Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  8. sınıf teknoloji tasarım sensör örnekleri

  1 ziyaretçi

  8. sınıf teknoloji tasarım sensör örnekleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sensör Nedir Sensör Çeşitleri Nelerdir

  Sensör Nedir? Sensör Çeşitleri Nelerdir

  Teknoloji ve tasarım dersinde, bizim yerimize kapıyı açan, ışıkları yakan, kombiyi açıp kapatan bir şeyler olmasını isteyen öğrencilerimizin projelerini çok duyduk.

  İnsanların yerine çevremizdeki fiziksel ortam (sıcaklık, basınç, uzaklık vb.) değişikliklerini algılayan cihazlara “sensör” denir. Bir diğer adı da algılayıcılar yani duyargalardır.

  Sensörler insanlardaki duyu organlarının görevini yaparlar.

  Arduino projelerinde ençok kullanılan sensörler…

  SENSÖR ÇEŞİTLERİ

  Akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin sayısı her geçen gün artıyor ve bu sayı artışı potansiyel kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Aslına bakılırsa çoğu sensöre kullanıcının direk ulaşması güç. Sadece belli başlı sensörler kullanıcı tarafından manuel olarak kullanılabiliyor. Diğerlerini akıllı telefon otomatik olarak belli dönemlerde kullanıyor.

  Akıllı Telefon – Tablet – TV Sensörleri :

  Kalp Atışı Hızı Sensörü: Kalp atış sensörü sayesinde kalp atışı hızınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz. Cihazların arka kamerasının hemen altında bulunan sensörün üzerine parmaklarınızı koyarak gerçekleştirebileceğiniz gibi bu sayede kalp atışı hızınızı ölçebilir, cihazınıza ölçümleri kayıt edebilir, egzersiz öncesi ve sonrasında kalp atışı hızlarınızı karşılaştırabilirsiniz.

  Parmak izi Sensörü: Akıllı telefonunun güvenlik düzeyini bir üst seviyeye taşıyan bu sensör sayesinde cihazınıza farklı parmak izleri kaydedebilirsiniz. Bu sayede de cihazınız üzerinde parmak izi okuyucu sensörüne parmak izinizi okutarak telefonun ana ekran kilidini kolaylıkla açabilirsiniz. Bunun yanında mobil ödeme ve dosyalara kişisel kilit koyma işlemlerinizde kullanabileceğiniz gibi online ödeme servisi üzerinden yapacağınız parasal işlemlerinizi de güvenli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

  Barometre: Yüksek bir yere (dağa) tırmanırken kullanabileceğiniz bu sensör, aktivite esnasında yaktığınız kalori miktarını hatasız bir şekilde hesaplayabilir.

  Hall Sensörü: Cihazın katlanabilen kapak durumunu algılayan sensör, kapağı açtığınızda ekran ışığının aktif olmasını, kapandığında ise ışığın otomatik olarak kapanmasını sağlar.

  RGB Ortam Işığı Sensörü: Cihaz ekranını otomatik olarak aydınlatabildiği gibi karanlık ortamlarda kısarak gözlerin rahatsız olmasını engeller.

  El Hareketi Sensörü: Telefonunuza dokunmadan, sadece elinizi hareket ettirerek telefon ile etkileşimde bulunmanızı sağlar.

  Yakınlık Sensörü: Telefon görüşmesi yaptığınız sırada ekranı kapatarak, güç tüketimini azami oranda azaltır.

  Jiroskop: Telefon ekranını yukarı ya da aşağı eğerek kolaylıkla metinleri okuyabilmenizi sağlar.

  Hareket Sensörü: Telefonunuzda bulunan Adımölçer uygulamasıyla entegre çalışabilen bu sensör, zinde kalmak konusunda size yardımcı olabilecek farklı özellikler sunmaktadır.

  Jeomanyetik Sensör: Kuzey, Güney, Batı ve Doğu gibi yönleri hatasız olarak saptayabilen bu sensör, haritadan faydalanarak hatasız yön tayini yapabilmektedir.

  Smart Interaction: Akıllı televizyonları sesiniz veya elinizin hareketleri ile kontrol edebileceğiniz, kumanda nerde? sorusunu geçmişte bırakacak başarılı bir çalışma.

  Arabaların olmazsa olması: Park – Far – Yağmur Sensörü

  Otomatik Kapılar – Aydınlatma Sistemleri

  Yazı kaynağı : www.teknolojivetasarim.org

  Ders İçeriği – Sensör Nedir ve Nasıl Çalışır?

  Sensör Nedir? Sensör Teknolojileri

  Sensör ya da algılayıcı, otomatik kontrol sistemlerinin duyu organlarına verilen addır. İnsanların çevrelerinde olup bitenleri duyu organlarıyla algılamasına benzer biçimde, makineler de sıcaklık, basınç, hız ve benzeri değerleri algılayıcıları vasıtasıyla algılarlar.

  İnsanların yerine çevremizdeki fiziksel ortam değişikliklerini algılayan cihazlara sensör denir. Sensörler, fiziki değişimleri fark edip çok hızlı bir biçimde bunları elektriksel sinyale dönüştürebilen cihazlardır.

  Sensörlerde ortaya çıkan bu sinyaller, mikroişlemci tarafından kontrol edilmektedir. Bu sayede sensörleri çok daha farklı amaçlarla için kullanmak da mümkün hale gelebilmektedir. En basit örnekle sensörler sayesinde bugün parmak izleri ile beraber telefon kilitlerini bile açabiliyoruz. Aynı şekilde ayarlanmış bir sıcaklık değerine ulaşıldığında kombilerin çalışmaya başladığına şahitlik edebiliyoruz. Sensör sözcüğünü dilimize algılayıcı olarak da çevirebiliriz.

   

   

  Yazı kaynağı : www.gelisenbeyin.net

  Teknoloji ve Tasarım Sunumları, Teknoloji Tasarım Sunuları, Teknoloji Tasarım Sunumları

  Teknoloji ve Tasarım dersi ünite konularıyla ilgili sunulara ulaşmak için aşağıdaki konu adlarına tıklayarak tüm slaytlara sahip olabilirsiniz.

  7. Sınıf Teknoloji Tasarım Sunuları
  A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN TEMELLERİ
  Teknoloji ve Tasarımın Temelleri İşlenişi
  A. 1. Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum / Teknoloji ve Tasarım Nedir? /
  Temel Tasarım Sunusu /

  B. TASARIM SÜRECİ VE TANITIM
  B. 1.
  Tasarım Odaklı Süreç (Döngüsel Tasarım Süreci)/ B. 2. Bilgisayar Destekli Tasarım

  C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN
  C. 1. Mimari Tasarım / C. 2. Ürün Geliştirme  / Ergonomi Sunusu

  D. İHTİYAÇLAR VE YENİLİKÇİLİK
  D. 1. Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım (PDF) / D. 2. Engelsiz Hayat Teknolojileri (PDF)

  E. TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
  E. 1. Özgün Ürünümü Tasarlıyorum (PDF) / E. 2. Bunu Ben Yaptım

  8. Sınıf Teknoloji Tasarım Sunuları
  A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN TEMELLERİ
  A. 1. 
  İnovasyon Nedir? Çeşitleri Sunusu / İnovasyon ve İnovatif Düşünce Sunusu / Patent (Fikri ve Sinai Mülkiyet Hakları) Sunusu / Patent

  B. TASARIM SÜRECİ VE TANITIM
  B. 1. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Akıllı Ürünler / Sensör Teknolojisi /
  Perspektif Sunusu B. 1. Tanıtım ve Pazarlama Sunusu / Ambalaj Sunusu / Slogan Sunusu

  C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN
  C. 1. Görsel İletişim Tasarımı / C. 2. Ürün Geliştirme  / Ergonomi Sunusu / C. 3. Mühendislik ve Tasarım / C. 4. Doğadan Tasarıma (Biyotaklit Sunusu)

  D. İHTİYAÇLAR VE YENİLİKÇİLİK
  D. 1. Ulaşım Teknolojileri

  E. TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
  E. 1. Özgün Ürünümü Tasarlıyorum / E. 2.Bunu Ben Yaptım

  Yazı kaynağı : www.gelisenbeyin.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap