Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  700 bin kamu işçisi toplu sözleşme

  1 ziyaretçi

  700 bin kamu işçisi toplu sözleşme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kamu işçi maaşlarına %30 zam gelecek mi? 700 bin işçiye toplu sözleşme son dakika!

  Kamu işçi maaşlarına %30 zam gelecek mi? 700 bin işçiye toplu sözleşme son dakika!

  TEKLİF 'ZAM'ANI! 700 BİN İŞÇİYE TOPLU SÖZLEŞME

  Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  Kamudaki yaklaşık 700 bin işçiyle ilgili toplu iş sözleşmesi süreci hareketlendi

  Kamudaki yaklaşık 700 bin işçiyle ilgili toplu iş sözleşmesi süreci hareketlendi

  Kamudaki yaklaşık 700 bin işçiyi ilgilendiren yeni toplu iş sözleşmesi süreci hızla devam ediyor. İlk oturumlarda ücret dışındaki maddeler değerlendirilirken ücret konusunda işçi konfederasyonlarının iktidar ile imzalayacakları çerçeve sözleşme bekleniyor. 

  ÖNCE İYİLEŞTIRME

  Türk-İş ve Hak-İş, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için ön görüşmeler yaptı. İki konfederasyonun 2023-2024 dönemlerini kapsayan çerçeve protokolde ücret talebi konusunda ortak hareket etmesi bekleniyor. İktidar ile imzalanacak çerçeve protokol kapsamında sendikalar da kamu kurumları ile masaya oturacak. 

  İşçi tarafı asgari ücretin net 8 bin 507 liraya çıkarılmasının ardından önce taban ücretlerin iyileştirilmesini istiyor. 10-15 yıllık işçilerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine geldiğine dikkat çekiyor. Ardından da yüzdelik zam yapılması isteniyor. Bir önceki sözleşmede taban ücretteki iyileştirmenin ardından ilk 6 ay için yüzde 12, diğer 6 aylar için ise yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmişti. Memurlara yılbaşında refah payı dahil yüzde 30 zam yapıldı. İşçi tarafı da memura verilen zamma göre hareket ediyor. Ancak depremler ekonomik tabloyu da değiştirdi. Zam oranının ne olacağı konusu belirsiz. Bu konuda iktidarın tavrı belirleyici olacak. İktidarın seçime giderken her şeye karşın yüksek oranlı zam yapabileceğine de dikkat çekiliyor. Bunun dışında KİT’lerdeki taşeron işçiler ile geçici işçilere kadro konusu da masanın gündemi içerisinde yer alıyor.

  Bir önceki sözleşme ağustos ayında imzalanmıştı. Ancak işçi tarafı bu kez sözleşmenin seçim öncesinde bir an önce imzalanmasını istiyor. 

  TRAFİK YOĞUNLAŞTI

  Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştü ve bu talep iletildi. Erdoğan’ın da sözleşmenin seçim öncesinde imzalanmasına sıcak baktığı öğrenildi. Bu görüşmenin ardından Türk-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki trafik de hızlandı. İktidarın seçim öncesinde oranı yüksek tutarak işçileri memnun edecek bir sözleşmeye imza atabileceğine işaret ediliyor.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  700 bin kamu işçisi için zam görüşmelerinde kritik hafta

  700 bin kamu işçisi için zam görüşmelerinde kritik hafta

  Kamu işçisine zam görüşmelerinde kritik haftaya girildi. Sendikalar çalışma halinde.

  Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacak ortak bir taslak metin için Hak-İş ile görüşmelerini sürdürüyor.

  Türk-İş talepleri neticelendirmek için toplanacak

  Türk-İş, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin talepleri neticelendirmek için toplanacak.

  Toplantıda 2023-2025 döneminde yapılacak zam oranı ve beklentiler masada olacak.

  Görüşmeler 700 bin kamu işçisini ilgilendiriyor.

  Kamu işçilerine zam talebi haftaya bakanlığa sunulacak

  Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, 2021'de imzalanan protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresinin ocak ayında sona erdiğini belirtti. Geri kalanının ise mart ayında biteceğini açıkladı.

  Beklentilerin ve zam oranı taleplerinin gelecek hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacağını söyledi.

  Türk-İş'in bu hafta bitmeden mali ve sosyal hakları içeren talepleri netleştirmesi öngörülüyor. 

  Memurların sözleşmesini de yakından ilgilendiriyor

  Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

  Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerininin belirlemesi açısından da önem taşıyor.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap