP İşlemleri üzerinden ON İnternet Şubesi’ndeki ilgili adıma tekrar şifre girişi yapmadan geçiş yaparak hesabınızı kolayca açın.

  Yazı kaynağı : www.burgan.com.tr

  Borsa'nın 'açığa satış' tedbirine uzman yorumu

  Borsa'nın 'açığa satış' tedbirine uzman yorumu

  Borsa İstanbul yönetimi, yoğun haber akışı ve spekülatif işlemlerin yatırımcılara olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla büyük banka hisselerinde açığa satış yapmayı yasakladı. Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Doğan, "Alınan karar ile yatırımcıların hisseleri üzerinde ekstra bir satış baskısı oluşturmasının önüne geçilmek amaçlanıyor" dedi.

  Borsa İstanbul yönetimi, BIST 30 endeksine dahil olan banka hisselerinde açığa satış yapmayı geçici olarak yasakladığını bildirdi.

  Açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.

  Borsa İstanbul tarafından açığa satış yasağı getirilen hisse senetleri, Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), VakıfBank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi (YKBNK.E) oldu.

  Sermaye piyasası araçlarında fiyatların düşüşünden kazanç elde etmeyi amaçlayan piyasa oyuncularının yoğun olarak kullandığı araçlardan biri olan açığa satış işlemi, belli bir hisse, sektör ya da piyasa geneline ilişkin önemli haber akışı ve buna bağlı oynaklığın arttığı durumlarda düşüşlerin olması gerekenden çok daha sert olmasına neden oluyor.

  ##$HABER_1457995$##

  "AÇIĞA SATIŞ YASAĞI" TÜM DÜNYA BORSALARINDA UYGULANAN BİR TEDBİR

  Dünya genelinde özellikle finansal kriz ya da hisse bazlı yoğun haber akışı ile belirsizliklerin arttığı dönemlerde yatırımcıların çok büyük zararlara uğramaması nedeniyle kullanılan tedbirlerden biri olan "açığa satış yasağı", Türkiye'de de dönem dönem uygulanmıştı.

  ABD'de, 2008 krizinde ülkenin sermaye piyasaları regülatörü SEC, 19 Eylül'de uyguladığı geçici açığa satış yasağında toplam 799 hisse senedi yasak kapsamına almıştı. Avrupa tarafında da 2008'de İngiltere, 2011 ve 2012'de ise Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika'da bankacılık sektörüne ilişkin haber akışı nedeniyle geçici açığa satış yasakları getirilmişti.

  Hızlı fiyat hareketlerine neden olan haber akışlarını kullanarak yoğun işlemlerle spekülatif kazanç elde etmeye çalışan piyasa oyuncularının işlemlerine getirilen kısıtlamalardan biri olan açığa satış yasağının geçici bir uygulama olduğunu anımsatan analistler, daha önceki örneklerde, haber akışı ve buna bağlı olarak oynaklığın normale dönmesi ile açığa satış işlemlerinin tekrar başladığını ifade etti.

  "AMAÇ OYNAKLIĞI AZALTARAK YATIRIMCIYI KORUMAK"

  Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, açığa satış yasağının, hisse senetleri piyasalarında oynaklığın arttığı dönemlerde piyasaya tekrar istikrar sağlamak amacıyla alınan bir karar olduğunu bildirdi.

  Alınan karar ile yatırımcıların hisseleri üzerinde ekstra bir satış baskısı oluşturmasının önüne geçilmek istendiğini aktaran Doğan, "Günümüzde vadeli piyasaların varlığı ve diğer kanallar beklenen etkiyi sınırlayabilmektedir. Buna karşın geçtiğimiz dönemlerde Avrupa ve ABD’de de benzer uygulamaların daha likit ve daha gelişmiş piyasalarda da alındığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.

  İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz ise, spekülatif işlem yapan piyasa oyuncularının açığa satış işlemi ile ellerinde olmayan bir hisse senedini satarak hem pay piyasası üzerinde baskı oluşturduklarını hem de Türk lirasına ulaşmış olduklarına dikkati çekti. Özellikle spekülatif işlem yapan yabancı piyasa oyuncuların Türk lirasına bu yolla ulaşmasının da önüne geçilmek istenmiş olabileceğine değinen Yılmaz, kararın geçici bir süre için uygulanacağını bildirdi.

  Etiketler

  Yazı kaynağı : bigpara.hurriyet.com.tr

  Açığa Satış - Hisse Senedi (Video) | Khan Academy

  Açığa Satış - Hisse Senedi (Video) | Khan Academy

  Misyonumuz herkese, her yerde, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim imkanı sağlamaktır.

  Khan Academy kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Siz de gönüllülerimiz arasına katılabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : tr.khanacademy.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap