Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  9 kor 109 uncu topcu alayı 2 topçu taburu erzurum

  1 ziyaretçi

  9 kor 109 uncu topcu alayı 2 topçu taburu erzurum bilgi90'dan bulabilirsiniz

  109. TOPÇU ALAY KOMUTANLIĞI

  109. topçu alayı

  109. Topçu Alayı

  109’uncu Topçu Alay Komutanlığı - Erzurum | Askeri Birlikler

  109’uncu Topçu Alay Komutanlığı Erzurum’da bulunmaktadır. Erzurum’a kara, hava ve demir yolu ile ulaşabilirsiniz.

  109’uncu Topçu Alay Komutanlığı – Erzurum

  109’uncu Topçu Alay Komutanlığı Birliklerinden 1’inci Topçu Taburu, 2’nci Topçu Taburu, Alay Hizmet Takımı ve Alay Bakım Bölüğü General Fikret Esen Kışlasında (Erzurum) 3’üncü Topçu Taburu, Alay Karargâh Bölüğü ve Ölçme ve Hedef Tespit Bölüğü Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kışlasında (Erzurum) 3’üncü Topçu Taburu Emniyet ve Muhafız Bölüğü ise Şehit Teğmen Galip Saim Tuna Kışlasında (Erzurum) konuşlu bulunmaktadır.

  109’uncu Topçu Alay Komutanlığı (Tel.Nu.: 0442 213 53 20) Erzurum-Kars kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Şehir içi minibüs ve otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

  Seyahat esnasında veya 109’uncu Topçu Alay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

  Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

  Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

  Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

  Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

  Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

  Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

  Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

  Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

  Yazı kaynağı : www.askeribirlikler.com

  Erzurum-Topçu Birliği Afrin'e Bayraklar ve Tekbirlerle Uğurlandı - Dailymotion Video

  Emre KIYAKOĞLU Kişisel Web Sitesi

  12 ağustos 2010’da başlayıp 18 ocak 2011’de biten  159 günlük askerlik görevimden sonra tekrar blok sayfama bir merhaba yazısı ile devam edeyim. Acemiliğimi 109. Topçu alayında ve usta askerliğimde Bandoda yaptım.  Hala ilk günümü hatırlıyorum. O nizamiye kapısından ilk girdiğimdeki sıkıntıyı. Velhasıl bu yazımda asıl değinmek istediğim eğer askerliğiniz Erzurum’da 109. Topçu birliğinde yapacaksanız ne türü sıkıntılar sizi bekliyor ve ne gibi şeylere ihtiyacınız olduğu hakkında bilgi vereceğim. Ben internetten istediğim bilgileri tam ve derli toplu olarak bulamamıştım. Kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim.

  Öncelikle Erzurum’dan ve Erzurum halkından bahsedeyim kısa. Erzurum halkı genel olarak  muhafazakar bir kitleye sahip.  Ben açıkçası askerlere karşı en küçük bir kötülüklerini görmedim. Hatta küçükten büyüğe çok sevdiklerini gördüm.  Şöyle bir laf vardır “Erzurum’un 1/3 asker  1/3’ü öğrenci kalanı da Erzurum’un yerlisi”

  Öncelikle Erzurum’da yapılabilecek en rahat askerliği yapmış şanslı kişilerden olmama rağmen şunu hiçbir zaman unutmayın hiçbir şekilde askerlik olay değil. En başta özgürlüğünüz kısıtlanıyor. 335. kısa dönem olarak Erzurum’un hem sıcağını (45 C gördüm.) hem de soğuğunu  (-21 C gördüm -40 C  gören çok var)  yaşadım.

  109. topçu alayı Erzurum merkezinin 3-4 km dışında Susuzharmanlar‘da hemen Asri mezarlığın yanında  dağlar arasında bulunmaktadır. Yüzölçümü olarak oldukça büyük bir yer. Acemiliğimi burada topçu olarak 2. taburda (cehennem taburu) yaptım.

  Yazın o sıcağından sadece 2. Taburun şansızlığından her gün ekstradan 2km yol uygun adımda yürütülüyordu. Yollar toprak olduğundan içimize çektiğimiz tozun haddi hesabı yoktu.Eğitim gördüğünüz yerlerde tozlu dumanlı bölgelerdi. Ne kadar tozlu dumanlı bir yer olduğunu anlatmam gerekirse; şakalarımız arasında klişe şakalarımızdan biri de “bir gün de burnumdan sıçmasam”.

  40-45 derece sıcaklıkta kışlık kamuflajlarla yanıyorduk. Ne hikmetse diğer birliklerde yazlık kamuflajlar verilmişken biz de kışlık verilmişti.

  Banyo olayı nerdeyse her taburda sorundu ama bizde daha da bir sorun. Çünkü acemisisiniz 10 aydır askerlik yapan  usta uzun dönem askerler taburun kontrolünü almış sizin sözünüz geçmez. Banyo düzgün yanmaz. 3-4 günde bir açarlar o da saat gece 2-3’de. Buna rağmen banyo süreniz 5 dakikadır ve suyun ısındığı nadirdir. Komutanın izniyle 28 günlük acemilikte 2 kere akşam 7-8 gibi yine soğuk diyebileceğimiz ılığımsı (nasıl bir kelime türettim ha) suyla duş yaptık.

  Tuvaletler konusunda pek sıkıntı yok. Tek sıkıntı sabah traş olurken biraz sıkıntı oluyor. Umumi bir yere göre tuvaletleri iyidir. En azından işinizi yapabilecek kadar iyi. Çamaşırhanesi yok diyebilirm.

  Yemekler konusunda şansızdık. Çünkü istihkakımız verilmemişti (nasıl bir organizasyon yapılmış anlayamadık) . Bizde diğer askerlerin yemeklerini paylaşıyorduk ki bu yemeklerin miktarı tahmin edemeyeceğiniz kadar azdı. Patlıcanın her şekilde önünüze konduğu yemekler genel olarak beğenilse de yanmış pilav ve tatsız çorbalarla pek doyulmuyordu. Dediğim gibi zaten yemek azdı. Kantinde sigara dahil her şey vardı yalnız kantin yine bir uzun döneme verildiğinden kendi ne zaman isterse o zaman kantini açıyordu arkadaş. Yemek olarak ayrıca kendi kafesi de bulunuyor. Kafe dediğime bakmayın 10m2 bir yer. Tost, hamburger ve hazır pizza dışında pek bir şey gelmiyor. O da yine arada bir açılır bir kapanır.

  İş olarak koğuş temizliği ve ne yazık ki yazın oradaysanız ot yolacaksınız ki bu ot yolma işini tahmin bile edemezsiniz. 1 günde çift damperli bir kamyonu doldurduğumuzu bilirim. Elleriniz yara para içinde kalırcasına ot yolunuyor.  Güneş altında dudaklarınız çatlayacak, kulaklarınız kabuk bağlayacak ve her biriniz en son derece yanacaksınız. Bunlar konusunda garanti veririm.

  Er gazinosu olarak vasat. Lig tv var ama 200 tane askerin olduğu yerde tv izlemek zor oluyor.

  Acemilikte komutanlar sizlere sert davranmıyorlar. Ama sonuçta sanırsam sosyal hayattan ayrı olduklarından mı bilemiyorum değişik kişiliklere sahipler.  Bu da size çeki düzen verdiriyor. Yazın sıcaktan her gün atlet değişiliyordu. Unutmadan nizamiye kapısının tam yanında iş bankasının atm’side var. Para oradan çekebilirsiniz.

  Kantinde atlet ve kilot satılıyor. Ayrıca usta askerler size meydandan istekleriniz alıyor alıyor.  Kısaca acemilikte 109. topçuda öğreneceğiniz şey pislik ve yokluk içinde sabırla nasıl yaşanır?

  Peki askere gideceğim ne gerekiyor sorusunun cevabına gelince şu laflara pek kanmayın. Askerde her şey  var oradan alırsınız  lafını geçin. Askerde her şey her yerde olmuyor. Örneğin ben usta askerliğimi 9. Kolordu  Bando Birliğinde yaptım. Kantini yoktu. O yüzden her şeye hemen sahip olamıyorduk.

  Askerde ne lazım?

  1)      En az 10 tane don ve atlet. Eğer yetmezse ve imkanınız varsa sonradan alırsınız. Ama asla daha az olmasın. Haki yeşili renginden tabi ki.

  2)      Tıraş köpüğü ve en iyisinden tıraş bıçağı. Her gün tıraş olacaksınız. En iyisinden de tıraş kremi veya kolonyasını da unutmayın.

  3)      Diş macunu ve diş fırçası. Her ne kadar askeriyede bu bize verilmişse de  (bazı yerlerde alamayanda var) kesinlikle iyi bir diş macunu alın.

  4)      Dudak kremi (şeffaf), deodorant ve en az 40 faktörlü bir güneş kremi. Güne kremimi almadığımdan ne kadar çok zara gördüğümü tüm tabur görmüştü. Kesinlikle ve kesinlikle alın.

  5)      Büyük bir banyo havlusu, banyo mayosu, tıraş havlusu, şampuan, sabun, el kremi de alın. El kremi hariç diğerlerini bize verdiler. Ama tabi ki kullanışsız.

  6)      Terlik verdiler ama siz kendi terliğinizi de getirin her ihtimale karşı. Bana azlım olmuştu.

  7)      Mavi beyaz  renkli tıraş kutusu olacak illaki. Askeri malzemecilerde bulursunuz.

  8)      Boyundan askılı cüzdan. Çok lazım olacak.

  9)      En az 10 çift siyah çorap. 3 tane kirli ve temiz çamaşır torbası.

  10)   En büyüğünden bavulla gelin. Çok faydasını görürüsünüz. İçine mevsimlik ve kışlık montunuzu da koyun. Ayrıca çarşı izni alacağınızdan giyeceklerinizi hem yazlık hem kışlık koymayı unutmayın.

  11)   Çamaşırlarınızı yıkatmak için çamaşır filesi.

  12)   Pijama ve spor için eşofman takımı

  13)   Zaman geçirmek için kitap.

  14)   Kulak temizleyici

  15)   Ustalıkta kullanmak için düdük ve cep feneri.

  16)   Dikiş seti ve çengelli iğne çarşaflar için.

  Aklıma gelenler bunlar. İyisiyle kötüsüyle askerlik bitti. Askerlik anılarınız ve arkadaşlıklarınız unutulmayacaktır. Şimdiden hayırlı tezkereler. Emre Kıyakoğlu TRABZON EMRET KOMUTANIM

  Buradan modüler asker Hakan Bekir Pehlivan’a, kıro Orhan Güçlü’ye, puşt Muhammed Özben’e, çakma çavuş Cemal Armağan’a, toprağım Fatih Kutlu’ya, biseksüel Ahmet Fatih Koçak’a , Tosun Çağlar Akyüz’e, Sezer Kılıç’a Erhan Akman’a ve Ömer Yıldırım’a da selamlar.

  Yazı kaynağı : www.emrekiyakoglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap