Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  9.sınıf edebiyat sayfa 168 cevapları

  1 ziyaretçi

  9.sınıf edebiyat sayfa 168 cevapları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 168

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

  Sayfanın Cevapları:

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 5. Ünite Roman Ünite Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite RomanSayfa 165, 166, 167, 168, 169, 170 Ünite Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı

  1. Gece uykusundan henüz uyanmamış şehir, lâpa lâpa yağan karların altında bembeyazdı. Alexan- der Nevski meydanından sola dönüp ağır ağır ilerleyen atlı arabanın koca tekerlekleri, bütün gece yığılmış karları zorlukla yarıyordu. Arabacı köşeyi dönüp üç katlı evin kaldırımına yanaştı. Gözlerini binanın pencerelerine doğru çevirmişti ki, bir ışık huzmesi içeriden dışarıya süzüldü. Hafif bir rüzgârla savrulup pencere pervazlarında toplanmaya devam eden bir grup kar tanesi, cama yapışıp öylece dondu, kaldı. Arabacının bakışları ile sözleşmişçesine, aynı anda, odanın tülleri aralandı. Silueti görünen erkek, camın buğusunu sildikten sonra el sallayıp tekrar içeriye döndü. Yatağının baş ucundaki komodinin üzerinde biraz evvel yakmış olduğu gaz lâmbasının ışığında cep saatine baktı. Henüz dört olmak üzereydi. Daha epeyi vakti vardı. Yatakta derin derin uyumakta olan kadını uyandırmaktan çekinerek yorganı hafifçe araladı. Saat avucunda, kendisini yastığa bıraktı. Sonra kararlı bir ifade ile, çarşafları attı üzerinden, yataktan kalktı. Ellerini saçlarında gezdirip, ağır adımlarla tekrar pencereye doğru yürüdü. Perdeyi biraz daha yana çekip dışarıya baktı. Camların hemen önünden başlayan beyazlık, ay ışığı altında bahçeyi, parmaklıkları ve ardındaki geniş caddeyi kaplayarak devam ediyordu. Beyaz bir dünyaydı, bembeyaz. Kayıp giden bulutların arasından mehtap ışıldadıkça ortalık pırıl pırıl oluyordu. Her şey olduğundan daha haşmetliydi bu beyazlığın altında.
  Nermin Bezmen, Kurt Seyt & Shura

  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri bu parçadan hareketle uygun ifadelerle doldurunuz.

  a. Parçada….ÖYKÜLEYİCİ ve BETİMLEYİCİ …..anlatım biçimlerine başvurulmuştur.
  b. Parçada anlatıcı………..3.TEKİL... …..kişidir.
  c. Parça..…. İLAHİ (HAKİM) .…….bakış açısıyla yazılmıştır.
  ç. Parçada………...GÖZLEMCİ .. ..tekniği kullanılmıştır.

  2. Gelen gazetelerde, boş yere bir genel neşe yankısı arıyorum, bulamıyorum. Belki Anadolu’nun ücra bir kasabasında, Ankara’da, şuraya buraya asılmış, tek tük kandiller, bu zaferin tek şenlik  aydınlıklarıdır. Hayalimde, kendi kendime yaktığım bu ışıklar, bana engin ve karanlık bir gurbet diyarı olan Türkiye’de donmuş ve kör olmuş gönüllerin tek hayat mihrakları gibi geliyor.
  Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban
  Bu parçada geçen altı çizili kelimelerden hangisi türü bakımından ötekilerden farklıdır?
  A) I.
  B) II.
  C) III.
  D) IV.

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

  3-8. soruları Peyami Safa’nın Mahşer adlı romanından alınan aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

  3. Mahşer adlı romanın bu bölümünden nasıl bir olay örgüsü çıkarılabilir?

  4. Mahşer adlı romanın bu bölümünde olayın geçtiği yerin özellikleriyle ilgili neler söylenebilir?

  5. Romanın bu bölümünde kişilerin özellikleriyle ilgili hangi tespitlerde bulunulabilir?

  6. Romanda anlatılan olayların geçtiği dönemle ilgili neler söylenebilir?

  7. Metinde günümüz yazım ve noktalama kurallarına uymayan kullanımları belirleyiniz.

  8. Metindeki zamirleri ve bunların metindeki işlevlerini belirleyiniz.

  Cevapkendisinden üç rütbe aşağı…: kendi – Dönüşlülük zamiri

              …karı-m-ı da, çocukları-m-ı…: karı-m – m sesi Ek halindeki zamir/iyelik zamiri

              Şimdi bile buna inanamıyorum…: bu-n-a- İşaret zamiri

              Kimi bitik…: kimi- Belgisiz zamir (cümledeki diğer kimi sözcükleri de aynı şekilde belgisiz zamirdir.)

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

  9. İlhan korkusuyla depreşmediğimizi, Filatyos bilir ( ) Ölüm haberini duymadıkça kendini güvende sayar ( ) Korkmaz savaşçıdır ( ) gayet öfkelidir ( ) Huyu suyu bilinir düşmanı aldatmak güç değil…
  Kemal Tahir, Devlet Ana
  Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?
  A) (.) (.) (.) (.)
  B) (.) (;) (,) (.)
  C) (:) (.) (,) (.)
  D) (.) (.) (,) (.)
  E) (:) (.) (.) (.)

  10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kişi zamirine örnek oluşturacak bir kelime vardır?
  A) Herkes Küçük Ağa diyordu son zamanlarda.
  B) Asıl bunun için istiyorum ya…
  C) Bundan sonra artık ağzından kelimeler miskalle çıkacaktı.
  D) İnşallah Recep’le benim dilim sürçmez de sana Hoca Efendi deyivermeyiz ikide bir.
  E) İnşallah bundan böyle hepimiz yeni bir dostluk kazanmış oluruz.

  11. Aşağıdakilerden hangisi roman türünün özelliklerinden değildir?
  A) Kişi kadrosu geniştir.
  B) Betimlemeler yüzeyseldir.
  C) Farklı bakış açıları kullanılabilir.
  D) Kurmaca bir gerçekliğe sahiptir.
  E) Olay örgüsü bir temel çatışma etrafında şekillenir.

  12. (I) Karşısındakilerin hiçbirini sevmiyor, onların da kendisini sevmediklerini biliyordu. (II) Gene de her akşam beraberce otururlar orada bulunmayanları çekiştirirlerdi. (III) Çekiştirilen kimse pasajın kapısında görünürse eğer çekiştirme hemen onun da katılmasıyla bir başkasına yöneltilirdi. (IV) Oradakilerin hepsi iyi, hepsi değerli, hepsi dosttu. (V) Değersiz, kötü olanlar işlerine dalıp da o akşam pasaja gelmeyenlerdi.
  Orhan Hançerlioğlu, Ali
  Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde kelime hâlinde zamir yoktur?
  A) I.
  B) II.
  C) III.
  D) IV.
  E) V

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

  13. Çıkmaz sokağın ağzında bir çeşme, bir de hayvanları sulamak için yalak vardı. Elime geçen çerçöple özene özene oyuncak bir kayık yaptım. Kayığım yalaktaki suyun üzerinde yüzünce dünyalar benim oldu. Onu elimle dürttüm olmadı. Yanağımı suya değdirerek başımı kayık düzeyine eğdim; tatlı sert tütün paketinin kâğıdından yapılma yelkene üfledim. Gemim suların üzerinde kaydı. Hemen yalağın öte tarafına koştum. Kayık bana doğru geliyor, yani ilerliyordu. Siftah olarak ileriye gitmek ve gerilerden ayrılmak sevincini tadıyordum. Kayığı seyre öyle dalmıştım ki kayık burnumun üstünde baştan kara etti. Onu hemen döndürdüm. Durmamacasına üfledim. Başım fırıl fırıl dönüyor, kulaklarımda yüzlerce ziller çınlıyordu. Gemim bütün yelkenlerini doldurmuş açık denizlerde koskocaman bir kelebek gibi kayıyordu. O sırada güneş battı. Ortalık karardı. Sokaklardan el ayak çekildi. Farkında olan kim? Kendimi lodos rüzgârının ta kendisi sanıyordum. Yanaklarımı körpe ciğerlerimin bütün gücüyle şişirip sağanak sağanak esiyordum. Pruva direği, sözü küçümseyerek dalgın eda ile işaret veren bir el gibi sağa sola eğiliyordu. Direk ucu yıldızdan yıldıza gidip geldikçe içimde yeni yeni uyanan bir musikiye tempo tutuyordu. Koca gemim, sendeleyen yıldızlar arasında kapkara bir uçurum kadar mağrur ilerliyordu. Ne var ki artık soluğum tükeniyordu. İşte bunun için, ”Rüzgâr kesiliyor! Artık camadanları çözünüz!” diye ciyak ciyak bağırdım. Birdenbire, derin bir mağaranın bağrından çıkıvermiş gibi kalın bir ses, ”Hangi rüzgâr kesiliyor?” diye sordu. Amcamın sesini tanıdım. Donakaldım. Başım, göğsüm sırsıklamdı. Amcam yanaştı: ”Mahmut sen misin?” dedi. (…) ”Burada bu saatte ne yapıyorsun?” dedi. Ona elimdeki kayığı verdim. Görmek için batı göğünün alacakaranlığına karşı tuttu onu. ”Bu gemi değil, salapurya!” demesiyle de bizim kalyonu yere çarpıp ayağının altında çatır çutur ezmesi bir oldu. Kemiklerim kırıldı sandım. Ama amcam ”Yarın sana bir kayık yapayım da gör” deyince dünyalar yeniden benim oldu.
  Halikarnas Balıkçısı, Aganta Burina Burinata
  Aşağıdaki soruları Aganta Burina Burinata adlı romandan alınan yukarıdaki parçaya göre cevaplayınız.

  a. Metnin yapı unsurlarını belirleyiniz.

  b. Metnin temasını belirleyiniz.

  c. Metindeki bakış açısı hakkında bilgi veriniz.

  14. Roman kahramanları ruhsal ve fiziksel özellikleriyle tanıtılır. Kişilerin kendine özgü ayırt edici özellikleriyle diğerlerinden ayrılanlarına……………………………………….; kıskançlık, cimrilik, korkaklık gibi benzerlerinin niteliklerini abartılı bir biçimde üzerinde toplayanlarına……………………………denir.
  Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde verilenler getirilmelidir?
  A) karakter-tip
  B) huy-karakter
  C) tip-karakter
  D) tip-huy
  E) tip-kişilik

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

  15. Aşağıda verilen tamlayıcı dallanmış ağaçtaki bilgilerden bazısı doğru, bazısı yanlıştır. İlk ifadeden başlayıp, cevap oklarını takip ederek doğru çıkışa ulaşınız.

  Yazı kaynağı : kitap.basarisiralamasi.net

  9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Öğün Yayınları

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları 5. Ünite Sayfa 165, 166, 167, 168, 169, 170 Ünite Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

  9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları 5. Ünite Sayfa 165, 166, 167, 168, 169, 170 Ünite Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

  5. ÜNİTE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

  9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 165 Cevapları

  1. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri bu parçadan hareketle uygun ifadelerle doldurunuz.

  a. Parçada ÖYKÜLEYİCİ ve BETİMLEYİCİ anlatım biçimlerine başvurulmuştur.
  b. Parçada anlatıcı 3. TEKİL kişidir.
  c. Parça İLAHİ (HAKİM) bakış açısıyla yazılmıştır.
  ç. Parçada GÖZLEMCİ tekniği kullanılmıştır.

  2. Gelen gazetelerde, boş yere bir genel neşe yankısı arıyorum, bulamıyorum. Belki Anadolu’nun ücra bir kasabasında, Ankara’da, şuraya buraya asılmış, tek tük kandiller, bu zaferin tek şenlik  aydınlıklarıdır. Hayalimde, kendi kendime yaktığım bu ışıklar, bana engin ve karanlık bir gurbet diyarı olan Türkiye’de donmuş ve kör olmuş gönüllerin tek hayat mihrakları gibi geliyor.
  Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban
  Bu parçada geçen altı çizili kelimelerden hangisi türü bakımından ötekilerden farklıdır?
  A) I. B) II. C) III. D) IV.  E) V.

  Cevap: C

  9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 167 Cevapları

  3. Mahşer adlı romanın bu bölümünden nasıl bir olay örgüsü çıkarılabilir?
  Vatan için savaştığı, uğruna eziyetlere katlandığı İstanbul’da çeşitli sıkıntılar yaşayacak bir olay örgüsü olabilir. Hasret kaldığı İstanbul’da savaştakinden daha fazla sıkıntı çekecek kadar İstanbul’un değişmesi olabilir.

  4. Mahşer adlı romanın bu bölümünde olayın geçtiği yerin özellikleriyle ilgili neler söylenebilir?
  İstanbul’un girişinde gemide, güvertede. Sirkeci İskelesi. Babı Ali yokuşu.

  5. Romanın bu bölümünde kişilerin özellikleriyle ilgili hangi tespitlerde bulunulabilir?
  İstiklal savaşına Nihad’ın savaştan sonra özlemle geldiği İstanbul’da yabancılık çekmesi.

  6. Romanda anlatılan olayların geçtiği dönemle ilgili neler söylenebilir?
  İstiklal Savaşı’ndan sonra İstanbul’un içinde bulunduğu durumla ilgili olarak yazılmış bir romandır.

  7. Metinde günümüz yazım ve noktalama kurallarına uymayan kullanımları belirleyiniz
  Karnını demir parmaklıklara yaslıyarak, üç senedir hasretini çektiği İstanbul’a gözlerini kırpmadan baktı. Yaslıyarak değil yaslayarak olacak ve bu sözcükten sonra virgül kullanılmaz.

  8. Metindeki zamirleri ve bunların metindeki işlevlerini belirleyiniz.
  kendisinden üç rütbe aşağı…: kendi – Dönüşlülük zamiri
   …karı-m-ı da, çocukları-m-ı…: karı-m – m sesi Ek halindeki zamir/iyelik zamiri
  Şimdi bile buna inanamıyorum…: bu-n-a- İşaret zamiri
  Kimi bitik…: kimi- Belgisiz zamir (cümledeki diğer kimi sözcükleri de aynı şekilde belgisiz zamirdir.)

  9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 168 Cevapları

  9. İlhan korkusuyla depreşmediğimizi, Filatyos bilir ( ) Ölüm haberini duymadıkça kendini güvende sayar ( ) Korkmaz savaşçıdır ( ) gayet öfkelidir ( ) Huyu suyu bilinir düşmanı aldatmak güç değil…
  Kemal Tahir, Devlet Ana
  Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?
  A) (.) (.) (.) (.) B) (.) (;) (,) (.) C) (:) (.) (,) (.) D) (.) (.) (,) (.) E) (:) (.) (.) (.)
  CevapD

  10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kişi zamirine örnek oluşturacak bir kelime vardır?
  A) Herkes Küçük Ağa diyordu son zamanlarda.
  B) Asıl bunun için istiyorum ya…
  C) Bundan sonra artık ağzından kelimeler miskalle çıkacaktı.
  D) İnşallah Recep’le benim dilim sürçmez de sana Hoca Efendi deyivermeyiz ikide bir.
  E) İnşallah bundan böyle hepimiz yeni bir dostluk kazanmış oluruz.
  CevapD

  11. Aşağıdakilerden hangisi roman türünün özelliklerinden değildir?
  A) Kişi kadrosu geniştir.
  B) Betimlemeler yüzeyseldir.
  C) Farklı bakış açıları kullanılabilir.
  D) Kurmaca bir gerçekliğe sahiptir.
  E) Olay örgüsü bir temel çatışma etrafında şekillenir.
  CevapB

  12. (I) Karşısındakilerin hiçbirini sevmiyor, onların da kendisini sevmediklerini biliyordu. (II) Gene de her akşam beraberce otururlar orada bulunmayanları çekiştirirlerdi. (III) Çekiştirilen kimse pasajın kapısında görünürse eğer çekiştirme hemen onun da katılmasıyla bir başkasına yöneltilirdi. (IV) Oradakilerin hepsi iyi, hepsi değerli, hepsi dosttu. (V) Değersiz, kötü olanlar işlerine dalıp da o akşam pasaja gelmeyenlerdi.
  Orhan Hançerlioğlu, Ali
  Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde kelime hâlinde zamir yoktur?
  A) I. B) II. C) III. D) IV. E) V
  CevapE

  9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 169 Cevapları

  13. 

  a. Metnin yapı unsurlarını belirleyiniz.

  Olay Örgüsü: Mahmut isimli bir çocuğun küçük bir gemi yapması ve bunu bir çeşmede yüzdürerek eğlendirmesi. Geç saatlere kadar eğlenen Mahmut, amcasının gemisini kırmasıyla üzülmesi fakat amcasıyla ona yarın için gemi yapma sözü vermesiyle tekrar hülyalara dalması.
  Mekan: Çıkmaz sokakta bir çeşme..
  Zaman : Bilinmeyen bir akşamüzeri
  Kişiler: Mahmut: Hayal kurabilen ve elindekiyle mutlu olabilen, umut dolu biri. Amca: Olaylara biraz sert girebilen biri.

  b. Metnin temasını belirleyiniz.

  Cevap: Hayal kurmak..

  c. Metindeki bakış açısı hakkında bilgi veriniz.

  Cevap: Kahraman bakış açısı..

  14. Roman kahramanları ruhsal ve fiziksel özellikleriyle tanıtılır. Kişilerin kendine özgü ayırt edici özellikleriyle diğerlerinden ayrılanlarına……….; kıskançlık, cimrilik, korkaklık gibi benzerlerinin niteliklerini abartılı bir biçimde üzerinde toplayanlarına………denir.
  Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde verilenler getirilmelidir?
  A) karakter-tip B) huy-karakter C) tip-karakter D) tip-huy E) tip-kişilik

  CevapA

  9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 170 Cevapları

  15. Aşağıda verilen tamlayıcı dallanmış ağaçtaki bilgilerden bazısı doğru, bazısı yanlıştır. İlk ifadeden başlayıp, cevap oklarını takip ederek doğru çıkışa ulaşınız.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 168-174 Metne Hazırlık, Metni Anlama ve Çözümleme Soruları ve Cevapları

  9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 168-174 Metne Hazırlık, Metni Anlama ve Çözümleme Soruları ve Cevapları

  Metne Hazırlık

  1. Çağımız kültürünün gençlik üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi paylaşınız.
  Cevap: Evet olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü sosyal medya kültürü özellikle Tik Toc vari paylaşımlar gençliğin okumamasına tembelleşmesine neden olmaktadır. Gençliğimiz yoz bir kültürün etkisi altındadır.

  2. Güldürürken aynı zamanda düşündüren oyunları izlemeyi sever misiniz? Açıklayınız.
  Cevap
  : Severim. Çünkü boş yere gülmek yerine aynı zamanda gülerken bana bir şey katmasını da isterim. Zaman bizim için en değerli şey çünkü.

  3. Günümüzde gençlerin sorunları nelerdir? Belirtiniz.
  Cevap
  : Gençlik özellikle sosyalleşme anlamında çok fazla imkana sahip değil. Gidebilecekleri ücretsiz tiyatrolar, sinemalar ya da benzer sanatsal faaliyetler neredeyse yok. Ayrıca ekonomik kriz ve işsizlik de gençleri en çok zorlayan sorunlardır.

  4. Sizce bir tiyatro metninde izleyiciye verilmek istenen mesaj, yazıldığı ve oynandığı döneme göre farklılık gösterir mi? Nedenini açıklayınız.
  Cevap
  : Elbette gösterir. Çünkü her oyun kendi döneminin gerçekliğiyle izleyiciyle buluşur. Geçmişin dili, dünyaya bakış açısı ve gerçekleri ile günümüzün gerçekliği, hayata bakış açısı şartları aynı değildir.

  Metni Anlama ve Çözümleme

  1. Sizce X. tabloda gençler arasında genel kültür, sanat ve tarih yarışmasıyla ilgili diyalogda eleştirilen konu nedir? Düşüncelerinizi belirtiniz.
  Cevap: Asıl sorun olarak sanata, tarihe, kültüre gereken önemi gösteriyor muyuz, yoksa biraz abur cubur, ıvır zıvır magazin bilgileriyle mi yetiniyoruz denilerek dönemin sanata ve bilgiye bakış açısı eleştirilmektedir.

  2. XII. tabloda oyuncular hangi konuyu ele alıyorlar? Kısaca açıklayınız.
  Cevap
  : Günün her saati çok çalışan ev kadınının işsiz olarak kaydedilmesi ve evde yaptığı verdiği emeklerin ne yazık ki işten sayılmaması konusu ele alınmaktadır.

  3. XIII. tabloda yer alan gülünç sözcükleri bulunuz. Bu sözcüklerin izleyiciyi nasıl etkilediğini açıklayınız.
  Cevap
  : Suvanyör, Bu ne müthiş Türk! kelime ve ifadeleri izleyicinin ilgisini çeker. Meraklandırır aynı zamanda güldürür de.

  4. XIV. tabloda oyuncular her sorunun çözümü olarak hangi duyguyu ifade etmişlerdir?
  Cevap
  : Sevgi kelimesini çok sık kullanmışlar ve her sorunun çözümü için şu formülü vermişlerdir: Aramızda dialogu kesmeyelim ve Yunus Emre’nin dediği gibi “Sevelim-Sevilelim”.

  5. Ah Şu Gençler tiyatro metnindeki dramatik örgüyü belirleyiniz.
  Cevap
  : Çalışmak istemeyen adamın kendine uygun iş görüşmesine gitmesi ve sonucunun isteğine uygun olmaması. Ev hanımının evde yaptığı işlerin işten sayılmaması, bilgi yarışmasında gençlerin bilerek saçma cevaplar vermeleri.

  6. Ah Şu Gençler oyunundan yola çıkarak tiyatro metinlerindeki mekân ve zamanın nasıl ele alındığını açıklayınız.
  Cevap
  : Anlatının kronolojik olmadığı, geçmişe (flashback), geleceğe (flashforward) ya da şimdiki zamana ait sahnelerin harmanlanıp, hikâyenin lineer bir şekilde işlenmediği anlatıya, doğrusal olmayan anlatı denmektedir. Günümüzde en çok bu zaman kullanılmaktadır tiyatroda.

  7. Bu oyun sizce hangi tür komediye girer? Nedenlerini belirtiniz.
  Cevap
  : Ah Şu Gençler oyunu kabare türü müzikli oyun türüne girer. Çünkü hem müziklidir. Hem de abartmaya dayanan güldürü unsurları sunulur izleyiciye.

  8. Metindeki çatışmayı tespit ediniz.
  Cevap
  : Geçmiş kültürün kalıp değerleriyle günümüz gençlerinin değerlerinin uyuşmaması ve gençlerin çok fazla anlaşılmaması üzerinden çatışma kurgulanmaktadır.

  9. Okuduğunuz metnin yazarın ünlü eserlerinden birisi olduğunu dikkate alarak yazarın biyografisinden hareketle yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz. Metnin yazarın tanınmasına katkısını belirtiniz.
  Cevap
  : Yazarın kişisel tarihi ve durduğu yer aslında bu oyunun yazılışını da etkilemektedir. Yazar topluma yönelttiği aynasından yansıyan gençlerin yaşadıkları kuşak çatışmaları sorunlarını çok başarılı bir şekilde işleyebilmektedir.

  10. Okuduğunuz metinde yazar, okuru etkiyebilmek için hangi anlatım şeklini benimsemiştir? Metinden hareketle çıkarımlarda bulununuz.
  Cevap
  : Mizah türünü benimsemiştir. Güldürü unsurunu çokça kullanır. Çoğu zaman kelimelerin gülünç yanlış anlamadan kaynaklı bozuma uğratıldıklarını görürüz. Bu da izleyiciyi güldürmek için bilerek uygulanan bir tekniktir.

  11. Okuduğunuz metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları ve metnin dönemin gerçekliğiyle ilişkisini tespit ederek yazarla metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.
  Cevap
  : Yazar kurguladığı metin üzerinden döneminde gördüğü sorunları gerçekçi bir objektifle kaleme almış ve metnini oluşturmuştur. Bu da gerçekten faydalanırken bu gerçekliği yeniden yaratımının bir göstergesidir.

  Tiyatro metinlerinde “zaman dilimi” olarak sadece olayın yaşandığı “zaman” ele alınır. Yani olayın öncesi ve sonrası yoktur. Bu bağlamda zamanın ele alınışını hangi hikâye türü ile ilişkilendirebiliriz? Tartışınız.
  Cevap
  : Hikayeye benzer. Ancak daha çok durum hikayesine. Çünkü olay hikayesinde giriş gelişme sonuç bölümleri daha belirgindir. Oysa durum hikayesinde yaşamdan bir kesit alınır. Bu bağlamda tiyatroyu bu bakımdan kesit hikayesine benzetebiliriz.

  Bir tiyatro metninin etkisi sizce oynayan oyuncuların temsil yeteneğine bağlı mıdır? Tartışınız.
  Cevap
  : Evet bağlıdır. Çünkü göstermeye dayalı bir performans sanatıdır tiyatro. Eğer oyuncular başarılı değillerse izleyiciyi etkilemeleri de pek mümkün olmaz. Hatta metnin değerini de düşürür bu durum.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap